טירת כרמל  – מובייל

משה בר חיים, ניצול השואה והבעלים של מסעדת ״עינת״ בחיפה, הלך לעולמו

היום, רביעי 31.1.24 הלך לעולמו משה בר חיים, ניצול השואה והבעלים של מסעדת ״עינת״ המוכרת לחיפאים כמו גם למבקרים מרחבי הארץ בחיפה.

הרקע של משה

משה נולד בשנת 1933 בעיר בראילה, שבדרום מזרח רומניה, על גדות הדנובה שם חי עם הוריו ושלושת אחיו. בתקופת מלה"ע ה-2, ברחו משה, אמו ואחותו הקטנה לעיירה בפולין, כאשר שמעו שהגרמנים והרומנים, צפויים להיכנס לעיר ולערוך פראות ביהודי המקום. אביו נלקח לעבודות פרך ושני אחיו הבוגרים למחנות עבודה ברומניה. למרבה המזל, שרדה משפחתו הקרובה ובסוף המלחמה, חזרו כולם לביתם אשר בבראילה, ובשנת  1948 עלו לישראל.

כבוגר, החל את דרכו בהכשרה חקלאית, עסק בגינון ועבד במשתלה של בית הספר "כדורי". לאחר מכן, עבר קורס מלצרות בצי הסוחר של צים ומפה בעצם מצא עצמו נמשך לנושא הבישול והמסעדנות.

תקופת המסעדנות

בשנת 1968, פתח את מסעדת "עינת" הידועה במפרץ חיפה, שנקראה על על שמה של אחת מבנותיו ותפריטה היה על טהרת האוכל העממי והמסורתי עליו גדל משה ברומניה. לאחר מכן פתח גם את מסעדת "מירה בל" בסטלה מאריס בחיפה. ב1988, עזב לארה"ב, שם עסק בניהול מעדניה והשתלם בתחום עישון הבשר והמסעדנות.

ב 1993, חזר לארץ ושלוש שנים לאחר מכן העתיק את מסעדת "עינת" למעלות בגליל המערבי. בתקופת פעילותה של המסעדה, פקדו לא מעט מפורסמים את משה ונהנו ממעשי ידיו כגון- שמעון פרס ז"ל, מוני מושונוב, גידי גוב, ירדנה ארזי ועוד. שנת 2006,  תזכר כשנה הארורה בחייו של משה- אשתו מאירה, נפטרה ממחלה קשה זמן קצר לפני מלחמת לבנון השניה, עת נסגרה המסעדה בנסיבות טראגיות כשטיל של החיזבאללה פגע בה פגיעה ישירה.

לאחר חורבן המסעדה, משה מצא את עצמו חסר אונים, מבלי יכולת ואפשרות לשקם את המסעדה, לאחר שנתקל בהתנגדות מצד הרשויות והבירוקרטיה שהייתה כרוכה בכך. בהמשך, אחת מבנותיו נפטרה בנסיבות טראגיות.
בשנים האחרונות לחייו, משה גר בדירת 2 חדרים קטנה בקומפלקס של עמותת "יד עזר לחבר".

משה, בתקופת פעילותה של מסעדת עינת, מכין את הבשר. (צילום: אלבום פרטי)

הלוויתו של משה

ההלוויה תתקיים מחר, חמישי 1.2.24 בשעה 12:00 בבית עלמין ״תל רגב״ (חלקת חיפה אולם חרוב).

דיור מוגן – רחב
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. סמעאן זיאד אמר/ה

    משתתף בצער .. שיהיה זכרו ברוך .. זכיתי כעורך דין לייצג את משה במספר הליכים בבתי המשפט . וזכיתי ליהנות מההומר שלו . ומהאוכל שהכין .

הגיבו כאן לכתבה