סיפורו של ניצול שואה – משה בר חיים ממסעדת "עינת" | יד עזר לחבר

האיש החביב, הזכור בעיקר לאוהבי האוכל בעשורים 70-90, ממסעדת עינת בחיפה ובמעלות, כבר עבר את גיל הגבורות, חי בגפו ויש לו רק בקשה אחת: "תנו לי לחזור ולבשל לכם".

המבוגרים שביניכם זוכרים בוודאי את מסעדת "עינת" במפרץ חיפה שהייתה פעילה מסוף שנות ה-60 ועד לאמצע שנות ה-90. בהמשך, המסעדה הועתקה למעלות ובעקבות מלחמת לבנון ה-2, נסגרה.


מאחורי המסעדה שאירחה והנעימה את זמנם של רבים, עומד משה בר חיים – איש חייכן, מסביר פנים, שגם היום, בגיל 85, ולמרות כל מה שעבר (נגיע לזה בהמשך), ממשיך לשדר אופטימיות ונהנה לארח כל מי שמגיע לבקר אותו. משה גר כיום בדירת 2 חדרים קטנה בקומפלקס של עמותת  "יד עזר לחבר".

רקע

משה נולד בשנת 1933 בעיר בראילה, שבדרום מזרח רומניה, על גדות הדנובה שם חי עם הוריו ושלושת אחיו. בתקופת מלה"ע ה-2, ברחו משה, אמו ואחותו הקטנה לעיירה בפולין, כאשר שמעו שהגרמנים והרומנים, צפויים להיכנס לעיר ולערוך פראות ביהודי המקום. אביו, נלקח לעבודות פרך ושני אחיו הבוגרים למחנות עבודה ברומניה. למרבה המזל, שרדה משפחתו הקרובה ובסוף המלחמה, חזרו כולם לביתם אשר בבראילה, ובשנת  1948 עלו לישראל.

עיריית טירת כרמל – רחב

כבוגר, החל את דרכו בהכשרה חקלאית, עסק בגינון ועבד במשתלה של בית הספר "כדורי". לאחר מכן, עבר קורס מלצרות בצי הסוחר של צים ומפה בעצם מצא עצמו נמשך לנושא הבישול והמסעדנות.

משה חיים בני משפחה ושמעון פרס אלבום פרטי

          תקופת המסעדנות

בשנת 1968, פתח את מסעדת "עינת" הידועה במפרץ חיפה, שנקראה על על שמה של אחת מבנותיו ותפריטה היה על טהרת האוכל העממי והמסורתי עליו גדל משה ברומניה. לאחר מכן פתח גם את מסעדת "מירה בל" בסטלה מאריס בחיפה. ב1988, עזב לארה"ב, שם עסק בניהול מעדניה והשתלם בתחום עישון הבשר והמסעדנות.

ב 1993, חזר לארץ ושלוש שנים לאחר מכן העתיק את מסעדת "עינת" למעלות בגליל המערבי. בתקופת פעילותה של המסעדה, פקדו לא מעט מפורסמים את משה ונהנו ממעשי ידיו כגון- שמעון פרס ז"ל, מוני מושונוב, גידי גוב, ירדנה ארזי ועוד. שנת 2006,  תזכר כשנה הארורה בחייו של משה- אשתו מאירה, נפטרה ממחלה קשה זמן קצר לפני מלחמת לבנון השניה, עת נסגרה המסעדה בנסיבות טראגיות כשטיל של החיזבאללה פגע בה פגיעה ישירה.

לאחר חורבן המסעדה, משה מצא את עצמו חסר אונים, מבלי יכולת ואפשרות לשקם את המסעדה, לאחר שנתקל בהתנגדות מצד הרשויות והבירוקרטיה שהייתה כרוכה בכך. בהמשך, אחת מבנותיו נפטרה בנסיבות טראגיות עליהן משה לא מעוניין לדבר.

משה, בתקופת פעילותה של מסעדת עינת, מכין את הבשר. (צילום: אלבום פרטי)

——————————————————————————————-

כיום, חי משה בשכונת הדר, בקומפלקס של "יד עזר לחבר", שם הוא מתגורר כבר שנתיים (להוציא תקופה בה עבר לגור עם בתו בכפר ורדים וחזר). הוא חי בצניעות בדירה קטנה, אך תמיד שמח לארח עם החיוך המזמין וסיפוריו הרבים. למרות גילו המתקדם, משה מחפש משמעות לחייו- בדירתו ישנו תנור לעישון בשר, אותו משה מעוניין למכור לבית עסק אשר יחפוץ לקנותו. משה משתוקק ללמד אחרים ולתרום מנסיונו בתחום העישון, אותו למד בארה"ב. משה גם הוציא ספר שמסכם את 50 שנות פעילותיו בתחום המסעדנות, בו הוא חולק את יסודות האירוח, המנגל ועישון הבשר.

משה בר חיים, כיום בדירתו ב"יד עזר לחבר". (צילום: בן סער)
תגובה
  1. פסח שחר אמר/ה

    מעונין להתקשר למשה בר חיים מאחר וגם אני יליד 1933 מבראילה. השם בבראיל היה – פולדי שוורץ . לאבי היתה חנות לעורות עבור נעליים .פסח שחר טל.054-4522880

לא ניתן להגיב