גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סטודיו לזכוכית בחיפה • מריה דוב חוזרת הביתה

גלאס מי סטודיו – Glass Me Studio 

אחרי 7 שנים בירושלים החליטה מריה דוב, בוגרת של האקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", המחלקה לקרמיקה וזכוכית לחזור לחיפה, לנטוע בה שורש ולהקים סטודיו ייחודי בשם ׳גלאס מי סטודיו- Glass Me Studio’  ברחוב הנמל 40 חיפה. מריה היא חיפאית במקור שעזבה את חיפה לירושלים למטרת הלימודים בבצלאל, לאחר מכן נשארה בירושלים לשמש כאחראית מחקר באקדמיה עוד שלוש שנים נוספות. בסטודיו הראשון שלה מריה דוב מקיימת פעילויות שונות הכוללות קורסים וסדנאות בתחום הזכוכית. כמו כן, הסטודיו משמש  את מריה ליצירת עבודת אמנות. 

ליצירת קשר והזמנת סדנה:

מריה דוב:

הקמת הסטודיו במציאות של היום היא דואליות, שני דברים שונים שיכולים להתקיים בו זמנית, שהמחשבות והקונספציות שלי יכולות להשתנות בהתאם לזמן ומקום. סטודיו שנועד להעביר סדנאות של כיף וחוויה בו זמנית עם כל הצער והכאב שקורה בחברה ובמדינה. זאת הסיבה שישראל היא מקום מעניין ליוצרים. האתגר הגדול הוא להתקיים במציאות משתנה, מציאות שמשפיע על הפן הכלכלי ועל תהליכי ואופן היצירה בפרוייקטים חדשים.

ולמרות כל הקשיים בתהליך ובמעבר מירושלים לחיפה, תהליך שלקח חודשיים מריה פתחה רגע לפני המלחמה והקטסטרופה של ה-7.10.24, את דלתות הסטודיו, בעיר התחתית בחיפה. מקום שנחשב תוסס בפעילות התרבותית והחברתית שלו, אזור שופע סטודיו-אים ובתי מלאכה בתחומים שונים של אמנות.

מריה פתחה את הסטודיו לבד, אך הצפי הוא להביא עובדים ברגע שהעבודה תגדל. הסטודיו משתרע על שטח של 90 מ״ר וכולל בתוכו ציוד כבד;  2 תנורי חשמל המייצרים חום של 1,500 מעלות צלזיוס, מסור, קומפרסורים וציוד גדול לשיוף. לצד הציוד הכבד הורכבה מערכת של גז וחמצן למבערים של פיסול בזכוכית חמה.

איזה קורסים מתבצעים במקום?

"הסטודיו מקיים קורסים וחוגים בזכוכית בטכניקת המבער ובטכניקת הפיוזינג-סלמפינג. כמו כן, מועברים בסטודיו סדנאות חד פעמיות של חוויה. הסדנאות, הקורסים והחוגים מתאימים למתחילים, לא נדרש ניסיון קודם. אפשר להגיע עם הילדים (גיל +9) ולחגוג ימי הולדת, ימי נשואין או בשביל הכיף, להתנסות בחומר חדש ומאתגר. בסוף כל סדנא המשתתפים יוצאים עם יצירת זכוכית מוגמרת שהכינו לבד".

סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)
סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)

איך מסתדרים עם המצב הביטחוני כלכלי ?

המצב העכשווי בשביל האמנים בארץ הוא מאוד לא פשוט. עדיין לא הספקתי לעשות פתיחה והמלחמה התחילה, הסדנאות שהיו רשומות כולן ביטלו. נכון לעכשיו אין ביקוש ואין עבודה, למרות המחירים המיוחדים לתקופה. המצב הביטחוני כרגע רגוע בחיפה, אך אנשים מפחדים לצאת מהבית. אנשים בלי מצב רוח לחגיגות ולחלק התרבותי של החיים. כרגע אני עובדת על פרויקטים אמנותיים שלי, אבל הסטודיו כל חודש נכנס לבעיות תזרים מזומנים לאור כל העלויות של השכירות והחשבונות". 

המטרה והשאיפה של מריה היא לחזק את האמנים הישראלים ולהדגיש את התפקיד של התרבות והאמנות כמקום מפלט, משענת ומזור לרוח ולנשמה. במציאות משתנה, פתאום האפשרות לאבד את עצמך בתוך ההמון צוברת כוח. שדה כביר של רעיונות שצצות כמו פטריות אחרי הגשם לאור כל השינויים המדיניים, לאמנים פה יש הרבה השראה ושיח פה סוער. אבל עכשיו במיוחד מריה אומרת ״אני חוששת ממה שקורה וזה כבר משפיע על כולם״ 

סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)
סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)

ספרי לנו על האומנות שלך

"כל המצב העכשווי זו אפשרות להתבונן פנימה באמצעות העיקרונות הבסיסיים של הטבע האנושי. באמנות שלי אני מציגה הערכה מחודשת של נושאים, הקשורים להתנהגות אנושית: צרכים, הרגלים, משאלות ותקוות". 

סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)
סטודיו לזכוכית נפתח בזמן המלחמה בנמל חיפה (צילום: מריה דוב)

מריה מעוררת מודעות לנושאים שיש לה ערך סנטימנטלי אליהם

״אני ניגשת לנושאים אלה דרך חקר התרבויות העממיות והמודרניות כאחד: עולם הסמלים, המטאפורות, הפתגמים והסיפורים המבטאים חוכמה ומוסר. אני כל הזמן בחיפוש אחר אנלוגיות, סיפורים ועלילות שמתחברים. אני רואה את עצמי כאנתרופולוג ויזואלי של התקופה מודרנית.״

"אני עובדת בטכניקת היציקות מה שדורש תהליכי יצירה סיזיפיים לאור השלבים הרבים הקיימים בתהליך. חשוב לציין כי העבודה עם זכוכית היא לא זולה, חומרי גלם, חומרים וציוד הנדרשים ליצירת כל אובייקט מצטברים לסכום יקר מפז".

עוד היא מספרת כי היא מנסה בדרכים שונות לשלב את המאפיינים הייחודיים של הזכוכית בפרויקטים שלה, מכיוון ש לזכוכית יש תכונות כמעט מסתוריות, כמו שקיפות ואשליות חזותיות. זכוכית היא חומר שמרגש ומתסכל כאחד, חומר תובעני. מסע אינסופי של גילוי ולמידה על הזכוכית, מאבק עם הזכוכית מי תישבר קודם.

ליצירת קשר והזמנת סדנה:

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

4 תגובות

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...