הגירה חיובית בים בחיפה בזמן המלחמה

בימים אלו, כשכולנו שרויים בדאגה לחיילינו וחטופינו, רצוי במקביל שנדאג גם לשמור על שפיותינו, ובהתאם לכך, הבאתי לכם, חיפאים אוהבי ים וטבע, בשורה חיובית ומשמחת.

לאחר כתבות רבות בהן סיפרנו על מהגרים ימיים שפלשו מים סוף לחופי הים התיכון הישראלי, ועל פגיעתם הרעה לאדם ולאקולוגיה המקומית, הנה הגיע אלינו דג חמוד למראה ובנוסף גם מועיל לבני האדם – בעיקר לשחיינים ולצוללים, אך גם לכלל באי הים. במהלך רחצה הם עלולים בטעות להתחכך באחד מחבלי המצוף התוחמים את חופי הרחצה ולטעום את נחת זרועותיה של הנוצנית הלבנה, אף היא עולה ותיקה בים התיכון, שמגעה גורם לצריבה חזקה למדי.

דג קרנונים ליד המצוף (צילום: מוטי מנדלסון)
זוג קרנונים ליד המצוף (צילום: מוטי מנדלסון)

הקרנון המשויש

ובכן, כעת "בא לציון גואל" בדמותו של דג ממשפחת הקרנוניים, קרנון משויש שמו, שניזון, בין השאר, מהתאים הצורבים של הנוצנית הלבנה.

טירת כרמל – רחב

זאת, לעומת הדיאדמה הים סופית (קיפוד הים סופי, למי שלא מכיר), אשר שמו נלקח מהטקס בו הונח כתר קוצים על ראשו של יוליוס קיסר. הדיאדמה הוא קיפוד ארסי שאסור להוציאו מהים כי הוא חיה מוגנת.

הקרנון המשויש ממתן את השליליות של מהגרים לספסיים (בעלי חיים ימיים שמהגרים מהים האדום לים התיכון וההפך, דרך תעלת סואץ). כך, בנוסף למזג האוויר שדואג להיעלמותם, יש לנו את הקרנון המועיל.

הקרנון המשויש בתנועת "איום" (צילום: מוטי מנדלסון)
הקרנון המשויש בתנועת "איום" (צילום: מוטי מנדלסון)

הקרנון המשויש נוגס להנאתו בתאים הצורבים של הנוצנית

במהלך אחת מצלילות העבודה שביצעתי, הצלחתי לצלם את הקרנון המשויש בווידאו בזכות תנאי הים המעולים ששררו באותה עת. צילום נדיר למדי, כאשר הוא נוגס להנאתו בתאים הצורבים של הנוצנית. כשהוא מופרע בעבודתו, הוא גם עורך מופע איום.

הקרנון אוכל את הנוצנית ◄ צפו

בעלי חיים הניזונים מתאים צורבים

ישנם בעלי חיים ימיים הניזונים מתאים צורבים, כמו למשל דגי צנינית, הניזונים מזרועות הציד של מדוזת החוטית הנודדת.

פולשים למפרצים שלנו

במפרץ עכו, בדרום מפרץ חיפה ובבת גלים ישנו ריכוז גדול של פולשים לספסיאנים שמספרם כבר עולה על מספר המינים המקומיים, מעצם היותם מפרצים מוגנים יחסית.

מאחל לנו רק חדשות טובות.

הקרנון המשויש. משמאל - הנוצנית הלבנה (צילום: מוטי מנדלסון)
הקרנון המשויש. משמאל – הנוצנית הלבנה (צילום: מוטי מנדלסון)
הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. עופר סמו אמר/ה

  👍🤓😎👍
  כתבה מעניינת ומעודדת.
  מוטי תודה 🙏

 2. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר אמר/ה

  כל הכבוד לך ידידי מוטי מנדלסון
  לילה טוב

 3. אסתר ברקוביץ אמר/ה

  מדהים
  יופי הבריאה

 4. גדעון אמר/ה

  צילומים נהדרים, מוטי, והסברים מאלפים. יישר-כוח.

 5. נדית ענבר אמר/ה

  יפה ומעניין. מוטי – יופי של צילומים

 6. אליעזר טופח אמר/ה

  מידע חשוב ואמין למציאות הימית המשתנה שלנו והפעם עם חזון אופטימי בקטנה. עדין אינני מבין מדוע הכריזו על קיפוד הים הארסי כחיה מוגנת בים התיכון כאשר הוא פולש השייך לים סוף. ידוע שבעולם משמידים את דג הזהרון הפולש בקנה מידה עולמי. ובאפריקה המקומיים "מפנים" את הין מהקיפודים למען התיירות.

 7. אליעזר טופח אמר/ה

  מידע חשוב ואמין למציאות הימית המשתנה שלנו והפעם עם חזון אופטימי בקטנה. עדין אינני מבין מדוע הכריזו על קיפוד הים הארסי כחיה מוגנת בים התיכון כאשר הוא פולש השייך לים סוף. ידוע שבעולם משמידים את דג הזהרון הפולש בקנה מידה עולמי. ובאפריקה המקומיים "מפנים" את הקיפודים מהחופים הים למען התיירות.

 8. דניאל בוזגלו אמר/ה

  היי מוטי,רציתי לשאול אם אתם מזהים התבססות של המין הפולש עקרבנון,או בשמו האנגלי lionfish,ואם כן,האם נלחמים בו,כי הוא מאוד אגרסיבי לסביבה,וכמעט שאין לו אוייבים טבעיים בחופים שלנו,לצערי…

הגיבו כאן לכתבה