חגיגות 70 לאקדמית גורדון: חדשנות פדגוגית, ערכים, מצוינות ואהבת אדם ◄ צפו

70 לאקדמית גורדון (צילום: TERRA)

מסע בזמן

בימים אלה, לפני 50 שנים, פסעתי את צעדיי הראשונים במסדרונות ״סמינר גורדון״. עוד לא בת 18 וכבר ידעתי לאן ליבי מוביל אותי. ועדת קבלה מבהילה עם דר' צמח צמריון ז"ל, ולידו דר' ליה קרמר ז"ל, מקשה בשאלה: ״מה את יודעת על פרשת ווטרגייט״? כששמעה שאני מנגנת 10 שנים בפסנתר, חייכה.

70 לאקדמית גורדון (צילום: Terra)

לא זכינו במאה ימי חסד. מלחמת יום הכיפורים פרצה כחודש לאחר תחילת השנה ואנחנו חיינו בימים של חוסר וודאות, של מכה גדולה שנחתה עלינו, בנות צעירות תלמידות השנה הראשונה.

אני זוכרת את הפסנתר השחור שהיה באולם הכינוסים ועליו ניגנתי בטקס יום השואה שתכננו.
לרשותנו הועמדה קדמת הטכנולוגיה של אז: חדר עם טלוויזיה ומצלמה, בהן הסרטנו את עמידתנו מול הכיתה.

שנים חלפו, חזרתי לאותם המסדרונות בתפקידי הדרכת תקשוב ואח"כ בניהול מרכז המחשבים המחוזי. חדר קטן בסוף במסדרון, ממנו יצאה הבשורה העדכנית של שילוב למידה דיגיטלית במיטבה.

והנה אתמול (ד' 6/9/23) התקיים טקס לציון 70 שנים לגורדון, שאז היתה סמינר וכיום היא מוסד אקדמי מרשים בניהולו של פרופ' יחזקאל טלר – האקדמית גורדון.

70 לאקדמית גורדון (צילום: TERRA)

בין המשתתפים הרבים שגדשו את אולם ״קריגר״ היו קהילת מורים, עובדים, בוגרים של האקדמית, חברי מועצת המנהלים, חברי הוועד המנהל, ראשי רשויות, מנהל החינוך, נציגות  משרד החינוך ועוד.

האקדמית גורדון נחשבת כיום למגדלור של חינוך והשכלה מתקדמים, עם 5,000 סטודנטים וסטודנטיות שעתידים להגיע למערכת החינוך על כל האתגרים שבה.

חדשנות טכנולוגית מוצגת בפתח המבואה – לימור הררי, ראש מחלקת חדשנות וטכנולוגיה בא. גורדון (צילום: חנה מורג)
קדמת הטכנולוגיה בחינוך (צילום: Terra)

מובילה בתחום החדשנות

האקדמית גורדון מובילה בתחום החדשנות הטכנו-פדגוגית מבין כלל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ, כאשר הסטודנטים והסטודנטיות, המנהלים והמורים נחשפים ומוכשרים ליישם פדגוגיה חדשנית בהוראה ולשלב מגוון רחב במיוחד של טכנולוגיות למידה מהחדישות ביותר הקיימות, במטרה שיוכלו להטמיע שיטות הוראה ולמידה אלו בבתי הספר, כחלק בלתי נפרד מהעשייה החינוכית ותוך זיקוק הייחודיות של המוסד החינוכי.

המובילה בארץ בחדשנות טכנו פדגוגית – האקדמית גורדון (צילום: חנה מורג)

בתמונה מעלה: גלובוס בטכנולוגיית מציאות רבודה, המאפשר למידה אינטראקטיבית על העולם שלנו. הטכנולוגיה הזו כוללת מידע עצום ומציעה פעילויות במגוון נושאים: תרבויות, גבולות, בעלי חיים ועוד. הפעילות כוללת משחקים וחידונים אינטראקטיביים רבים. מותאם לגילאי 4-10.

שחמט בינה מלאכותית (צילום: חנה מורג)

משחק של פעם עם טכנולוגיה של היום

בתמונה: שחמט בינה מלאכותית – שחמט אינטראקטיבי שמתממשק עם אייפד/טאבלט באמצעות אפליקציה חינמית. במהלך המשחקים הילדים לומדים לשחק שחמט בהדרגה, בהתאם לגילם וניסיונם. האפליקציה פועלת גם באמצעות בינה מלאכותית, לומדת את פעולות הילד ומתאימה את המשחקים בהתאם לביצועיו.

◄ מופע לייזר על הבמה בחגיגות ה-70 • צפו

(צילום: חנה מורג)

הפנים אל העשור הבא

לאחר מופע הלייזר המרשים, פתח פרופ׳ טלר את דבריו. פרופ' טלר מסיים בימים אלה את תפקידו וביקש להדגיש כי על המערכת לשנות באופן קיצוני את המטרות בהכשרת מורים. מהעברת ידע להקניית מיומנויות לחיים בעולם המשתנה בקצב מהיר ביותר. להכשיר לעולם דיגיטלי, לחשיבה ביקורתית, ליצירתיות, חדשנות ויזמות, תקשורת, מיומנויות בינאישיות, שיתוף פעולה ועבודת צוות, אינטליגנציה רגשית ברמה גבוהה ולשם תשאף גורדון בעשור הבא.


◄ פרופ' טלר, נשיא האקדמית גורדון • צפו

(צילום: חנה מורג)

◄ נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג, שלח את ברכתו לרגל האירוע • צפו


◄ שר החינוך, יואב קיש מברך • צפו


הערכים נותרו

ערכי גורדון נשארו כשהיו על אף הפריצות הטכנולוגיות החדשניות: טיפוח רב תרבותיות וקבלת השונה, שאיפה לצדק חברתי לחינוך הומניסטי, מעורבות בקהילה, חיזוק מורשת לעם היהודי  ולערכיו, יושרה, כבוד, אמינות שמושגים כולם באמצעות תקשורת פתוחה, עידוד מצוינות,  חדשנות ויצירתיות עידוד תרבות של אחריות ומחויבות.

דני סנדרסון ולהקתו – 70 לגורדון (צילום: Terra)
קהל רב בחגיגות ה-70 לאקדמית גורדון (צילום: Terra)
כך היינו פעם – 70 לאקדמית גורדון (צילום: Terra)

◄ 70 שנים של חינוך וחדשנות פדגוגית בגורדון • צפו


עידן חדש בחינוך

את פאנל ראשי הערים "עידן חדש בחינוך" הוביל המנחה רועי כ"ץ, כשהעלה שאלות מהותיות – הרשויות בחזית הניהול כאשר סמכויות פדגוגיות ותקציביות אינם בידם / פוליטיקה מקומית ופוליטיקה ארצית בתוך מערכת החינוך / התמודדות עם מחסור בכוחות הוראה ותמיכה /
הקשר בין שביעות רצון מההשקעה בחינוך לבחירה לרשות עיר ועוד נושאים הנוגעים למערכת החינוך, על מרכיביה הרבים וההשפעות המגוונות שחלות עליה.

פורום עידן חדש בחינוך (צילום: Terra)
70 לאקדמית גורדון (צילום: Terra)

◄ ברכות רבות משותפי פעילות פדגוגית ברחבי העולם שוגרו לרגל האירוע • צפו


לאחר הופעה סוחפת של דני סנדרסון ולהקתו, שקשה היה להיפרד מהם, התכבדו כל המשתתפים בטקס קצר של ברכות לחג ובשירה מרגשת מפיו של פרופ' טלר

◄ פרופ' טלר מברך בשירה • צפו

(צילום: חנה מורג)

חגיגות ה-70 לאקדמית גורדון היו גם לסיום מרגש לכהונתו של פרופ' טלר והביאו איתן ברכות הצלחה לנשיא הנכנס – פרופ' מנספלד.הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. רחל אמר/ה

  כל מילה מדיוקת

 2. רפי רפאל - חסון. עיתונאי בכיר. אמר/ה

  בהצלחה לך מכללת גורדון בחיפה
  שבת שלום ומבורך.

  1. מקס אמר/ה

   רפי כהרגלו עיניני ותמציתי. ישר כוח.

הגיבו כאן לכתבה