להתחיל עוד בוקר עם ערמות אשפה • מה קורה עם הניקיון בחיפה?

מגרש החניה בין הרחובות המגינים ושדרות בן גוריון (צילום: אלבום פרטי)

(חי פה) – את פניהם של המגיעים לחניון במושבה הגרמנית מקבלות באופן קבוע ערמות של אשפה וזוהמה.


אנחנו במערכת חי פה עוקבים אחר ניקיון העיר – גם אתם מוזמנים לדווח לנו על אזורים בחיפה והסביבה שראיתם כי סובלים מחוסר טיפול או ניקיון לקוי, וכך גם בכל נושא אחר שעשוי לדעתכם לעניין את התושבים וראוי לידיעה חדשותית.

ראיתם משהו? דווחו לנו כאן…


תושבים שמחנים את רכבם בחניון שבפינת רחוב המגינים ובן גוריון במושבה הגרמנית, טוענים שבאופן קבוע המקום מלוכלך מאוד וכך גם הסביבה כולה. "מדובר בחניון ציבורי", אומרת אחת התושבות שעובדת בסמוך. "אני מגיעה לשם כמעט כל יום כי אני עובדת לא רחוק. יש שם פח אשפה, והרבה פעמים הוא מלא לחלוטין וגם מסביבו יש המון זבל שאנשים זרקו.

גם כשיוצאים מהחניון ומסתובבים באזור, רואים שהסביבה ממש לא נקיה. מאוד לא נעים להגיע לחניון כזה ולהתחיל ככה את יום העבודה. יש ימים שממש הולכים בתוך ערמות של אשפה. התנאים הסניטריים מאוד ירודים, וככה גם בהמשך, לכיוון רחוב המגינים, שגם שם לוכלך מאוד".

מגרש החניה בין הרחובות המגינים ושדרות בן גוריון (צילום: אלבום פרטי)
מגרש החניה בין הרחובות המגינים ושדרות בן גוריון (צילום: אלבום פרטי)

מדרכה מלאה באשפה

יש לציין שהתלונות שמגיעות לחי פה בנוגע לאזורים לא נקיים בעיר, אינן מתייחסות רק לעיר התחתית או את למושבה הגרמנית. תושבים בהדר ברחובות הלל והנביאים התלוננו לאחרונה על כך שהם מוצאים את עצמם הולכים בין הררי אשפה שהושלכו על גבי המדרכות. לטענת אחת מתושבות השכונה, אם בעבר הבעיה המרכזית הייתה צואה של כלבים שלא נאספה על ידי הבעלים, כעת הבעיה היא אנשים שמניחים את שקי הזבל שלהם מחוץ לפח ברחוב, ולאט לאט הזבל מתפזר. בהמשך, סביבת פח האשפה כבר כל כך מטונפת עד שאנשים שמגיעים לזרוק אשפה כבר נמנעים מלהתקרב לפח ופשוט משאירים את שקית הזבל רחוק עוד יותר. התוצאה, בסופו של דבר, היא מפגע תברואתי ומדרכה שכמעט חסומה על ידי אשפה.

אשפה – רחוב הלל (צילום: חי פה בשטח)

מסביב למגרשי הכדורגל

מפגע נוסף עליו התלוננו תושבים בתקופה האחרונה, הוא הזוהמה בין מגרשי הכדורגל מול מרכז הקונגרסים. לטענת תושבים, כשמדובר בשטח פרטי, רואים כי הוא מטופח ונקי, אבל בנקודה בה מסתיים האזור הפרטי, מיד נראות כמויות של אשפה והזנחה קשה. הורים שמביאים את ילדיהם אחר הצהריים להתאמן במגרשי הכדורגל, מספרים שמאוד לא נעים להגיע בכל פעם למקום ולראות את הזוהמה ששוררת במקום, ומייאש עוד יותר הוא שאין כל סימן לכך שהמצב עומד להשתנות והאשפה במקום רק הולכת ומצטברת.


אשפה ברחובות חיפה: הזנחה וזוהמה בשטחים הציבוריים שמסביב למגרשי הספורט מצפון למרכז הקונגרסים (צילום: קוראי חי פה בשטח)
אשפה ברחובות חיפה: הזנחה וזוהמה בשטחים הציבוריים שמסביב למגרשי הספורט מצפון למרכז הקונגרסים (צילום: קוראי חי פה בשטח)

החניון הסמוך לחוף

עוד דיווח שהתקבל במערכת חי פה הוא על מצבו של החניון הסמוך למסעדת "מקסים" בקרבת חוף מרידיאן, המוזנח ומלוכלך כ"כ, שנראה כאילו חודשים ארוכים איש לא ניקה אותו כלל וכלל שכן האשפה נמצאת בו בכל פינה.

החניון המקביל למקסים בים (צילום: חי פה בשטח)

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

15 תגובות
 1. דלי אמר/ה

  חינוך בבתי הספר, החל מבית הספר היסודי, שגם הרחוב שייך להם והם אמורים לדאוג לנקיון-ולא להשליך אשפה ברחוב. פיקוח אפקטיבי, הסברה וקנסות למשליכי אשפה מחוץ לפחים, כל זאת, בצירוף תגבור מחלקת התברואה אולי ישפרו את המצב.

 2. גליה אמר/ה

  שלום רב מזה זמן רב ניקיון העיר בכי רע. אני גרה בשכונת חן חיפה והמדרכות לא ניקיות. בשולי המדרכות יש לכלוך ואף אחד לא מנקה. פעם מגיע אוטו עם מים אבל הוא מגיע שכל המכוניות עדיין נמצאות וןלכן סתם הוא בא. כמו כן לא ראיתיצפועל ניקיון בשכונה לא נמבעו החניות מזה זמן רב. לא השתל שום דבר בכיכר נזה שלוש שנים

 3. יובל אמר/ה

  מעניין מה יש לגנרל בורובסקי ולעציוני החמוד להגיד בנושא. אצלי ברחוב העירייה כבר לא מנקה בשעו הבוקר , כך שהפחים שהחזירים הופכים בלילה נשארים כפי שהם עם אשפה המפוזרת לאורך כל הרחוב.

 4. תושב חיפה אמר/ה

  אני רק שאלה- אתם תמשיכו לעקוב גם אחרי הבחירות או שזה רק חלק מקמפיין כלשהו?

 5. לימבו אמר/ה

  השערה:
  אולי מישהו מקבל כסף ולא מבצע את העבודה?
  ואיפה מזמין העבודה והמפקח?

 6. אייל אמר/ה

  כן תורם לכך המגזר שמנהל את המסעדות וזורק שאריות ואריזות קרטון לרחוב כי לא קונסים אותו הוא גם זה שמלכלך. ילדים בדרך לבית הספר הנזירות נצרת מסיימים לשתות מכוסות בשד הציונות ממש לא לפח – זורקים לגינה בדרך. משפחה דוברת רוסית מסיימת פיקניק בבת גלים משאירה שולחן מלא שקיות פלסטיק ושאריות נכנסת לרכב ונוסעת. גועל נפש!!
  זה החינוך אז מה מתפלאים?! מספיק לראות את הערים במגזר מצב הנקיון והתברואה ולהבין.

 7. מיר אמר/ה

  הכל מתחיל ונגמר מהחינוך מהבית…

 8. אבי שדמי אמר/ה

  מזכיר לי שהייתה תקופה שהייתי רואה את עמרם מצנע מסתובב ב6:00 בבוקר ומחפש מקומות לא נקיים ומדווח

 9. א.א.חיפה אמר/ה

  נכון העיריה לא מנקה.כי יצכ מאוד פיטרה קבלני נקיון או לא רוצים קבלנים אלה לעבוד עם העיריה כי הסכום שמשלמים לעובדי נקיון סכום סמלי לא משהו. אני אומרת עובדים אלה אין להם תנאים . ומשכורת זעומה. הכל בגלל ש עיריה שמגיעה להסכם עם קבלנים. היא צריכה לדרוש בהסכם שישלמו לעובדים אלה הסכום לא מינימלית והתנאים סוציאליים שיהיו להם. והיתר לכיסם. לכן אם יחתמו איתם ולא מעניין יהיה אותם באלו תנאים לכן אנחנו הציבור נפגע. כי הרבה פעמים הם מגיעים מטאטאים ומגיעים לספסלים ונרדמים. לכן איזה הספק יהיה לאותם אלה שלא ישקיעו. אם משלמים יפה הם ישקיעו. ישמרו על מקום עבודתם.

 10. יודי מי-טל אורן אמר/ה

  אולי במקום להתלונן כל הזמן.תתאספו כמה דיירים ותנקו בעצמכם.

 11. טובה אמר/ה

  חיפה מלוכלכת כמו שלא היתה מעולם, גם בשכונת זיו בנוה שאנן באזור שבין רירי פרחים עד תחילת רחוב ברל מלא באשפה ושברי זכוכית, את הפחים לא מרוקנים עד שהם עולים על גדותיהם והאשפה נערמת סביבם, כנ"ל גן הארבעים בירידה לרחוב גורדון. מלא בבדלי סיגריות, ניירות , שאריות מזון, זכוכיות (גן שמיועד לילדים קטנים) ההזנחה בולטת לעין. צביעת הספסלים והשולחנות אינה פתרון לזוהמה.
  כנ"ל ברחוב מימון ועוד רחובות בשכונה.
  נראה שבעירייה אין עניין להתעסק באיכות החיים של התושבים
  נכון שגם התושבים חייבים לשמור על סביבה נקייה, אך הדוגמא של ההזנחה מהעירייה אינה מעודדת אזרחים לשמירה על הניקיון.

 12. דובי אמר/ה

  תהיו הוגנים לעשות את הכתבות היומיומיות על הלכלוך בעיר גם אחרי שקליש (כנראה) תתחלף.
  הרי בוא נהיה הוגנים בכל זמן נתון יהיה לכלוך עם כל ראש עיר אחר גם.
  עם יהב ממש לא היה יותר נקי בעיר ,על אחת כמה וכמה שיש העסקה ישירה של עובדים כמו במחלקת התברואה בחיפה,ולא הפרטה חכמה ויעילות כמו למשל בביאליק ומוצקין למשל.

 13. אריאלה אמר/ה

  עברתי היום בבוקר ליד מתקן האשפה ברחוב שער הלבנון הסמוך לביתי. בזמנו, כשעובדי העיריה תכננו לבנות אותו, התחננתי שימצאו חלופה אחרת. נבאתי שהמקום יהיה תמיד מלוכלך ומסריח. לא חלמתי עד כמה אני צודקת. כל שבוע אני מתלוננת לעיריה ולא נעשה דבר. אני מקבלת כתשובה הודעה שהמפגע טופל ומבקשים ממני אפילו לתת ציון לטיפול שכלל לא היה. המקום נשאר מזוהם. היום, כשעברתי שם בפעם השניה, עבר לידי פקח של העיריה. ניסיתי לדבר עמו אך הוא סרב בטענה שהוא לא עוסק בזה ושאדווח ל-106. אז דווחתי. עשו משהו? כלום! יעשו משהו? בספק!

 14. אייל אמר/ה

  אם כל נקודות הלכלוך שלך קשורות בחניוני רכב, סביר שגורם שתורם ללכלוך זה בעלי הרכבים ששופכים אשפה מהרהב שלהם אל החניון. זה לא היה קורה אם הייתה תחבורה ציבורית.
  עוד מפגע של חניונים זה זיהום ולכלוך מפיח רכבים, מטרד לבניינים הסמיכים מרכבים שיוצאים ונכנסים ולכלוך שהנהגים זורקים בחניון.

 15. שולה אמר/ה

  רמת הניקיון בעיר ירדה פלאים. אצלנו ברחוב – א.ה. סילבר בסימטה הפנימית שבה 7 בניינים בני 8 קומות כ"א, לא רואים מנקה רחובות, אולי פעם בשבועיים. רק אם מתלוננים ומנדנדים ל- 106 מואילים לשלוח מנקה רחובות.

הגיבו כאן לכתבה