חומוס פרג' נסגר אחרי 55 שנה

חומוס פרג' (צילום: אלבום פרטי)

(חי פה) – חומוס פרג', מוסד חיפאי, סוגר את שעריו. משפחת נג'ר החליטה לסגור את החומוסייה הותיקה, לאחר 55 שנות פעילות ברחוב המגינים ו-35 שנים נוספות בבית בוואדי ניסנאס (בסה"כ כ-90 שנה).

חומוס פרג' (צילום: אלבום פרטי)
חומוס פרג' (צילום: אלבום פרטי)

פרג' נאג'ר: זה כאב לב לסגור את המקום

"המסעדה הייתה פעם מסגריה", מספר פרג' נג'ר (בן 75), שהוא הבעלים של המסעדה מאז שנפתחה, "בשנות ה-70 אני השכרתי את המקום, שהיום נמצאת בו מסעדת אבו שאקר ברחוב המגינים. התחלתי לעבוד שם. מהתחלה מכרנו חומוס, פלאפל וקובה. היינו שם 9 שנים. העירייה עשתה לי בעיות ועברתי לאיפה שאני נמצא עכשיו, פרג'. הבן שלי אמר לי שנמאס לו. הציעו לי לעשות את החומוס שלי במסעדה לידי סטאר וזה מה שאני מתכוון לעשות".

"אנשים היו מגיעים מכל חיפה ומכל הארץ לאכול את החומוס שלנו. זה כאב לב לסגור את המקום. הקליינטורה שלי הם אנשים טובים. כל בוקר הגעתי למסעדה בשעה 4:45 והייתי נשאר עד לסגירה, בשעה 17. בעבר היינו נשארים עד 18-19".

ניגוב חומוס (צילום: ירון כרמי)
ניגוב חומוס (צילום: ירון כרמי)

אמיר נג'אר: מגיל 5-6 אני גדל בין הסירים והשולחנות, אני לא מאמין שזה נגמר

"החומוס נפתח לראשונה לפני 90 בשנת 1933 בוואדי על ידי אדיב נג'ר, שהיתה משפחה נוצרית ידועה וותיקה בחיפה", מספר אמיר (בן 48), בנו של פרג', "זו הייתה החומוסיה הראשונה בשכונת ואדי ניסנאנס. אדיב החליט לקרוא למקום על שם בנו, עוד לפני שהבן נולד, וכשנולד בנו קרא לו פרג'. הסניף שלנו נפתח לפני 55 על ידי אבא שלי בשנת 1968. אני נכנסתי לעבוד בחומוסייה בגיל 18, היום אני בן 48.

חובות, קנסות על שילוט ובעיות חניה: 30 שנה אנחנו מכינים את החומוס הכי טוב שיש. מאז הקורונה יש לנו חובות. יש לנו עלויות ארנונה גבוהות ומיסים. בנוסף, העירייה לא מאפשרת ללקוחות שלנו להחנות. צבעו את המדרכות באדום לבן מול המסעדה ואי אפשר להחנות. דורשים מאיתנו מס שילוט גבוה. אני מרגיש כמו עבד. משנת 2009 לא יצאתי לחופשה.

לפני שבועיים החלקתי במחסן ולא הלכתי לרופא, כי אין מי שיחליף אותי. בגלל שאני אוהב את הלקוחות אני מוסר את המתכון שלי לחומוס במתנה למסעדת סטאר, שנמצאת 30 מטר ממני. אבא שלי ילך לעשות להם את החומוס והטחינה. אני לא זוכר שבת אחת שיצאתי לחופש. אני רוצה לטפל בעצמי רפואית ואני מקווה לחזור בעתיד הקרוב רחוק. אני אוהב את כל הלקוחות שלי אחד אחד. אני רוצה להודות לכל הלקוחות והספקים".

אנחנו נחנקים

"גדלתי פה ליד הסירים. כשהייתי בן 5-6 הייתי הולך פה בין השולחנות והסירים", מספר אמיר בכאב, "אנחנו 4 דורות פה, הבן שלי עובד פה בשבתות. העירייה והמדינה לא עוזרים לנו לעבוד בהנאה, אנחנו משלמים ארנונה ומיסים, ומרגישים שאנחנו נחנקים. אני כבר מעדיף להיות שכיר. מקרה אחד של הרעלת קיבה לא היה לנו, אנחנו נותנים הכול בשביל הלקוח. זה מאוד קשה".

אמיר כתב בפייסבוק כי הוא עם עיניים דומעות ולב כבד מודיע על סגירת חומוס פרג' בחיפה. "אני רוצה להודות לכל הלקוחות שחלק גדול מהם הפך למשפחה. אני אמיר ואבא פרג' אוהבים אתכם על אמת כל אחד ואחד מכם. אחרי 55 שנה באותו מקום בשדרות המגינים 29 ועוד 35 שנה לפני זה בבית של סבא שלי בתוך ואדי ניסנאס. ביחד זה 90 שנה של נתינה, אהבה ועבודה קשה. החלטה לא פשוטה אבל הכרחית. הבשורות הטובות הן שאנחנו נתנו את מתכון החומוס, הטחינה, הפול, המשושה והקובה של פרג' המפורסמים שרבים מכירים את הטעם המיוחד והטעים שלהם למסעדת סטאר שנמצאת 30 מטר מחומוס פרג'".

בתגובה לפוסט רבים כתבו כי הם בהלם, שמוסד חיפאי כזה נסגר. אנשים כתבו שהם מגיעים כל שבת לאכול את החומוס המפורסם וליהנות מהשירות הטוב והם לא מאמינים שהתקופה הזו הסתיימה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
הגיבו כאן לכתבה

20 תגובות
 1. משה גולובטי אמר/ה

  עצוב לשמוע מסעדת חומוס מהטובות בחיפה. ממש הפסד קולינרי מעולה
  אני לקוח ותיק ועצוב לי

 2. אביחי אמר/ה

  בפעם האחרונה שאכלנו שם היו לנו במנות זבובים מתים….
  הלכתי בשקט לבחור שאחראי ואמרתי לו שיש זבובים מתים בחומוס…
  הוא התעצבן והתחיל לצעוק שזה זבובים מבחוץ כי אני יושב בחוץ…
  הזבובים היו מתים בתוך המנה….
  בקיצור לא הייתי חוזר גם אם היה נשאר פתוח.
  היו לו שנים יפות אבל כבר המון שנים כבר שהוא לא מוצלח בכלל איפה הוא ואיפה חומוסים בגליל.

 3. דר יובל שזיפי אמר/ה

  מבאס. מאוד אהבתי את המקום האוכל והשרות. חבל

 4. דר יובל שזיפי אמר/ה

  מבאס. מאוד אהבתי את המקום האוכל והשרות

 5. מתי אמר/ה

  להיות עצמאי במדינת ישראל זה לשלם 50 אחוז מס מהשקל הראשון שנכנס לקופה והחישןב דיי קל 17 מעמ ואזמה83 שנשארו 20 מס הכנס ו 18 ביטוח לאומי ומס בריאות . על זה תוסיפו נלווים שמחייבים שזה קופה סליקה ארנונה מס שילוט לפעמים דוחות כי העירייה אוכלת נבלות . רואה חשבון כמובן כי משהו צריך לדווח למדינה. בסוף אולי 40 אחוז נשאר אצל העצמאים . ועכשיו נראה אותך חולה. או פציעה והופ הלכה השנה . אנחנו העבדים,הקופה החולבת של המדינה שקופים בלי זכויות רק חובות .🥴

 6. אסתי+שפירא+רויטר אמר/ה

  תמיד עצוב לשמוע על סגירת מקום אהוב !
  מאחלים לכם המשך עשייה ובהצלחה!

 7. חן אמר/ה

  איש יקר פרג המון בריאות אוהבים אותך
  לא שוכח במלחמת לבנון השניה לקחת חומוס לגבול לחיילים
  חבל ועצוב שאחד הסמלים של חיפה נסגר

 8. אייל אמר/ה

  יוקר המחייה ויוקר המיסים והפגיעה של השמאל האנרכיסטי בתיירות לישראל – הולכים להביא לסגירת אלפי מסעדות בכל הארץ.
  הציבור אוכל פחות במסעדות ואם יושב במסעדות מזמין בסכומים קטנים יותר. אנשים מפעילים מועדונים, מסעדות ובתי קפה ממש מחתרתיים מתוך בתים, מתוך גינות וגגות פרטיים כדי למנוע תשלומי פרוטקשן ומיסי עסקים. כל העסקים סובלים אבל מסעדות גדולות יפשטו רגל בשנה הזו כפול משנים קודמות.

  1. שולה אמר/ה

   הפגיעה של השמאל האנרכיסטי בתיירות? איך בדיוק?

  2. את באמת שואלת? אמר/ה

   אם אני הייתי תושב חוץ שנוחת בנתב"ג ביום חול שמשי בציפייה לנפוש בחופי תל אביב – והייתי נתקל בלינצ' שעשו שם "מפגינים", לא הייתי חוזר לפה בחיים שלי גם לא בחלומות.

 9. נלי אמר/ה

  תודה על החומוס הטעים ביותר בחיפה. אשמח להזמין משלוחים ממך.

 10. מיקי אמר/ה

  אחלה מקום אחלה שירות וחומוס נפלא

 11. יוגי אמר/ה

  זכור את יום השבת. ששת ימים תעשה מלאכתך וביום השביעי שבת וינפש

 12. רעיונאי מרחף אמר/ה

  מה הלאה? למי לעבור?

 13. חומוס מדהים ונוסטלגיה שנתגעגע אליה, אמר/ה

  אבל כתבה מגמתית ושקרית. אין פה שום קשר לקורונה או לשנים האחרונות,
  מדובר באי תשלום אגרות או הסדר חובות של עשרות שנים.

  מיכל יקרה, יש בעיתונות מין קונספט שכזה, לברר ולבחון את הקשר האירוע שעליו את כותבת.
  להבא, תנסי אולי. 🙂

 14. דין דין אמר/ה

  כנראה שאי אפשר לחיות מחומוס.

 15. דינה אמר/ה

  והנה עוד עצמאי שנחנק ומרים ידיים, יופי לכם מדינה עושקת ועיריה גזלנית, כולכם זוללים בחזירות חסרת גבולות ובסוף אנשים נשברים ואנחנו האזרחים שוב מפסידים…
  הי פרג' קצת אחריות, במה ישלמו עכשיו מיליונים לאברכים?!

 16. יובלד אמר/ה

  כל הרשויות צריכות להרפות מעסקי המזון הקטנים כי העבודה זסזיפית אין רווחים זה לא מה שהיה הגלגל התהפך כל שכיר מרוויח יותר.הנוסחה בלתי אפשרית

 17. מיר אמר/ה

  פראג.
  תודה עבור שנים של חומוס טוב!
  כבוד!'

 18. פאינה אמר/ה

  עצוב מאוד שהעירייה חשילה עסקיםבחיפה במקום לקדם אותם איזו בושה לראשות העיר שלא חושבת על התושבים. עצוב

הגיבו כאן לכתבה