הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סרבני פינוי בינוי היזהרו • בתי המשפט מתחילים לאבד סבלנות

(חי פה נדל״ן) – בתי המשפט התחילו לחייב את מי שמעכב פרויקטים של פינוי בינוי בסכומי פיצויים גבוהים כלפי בעלי הדירות האחרים.

החלטה זו היא תקדימית ומעידה על החמרה ביחס של בית המשפט כלפי סרבני פינוי בינוי, מתוך המחשבה שאלו המסרבים הם לרוב סחטנים המנסים לקבל יותר לצורך קידום פינוי בינוי בבניין.

קרוב לשמונה מליון שקלים פיצויים

בית המשפט המחוזי הורה לאחרונה לשלושה בעלי דירות שסרבו לחתום על הסכם פינוי בינוי לשלם לתובעים – בעלי הדירות האחרים בפרויקט, קרוב לשמונה מיליון שקלים פיצויים על הנזקים שהסבו להם בשל העיכובים שהם גרמו לפרויקט. בנוסף חוייבו הנתבעים בהוצאות משפט של כ 20 אלף שקלים, כל אחד.

התביעה הוגשה על ידי קרוב לבעלי דירות ממרכז הארץ שם מקדמת את פרויקט הפינוי בינוי חברת הבניה ״אזורים״ שהחתימה עד כה 135 מתוך 140 בעלי הדירות הוותיקים במתחם. במסגרת הפרויקט החדש שצפוי לכלול 1800 דירות, אמורים הדיירים הוותיקים לקבל תוספת של 45 מ"ר לכל דירה, מרפסת, מחסן וחניה.

השופטים ציינו בפסק הדין:

יש לבחון במצב הדברים האם סירוב הדיירים הנתבעים להצטרף לפרויקט ההתחדשות העירונית הוא סירוב סביר הנובע מנימוקים כנים וראויים שיש להתחשב בהם או שמדובר בנימוקים סחטניים שמטרתם לנצל את מעמדם לצורך השגת רווח כספי או תנאים מיטיבים אחרים ביחס לשאר בעלי הדירות.

הזדמנות אחרונה: תחתמו על ההסכם

בסיכומו של עניין החליטו השופטים כאמור לפסוק לטובת בעלי הדירות שתבעו את הסרבנים וקבעו כי כל אחד מהסרבנים ישלם 2.6 מיליון שקל פיצויים לבעלי הדירות האחרים. באותה נשימה נתנו השופטים הזדמנות אחרונה לסרבנים לחזור בהם ולחתום על הסכם הפינוי בינוי על מנת להימנע מגורל תשלום הפיצוי הגבוה.

מטרת ההחמרה לזרז תוכניות התחדשות עירונית

יש לציין כי לאחרונה החליטו רשויות השלטון לשנות את המדיניות לגבי הרוב הדרוש העומד על הסכמה לקידום פרויקט ל 67% בלבד במקום 80% כפי שהיה לפני כן והדבר אכן נותן אור ירוק לקידום מתחמים שלמים הנזקקים להתחדשות עירונית ובפרט פינוי בינוי, בין היתר בחדרה, בה מתחוללת פעילות אינטנסיבית של התחדשות עירונית. על כן, ההחמרה של בית המשפט בדבר פיצויים כספיים שיושתו על סרבנים, היא בעצם עוד זרז שעשוי לעמוד לטובת רוב בעלי הדירות והיזמים המבקשים לקדם בחדרה ובכלל תהליכי התחדשות עירונית.

עו"ד דקלה ברקוביץ' המתמחה בהתחדשות עירונית מסבירה כי:

לפי חוק פינוי ובינוי (עידוד מיזמי פינוי ובינוי), תשס"ו-2006 אם הסכים רוב מיוחס (העומד נכון להיום על 2/3 מבלי הזכויות שצמודים להם 2/3 מהרכוש המשותף) מבין בעלי הדירות במקבץ לפינוי ובינוי להתקשר בעסקת פינוי ובינוי, ובית המשפט קובע כי בעל זכויות באותו מקבץ מסרב סירוב בלתי סביר לביצוע העסקה או מתנה את הסכמתו לכך בתנאים בלתי סבירים, רשאי בית המשפט – לקבוע כי בעל הדירה המסרב אחראי בנזיקין כלפי שאר בעלי הדירות באותו מקבץ המסכימים לעסקה, בשל הנזק שנגרם להם עקב אי-ביצוע העסקה, לאשר את ביצוע העסקה וכן למנות עורך דין או רואה חשבון, שאינו בעל דירה במתחם, שיהיה מוסמך, בהתאם להוראות בית המשפט, להתקשר בעסקה בשם בעל הדירה המסרב.
ניתן לראות בהחלטה זו רמז עבה לכך שבית המשפט היום מחמיר את יחסו כלפי סרבני פינוי בינוי ואינו נותן מקום לסחטנות של בעלי זכויות.
הדמיה של פרויקט - ליווי דיירים התחדשות עירונית - פינוי בינוי - מנשה שמש (צילום באדיבות קיים טכנולוגיות)
הדמיה של פרויקט – ליווי דיירים התחדשות עירונית – פינוי בינוי – מנשה שמש (צילום באדיבות קיים טכנולוגיות)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיה זהבי
מיה זהבי
מיה זהבי - עורכת בחי פה - תאגיד החדשות

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. המזל של היזמים הוא כי השכנים לבנינים המפלצתיים שהם בונים הם טיפשים. אחרת על כל הסתרת נוף או שמש ופגיעה בפרטיות היו מקבלים תביעה ומשלמים סכומי עתק .

 2. אני כבר הבנתי שבמדינה הזו הבית שלך הוא לא שלך. אנחנו גרים בבית ישן, מקסים ומטופח, עם הרבה טבע מסביב ולא רוצים פינוי בינוי בשום אופן. כל שני וחמישי אני מגרש מכאן יזמים ועסקנים ציניים ומגעילים, רודפי בצע ורווי הפחדות (יש רעידות אדמה, אין לכם ממ'ד וכל החרטא הזה) שמסתובבים כמי זאבים רעבים ורק מחכים לסלק אותנו מהבית שלנו ולשים אותנו בקופסאות אפורות, גדולות ומדכאות שמחריבות את הסביבה והטבע ויהיו יקרות לתחזוקה ולשימוש. והכל בשם הכסף.

  למדתי אדריכלות. הרעיון הגרעיני באדריכלות הוא סביבה בשירות האדם. כאן קורה ההיפך. מה שהולך בחיפה זה פשע זוחל ומזעזע נגד האדם והסביבה, עם נזק נופי וחברתי שאי אפשר לתקן כבר. הפרוייקטים החדשים ברובם מפלצתיים, צפופים ומחריבי איכות חיים. ראו רמות רמז. נכון, לא כל בנין צריך לשמר, יש מקומות שבהם אכן כדאי כמן נווה דוד. מצד שני הכל נעשה הכי לא נכון שאפשר, בגסות, בדורסנות ובחוסר חמלה מוחלט למקום ולאדם. ואנשים עוברים שטיפת מוח שזה כדאי להם. תארו לכם שכל החיים בניתם את חלקת האלוהים הקטנה שלכם, ובא יזם וקבלן ושודדים ממכם את המקום שאתם אוהבים ואין לכם מה לעשות בנדון. ועכשיו במקום 6 דיירים אתם 20 דיירים בקופסת שימורים אפורה שבנויה הכי רע שיש. מפחיד, מחריד ומדכא.

  עוד 20 שנה יתחילו גם להחריב את הוואדיות לטובת שיכונים ברוטאלים. חכו ותראו. מדינה חסרת חמלה, רודפת בצע ורשע, הכל בדורסנות של החלשים לטובת העשרת העשירים. ובחסות החוק. והקבלנים? אל תדאגו. הם גרים באחלה בית פרטי ושקט. לנו אסור.

 3. ראיתי מקרה דומה בחיפה עם אותה החברה. בית המשפט מינה שם שמאי, שמצא שהחברה נקטה במדיניות מפלה. דיירים שבנו תוספות ללא היתר קיבלו עבורם תמורה מלאה כאילו קיבלו היתר. דיירים שכנים קיבלו תמורות בשטח זהה אולם בהבדל קומות וממילא השווי שונה לגמרי. עבור תוספות שלא רשומות בטאבו לעיתים קיבלו תמורה ולעיתים לא. נמצאו הסכמי פיצוי חסויים. ביהמש טרם פסק שם ויש להניח כי יעמיד את החברה במקומה ויחייב אותה בהוצאות לדוגמא במיליונים. דייר תובע צריך לדעת כי לנתבע תהיה זכות להחליף את התמורה שהוצעה לו, עם התמורה שקיבל אותו התובע, ואז נראה משפט צדק.

 4. קודם שבתי המשפט יטפלו בסרבני פינוי בינוי הכי גדולים-העיריות.
  פה בחיפה בשכונות החוף אושרו עד היום 2 פרויקטים של פינוי בינוי מתוך מאות בקשות בעשור האחרון.
  כמעט כל בניין חתום עם רוב חתימות לפינוי בינוי ,למה בתי המשפט לא קונסים במיליונים את העירייה על העיכובים המכוונים בכל מתחם?
  הצדק צריך להיעשות מול כל הצדדים!

 5. פסיקה ראויה. במקרה הפוך, בו יוכח כי אותה חברת "אזורים", אשר הכתבה התייחסה לדוגמא לכאורה אליה, נוקטת במדיניות מפלה בין דיירים – יש להטיל עליה הוצאות עתק. לדוגמה למדיניות כזו יכולה להיות למשל מתן שטחי בניה חלופיים מבלי להבחין באם השטחים הקיימים בנויים בהיתר או לא? מתן דירה חלופית לדייר א' בקומה גבוהה ולשכנו הזהה ב' בקומה נמוכה, כך גם שיחוד רשויות התכנון על חשבון הדיירים ספק אם תחשב כפעולה תקינה.

  • השוואה בין חברת בניה ואדם פרטי? דיבורים על מדיניות?
   מי שלא רוצה לא רוצה, באיזה קטע מחליטים לו שהוא שהוא חייב לרצות?
   תשיגו 80% חתימות מדרי הבניין או שתתמודדו עם החיים, וואט דה פאק!

 6. עוד סיבה למה צריך רפורמה בבתי משפט. דורסנות בפסיקות בלי לקחת בחשבון את סיבות ההתנגדות ודרישה להגיע לפשרה.

  • נשברתי ב"יש לבחון האם סירוב הדיירים הנתבעים הוא סירוב סביר" נשברתי ב"יש לבחון האם סירוב הדיירים הנתבעים הוא סירוב סביר"

   וטף

השאר תגובה

נא להזין את התגובה שלך!
נא להזין את שמך כאן

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...