נפרדים משמחה אלאלוף ז"ל: האישה שהקימה מוסד קולינרי בחיפה

(חי פה) - השבוע התבשרנו על פטירתה של שמחה...

ירי מקלעים כבדים מול חופי חיפה

(חי פה) - תושבי חיפה שמעו הלילה, 11/7/24, 22:50,...

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

קדישמן קו ראשון לנוף

מנשה קדישמן (צילום: ענבל חן ברגב)
באנר חברה כלכלית 100724
באנר גורדון 240624
באנר חזית הים רחב
באנר מוזאוני חיפה 230624
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב
באנר קריית אתא קיץ 2024
פרסום בחי פה - רחב - מונפש
באנר מוזאוני חיפה 230624

״דן כרמל״ מלון היוקרה הראשון בחיפה

המלון הנימצא על רכס הכרמל שמשקיף לנוף המרהיב של...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

בגלריית מוחין בחיפה – כשהתותחים רועמים המוזות אינן שותקות

בעיר התחתית בצהרי יום שבת (4.5.24) נפתחה תערוכה אשר...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

הציור שנגע בחיים ובשכול

בכתבה קודמת הבאנו את סיפורה של מגי רום, אמנית...

נגה כרמי • דמותה היא התגלמות האהבה לתושבי חיפה וכל כולה שפע של נתינה • ביתה של נגה כרמי, מנהלת אתר חי פה • טור חגיגי

היום, 11/4/23, אנו חוגגים באתר החדשות חי פה, יומולדת כפול – של נגה כרמי, האישה והאגדה, ושל ה'בייבי' שלה – תאגיד החדשות חי פֹּה.

הפעם, לרגל המאורע המיוחד, אתם מוזמנים, קוראינו היקרים, אל המטבח בו הכל מתבשל ומתרחש, כדי לטעום ולו במעט את "אחורי הקלעים" של אתר החדשות חי פה, הרי הוא מטבחה של המנ"כלית והשפית, האישה המנצחת בגאון על כלל הבישולים, אלה הנוגעים לחדשות חיפה וסביבתה ואלה הנרקחים לכדי מזון טעים ומזין – מטבחה של מנהלת האתר חי פה – נגה כרמי.

"מבשלת חדשות" ושפית במטבח - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
"מבשלת חדשות" ושפית במטבח – נגה כרמי (צילום: רחלי אורבך)

פעמיים כי טוב

אם כן, היום, היום הזה ממש, יום שלישי ה-11/4/23, פעמיים כי טוב, הוא יום חג חגיגי במיוחד, בו חלים שני ימי הולדת המתמזגים לכדי יומולדת אחד כפול ומכופל. ראשית, זהו יום הולדתה של נגה כרמי, המציינת 52 אביבים מרתקים, מופלאים ומשובחים, ועמו נחגג יום הולדת נוסף, מרגש אף הוא – יום הולדתו של פרי עמלה, מפעל חייה ויצירתה של נגה – הלוא הוא חי פה – תאגיד החדשות בכבודו ובעצמו, אשר מציין 14 שנים לקיומו.

פינוקי אירוח- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינוקי אירוח- בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

רווח ועוד רווח

גילוי נאות: תחילתה של כתבה זו בחיבוטי הרוח וחשבון הנפש, עם מלאת 3 שנים להתאזרחותי בעיר "ההר הירוק תמיד". בדיוק לפני 3 שנים, עם פרוץ "מלחמת הקורונה" נחתתי אני בעיר הכרמל, וכדרכם של ציוני דרך, הרי שכאן בדיוק העת והמקום לחשבונות של "רווח והפסד", על כך אומר בפשטות וללא היסוס: אני הרווחתי. ובגדול.

באותם ימים, בהם הייתי "עולה חדשה" בעירנו, מהגרת טרייה ממדינת "גוש דן", התמזל מזלי ומיד עם ביטול הסגר, האישה הראשונה אשר פרשה בפני לרווחה, הן את זרועותיה המכילות והן את אהבתה לעיר חיפה – הייתה לא אחרת מאשר נגה כרמי.

חיידק האהבה לחיפה

נגה, אשר לדידי הינה "האישה והאגדה" – לה ורק לה שמורה הזכות והיכולת להדביקני "בחיידק האהבה לעיר חיפה". והיא אכן עשתה זאת, בדרכה המיוחדת ובקסם הכוונתה. בתחילה ניווטה את כתבותיי אל כנסיות העיר הרבות, אח"כ כיוונה אלי אירועי התרבות המרשימים בעיר, והבא אחריהם ולמעשה כך עד עתה, אל מדורי זה – "גם אני חי פה".

אשר על כן, המדור המביא אליכם דמויות חיפאיות מרתקות בבית מגוריהן – והפעם, עם הראויה ביותר להיכלל בו, "האישה והעיר חיפה" שחד הן: נגה כרמי.

פינה בסלון הבית - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינה בסלון ביתה של נגה (צילום: רחלי אורבך)

נגה בהחלט חיה פה

כידוע, בטור זה ההיכרות הינה דרך הסיפורים, המטענים ונקודת המבט הייחודית של האנשים המרכיבים את הפסיפס האנושי של עירנו חיפה. דהיינו, אלה החיים וגרים פה – ממש כשם המדור– "גם אני חי פה". אתם מוזמנים להצצה מיוחדת אל מטבח אתר חי פה ולאירוח קט במעונה המיוחד של נגה.

מים גם במטבח- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מים גם במטבח (צילום: רחלי אורבך)

צוהר בתוך המסתורין

מי שחפץ למצוא ברשתות מידע כלשהו אודות נגה, ימצא עצמו מאוכזב ומעלה חרס בידו. רק משפטים ספורים בפייסבוק אשר גם בהם אין ולו אלפית כדי לבטא את הווייתה ודמותה המיוחדת. וזוהי כבר סיבה טובה לנתץ את המסתורין ולצאת לדרך!

"תבשילי חדשות" בעלי ריח משובח- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
"תבשילי חדשות" בניחוח משובח (צילום: רחלי אורבך)

השישית מבין 8 ילדים

ביום אביב ב-11/4/71, במושבה מנחמיה (בקצה הצפוני של המועצה האזורית עמק המעיינות, כ-18 ק"מ צפונית לבית שאן) נולדה בשעה טובה לזלמן (1930) ז"ל ולפנינה (1936) תדל"א – הילדה השישית מתוך שמונת ילדיהם. זלמן ופנינה, זוג ציונים ניצולי שואה שהגיעו מרומניה ליישב את מדינת ישראל החדשה, נישאו במושבה, בה גם הקימו אח"כ משפחה ומשק, בו מסיק זיתים ומטע אשכוליות.

פינת נוי- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינת נוי בביתה של נגה (צילום: רחלי אורבך)

נגה ולא נוגה

נגה (אוֹר, זִיו, זֹהַר – ולחילופין: שְׁמוֹ הָעִבְרִי שֶׁל כּוֹכַב הַלֶּכֶת “וֵנוּס") ולא נוגה! (עָצוּבה, קודרת, אֻמְלָלה, עָגוּמה). הילדה השישית מתוך ארבע בנות וארבעה בנים, מתארת ילדות מאושרת במושבה מנחמיה, בה הייתה בריכת השחיה, מרכז מפגשי חבורת הילדים. בנוסף לכך, ימיה מכיתה א' עד כיתה ח' היו שזורים בחוגי הקרטה והג'ודו שהיוו חלק חשוב בעולמה. מסלול ילדי המושבה כלל גם פעילות בתנועת "הנוער העובד והלומד" ומעבר לביה"ס התיכון "עמל" שבטבריה.

"הקיר הירוק" של ירון - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
"הקיר הירוק" של ירון – בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

נסיעות והיסטוריה

על הנהיגה באוטובוס ההסעות הצהוב של המועצה המקומית מנחמיה, היה מופקד לא אחר מאשר אביה של נגה, זלמן. דבר זה נשא בחובו מדי יום ביומו ואף בעת הטיולים השנתיים, זמני איכות משותפים לבת ולאביה.

תוך חירות ספרותית ומפאת קוצר היריעה, נזנק במעבר חד אל נסיעה אחרת לגמרי, בעת אחרת, באוטובוס אחר ושונה לחלוטין, שעשה את דרכו שנים מאוחר יותר, מטבריה לדרום הארץ. באותו האוטובוס ישבה אז קצינת הכושר הקרבי בצה"ל, נגה, ששירתה בגדוד 17 בגולני, ופגשה את הקצין ירון, קיבוצניק מ"אפיקים" השכן. מהעת ההיא ועד היום לא נפרדו השניים, אוחזים בזוגיות מופלאה, שהיא היא כל ההיסטוריה כולה.

הירוק האורבני + כחול הים וכחול השמיים- מבט מהמרפסת בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הירוק האורבני, כחול הים והשמיים – מבט מהמרפסת בביתם של נגה וירון כרמי (צילום: רחלי אורבך)

ההגעה לחיפה

ירון ונגה התגוררו בקיבוץ אפיקים ועבדו בטבריה. כבני העמק, היה חלומם להקים את ביתם במושבה כנרת, בשל הנוף אל האגם והמים אשר בו. אולם האל הטוב זימן להם קידום במקום עבודתו של ירון, שעבד אז בחברת "שטראוס", אשר כלל את העתקת מגוריהם חיפתה.

כך, בשנת 1994 הגיע הזוג הצעיר כרמי אל העיר בה "ההר ירוק תמיד", וממש כמו בסרט רומנטי, התאהבו בעיר, מיד. לב הזוג נשבה בנופיה, ביערותיה ובאנשיה של העיר ההררית. בתחילה התגוררו השניים בדירה שכורה בשדרות הצבי, אך מטלת תשלומי דמי השכירות הביאה אותם למחשבה שמוטב להם לרכוש מעון משל עצמם, ולצורך קבלת דמי המשכנתא, נישאו ביוני 1995.

פינת נוי- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינת נוי בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

שכונה אהובה

בחירת המעון החדש נעשתה תוך מחשבה עתידית להרחבת המשפחה ותיכנון מערך אשר יטיב עם עולליהם. כך נבחרה, מלווה בשיר הלל ושבח, שכונת הכרמל הצרפתי – הידועה כשכונת מגורים שקטה שבה חיים לרוב אנשי המעמד הבינוני-גבוה.

בשכונה ממוקמים אתרים ומוסדות חיפאיים ידועים, בהם "מנזר גבירתנו של הכרמל", "המכללה האקדמית לחינוך גורדון", מרכז החינוך והמרכז ליהדות מתקדמת על שם "ליאו בק", בית הלוחם החיפאי, בתי הספר היסודיים 'רמות' ו-'טשרניחובסקי' ובית ספר "גיל" לחינוך מיוחד.

כמו כן בשכונה ישנו קן של תנועת הצופים ומרכז מסחרי נגיש. ״הכל במרחק הליכה, ממש כמו במושב. זוהי שכונה טובה למשפחות", אומרת נגה.

חיוך מול המחשב- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
חיוך מול המחשב – נגה כרמי (צילום: רחלי אורבך)

הנחלה

מספר דירות עברו, עד אשר הגיעו לנחלתם הנוכחית, והם כבר חובקים 3 צאצאים: מתן (יליד 1997), סטודנט בטכניון ונשוי ללירון, שי (ילידת 2001), אשר לא מכבר סיימה את שירותה הצבאי לאחר מסלול קצונה, ועומר (יליד 2005), תלמיד כתה יא' בתיכון ליאו בק. עימם חולקת את הממלכה "משי", כלבת השיצו הקשישה בעלת האופי הילדותי.

נגה כרמי עם הכלבה "משי" - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
נגה כרמי עם הכלבה "משי" (צילום: רחלי אורבך)

פורשת כנפיים

במהלך השנים התמקצעה נגה בלימודי הנהלת חשבונות וכספים במכללה למנהל שבחיפה, ואף שימשה במספר מקומות בתפקיד מנהלת כספים וחשבת שכר. תוך כדי, נולדו הילדים ונגה הרגישה את נפשה החפצה לפרוש כנפיים לגדול ולהתפתח.

הקמת אתר חי פֹּה קרמה עור וגידים, כמעט כמתבקש מאישיותה החברתית וקשריה הענפים של נגה עם אנשים רבים בחיפה. בתחילה היה האתר "רק" צינור תקשורתי, בבחינת הקול המקומי שתפקידו לדבר ולדברר את רצון התושבים, אך עד מהרה הפך חי פה לתעלת הולכת-מידע, שהלכה והתרחבה ומדווחת מה באמת קורה במרחבי העיר חיפה ובסביבותיה.

אזור המטבח- בביתה של נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
אזור המטבח בביתה כרמי (צילום: רחלי אורבך)

14 שנים לחי פֹּה

כיוון שעתה אנו מציינים אף 14 שנים לקיומו של האתר, ביקשתי מנגה להשיב על מספר שאלות ולהבהיר מספר הבהרות, חלק מדבריה מצוטט כאן לפניכם.

חי פה הוקם באפריל 2009, כשעם בוא האביב בכל שנה, אנו מציינים את יום הקמתו, ממש כמו עכשיו, כשאנו חוגגים 14 שנים להיווסדו. בחי פֹּה קרוב למיליון כניסות של קוראים בחודש, כמיליון וחצי כתבות נצפות, והוא משרת את תושבי חיפה משבע בבוקר ועד שעות הלילה, דהיינו – 24/7.

ראוי לציין שחוזקו של חי פֹּה הוא בתמהיל המגוון מאוד של התכנים שבו, ובשפע הנושאים הרחב, אשר קיים בנושאיו ומדוריו. צוות האתר מורכב מעיתונאים מעולים וכן מכתבים רהוטים מהקהילה, אשר מדי שבוע כותבים ומצלמים תכנים איכותיים שמעניינים את התושבים. צוות האתר מונה כיום כ-35 איש ואישה, והוא גדל ומתרחב כל העת.

מבט על כחול המים והשמיים- במרפסת בית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מבט על כחול המים והשמיים (צילום: רחלי אורבך)

קול התושבים

ספרי קצת על חשיבותו של חי פה עבור תושבי חיפה והסביבה

"כשפתחתי את האתר, שרר "ואקום" בתקשורת המקומית. הייתה תחושה בקרב רבים, שקול התושבים אינו נשמע. ניתן לומר אפילו שהיו ערוצי תקשורת שחסמו את הציבור מלהביע את דעתו בפומבי. יש לזכור כי זו הייתה זו התקופה שלפני עידן הרשתות החברתיות.

אנחנו הקמנו פלטפורמה שמאפשרת לציבור לכתוב ולהגיב, ללא צנזורה. אנשי המערכת מכשירים כותבים ומעניקים להם את כל הסיוע, על מנת שהכתבות שלהם יגיעו לרמה הגבוהה ביותר, הן מבחינת התוכן והן מבחינה ויזואלית".

"… מבחינת התכנים, אני מרגישה שאנחנו במובנים מסוימים, ״שומרי הסף״ עבור התושבים, בהתנהלותו עם ארגונים המעניקים שירות לציבור, הן המקומיים והן הארציים. בכל פניה אלינו, אנו נרתמים ומנסים בכל דרך לסייע לתושבים, גם מול הארגונים החזקים."

ספת האירוח האפורה- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
ספת האירוח האפורה- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)

מערכת אמון ועבודה למען התושבים

נגה לא התחמקה כששאלתי: כיצד קרה שהאתר שהוקם כפורטל קהילתי הפך להיות ערוץ התקשורת הגדול והמשפיע ביותר באזור?

"במערכת האתר אנו מקפידים על אמינות ועל כתיבה מקצועית, תוך התבססות על דיוק בפרטים והיצמדות לעובדות, דבר המאפשר לקוראים שלנו לתת אמון בפרסומים באתר. יש לכך חשיבות עליונה, במיוחד בעידן ה"פייק ניוז" וההקצנה שניכרת בערוצי תקשורת מסוימים, שפחות נוטים להקפיד על כך ולא תמיד שומרים על איזון.

אנחנו מקפידים שלא תהיה כתיבה צהובה או עיסוק ב"חשבונאות" בין דמויות ואנשים שונים, ולעולם איננו מכפישים. המיקוד שלנו הוא בנושאים הרלוונטיים לתושבים בחיפה וסביבותיה, תוך שאנו משקיעים מאמצים גדולים להעמיק בחומרים המשפיעים על חיי התושבים".

חלון שהוא מסגרת לנוף האורבני ובו "מצוירת" העיר חיפה - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
חלון שהוא מסגרת לנוף האורבני ובו "מצוירת" העיר חיפה – בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

חיוך רחב וקבלה אמיתית

חיוך ענק מקבל את פני הבאים בשערי ביתה של נגה כרמי. תחושת אמת של קבלה עוטפת את פני הנכנסים, ומלווה אותה ניחוח התבשילים מעוררי התיאבון העולה מן המטבח.

מיד ברגע הבא מוסט המבט אל הנוף האורבני החיפאי הטבול בכחול הים והשמיים הניבט מהמרפסת הענקית של הדירה. במעון זה מתגוררת המשפחה מזה שנה בלבד. הדירה מקרינה כולה אור ונועם. על עיצובה וניהול שיפוצה אחראית אדריכלית הבית – גילית ויסוקר.

מפתח הבית, סולל המבט את דרכו אל חלון רחב ממדים, אשר משמש כמסגרת לנוף האורבני ובו "מצוירת" העיר חיפה. מיד לאחר מכן נגלה ארון אדיר וגדול בצבע לבן ולמרגלותיו משכן הכבוד של הכלבה "משי", בת ה 12, אשר (בדירה הקודמת) חטף אותה תן והיא ניצלה בנס על ידי שי, שרדפה אחרי התן באישון לילה…

פינת האוכל העגולה- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינת האוכל העגולה – בית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

מקום למשפחה

פינת האוכל העגולה מונה 7 מקומות ישיבה, כמניין הרשמי העכשווי של בני המשפחה. אל שולחן זה מובאות מנות המטעמים הייחודיים אשר רוקחת השפית נגה כרמי (יאפ. כן כן גם מידע אישי – טעמתי ואף אכלתי!)

כמומחית בהכנת הסעודות למיניהן, נגה אף מומחית בצרכים הנכונים לניהול מטבח ביתי, ולראייה מיקומו של המדיח לשטיפת כלים. בגין התחשבות מרבית בארגונומית הגוף של הנמצאים והעובדים במטבח הבית-מכונה זו נמצאת בגובה שבו אין כל צורך להתכופף ולסדר בה את כלי האוכל השונים.

מנח מכונת שטיפת הכלים- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מנח מכונת שטיפת הכלים- בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)
מיקום מכונת שטיפת הכלים !!! במטבח - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מיקום מכונת שטיפת הכלים(!) במטבח של נגה (צילום: רחלי אורבך)

"הזולה"

מתחת לפרגולת העץ, במרפסת הגג, נמצאת פינת ישיבה לאירוח, מעין "זולה מודרנית" המשקיפה אלי מרחק רב אל הנוף כחול הים והשמיים. ממרפסת זו ניתן לצפות בנוף ולציירו באפשרויות של 360 מעלות. אשר על כן, זוהי אחת מהפינות האהובות ביותר על כל בני הבית.

מבט מפינת האוכל העגולה אל "הזולה"- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מבט מפינת האוכל העגולה אל "הזולה" – בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

שולחן עגול

פינה אהובה נוספת הינה פינת האוכל העגולה, בה ניתן לשבת ולבהות במשך שעות ארוכות אל עבר שפת הים, ובימי חורף ניתן אף להביט אל עבר ענני הגשם המגיעים ממערב. בקו המשך לפינה זו נמצאת הכורסא/ספה הירוקה הכפולה.

בכלל, לנגה קשר אמיץ עם הצבע הירוק. לדידה ירוק הוא צבע החיים, הוא הצבע של הטבע וסביבה והוא קשור למשמעות של צמיחה, התחדשות, ריענון, מה שמביא אותו גם להיות קשור באופן ישיר לבריאות, נעורים, פריון, התחדשות ומזל. כידוע, הירוק מסמל שגשוג, חיוניות, פוריות אולם בל נשכח שהוא קשור גם בקנאה.

מבחינה פיזיולוגית: הירוק מאזן את רגשותיהם של אנשים, ויוצר תחושה של רוגע, חמלה וטיפוח לכולם. הירוק מעודד נדיבות, טוב לב ואהדה. אשר על כן, הספה הירוקה הכפולה – היא מקום המפלט האולטימטיבי בחלל המגורים.

חיוך אשר הכול בו- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
חיוך אשר הכול בו – נגה כרמי (צילום: רחלי אורבך)

עציץ אחד מיוחד

בבית מארח – אזור המטבח הינו מן החשובים שבמעון. בפינת המטבח מוצב לו עציץ ייחודי אשר ניתן לנגה כמתנה לרגל יום הולדתה ה-43 מאביה ז"ל (דהיינו לפני 9 שנים) לימים נפטר האב, היה זה ב-25/12/2015, אך הוא "חי" עימה דרך אותו הצמח אשר שרד כשעבר בשנים שחלפו לא מעט טלטלות.

למותר לציין שעל הצמחייה אחראי "הגנן המטפל" ירון, אשר בזכותו מלבלב "הקיר הירוק" אשר בחדר המגורים וכן בגין טיפולו פורחת בעתה פינת פרחי הסחלב.

העציץ הוותיק שניתן על יד האב זלמן ז"ל- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
העציץ הוותיק שניתן על יד האב זלמן ז"ל (צילום: רחלי אורבך)
פינת הסחלבים אותם מגדל ירון- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
פינת הסחלבים אותם מגדל ירון (צילום: רחלי אורבך)

לא אחד, אלא שניים

כשביקשתי מנגה לשלוף בזריזות ספר אחד הקרוב לליבה, היא נעלמה לדקה קלה ושבה כשבידה שניים!

הראשון הוא "כל בית צריך מרפסת" מאת הסופרת רינה פרנק מיטרני, אותו בחרה בגין תיאורי הילדות החמה במשפחה רומנית, בלב העוני של שכונת ואדי סאליב בחיפה, שם צומחת אישה צעירה עם עיניים צוחקות ומבט עצוב ומתאר את המשך חייה בכלל ובחיפה בפרט, עד התמודדותה עם מציאות כואבת.

הספרים "כל בית צריך מרפסת" & כתיבה- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הספרים "כל בית צריך מרפסת" & כתיבה אפקטיבית (צילום: רחלי אורבך)

אפקטיבית

ואילו הספר השני קשור למהות חייה של נגה – כתיבה אפקטיבית מאת צפריר בשן, בו ההסבר כי כתיבה אפקטיבית יש בה כדי ללמד להצליח באוקיינוס הטקסט האינסופי. כתיבה אפקטיבית מאפשרת להצטיין, להותיר חותם, להוביל ולהשפיע – בעבודה, ברשתות החברתיות ובחיים עצמם.

כתיבה אפקטיבית- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
כתיבה אפקטיבית- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הספר: כל בית צריך מרפסת- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הספר: כל בית צריך מרפסת – בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)

בילוי זוגי

בני הזוג כרמי מעורים היטב בכל הפעילויות התרבותיות בעיר חיפה, אך יותר מכל אוהבים הם לרדת אל חוף הים להליכה זוגית, או לקחת תרמיל קטן ולצעוד במסלולי הטיולים שבוואדיות… לחילופין, יכולים הם גם "סתם" לשבת במרפסת ביתם המופלאה ל"האפי האוור" ולחזות בשקיעה שלעולם אינה מכזיבה.

מבט אל.. ממקום הישיבה המועדף - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מבט אל… ממקום הישיבה המועדף (צילום: רחלי אורבך)

בסיום מפגשנו מביעה נגה את רצונה להוקיר ולהודות לכול הללו אשר משפיעים על חייה ולשבח את אילו אשר היא חפצה ביקרם.

ירון

הראשון לכול הינו יד ימינה, איש חיקה הנצחי, בעלה ואבי ילדיה – ירון כרמי. נגה מביעה את הערכתה הרבה על יכולותיו להכילה ולהבינה, ועל הנתינה האדירה והדחיפה לעשות ״רק את מה שאת אוהבת". היא מרעיפה את שבחיה על כך שירון הוא זה אשר אפשר, תמך, עזר ועודנו שותף בעשייה בחי פה.

הארון הלבן מימין והעיר שעל ההר כתמונה בסלון - בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הארון הלבן מימין והעיר שעל ההר, כתמונה בסלון בבית כרמי (צילום: רחלי אורבך)

אמא

השנייה בסדר החשיבות היא אמא. אימה של נגה, פנינה, אשר ממנה ירשה נגה את יכולת הנתינה מחד, ומאידך את מה שנגה מכנה ״הפרעת הקשב״ או "יכולת ״הרב קשב״, דהיינו, המסוגלות לבצע מספר רב של דברים בעת ובעונה אחת.

מבט מחלל המגורים אל נוף ההר החיפאי- בביתה של נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מבט מחלל המגורים אל נוף ההר החיפאי – בית נגה כרמי (צילום: רחלי אורבך)

הילדים

כיאה למקום השלישי, נמצאים בו שלושת ילדיה האהובים, אשר לאורך שנים רבות מאפשרים לאימם לעשות כל מיני דברים בכל מיני שעות משונות ותמיד "זורמים עם שיגעונותיה".

מזנון, טלוויזיה וצמחים- בביתה של נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
מזנון, טלוויזיה וצמחים מעטרים את הבית (צילום: רחלי אורבך)

צוות הכתבים והמתנדבים

במיקום הרביעי, מבקשת נגה להודות מכל הלב לכול צוות הכתבים והמתנדבים המשתייכים למשפחת חי פה, המונה כיום, כאמור, כ-35 איש ואישה, שיחד יוצרים כוח-עילית מיוחד, אשר אין כמוהו בשום אתר אחר, ושבזכותם גדל האתר ומתעצם ומגיע לכדי 10-15 כתבות מדי יום ביומו.

לדפנה לב (מורה ליוגה) ושיטת Mind-Empty-Ness

ובמיקום החמישי (חמסה… נגד עין הרע), נגה מביעה הודיה גדולה לשיטת היוגה, המאפשרת לה "לנקות את הראש" והמחשבה (mind emptiness) ומאפשרת לה לעשות "ריסטראט" למחשבות הרבות והעשייה הקדחתנית.

הפרגולה והכחול הכחול הזה- במרפסת בית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
הפרגולה והכחול הכחול הזה במרפסת הענקית בביתה של נגה (צילום: רחלי אורבך)

מי ייתן ובעתיד לבוא ימשיכו להתממש ולהתרחב כלל ברכות יום ההולדת, ומרקחת החדשות והתבשילים היוצאים מבישוליה וממטבח הבית והאתר של נגה – יהיו טובים, נעימים ואף טעימים ביותר.

"מנוחת הלוחמת"- בבית נגה כרמי, בעלת ומנכ"ל אתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)
"מנוחת הלוחמת" • נגה כרמי, בעלת האתר חי פה (צילום: רחלי אורבך)

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

רחלי אורבך
רחלי אורבך
עוסקת בחינוך מיוחד, אומנות ומוסיקה. מתנדבת במועדוני חרשים. עוסקת בציור ובהאזנה מודרכת למוסיקה קלסית.

כתבות קשורות לנושא זה

38 תגובות

 1. נגה היא "כל כך" וממש כך שקשה להגדירה ולתחום אותה. אינני זוכרת כיצד נפגשנו אבל היא כובשת לבבות, מחייכת ועוטפת בחום כך שהפכתי לשבויה שלה ושל בעלה המדהים והחכם שיגיע היום ויהיה ראש העיר שלנו.. רק מעט מרפקים ועירנו תוכל להינות ממנו כמי ששופע נכונות וחוכמה לעשות ומנגה וכמובן שהשניים יחד יותרים עוצמה משולבת של חוכמה,יצירתיות, חשיבה ןאהבה שישפיעו על עירנו לטובה.
  בפשטות
  אני אוהבת את נגה
  מאוד
  וגם אותך ירון
  דר רות אנגל

 2. וואו איזו מפנקת לבעלת האתר מכתבת של האתר . רק לי זה לא נראה נכון ? מנחשת שלא יפרסמו את תגובתי…..

 3. כל הכבוד לנגה כרמי בעלת חי פה.יישר כוח

 4. נגה, לפני שהיא עיתונאית, היא חיפאית אבל מעל ולפני הכל היא אישה עם לב עצום ויכולת נתינה מיוחדת מאין כמותה.
  היא אינה רק המסקרת. כאשר עוברות לידה ידיעות בעייתיות היא הרבה פעמים גם המתווכת לגורמים האחראים וגם האקטיביסטית לפעול בעיניין ולהוביל לפתרונו אם אין לוקח אחריות בעיניין. היא תמיד שם לתת עיצה טובה, לתמוך והכי הרבה לחייך חיוך רחב ולנרמל…
  כחיפאית, התברכנו בנגה שהיא ציר מרכזי שמספר את הסיפור החיפאי שלנו בלי פילטרים על הטוב והפחות טוב באופטימיות ששמורה רק לה, בביקורתיות ממלכתית ובמקצועיות רבה. תודה עלייך ויום הולדת שמח!!!!

 5. נגה יקרה ❤️עיתונאית אלופה, נבונה, רגישה, נגישה, מדייקת כל כתבה, מאירה ומעירה, מפרגנת ללומדים, מייצרת שיח של עולם החינוך, זכיתי לפגוש בך, ובכל המערכת שלך,המשיכי בדרכך המדוייקת, מעריכה אותך מאוד❤️מאחלת לי לזכות לעוד סיקורים מצידך🫶

 6. נגה אהובה
  טוב שאת קיימת בעולם וגם בעולמי הפרטי
  אוהבת אותך
  את אשת חייל והקמת בית לתפארת ועיתון מדהים שמביא לנו מיידע חשוב מעניין ואקטואלי
  כתבה מקסימה
  ואתם זוג קסום וגם ילדכם
  בקיצור אטהבת אתכם
  מזל טוב ענק
  וחמסה חמסה חמסה חמסה חמסה ❤️

 7. שלום לנגה,מן הראוי להתחיל להפיץ עתון חיפאי (מודפס על נייר) שישקף ידיעות שונות של תושבים ,נוסף על המתפרסם בעיתונות הקיימת.

 8. יש כניסה לימנים?

 9. אישה מעוררת השראה, אלוהים יברך אותך ואת מעשי ידייך, את משפחתך וחי פה.
  מזל טוב נגה.

 10. כמה אגו ותחושת חשיבות עצמית יכולה להיות לבן אדם שהוא מסכים שבעיתונו שלו יכתבו עליו כך.

 11. נגה בלי "ו" יקרה, מה שתמיד את מעירה, אשת חייל סופר וומן, חברת שדולת נשים בעסקים, מאחל לך את כל ההצלחה והטוב שבועלם.מגיע לך, את בונה את חי פה בשני ידייך עם כל הקושי הכלכלי במשק.גאה בך ותמשיכי להצליח

 12. מברכת אותך ליום הולדתך ולפועליך אני עוכבת אחרי מאמריך אשה נניוחדת שנונה וחזקה שתזכי לשנים רבות ולהגשמה רוצה שיחה אישית עימך אכתוב לך על מה חג שמח

  ³

 13. אישה רבת פעלים ועשייה שבנתה את האתר מאפס והביאה אותו למה שהוא היום: אתר החדשות המוביל והמעודכן ביותר בחיפה.
  כל אירוע מדווח בזמן אמת הדרך כלל בתמציתיות ובליווי תמונות.
  אגב, למה לא נכתב בכתבה שירון הוא צלם מוכשר שמצלם חלק מהכתבות??
  המשיכי בעשייה המבורכת ותתעלמי מהביקורות המטופשות שצצות פה ושם. המבקרים לא עשו ולא יעשו דבר ממה שאת עושה למען חיפה ותושביה.

 14. כתבה נהדרת , הכרות והצצה לעולמה של נוגה שלנו, מחד והכרות עם ימים צעירים של המוסד שעוד ידובר בו ״חי פה״
  חג שמח🙏🏻

 15. נגה אהובה ויקרה מזל טוב ענק ליום ההולדת…תמשיכי להיות מי שאת..אישה יפה מבפנים ומבחוץ..עם לב ענק ונתינה אינסופית..
  יישר כוח על מפעל חייך התאגיד חי-פה משפחה לתפארת ובית חם ומחבק..אין עלייך…מאחלת לך את כל הטוב שבעולם..שתצליחי לכבוש עוד ועוד יעדים בבריאות מצויינת.. משושי אמא של נירית

 16. הבית הזה ואת אחד הם- יפים, אסטטיים, נעימים, משרים שמחה וחום. שרק שמחות יהיו בו, אמן!

 17. נוגה יקרה, המשיכי בעבודתך המבורכת ביחד עם הצוות הנאמן ♥️♥️מזל טוב, זכית וזיכית 🎊

 18. מזל טוב לך נגה ולאתר החדשות שהקמת. ביתך הוא מבצרך ונהניתי להביט ביופיו ולקרוא אודותייך. עלי והמשיכי להצליח

 19. מזל טוב! לנוגה מקסימה חכמה ורגישה!
  בריאות! שמחה! אופטימיות!
  אידר עינת

 20. כחיפאית עתיקה ומועדת, שלא מחליפה את חיפה בשום מקום אחר בעולם כולו. כאן נולדתי, כאן עברו 85 שנותי וכאן גם אמות.
  מאחלת מזל טוב לנגה כרמי שעוטפת את חיפה במאמרים, הודעות, כתבות ומכתבים. אין משהו שנוגע לחיפה שלא עובר מאחורי המשקםים שלי.
  חיפה היא בדמי בעורקי נימי ונשמתי.
  תודה על כל מילה שנרשמת על חי פה.
  היה כיף גדול לבקר בביתה של נגה כרמי. תודה רבה.

 21. כל הכבוד לך רחלי אורבך על שערכת ביקור בביתה המקסים של חברתנו גברת נגה כרמי, מנכ"לית חי פה.חג פסח כשר ושמח. מועדים לשמחה ויישר כוח לכן נגה ורחלי.

 22. אני מכיר ומזכיר את נגה כרמי ומעריץ את המאמרים בעיתון שלה ונהנה מכל המידע. מיטב הברכות והמשך מוצלח מאחל מיקי

 23. חותמת על כל מילה ועוד מוסיפה. בחורה מיוחדת למרות שאינה ילידת חיפה נכס לעירנו.הרבה מזל טוב.אהובה

 24. מזל טוב ליום הולדתך, נגה יקרה.
  בריאות אושר שמחות ונחת לך וליקיריך ואהוביך.
  חג שמח תרתי משמע 💐

 25. מאחלים לגברת יום הולדת שמח ובריאות.לגמרי האתר בבעלותה מעניין וססגוני,מאפשר לגולשים להגיב ולכתוב ,מכסה תחומים רבים בעיר.
  לגבי נייטרליות..אולי כן בענייני היום יום,אבל ממש לא בסיקור לגבי ראש העירייה הנוכחית ותיפקודה ביחס לסיקור של הקודם לפניה למשל, ובטח מאז החלו הסיקורים ברמה הארצית לגבי הרפורמה המשפטית של הממשלה האתר נוקט בעמדה שמאלנית קיצונית,זה מתחיל בכותרות מוטות כמו מהפכה משטרית(ולא רפורמה משפטית)ממשיך בסיקורים ופרומו לכל הפגנה גם לכאלה שלא התקיימו בחיפה נגד הרפורמה,אפס פרומו למשל להפגנות בעד הרפורמה שהיו וישנן ,טורי דיעה של פרשנים מוטים חד צדדיים שמועלים בד"כ בשבת כנגד הרפורמה ואין כאלו בעדה אפילו אחד לדעתי.ולא סתם השתמשתי במילה קיצונית כי גם בערוצי הטלויזיה יש כתבים ופרשנים עם דעות אחרות הגם שהם במיעוט עיתונאי הם מושמעים ויוצרים מראית עין הגם שהיא מועטה של ניטרליות ואיזון.אבל אם כמו שניתן להבין מהכתבה האתר הוא בבעלות פרטית זכותו לנקוט בעמדה חד צדדית שמאלנית אנטי הממשלה.ובעידן שלכל אחד יש מהדורה מתאימה למידותיו נאחל לחיפה ולתושביה שיום יבוא וגם פה יוולד אתר עם אג'נדת ימין או לפחות אתר לא מוטה פוליטית, כזה שיביט על האקטואליה בזוית אחרת ,במשקפיים אחרות,ויגלה לגולשים שצרכנו עד עכשיו עיתונות פוליטית מוטה ולא מאוזנת שלדעתי גם החיפאים ראויים לה.
  לגבי הכתבה הנוכחית מעניינת מאד,כולל סיפור על משפחתה והוריה והעולים הראשונים שהגיעו ויישבו בהרבה קשיים את הארץ. תמונות מרשימות,הנוף והחלונות הגדולים בדירה של מערב העיר פשוט מדהים.באופן אישי ולטעמי גם השכונה הכי יפה ומיוחדת בחיפה..אבל גילוי נאות אנחנו מתגוררים בסמוך לכן משוחדים בעניין הזה:)
  בהצלחה וחג שמח!

  • הבהרה:אי נייטליות בסיקור ראש העירייה הנוכחית ביחס לקודם לפניה היא רק תחושת הקורא שהגיב ויתכן שאינו עובדתי.תיאור האתר כנוקט בעמדה שמאלנית קיצונית ואנטי הממשלה ועיתונות פוליטית מוטה הכוונה היתה רק בנושא הרפורמה המשפטית בלבד, כפי שחש המגיב.לגבי טורי הדיעה הרי שאין מניעה שיהיו מוטים לכן גם נקראים טורי דיעה והכוונה היתה רק לאיזון שבהשמעת טורי דיעה בעד הרפורמה המשפטית.

 26. מזל טוב לנגה כרמי.
  ואחרי שברכנו. מגיעות השאלות הקטנוניות:
  א.
  31 פעם "בעלת ומנכ"ל אתר חי פה" ופעם אחת "בעלת ומנכ"לית אתר חי פה"
  לא קצת מוגזם?
  ב. מה היחודיות בהופעה החד פעמית של "מנכ"לית" ?

  🙂

  חג שמח.

 27. איזה יופי, שאפו לנגה וירון על הבית היפה והמעוצב שמשקיף לנוף ים!

 28. נגה האהובה והיקרה שלי, את אדם מדהים ואני מגלה זאת מיום ליום. כמה שאת רגישה ומכילה וטובת לב. אוהבת אותך המון ומאחלת לך היקום יזהר ויחייך אליך תמיד כפי שאת זוהרת ומחייכת לכולם. מזל טוב❤️❤️❤️

 29. מזל טוב נגה את מותג חיפאי, אבל באמת שמזל טוב ילווה אותך ואת המשפחה המקסימה

 30. ישר כח לך הכתבת רחלי אורבך , לדעתי סיקור זה מרתק. אכן שמחתי לקרוא שערכת ביקור מהנה בביתה המיוחד של הכתבת נגה כרמי מהאתר חי פה ומקווה כי נהנית.ערב נעים וחג שמח.

  • מזל טוב נגה!
   איזה כיף שרחלי היטיבה לתאר אותך במילותיה.
   המון אושר, בריאות, הצלחה ושגשוג 🤍

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה בקריאה לעסקה להשבת החטופים – 13/7/24

(חי פה) - בחיפה נמשכות ההפגנות נגד ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו ולאישור עיסקת החזרת החטופים. אנחנו נשדר כאן את הנאומים. הודעת מטה "מחאת העם...

חברת החשמל בתרגיל מלחמה ראשון מסוגו

חברת החשמל בתרגיל מלחמה רחב היקף שיתנהל לאורך חמישה ימים ובמספר זירות. התרגיל יתחיל ביום ראשון 12/07/24 בשעה 07:00 ויסתיים ביום חמישי, 18/07/24 בערב....

31 נפטרים מקדחת מערב הנילוס

משרד הבריאות מעדכן כי עד כה דווח על 31 נפטרים כתוצאה מקדחת מערב הנילוס. כ-80% מהנדבקים בקדחת מערב הנילוס אינם מפתחים תסמינים כלל. עם זאת,...

בלורות • מי שלא שיחק……סימן שהוא צעיר…. • סיפור קצר

בערבית מדוברת גביש זכוכית נקרא בלורה. שם זה שמור לחיפה רבתי עם ייחוד לעמק-הזיתים, קסל ובן-יהודה. הארץ חולקה לאזורים לא על פי חלוקת "בזק"...

מוצרי בשר של מפעלי אירנה לבצק ממולא בע"מ – קריאה להחזרה (ריקול)

לאחר דיגום שיגרתי של שירות המזון במשרד הבריאות נמצא חיידק סלמונלה במספר מוצרים, וכמשנה זהירות ומתוך חשש להימצאות החיידק וממצאים מיקרוביאלים חריגים נוספים, החברה...