חדשות חיפה
film izle

תחרות הרובוטיקה בחיפה: השראה והכרה של מדע וטכנולוגיה

סטודיו לפילאטיס – WB

תחרות הרובוטיקה בחיפה התקיימה ביום ראשון (5/3/2017) הגיעו מכל קצות הארץ תלמידי כיתות ט’ עד י”ב לחיפה, להשתתף בתחרות הרובוטיקה היוקרתית( זו השנה ה 13).

DSC_7844.JPG

בין התלמידים פגשתי תלמידים שהוריהם דיפלומטים שלומדים בבית הספר האמריקאי באבן יהודה, קבוצה קטנה מאוגנדה, (דידי אמין, אלטנוילד של הרצל).

השנה, הקונספט של התחרות הוא, לבנות רובוט ולעשות שלוש פעולות: לזרוק כדור לסל בגובה של 1.80 מטרים לגובה ולזרוק לרוחב כ 60 סנטימרים לתוך חור ברצפה. משימה שניה היא לקחת גלגל שיניים ולתלות אותו על וו ולאחר מכן לקשור את הרובוט בחבל ולתת לו פקודה לטפס על הקיר. כל המשימות מוקצבות בזמן.
הקבוצה שעושה את שלושת המשימות ביחד בזמן הכי קצר הוא זוכה במירב הנקודות.

הסטודיו – אירועי חודש דצמבר

FIRST – For Inspiration and Recognition of Science and Technology

מי שעורכת כל שנה את התחרות לרובוטיקה היא חברת FIRST. בישראל FIRST נוסדה ב-2005
בעיר תל אביב. בארצות הברית FIRST נוסדה בשנת 1989 בעיר מנצ’סטר, ניו המפשייר, על ידי דין קיימן, מקבילו בישראל הוא אביהו בן נון – מייסד ויו”ר. וולט הוונשטיין – יו”ר דירקטריון בארצות הברית. דון בוסי – נשיא ב – FIRST בארצות הברית. בארצות הברית יש כ 42 מנהלי אזור ו 18 חברי דירקטוריון שכל אחד מהם הוא בעל חברה משלו. יותר מ 90 אלף מתנדבים ברחבי ארצות הברית לעומת כמה אלפי מתנדבים בארץ.

DSC_7847.JPG

חברי דירקטוריון ב FIRST ישראל הם: בני קדר – יוזם וחבר דירקטריון, פרופ’ מנחם כפתורי – יוזם וחבר דירקטריון, פרופ’ אלון וולף – חבר דירקטריון, ד”ר מיכל סלע – חברת דירקטוריון. ומי שמנהלת את FIRST בישראל היא יערית לוי.

בארצות הברית יש יותר מ 3500 תאגידים, חברות, ארגונים וגופים אקדמיים תומכים בפעילות FIRST וברעיון העומד מאחורי הארגון, לטובת דור העתיד, הילדים שלנו. כשבארץ עשרות ארגונים, חברות וגופים אקדמיים וצבאיים תומכים בפעילות FIRST הישראלית, כגון קק”ל.

בארץ התוכנית תומכת בילדים מגיל גן חובה עד כיתות י”ב לעומת ארצות הברית, התמיכה ברובוטיקה מתחילה רק מגיל 6 עד גיל תיכון.

DSC_7852.JPG

בארץ רשומים לתוכנית מעל 10,000 תלמידים ויש מעל 1,000 קבוצות שאותם מלווים מעל 500 מדריכים ומנטורים למצוינות ברובוטיקה וטכנולוגיה. בארץ יש כ 50 אירועים, המפגישים את התלמידים עם הפרוייקטים עליהם הם עובדים כמו התחרות הנוכחית המתקיימת בחיפה. בארצות הברית יש מעל 400,000 תלמידים רשמים ב FIRST, ו 44,000 קבוצות שאותם מאמנים ומלווים כ 200,000 מדריכים ומנטורים.
שם נערכים כ 33,000 אירועים בשנה.

החזון של FIRST
לייצר חגיגה בעולם המדע והטכנולוגיה עבור הצעירים החולמים להיות גיבורי מדע וטכנולוגיה כשיהיו גדולים.
הכיף הכי גדול שיש עבור ילדים מגיל צעיר הוא לחלום להגיע בזכות ספורט חוויתי לחיים שלמים, ליצור הזדמנות כקהילה ולהגשים חלום ולהגיע רחוק. ועבור המנחים והמנטורים זו חוויה שיש בה המון סיפוק מאחוריה אי פעם שהרגישו ולתורמים זו התרומה הכי נאורה שיוכלו לתת לדור החולם, אשר יביא את החלום למציאות.

DSC_7857.JPG

להביא את הרעיון למשימה: חברת FIRST באה עם רצון לעזור לילדים בתוכנית וכלים חדשניים, בשביל לעודד את הצעירים שלנו להיות המנהיגים של המחר בעולם של המדע והטכנולוגיה, באמצעות מתן כלים ומעוף להביא את החלום למציאות דרך תכניות חדשניות אשר מעניקות השראה למדע הנדסה טכנולוגיה. התוכניות האלה משלבות בתוכן התרגשות יצירתיות ועוזרות לטפח כישורי חיים בכל מי שבחר לעסוק במדע וטכנולוגיה. התוכניות גם בונות בצעירים בטחון עצמי, למידת מנהיגות וערכים לשיתוף פעולה ומעורבות בקהילה.

דין קיימן ממקימיה של FIRST, הוא ממציא, יזם ויועץ בעולם המדע והטכנולוגיה. תשוקתו ונחישותו לעזור לאנשים צעירים לגלות את ההתרגשות והתגמול של עולם זה, הם אבני היסוד של FIRST.
For Inspiration and Recognition of Science and Technology

ד”ר וודי פלאוורס Woodie Flowers יועץ מקצועי של FIRST טבע את מטבע הלשון “מקצועיות אדיבה”:
“מקצועיות אדיבה” מהווה חלק מהאתוס של FIRST. מדובר בדרך עשייה המעודדת עבודה בעלת איכות גבוהה, מדגישה את ערכו של הזולת, ומכבדת את האינדיבידואל ואת הקהילה.

אחד מעמודי היסוד של FIRST הוא מקצועיות אדיבה כשתחרות עזה ורווח הדדי אינם רעיונות נפרדים זה מזה.
כשמקצוענים הם אדיבים אחד כלפי השני, נפתחת בפניהם הזדמנות ללמוד ולהתחרות עד קצה היכולת שלהם. בין המקצוענים המתחרים אחד בשני יש לאורך כל התהליך, נוהג של כבוד ואדיבות אחד כלפי השני. המנעות מהייחס של מפסידן כלפי המתחרה עושה את התחרות מהנה יותר ומכובדת. מקצוענים אמיתיים אינם מתנשאים בדיבור חזה מנופח ומתנשא. אין ליגלוג ואמירות של זלזול בין המתחרים כשידע, תחרות, ואמפתיה משתלבים יחדיו בנינוחות בין המקצוענים התוצאות מרקיעות שחקים בטוב ולא ברע.

DSC_7874.JPG

עם הזמן, מקצועיות אדיבה נלמדת הינה חלק בלתי נפרד מהשאיפה לחיים ברי משמעות ושלווים. האמונה שניתן לתרום לחברה ולקהילה ללא מלחמות השמצות ורוע, אפשר להנות מהסיפוק הרב הטמון בפעילות הגונה וברגישות.

תאטרון חיפה – רחב
תגובות
בטעינה...