היסטוריה במפרץ, הסכמה גורפת בדיון בכנסת – מיכל האמוניה יסגר!

חברי_הועדה._צילום_-_ירון_חנן.jpg

חברי הועדה. צילום – ירון חנן

אלקין השר להגנת הסביבה בדיון בכנסת על מחדל האמוניה: “החל מ-1 במרץ למיכל האמוניה אין היתר רעלים. עד לסגירתו המוחלטת תוך 90 ימים תתקיים פעילותו תחת היתר מיוחד”; חה”כ גפני ליונה יהב: “מה שעשית עכשיו לסגירת המיכל ניתן היה להעשות לפני תשע שנים”

רבותי, מהפך!
תמימות דעים כי נוצרו התנאים לפינוי סופי וסגירה מוחלטת של מיכל האמוניה, השתררה היום בין כל חברי הכנסת והדוברים האחרים בדיון משותף לוועדת הפנים והכספים בראשה ישבו חה”כ דוד אמסלם וחה”כ משה גפני.

חה”כ יעל פארן הדגישה כי את מיכל האמוניה היה צריך לעקור ממקומו לפני זמן רב ולמנוע חשיפת מאות אלפי תושבים לסכנת חיים למען העשרת כיסם של בעלי חיפה כימיקלים. חה”כ פארן הדגישה כי לא ניתן להתעלם מכך שחיפה כימיקלים ממשיכים לתעתע בכולם, לא מפסיקים להמעיט במסוכנות, לא מפסיקים לזלזל בדו”חות מומחים ובחיי אדם. אנו לא בסוף הדרך אומרת פארן, הדברים עוד לא סגורים לגמרי.

יעל_כהן_פארן_ודב_חנין.jpg

ח”כ יעל כהן פארן ודב חנין
השר אלקין ציין כי לחיפה כימיקלים בעלת מיכל האמוניה ניתנו מספר רב של הזדמנויות לאתר חלופה למיכל המשמש בעיקר את עצמה לייצור דשנים. השר הוסיף כי הוחלט שיש לשנות את דרך הפעולה בה המדינה היתה היוזמת ומחפשת הפתרונות לחיפה כימיקלים וכי הובן שבעלת העניין העיקרית למציאת החלופה היא החברה עצמה. משכך, החליטו בממשלה להקצות פרק זמן סביר לכל צרכני האמוניה במשק למציאת מקורות אלטרנטיביים ולהשאיר את בעיית השגת או ייצור האמוניה לצורכי ייצור דשנים בידי חיפה כימיקלים. אלקין שב ואמר כי המגעים עם חיפה כימיקלים הסתיימו. זאת ועוד, המשרד להגנת הסביבה הבהיר לחיפה כימיקלים כי החל ממחר כל כניסת אנייה לפריקת אמוניה תחייב קבלת אישור מיוחד ממשרדו. כמו כן, המשרד להגנת הסביבה יעקוב אחר קצב התארגנות המשק למקורות חלופיים לאמוניה ובהתאם יוחלט על מועד סגירת המיכל ובכל מקרה לא יאוחר מ-1 יוני 2017. למרות הכל אומר אלקין, אין לי ספק שחיפה כימיקלים ימשכו את הדיון גם לבית המשפט העליון אולם זו כבר סוגיה אחרת, אנו כרגולטור אמרנו את דברנו והיתר הרעלים לא יחודש. מבחינתנו “בעוד 3 חודשים המיכל ז”ל. יוצאים למציאות חדשה בלי לסכן בריאות וחיים ובלי לפגוע בתעשייה”.

יו”ר ועדת הפנים, חה”כ דוד אמסלם: “אני משבח את השר על החלטה היסטורית דרמטית”

09_-_ירון_חנן_מציג_את_דוח_המומחים_בנושא_האלטרנטיבות_למשק_האמוניה_בישראל.jpg

ירון חנן מציג את דוח המומחים בנושא האלטרנטיבות למשק האמוניה בישראל
יש חלופות למיכל האמוניה ואניית האספקה המגיעה אליו
ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה הסביר כי גיבש בחודשים האחרונים צוות מומחים שהוציא דו”ח שהוגש לשר להגנת הסביבה ובו מוצעות חלופות המוכיחות כי אין כל מניעה לסגור את מיכל האמוניה ולהפסיק את הגעת אניית האספקה למפרץ חיפה לאלתר.

יונה “לבדי” יהב לא נלחם ולא הוביל ובודאי לא לבד
לקראת סוף הדיון הועברה רשות הדיבור למאיה יעקובס מנכ”לית צלול שהבהירה לנוכחים כי מזה חמש וחצי שנים, עמותת צלול מובילה את המאבק לסגירת מיכל האמוניה. זאת בניגוד להצהרותיו לתקשורת של ראש עיריית חיפה יונה יהב, כי לאורך 13 השנים האחרונות הוא נאבק לבדו להוצאת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה. יתרה מזאת, במהלך הדיון עקץ חה”כ יעקב אשר את יהב ואת עיריית חיפה שבמשך שנים תמכה בהשארת המיכל – אליו היא מתנגדת כעת. “כשראש העיר הפך לאופוזיציה של המיכלים, כעת אולי יהיה לזה סוף” הוסיף אשר.
יש להוסיף ולהזכיר את תרומתם המכרעת ומאבקם הבלתי מתפשר של כלל אירגוני הסביבה להוצאת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, החל מלפני 13 שנים ועד היום. התכחשות או התעלמות מתרומתם המשמעותית של אירגוני הסביבה שהובילה למצב הנוכחי שעתיד להביא לסגירת מיכל האמוניה יכולה להגיע מצרות עין ומשיקולים פוליטיים בלתי ענייניים בלבד.

“יכולת לפעול לסגירת המיכל כבר לפני תשע שנים”
יושב ראש הוועדה המשותף, חה”כ משה גפני, העיד על עצמו כחבר הכנסת השחור (חרדי) הכי “ירוק”. גפני סקר את פעילותו משכבר הימים עוד בימים בהם כיהן יונה יהב בכנסת, לשם הוצאת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה מעצם היותו סכנה מוחשית לשלום התושבים. אנו בתהליך בלתי הפיך ומיכל האמוניה יסגר הצהיר גפני. מה שעשית עכשיו להוצאת המיכל מהמפרץ יכולת לעשות כבר לפני תשע שנים ולא עשית, הטיח גפני ביונה יהב.

האוזן שומעת ואינה מאמינה: מנכ”ל חיפה כימיקלים “אין בעיה לסגור את המיכל”
שחר, מנכ”ל חיפה כימיקלים הצטרף לקולות הטוענים שאין בעיה לסגור את מיכל האמוניה. “הממשלה שינתה את כללי המשחק” ומאחר ואין זה באחריות חיפה כימיקלים לדאוג למלאי מינימום אמוניה לחירום, הרי שיש לנו דרכים לפתור את אספקת האמוניה לצרכינו שלנו. מוסיף שחר ואומר “בהתארגנות נכונה אין בעיה לסגור את מיכל האמוניה”.

מבט להמשך הדרך
בלי אשליות, הכיוון נכון אך סגירת המיכל עדיין לא עובדה מוגמרת בשטח. אלו הם הימים אליהם שואפים תושבי מטרופולין חיפה, בטחון וחיים באזור נקי מאוויר מזוהם רווי בתחלואות ומוות. ניתן להאמין כי מיכל האמוניה אכן בדרכו לסגירה מוחלטת. כעת בחיפה צופים למאבקים הבאים: סילוק בז”ן ויתר התעשיות המזהמות ממפרץ חיפה וטיפול סטטוטורי ראוי בקרקעות הצפון. ראוי יהיה אם ממשלת ישראל תאזור אומץ ותבחן את הצורך האמיתי בנמל החדש למרות העבודות שהחלו וכספים שהושקעו, את הנזקים לחופי הים אנו חווים כבר היום.

הגיבו כאן לכתבה