הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מפגינים פרו-פלסטינים תקפו ופצעו שוטרים בהפרת הסדר בחיפה

(חי פה) - הפגנה פרו פלסטינית, בלתי-חוקית, בחיפה הידרדרה...

ביטול • צו סגירה למסעדת 'לואיזה' בחיפה: "מצב תברואי ירוד מאוד"

כזכור ב 16/05/24 ניתן צו סגירה למסעדת לואיזה במרכז...

תחזית – עומס חום כבד ואובך – ה' 13/6/24

מהמכון המטאורולוגי בבית דגן נמסר: אזהרה כתומה - עומס חום...
באנר גורדון 230524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש
באנר קריית אתא עצמאות 080524

החטופים ישוחררו רק לאחר עליית השמאל לשלטון • דעה אורי לב

לפעמים המציאות טופחת על פני, ואני רואה את האמת…...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

'מקום קבורתם לא נודע' – יוסי פרחי ז"ל נספה על הצוללת 'דקר' • הכאב שהותיר אחריו אינו מרפה

(חי פה) – הצוללת אח"י דקר נעלמה בינואר 1968 ועמה 69 אנשי צוותה, שהותירו אחריהם משפחות כאובות שלא זכו אפילו לקבר לעלות אליו ולהיאחז בו בייסוריהן על אובדן יקיריהן. לרגל יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע אשר צוין השבוע – מספר יהודה פרחי על אחיו הנערץ יוסי ז"ל, שנספה על הצוללת, יחד עם 68 חבריו.


אחד האירועים הקשים החרוטים בלבה של ישראל כצלקת פועמת, הוא טביעתה המסתורית והיעלמותה של הצוללת אח"י דקר, שיצאה לדרכה מבריטניה לישראל ב-9 בינואר 1968, ומסיבה לא ידועה ב-25 בינואר טבעה, וכל 69 אנשי צוותה נספו.

גשר הפיקוד של צוללת חיל הים – משט הדקר – 8/6/2018 (צילום – יהודה פרחי)

עשרות שנים ללא רמז

רק כעבור 31 שנים ו-4 חודשים מיום טביעתה, במהלכם התבצעו חיפושים נרחבים אחריה ונעשו אין ספור ניסיונות ללקט רמזים שיאירו על סיבת טביעתה ומיקומה, בשנת 1999, אותרו גוף הצוללת ושרידיה בקרקעית הים ע"י חברת נאוטיקוס האמריקאית, בעומק של שלושה ק"מ ובמרחק 485 ק"מ מחופי חיפה.

גוף הצוללת לא הוצא מהמים בשל החשש מהתפרקות. חלק משרידיה מוצגים כיום במוזיאון חיל הים שבכניסה הדרומית לחיפה. בנקודת מציאתה בוצע תיעוד מקיף של השרידים, אך לא אותר כל שריד מ-69 אנשי צוותה.

הצוללת דקר קרדיט: מתוך אוסף אישי של יהודה פרחי
הצוללת דקר | צילום מתוך האוסף האישי של יהודה פרחי

מעגל שהתאחה מעט

משפחות הנספים זכו, אולי, לסגירת מעגל כלשהי עם מציאת שרידי הצוללת, לאחר שנים כה ארוכות בהן התייסרו באי הידיעה המוחלט כל כך באשר לגורל יקיריהם, וללא רמז או סימן שיוכלו להיאחז בו.

מתוך הדו"ח של נאוטיקוס שמצאה את שרידי ה"דקר":

הצוללת דקר קרדיט: מתוך אוסף אישי של יהודה פרחי
מתוך האוסף האישי של יהודה פרחי
הדמיה של הצוללת דקר ופירוקה קרדיט: מתוך אוסף אישי של יהודה פרחי
הדמיה של הצוללת דקר ופירוקה – מתוך מצגת נאוטיקוס | עיבוד: ד"ר מיכל ארמוני (באדיבות יהודה פרחי)

אחיו הצעיר יהודה

אחד מ-69 אנשי הצוות שנספו על הדקר היה יוסי פרחי ז"ל. אחיו הצעיר, יהודה, מקדיש מאז רבות ממרצו למען העלאת זיכרון סיפורה של הצוללת והנצחת 69 אנשיה שנספו עם טביעתה, ביניהם, כמובן, אחיו יוסי.

יוסי נולד במצרים ב-14.11.47, להורים לוסי ואליהו פרחי. עם עליית כוחם של האחים המוסלמים במצרים, החליטו ההורים להשאיר הכול מאחוריהם ולעלות ארצה. כמעט חסרי כל הגיעו לחיפה והשתקעו במושבה הגרמנית.בחדר כביסה קטן, על גג גדול ממנו צפו אל הנמל, צפירות האוניות המפליגות למרחק ושקשוק גלגלי הרכבות, זה היה נוף ילדותם של האחים יוסי ויהודה.

יוסי אחי

יהודה מספר: "היינו הולכים יחפים בחול הלוהט ומצננים את רגלינו במים הקרים של הים ב"חוף השקט" הסמוך לבסיס חיל הים. הים הרוחש והחולות היו התפאורה המושלמת והיא זו שליוותה את ילדותינו. הורינו עבדו עד השעות המאוחרות, ואחי היה הדמות הדומיננטית בחיי, שעיצבה, חינכה והייתה עמוד האש ההולך לפניי. אני יכול לומר זאת בפה מלא עד היום".

יהודה פרחי ואחיו הגדול יוסי פרחי ז"ל צילום: אלבום אישי
יהודה פרחי ואחיו הגדול יוסי פרחי ז"ל (אלבום משפחתי)

כישרון משחק וקסם אישי

"ליוסי היו כישורי משחק, חיקוי, נגינה ושירה", מספר יהודה. "הייתה לו היכולת להיכנס לדמות בכל רמ"ח אבריו, עד שלפעמים כבר לא ניתן היה לומר מי הכפיל ומי המקור. הבדיחות, המשחק וכישרונו הרב היו הכלים שעימם הפעיל את בלוטות הצחוק אצל כל הסובבים אותו. התיאטרליות וכושר החיקוי המדהים שלו לא הותירו אף בעל סמכות – החל מהרב בבית הכנסת ועד אחרון מוריו – אדיש לנוכחותו".

לפני גיוסו הספיק יוסי להקליט 17 שירים. ההקלטות שהותיר אחריו כוללות שירים על הים, על מלחים, על סערות וספינות טרופות, וגם הבטחת המלח לנערתו שישוב במהרה. עם גיוסו, בנובמבר 1965 לקומנדו הימי, נחרדה אימו מהבחירה המסוכנת וביקשה ממנו כי יעבור למקום בטוח יותר. מתוך כבוד לאימו שינה יוסי כיוון והצטרף לצוללות. את אמא שלנו זה סיפק, מבחינתה צוללת היתה מקום יבש, המעניק מחסה ראוי למשרתים בה.

יוסי פרחי ז"ל צילום: אלבום אישי
יוסי פרחי ז"ל (אלבום משפחתי)

שמחה מדבקת

יוסי התנדב, כאמור, לשייטת הצוללות ונמנה עם צוות הצוללת 'אח"י תנין' שחדרה לנמל אלכסנדריה במלחמת ששת הימים. עם חזרתה בשלום ממשימתה, נשלח יוסי לאנגליה, לצוללת דקר. "עד היום מספרים עליו החברים שהיה הרוח החיה והעליזה ב"דקר", ושהיה מעלה חיוך על פני כל מי ששהה במחיצתו, בליצנות, בשירה ובחברותיות הנדירה שלו", מספר יהודה. "יוסי הנחה את מסיבת ראש השנה ב-1967 בפורטסמות', שעליה מספרים החברים תמיד שזו אחת מהמסיבות המוצלחות ביותר הזכורות להם, בזכות הנחייתו של יוסי.

זיכרון

יהודה מנהל אוסף פרטי עשיר, כולו חומרים העוסקים בצוללת ובהנצחתה, מלקט ומשמר כל פרט, כל פיסה, כאילו מנסה להשלים את הפאזל, הבור שבלב שהותיר אובדנו של אחיו יוסי, שלעולם לא יושלם.

הצוללת דקר קרדיט: יהודה פרחי
הצוללת דקר | צילום מתוך האוסף של יהודה פרחי

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

  1. עצוב ומרגש. למדתי עם יוסי באותה כתה בבית הספר תיכון חדש . בכל פעם שהוזכרה הצוללת דקר בתקשורת זכרתי אותו וחשבתי עליו. יהיה זכרו ברוך

  2. טרגדיה…והמשפחות ממשיכות לקוות שיום יבוא ויוציאו את הצוללת לחוף.

  3. בבית ספר "מצדה"בנו"ש ,למדתי עם אורית אופק,היא
    גם בת שכולה לאיש צוות דקר.שלימים,שירתה בחיל הים.
    אנו ילידי1961.
    כל הכבוד למנציחי הנספים ולכתבה המרגשת של הכתבת קאדרי.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל הכרמל בחיפה, הנמצא לאורך ואדי לוטם, וחלפתי על פני בניין ישן ומרשים ברחוב התשבי 92...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות והחכמות ביותר – התמנון. למרות שבתרבות הפופולרית, בספרים ובסרטים, כמו בסרט הילדים "בת הים הקטנה"...

בתי החולים נערכים להתחממות בצפון

(חי פה) - ביום חמישי 13/6/24 משרד הבריאות קיים הערכות מצב על היערכות מערכת הבריאות בצפון הארץ. ממשרד הבריאות נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בעקבות המצב...

יין מנדט • אומרים שיין ישמח לבב אנוש…. • סיפור קצר

לאחר התקפה של האצ"ל על מחנה שמונים שליד פרדס-חנה במטרה לגנוב כלי-נשק מהצבא הבריטי, נמצאו מפקד הגדוד וחמישה חיילים הרוגים. על פי הדו"ח הבריטי...

סמטאות חטיב ואל מרין המחודשות בחיפה – הביקור מוגדר כחובה!

העסקים הקטנים בסימטאות אל מרין וחטיב באחת הסמטאות בין רחוב פלי"ם לרחוב שיבת ציון, ממוקמת סימטת חטיב שבמעלה הסמטה מתמזגת עם סימטת אל מרין. באחד הביקורים...