כל הטיפים וההמלצות לנטיעת עצים בכתבה שהכנו לקראת ט”ו בשבט

 

איזה סוגי עצים מומלץ לטעת בט”ו בשבט ואיזה צורכים פחות מים? איזה צמחים נמכרים יותר בט”ו בשבט? כל התשובות כולל טיפים במיוחד עבורכם ממומחי משתלות יגור

.

מבט_על_משתלת_העונתיים.JPG

משתלות יגורטו_בשבט.GIF

 

איזה סוגי עצים מומלץ לטעת בט”ו בשבט ?

עצי פרי נשירים, לדוגמא גפנים, שקד, תפוח, אפרסק, רימון, תאנה וזית. חשוב לא לשתול עצי פרי סוג טרופים מכיוון שאלו זקוקים לטמפרטורות קצת יותר חמות בשביל להיקלט בקרקע.

 

איזה סוגי עצים צורכים פחות מים ?

עצי פרי בד”כ צורכים הרבה מים. עם זאת, זית, תאנה, רימון ותות צורכים פחות מים לאחר התבססות. אלון וחרוב יכולים להתבסס בעזרת גשמים בלבד.

 

האם צריך לבחור את סוג העצים לפי המיקום שבו רוצים לטעת את העצים ?

חשוב למאוד לבחור את סוג העצים לפי מיקום השתילה שלהם. רוב עצי הפרי זקוקים לשמש ישירה לפחות לחצי יום, רצוי מקום מוגן מרוחות חזקות. הקרקע בישראל מתאימה ברובה לעצי פרי אך יש משקל למיקום הגיאוגרפי. לדוגמא, עצי תפוח ואגס יצליחו פחות באיזורי החוף ויעדיפו מקומות גבוהים יותר ואילו הדרים כגון תפוז ולימון להיפך, מעדיפים איזור חמים יותר ולכן הם פחות יצליחו בהרים הגבוהים.

 

איזה סוגי עציצים/צמחים מומלצים כמתנה בחג ט”ו בשבט ?

הצמחים הנמכרים ביותר בט”ו בשבט הם עצי השקדייה, הזית וכמובן התבלינים השונים. ישנם פרחים עונתיים המתאימים לחורף אשר נראים מצוין בתקופה זו אך ייעלמו עם ההתחממות במזג האוויר. כמתנה לחובבי גינון אנו ממליצים לקנות את עצי הפרי הנשירים ואילו כסתם מתנה יפה אנו ממליצים על צמחי בית כגון אנטוריום וספטיפילום. זהו גם זמן מצוין לשתול ורדים.

 

כיצד ניתן לשמור עליהם ולטפח אותם ?

 

חשוב להשקות את העצים עם השתילה על מנת לבססם בקרקע ולאחר מכן להפחית את כמות המים בהדרגה. אנו ממליצים לערבב קומפוסט בבור השתילה. קומפוסט הינו זבל אורגני אשר מסייע באוורור האדמה ומאפשר חלחול של מים אל איזור השורשים של העץ. מדי כשלושה חודשים אנו ממליצים לדשן בדשן בשחרור מבוקר על מנת לוודא שעץ מקבל את כל חומרי ההזנה שהוא זקוק להם.

01_יגור.JPG

טיפים חשובים ממומחי משתלות יגור:

  • במדשאה ייתכן ויוצרו “קערות מים”. זוהי תופעה שבה הקרקע והדשא שוקעים
    והדשא נרקב בגלל עודפי המים. אפשר למלא את הבורות האלו בעזרת טוף עדין מעורבב עם קומפוסט והדשא יצמח דרכו עם בוא האביב ונקבל מדשאה ישרה.
  • הצהבת הדשא מאפיינת את מרבית סוגי הדשאים בגלל כניסתם לתרדמת חורף. במקומות קרים במיוחד הדשא עלול לקפוא ולכן מומלץ לתת חיפוי בשכבת קומפוסט על פני השטח. מפזרים טוף משק 30 ליטר ל-2-3 מ”ר כדי לקבל חיפוי בגובה של כ-2 ס”מ.
  • זה גם הזמן המתאים לגזום ורדים ושיחים נשירים, לפני הלבלוב של הצמחים שיגיע באביב.
  • חשוב לכסות באדמה פקעות ובצלים אשר נחשפו לגשם.
  • לאחר תקופת הגשמים נבטו כבר מרבית העשבים החורפיים שפוגעים בגינה. חשוב לעקור אותם עם השורש או לנכש את קצהו העליון של השורש על מנת למנוע את התחדשותם. ישנם חומרים אשר מונעים נביטת עשבים וזהו הזמן המתאים לכך. חשוב לא לפזר את החומר באיזור בו נרצה לזרוע באביב פרחים וירקות, או באיזור המדשאה.

 

ט”ו בשבת שמח לקוראי חי פה

 

הגיבו כאן לכתבה