באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

מקצר חיים | סיפור קצר | אילן סגל

מנין שאבנו את החוצפה לעשייה כה מסוכנת מבלי הניד...

המינים הפולשים לים בחיפה ובעולם

בעיות פלישה של בעלי חיים, צמחים והביטאטים תת ימיים...

חיפה עיר בטבע • הוואדי (הכמעט) נעלם ○ ענבל חן ברגב

(חי פה בטבע) – בצמוד לתחנת האוטובוס, סמוך למפגש הרחובות פרויד וויתקין, ישנן מדרגות שיורדות לוואדי אחוזה. בתקופת הקורונה היה מפלט עבור תושבי השכונות אחוזה ורמת אשכול, שיכלו לצאת לטבע הקרוב לביתם, שמצוי רק במרחק הליכה קצר. שנים קודם לכן נהגו ילדי השכונה לרדת לערוץ הנחל ולמעיין כדי להצטנן במימיו הקרירים.


נחל אחוזה

נחל אחוזה הוא אחד הנחלים הקצרים היורדים מרכס הכרמל מערבה וערוץ הנחל עובר בין שכונת רמת אשכול לשכונת אחוזה. את הוואדי קוטע באמצעו כביש פרויד, ומעבר לכביש אפשר לראות את הים. למעשה זהו אחד המסלולים המרתקים בוואדיות חיפה, משופע מעיינות ואינו מקבל את הטיפול והשיקום המתבקש.

ואדי אחוזה (צילום :ענבל חן ברגב)

לצורך הכנת הכתבה על הוואדי ועל מצבו לאחר השריפה הגדולה שהתחוללה בחיפה ב-2016, פניתי לד"ר נעמה טסלר, אקולוגית, מומחית לשריפות יער ומי שהובילה את פרויקט שיקום הוואדי לאחר השריפה.

ינואר 2018, עצים שנטעו ליד שלט לזכרו של יונתן לוין, תלמיד בי"ס יסודי טשרניחובסקי (צילום: נעמה טסלר)

שביל המעיינות החיפאי

לאורכו 2 מקורות מים: מעין התאנה – על שם התאנה היפה שצומחת מעליו. זהו מעיין הנובע מתוך שוחת בטון, ובקיץ 2011 נבנתה למרגלותיו בריכת שכשוך. עין אחוזה – המעיין עצמו, נובע בקרקעית מבנה בית המשאבות, בגדה הצפונית של ערוץ הנחל. בית המשאבות הוקם בתקופת המנדט הבריטי ושימש לשאיבת מי עין אחוזה, לשימוש תושבי השכונה הסמוכה – אחוזה. בית המשאבות נחשב כמבנה לשימור.

ינואר 2018 – טרסות שהוצבו בירידה לערוץ הנחל (צילום: נעמה טסלר)

החי והצומח

בסיס הצומח המרכיב את נחל אחוזה הנו צומח של החורש והיער הים תיכוני. המינים הבולטים בשטח הם אורן ירושלים מעורב באלון מצוי, חרוב מצוי, ער אציל ולבנה רפואי. מבין המינים הפולשים, העץ העיקרי הוא האילנתה הבלוטית שמטופלת בשנים האחרונות ע"י אגף גנים של עיריית חיפה, כדי למנוע התפשטותה.

הערוץ עצמו עשיר בבעלי חיים, בהם דורבנים, חזירי בר, תנים זהובים ושפני סלע. מעופפים בו בז ונץ, אדום-חזה, ירקון, עורבני, ארבעה מיני סבכי, חכלילית, צופית ועוד. מיני הפרפרים שנצפו במקום כוללים את כתום כנף המצלתיים, לימונית האשחר, כחליל החומעה וסטירית פקוחה.

מעין התאנה, 2017 (צילום: נעמה טסלר)

מסלול הטיול – הנפגע העיקרי

בלב הוואדי עובר מסלול הטיול של נחל אחוזה המתחיל בציר פרויד במפגש עם רחוב ויתקין ומגיע עד לרחוב יוסף שכטר. מסלול הטיול עובר באזור שנפגע באופן הקשה ביותר בשריפה. כאמור, נכתבה כבר תוכנית עבודה לשיקום כל הוואדי ומסלול הטיול בפרט, שכללה טיפול בשטח והנגשת מסלול הטיול מחדש לרווחת הציבור.

ואדי אחוזה אחרי השריפה שהתרחשה בנובמבר 2016 (צילום: נעמה טסלר)
ואדי אחוזה – ינואר 2018. הטרסות המדרוניות (צילום: נעמה טסלר)

המצב כיום

פעילותה של החברה שזכתה במכרז לשיקום הוואדי בהובלתה של ד"ר נעמה טסלר, הופסקה כשנה לאחר תחילת העבודה. אי אפשר שלא לתהות מדוע בחרה עיריית חיפה שלא להמשיך את פרויקט השיקום הנחוץ בליווי הייעוץ המקצועי הדרוש ובחרה להמשיך פעילות לא רציפה בוואדי וללא ליווי מקצועי.

עין אחוזה ב-2011 (צילום: עמית מנדלסון – inature.info)

בתחילת חודש פברואר השנה, חזרתי לוואדי כדי לגלות שטרם נעשה פינוי של הפסולת מאפיק הנחל, קיים גזם רב שחוסם אותו ולא מאפשר את זרימת המים. הטרסות שנעשו במקום אינן מתוחזקות ולמעשה כבר נרקבו. עין אחוזה שצמוד לבית המשאבות חסום לגישה ולא ידוע מה מצבו בגלל סבך הצמחייה שגדלה בסביבתו ומן הסתם איכות המים נפגעה. יחד עם זאת, התקיים בשטח הוואדי טיפול נגד האילנתה הבלוטית, מין פולש שגדל בכל הוואדיות בעיר והוא סכנה לצמחיה המקומית.

ואדי אחוזה (צילום :ענבל חן ברגב)
ואדי אחוזה (צילום :ענבל חן ברגב)

לשמר את ואדיות חיפה

מסלול נחל אחוזה הוא למעשה מסלול המעיינות של חיפה, זאת בזכות שתי נביעות שקיימות לאורכו. המסלול נקטע כבר בעבר עם סלילת כביש פרויד שפגעה במרחב האקולוגי הייחודי שלו. השריפה בשנת 2016 החריבה חלקים נרחבים מהוואדי וממסלול המעיינות, ולמרות כל זאת, בחרה הרשות המקומית להפסיק שיקום נחוץ של הוואדי.

ואדיות חיפה הן הנכס הטבעי של העיר, עירייה מתפקדת צריכה לעשות הכול כדי לשמר ולטפל בנכסיה, למען הטבע ולמען הדורות הבאים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

ענבל חן ברגב
ענבל חן ברגב
ענבל, מורה ועו"ד , מייסדת קבוצת "בשבילי חיפה" בפייסבוק המחברת טבע חיפאי וקהילה מקומית. פועלת להעלאת המודעות לטבע העירוני ולשימור ואדיות חיפה.

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. נשאר לקוות שראש העיר הבא של חיפה יקים אגף לניהול הואדיות והפארקים בעיר
  יידע לבטל את התוכניות לכבישי הריסת הואדיות ויבצע חילופי קרקעות כדי למנוע כמה שניתן בנייה נוספת בגב ההר
  עם עדיפות להתחדשות עירונית בשכונות אחרות וחילופי קרקעות.
  הנוכחית כבר לא תעשה כלום בנושא הזה – ואולי עדיף כי כל מה שנעשה היה נזק.

  • האחריות היא על התושבים לוודא שכל מועמד לראשות העיר, מתייחס לואדיות חיפה ולנכסיה הטבעיים של העיר ומציע פתרונות ברי בצוע.

 2. ישר כח לך ידידתי ענבר על הסיקור האמין.אכן ערכתי ביקור בכרמל מקום מדהים.שבת שלום

 3. כתבה יפה.
  עד לפני כמה שנים עוד היו 3 מעיינות בואדי אחוזה, אבל מעיין אחד כבר לא נובע ולדעתי כל המעיינות בחיפה יתייבשו בשנים הקרובות. זהו תהליך מתמשך שנובע מחסימת החלחול של מי הגשם ע"י בטון ואספלט, בניגוד גמור לתכנית המתאר הארצית, תמ"א 22.

 4. כל הכבוד לך ענבל חן ברגב על הדיווח האמין. מעולה.

 5. הכתבות של ענבל פוקחות עיניים על הפיספוס הגדול שלנו, האזרחים, שלא מצליחים לגרום לעיריה לעבוד עבורנו, התושבים, ולדאוג לעתידנו ועתיד ילדינו בעיר המדהימה הזו שראשי הערים מפספסים, אחד אחרי השני, את האפשרות להפוך אותה לדוגמא ומופת לעיר מקיימת, אדם וטבע, יחדיו ולא נגד.
  מחזק את ענבל שתמשיך להפיץ את הפוטנציאל ואנו נמשיך להאבק על מנת שתהיה עיר מקיימת, הרמוניה של טבע ואדם

 6. שלום ענבל זדרת הכתבות מדהימה ומצער שכל ואדי כמעט נתון בסכנה שתעלים אותו – חוסר ניהול ואדיות העיר בהפרה ברורה של הבטחת בחירות מרכזית על 'ממשק עיר-טבע עירוני' של קליש.
  עשרות הבטחות לגבי ניהול הטבע העירוני הופרו. כולל תכנון כבישים מפותלים במקסימום שטח שייהרס בואדיות גב השכונות הרכס המערבי. וקטעץיעת רצף החי והצומח בין הואדיות סביב השכונות בכבישים דורסניים ובשכונות ענק חדשות שיהרסו 4 ואדיות שלמים בין אחוזה לאוניברסיטה, סה בלתי נתפס הנזק שיתחולל כאן בעשור שניים הקרובים במקום חילופי קרקעות עם בעלי גבעת העיזים לפיתוח במבואות הדרומיים במקום הרס ואדי טופוגרפי עם שיפוע תלול שגם ייקר את הבניה של רמת שמיר העתידית והמיותרת לחלוטין.
  אין עם מי לדבר יש אטימות עירונית מוחלטת לשימור הטבע המדהים לדורות הבאים. ולניהול הואדיות, ולשמירה על הקיים.
  התסכול אדיר בקרב עשרות אלפי תושבים שהשקט הירוק והטבע מול ביתם יוחרב. יגולח כולו ונקבל 1:1 את מראה העיר האפורה הצפופה של מזרח חיפה במקום הואדיות
  זה בלתי נתפס שעירייה לא מבוגלת לנהל ולהגן על אתרי טבע יחודיים ברמה עולמית ובוודאי ארצית.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

קריית ביאליק אירחה את חידון ביאליק זו השנה ה-13

זה כבר הפך למסורת שקריית ביאליק מארחת את חידון ביאליק ומיוצגת בו בכבוד על ידי תלמידי בתי הספר בעיר. השנה (2024) התקיים החידון בסימן 90...

אבא ליום אחד…..וחוזר חלילה • סיפור קצר

מתאים לקריאה גם לילדים! מתחם של שלושה מגרשי כדורגל שימש בעבר הרחוק את השחקנים בחיפה. עבר ישן שהיה קרוב להקמת המדינה. מגרשי הבכירים "מכבי" ו"הפועל"...

סמים בחיפה • כ-1.5 ק"ג סמים נתפסו על-ידי פקח עיריית חיפה

(חי פה) פקחי עיריית חיפה הגיעו לאירוע אלימות במשפחה ומצאו שקית מלאה בחומר החשוד כסם מעיריית חיפה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: מהלך סיור שגרתי,...

פשיעה בחברה הערבית • נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו

(חי פה) נשקים ארוכים, אקדחים, רימונים, תחמושת, אמצעי לחימה וחלקי נשקים נתפסו בעוספיא. אב ובנו נעצרו מהמשטרה נמסר לחי פה תאגיד החדשות: שוטרי המפקדה המשימתית...

תאונת עבודה • נפצע במהלך עבודתו בבית עסק

(חי פה) גבר כבן 20 נפצע במהלך עבודתו בבית עסק בשדרות וייצמן בקרית מוצקין ממד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: הלילה בשעה 23:40 התקבל דיווח...