הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

קיימוּת הלכה למעשה בחברת נמלי ישראל • "פועלים ולא מגיבים"

עבור חברת נמלי ישראל (חנ"י) המפעילה את נמלי חיפה, קיימוּת ושמירה על הסביבה הן לא רק כותרת, אלא תחומים אליהם מתייחסת החברה בכובד ראש, משקיעה בהם מאמצים נרחבים ומקצה ליישומם משאבים רבים.


האתגר הגדול של האנושות בשנים הבאות – המדינות, הגופים הכלכליים ואף הציבור הרחב – הינו ללא ספק, כיצד להתמודד לא רק עם איכות החיים והסביבה כיום, אלא עם השפעתנו על העתיד, על איכות החיים והסביבה של הדורות הבאים, בתחומי החברה, הכלכלה , בנושאי האקלים ואיכות הסביבה. במילה אחת – קיימות (Sustainability, פיתוח בר קיימא). לא ניתן עוד להתעלם מהסכנות, ובמקביל נפתחים חלונות של הזדמנויות לאלו המעזים לפעול מהר ובנחישות.

נמלי הים של ישראל הינם דוגמה מצוינת לדואליות זו – הנמלים הם "החמצן" של הכלכלה שכן 99% מכלל יבוא ויצוא הסחורות לישראל וממנה נעשה בנמלי הים. הנמלים הם תשתיות אסטרטגיות לצמיחת המשק ולחוסנו. ומנגד, נמלי הים עלולים להוות נקודות תורפה  בתחומי הקיימות. למשל: התחרות עם שימושי קרקע אחרים בחופי הים (חופי רחצה, פיתוח אורבני) תשתיות חופיות אחרות), שימוש בחומרי גלם טבעיים לפיתוח (אבן, חול ים, אגרגטים), זיהום אור, משיכת תחבורה יבשתית מאסיבית של משאיות ורכבות מטען, זיהום ימי פוטנציאלי, זיהום אוויר מתחבורה ימית ויבשתית ורגישות לעליית גובה פני הים.

נמל המפרץ (צילום: חברת נמלי ישראל)

האתגרים בתחום הקיימות מהווים בחנ"י כר פורה ליוזמות, למערכות ולחדשנות, שאנו כבר עתה נוקטים בהן, בכדי להיות מובילים ולא מגיבים, בכל הנוגע לשלל האתגרים בכל הדיסציפלינות.

חברת נמלי ישראל הינה הזרוע של הממשלה, לתכנון, פיתוח, ניהול ותכלול תשתיות נמלי הים ומהווה את הציר הראשי שמכוון את המדיניות בכל הקשור  לתנועת האוניות והסחורות אל ישראל וממנה.

בשל מרכזיותה של חנ"י בהשפעה על היבטי סביבה, החברה רואה בשמירה על הסביבה ערך מרכזי, פועלת בכדי לעמוד בחזית הקיימות הציבורית בישראל, מחויבת לערכי ההגנה על הסביבה במסגרת שיקוליה ומאמצת את עיקרון "פיתוח בר-קיימא", אשר משלב פיתוח לצרכי משק המדינה, שימוש מושכל במשאבי טבע והגנה על מערכות אקולוגיות ימיות ויבשתיות.

נמל חיפה (צילום: חברת נמלי ישראל)

אולם חנ"י אינה מסתכלת על אתגר הקיימות רק במבט טכני, אלא גם ההוליסטי – חנ"י תופסת את פעילותה ככזאת אשר אמורה לקדם ולשרת את הקהילה האנושית, החברתית והכלכלית אשר נמצאת  בסביבתה – החל מהלקוחות, דרך העובדים, ועד מגוון הקהילות אשר מתגוררות ופועלות בסביבות הנמלים, ובכלל בישראל. לפיכך, מתכללת חנ"י את נושא הקיימות לתוך פעילותיה השונות – החל ממרכיבי קיימות שנשזרו לתוך בניית הנמלים החדשים (הקמת הנמלים על חופי ים מופרים ולא טבעיים, תסקירי השפעה על הסביבה נרחבים, ניטור ימי וחופי, אילוץ המפעילים למערכות אוטומטיות וחשמליות ככל הניתן ועוד), דרך יוזמות חשובות כגון צמצום זמני המתנה של אניות ופיתוח מסופי רכבת בתחומי הנמלים, ועד פעילויות אחריות חברתית בשיתוף הקהילה דוגמת פרויקט 'עוגן לחיפה' ו'עוגן לאשדוד' שבעת תכנון ובניית הנמלים החדשים הועברו בבתי הספר תכניות העשרה בתחומי הספנות, נמלים, והסחר העולמי. הפרויקט שילב לימוד והבנה של מהות המושג עיר-נמל, ותפקידן החשוב של ערי הנמל כרשת עולמית של ערים שמניעות את הכלכלה המודרנית ואת הסחר העולמי כולו, ובכלל זה היבטי איכות הסביבה והקיימות.

אך, כאמור, קיימות אינה רק מושג שמוגשם בחנ"י באמצעות פרויקטים חברתיים יפים, אלא באמצעות הנכחה בשלל הפעילויות הכלכליות השוטפות. כך, לדוגמה, יזמה חנ"י את מיזם 'לילה טוב', בשת"פ עם משרד התחבורה, שנועד לעודד הסטה של תנועת משאיות המובילות מכולות מלאות אל נמלי הים ומהם, משעות היום לשעות הלילה.

בתקופה הקרובה תרחיב חנ"י את פרויקט 'לילה טוב' גם עבור משאיות מטען כללי, בכך שתעניק תמריץ כספי ליצואנים וליבואנים, בעלי המטענים, עבור כל מטען שהם משנעים בלילה – זאת כדי לנצל באופן מרבי את תשתיות הנמל בכל שעות היממה, להפחית את עומסי התנועה בצירי התנועה הראשיים ובכניסה לערי הנמל בשעות היום, ובהתאמה להפחית זיהום האוויר, וכן בחסכון משקי בתשומות.

יצחק בלומנטל, מנכ"ל חברת נמלי ישראל (צילום: חברת נמלי ישראל)

מנכ"ל חברת נמלי ישראל, יצחק בלומנטל:

הנמלים הם "החמצן" של הכלכלה ותשתית אסטרטגית לצמיחת המשק ולחוסנו. מנגד, נמלי הים עלולים להוות נקודות תורפה בתחומי הקיימות. האתגרים בתחום הקיימות מהווים עבור חנ"י כר פורה ליוזמות, למערכות ולחדשנות, שאנו כבר עתה נוקטים בהן, כדי להיות מובילים ולא מגיבים. החברה רואה בשמירה על הסביבה ערך מרכזי, פועלת כדי לעמוד בחזית הקיימות הציבורית בישראל, מחויבת לערכי ההגנה על הסביבה במסגרת שיקוליה ומאמצת את עיקרון "פיתוח בר-קיימא", אשר משלב פיתוח לצרכי משק המדינה, שימוש מושכל במשאבי טבע והגנה על מערכות אקולוגיות ימיות ויבשתיות".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

כתבות קשורות לנושא זה

תגובה 1

  1. כתבה חשובה מוריה סטופל באתר חי פה של נגה כרמי. שבוע טוב

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...