הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

הסופרת והאמנית יעל שיה – לבדה בעולם

עד שפגשתי את יעל, דמיינתי סופרים בעיני רוחי כדמויות...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר שבוע הספר העברי בקריית ביאליק - רחב

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

המלון בבת גלים נבנה במהירות הבזק על אף שהוא חוסם את קו החוף

זוהי כתבת המשך לכתבה שפרסמתי לפני כחודשיים בתקופת הבחירות...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ב״זכרון בסלון״ בשנה הבאה – נשמע גם את סיפוריהם של העולים מחבר העמים

טטיאנה לוי דואגת לכולם טטיאנה לוי, 67, רכזת עולים ותרבות...

שוק תלפיות בחיפה – יצירה גאונית בשיפוץ אינסופי

בקצה המזרחי של רחוב סירקין, ניצב בניין שוק תלפיות,...

בשורה לרוכשי הדירות בפרויקט בשכונת הדר בחיפה • יש דין ויש דיין

(חי פה בנדל"ן) – ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון חתם מול היזם ג׳פרי פיטוסי על מתווה לתיקון הפרות החוק בפרויקט מעונות הסטודנטים "סטפס", ברחוב חסן שוקרי בהדר.

הערה: אין קשר בין פרויקט מעונות סטפס לבין חברת הנדל"ן STEPS


מדובר בבשורה מאוד חשובה לרוכשי הדירות, כיוון שכעת יוכלו לבטל את העסקה או לקבל בחזרה את הכספים שהעבירו ליזם, בהתאם להוראת החוק. משמעות נוספת של הפעולה הזו היא ההוכחה כי יקיים פיקוח על הבנייה, וכשיזם פועל בניגוד להוראת החוק, לפחות בחלק מהמקרים, יהיה מי שידרוש ממנו לתקן.

במקרים רבים מוצאים את עצמם רוכשי דירות כשהם חשופים לפגיעות מצד יזמים וקבלנים, ולא פעם עומדים חסרי אונים ומפסידים כסף רב, כשהיזם או הקבלן שהחלו בפרויקט נקלעים לקשיים ולא יכולים לסיים אותו. במקרים כאלה, יתקשו הרוכשים שכבר העבירו את כספם להגן על עצמם ולראות את הכסף בחזרה. הטיפול במעונות הסטודנטים בהדר מראים שישנם מקרים בהם הרגולטור מבצע את תפקידו ומגן על האזרחים מפני מצבים כאלה, כך שאין הם נדרשים לפעול לבד מול היזם.

חסן שוקרי 5-7 בהדר • ארכיון – אין קשר לנאמר בכתבה (צילום: נירית קופל וונדרמן)

חשד לעבירות על חוק המכר

כזכור, בסוף חודש אוקטובר 2022 התקבל מידע באגף להגנה על רוכשי הדירות במשרד הבינוי והשיכון, לפיו עלה חשד לביצוע עבירות על חוק המכר בפרויקט מעונות סטודנטים ברחוב חסן שוקרי 5 בהדר. עם קבלת המידע פתח ממונה חוק המכר במשרד בהליך מנהלי מול יזם הפרויקט.

השבוע הסתיים ההליך המנהלי בדרך של מתווה לתיקון כלל הליקויים והפרות החוק והוטל על היזם עיצום כספי בסך של 271,000 ₪. מלבד הקנס, היזם יצטרך לתקן את כלל הפרות החוק והליקויים שנמצאו בפרויקט.

ההישג המרכזי: כל רוכש בפרויקט יוכל לבטל את הרכישה ולקבל את כספו בחזרה

המתווה שנחתם עם היזם כולל, בין היתר, מספר רכיבים מרכזיים. ראשית, היזם יאפשר לכל רוכש דירה בפרויקט לבטל את הרכישה ולקבל כספו חזרה; לאחר מכן, רוכשים שיהיו מעוניינים להמשיך להחזיק בדירה יקבלו בחזרה מהיזם כספים אשר נגבו מהם ועולים על 7% משווי הדירה, הסכום המקסימלי אשר החוק מאפשר למוכר דירה להחזיק מבלי לתת לרוכש בטוחה בגין הכספים. הדבר ייעשה בדרך של פנייה בכתב לכל הרוכשים הכוללת חישוב של ההחזר המגיע לכל רוכש.

יותר מכך, היזם יחזיר לכלל רוכשי הדירות בפרויקט אשר ביטלו את הרכישה במהלך הדרך, סכומים שנגבו מהם ביתר בכל הקשור להוצאות משפטיות ובהתאם למקסימום הקבוע בתקנות; היזם אמור גם לפנות לרוכשי הדירות ויעדכן את הסכמי המכר בפרטים החסרים בהם בהתאם להוראות חוק המכר.

"היזם לקח אחריות על הליקויים והפרות החוק בפרויקט"

ממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון, עמית גריידי: "הדאגה שלנו היא לאינטרס הציבורי ולרוכשי הדירות. במקרה זה, החתימה על המתווה מול היזם מהווה פתרון לכלל הבעיות שעלו בהתקשרויות מול רוכשי הדירות. מצד אחד היזם לקח אחריות על הליקויים והפרות החוק שנמצאו ופועל לתקן את כלל ההתקשרויות, בדרך של החזר כספים ומתן אפשרויות ביטול חוזים ללא פיצוי, ומצד שני, היזם ישלם עיצום כספי, כקבוע בחוק, אשר מטרתו גם להתריע כל מוכר דירה המבקש לעקוף את הוראות חוק המכר ולפגוע בציבור הרוכשים".

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

5 תגובות

    • יש דרישה גבוהה לדירות למגורים לסטודנטים באזור זה, אפילו יותר מהדרישה למגורים לכוהני דת בודהיסטים. כל אחד שישקיע במה שנראה לו.

    • רק רציתי לדעת – לפרויקט אין היתרים. אין סבירות להיתכנות כפי שהוצג לרוכשים – חדר כושר בריכה וכל מיני. ולא בטוח שיאשרו בכלל תוספת קומות חריגה.

  1. כל הכבוד לעושים במלאכה ולממונה חוק המכר במשרד הבינוי והשיכון בפרט. טוב לדעת שיש הגנה מול בעלי הממון.

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

להגמיש תבניות, לחשוב בצורה רגשית • על הספקטרום האוטיסטי

אוטיזם הוא תופעה שמוגדרת כשונות נוירולוגית המאופיינת בעזרת קבוצת תסמינים הנוגעים ביכולת התקשורת, ביכולת החברתית ובתחושה החיובית לעצמיות. אנשים עם אוטיזם יכולים להיות מאוד...

שלל פעילויות לילדים ומבוגרים • שבוע הספר העברי בקריית ביאליק

קריית ביאליק מזמינה את התושבים להינות משבוע הספר העברי ומחודש הקריאה 2024 בספרייה העירונית בין התאריכים 26/6-9/7/24. באותם הזמנים ייערכו שלל פעילות לילדים וכן פעילויות...

לאן נעלמו ה״פודטראקים״ של חיפה?

במהלך תקופת הקורונה, צמח מיזם הפוד טראקים בחיפה ואפשר לאנשים להנות מאוכל רחוב טעים במרחב הפתוח. המיזם, שהתחיל עם תקוות גדולות להמשיך ולהתרומם, נמצא...

מחאת העם – החיפאים יוצאים להפגין • שבת 22/6/24

(חי פה) - ביום שבת 22/6/24 בערב תיערך הפגנה למען החלפת השלטון והחזרת החטופים בחיפה במרכז חורב, כמו בכל שבת בחודשים האחרונים. ממחאת העם...

מגדלי חוף הכרמל – ״המפלצות״ שעל החוף

מגדלי חוף הכרמל קמו על רצועת קרקע שהיתה שייכת למשפחת כיאט. במקום זה הוקם חוף רחצה מוסדר, כבר בימי המנדט הבריטי, שנודע כ״חוף כיאט״. כיאט ביץ׳  תולדות...