על מיכל האמוניה – לח”כ עומר בר לב: ישמעו אוזניך מה שפיך מדבר

מעדיף להתעלם


עומר_בר_לב.jpg

צילום: מנשה שמש

האם ניתן להסיק מתשובת חה”כ עומר בר לב (המחנה הציוני) על סכנות מיכל האמוניה במלחמה, כי חברי הכנסת מעדיפים להתמקד בעוטף עזה משיקולים פופוליסטיים?

אתמול (19/12/2016) בערב התארח חה”כ עומר בר לב במועדון רוטרי כרמל ונתן סקירה על המצב הבטחוני בזירות השונות אתן מתמודדת ישראל. בין יתר הדברים סיפר חה”כ בר לב החבר בוועדת החוץ והבטחון ויו”ר ועדת המשנה למוכנות צה”ל, על הישג הרשום על שמו בעקבות מסמך שהפיץ לכל גורמי הבטחון והממשלה הרלוונטיים ובו דרישת לתקצוב הקמת מכשול לאורך עוטף עזה.

השאלה שנותרה יתומה – במסגרת שאלות ותשובות נשאל חה”כ עומר בר לב: “אתה מספר על פעילותך הנמרצת והמוצלחת לדרישה לתיקצוב כבד ביותר למשק הישראלי למען הקמת מכשול בעוטף עזה. אנו חיים פה בחיפה ליד מיכל האמוניה שאם יפגע בעת מלחמה, יגרום לעשרות אלפי הרוגים ופצועים ונשורת כימית שקשה ביותר יהיה להיפטר ממנה. הובטח שהמיכל כבר לא יהיה במקומו הנוכחי עד ינואר 2017 ונכון להיום הדבר לא נראה באופק. מה אתה עושה בעניין? אנו זקוקים לאנשים בכנסת שישכבו על הגדר להעתקת המיכל ולא למסמכים, בינתיים אתם רק מדברים”

חה”כ בר לב: “אני איש ביצוע, הוצאתי את המסמך בשביל להכריח אותם (מ.ש.: את גורמי הבטחון) להבין שיש להם שתי אפשרויות, או להפקיר את עוטף עזה עד שנת 2020 או למצוא את השלושה מיליארד ולתת את זה למערכת הבטחון ולבנות את הגדר. הזכרתי שבהזדמנות זו ברגע שיש מסמך כזה בידיהם, כבר לא יוכלו לספר ולהגיד שהם לא הבינו וכן יבינו. אבל לא זאת המטרה, זה אולי מטרת משנה, אבל המטרה היא ביצוע לכן גם במהלך הזה אני הצלחתי. לגבי מיכל האמוניה, אתה יודע יש הרבה אפשרויות לתסכול להיות חבר באופוזציה, תסכול בבטחון שתוקפים אותך גם על זה שאתה לא עושה. אתה באפוזיציה, הממשלה היא הרשות המבצעת, היכולת של האופוזיציה לעשות היא מאוד מאוד מוגבלת ואנחנו חוטפים פעמיים. פעם אחת כי אנחנו באופוזיציה … ומצד שני גם בכל מיני אירועים כאלה אז יורקים עליך שאתה לא עושה. אז אנחנו צועקים והופכים שולחנות ואני יכול לומר לכם בעניין הזה ובפרט אחרי השבועיים האחרונים ….. (מ.ש: וממשיך לתאר את כוחניות הקואליציה בדיונים על התקציב).

ובכן חה”כ בר לב, כשלת! לא ענית לשאלה, הסתובבת סחור סחור. במטרופולין חיפה נלחמים על החיים, על הבית ואתה מספר סיפורים. פעילים בחיפה יודעים בדיוק מי פועל ומי לא פועל להעתקת מיכל האמוניה ממקומו. השקר הטוב ביותר הוא האמת! עדיף היה כי תאמר שלא פעלת מספיק או לא פעלת בכלל בנושא מיכל האמוניה ואו לחילופין כיצד הינך מתכוון לפעול בעתיד בעניין.
הינך סותר את עצמך לגבי יכולות חבר מהאופוזיציה לפעול ולהגיע להישגים. לראיה, הינך קושר לראשך כתר באשר לטענתך הצלחת להביא לתיקצוב של סכום עתק להקמת מכשול לאורך עוטף עזה. האם דמם של תושבי עוטף עזה סמוק מדם תושבי מטרופולין חיפה? האם ערכת מחקר עלות מול יעילות וסקר סיכונים בכל הקשור בהעתקת מיכל האמוניה לעומת התקציב הנדרש להקמת המכשול בעוטף עזה תוך השוואת תרחישים בשני המקומות? האם דרשת לקבל לידיך דו”ח הערכת נפגעים במקרה פיצוץ מיכל האמוניה בפעולת איבה? הכל חשוב, אך היכן סדרי העדיפויות האמיתיים?

גם אתה לא תוכל לספר ולהגיד לא הבנתי: תושבי מטרופולין חיפה תובעים העתקה לאלתר של מיכל האמוניה ממפרץ חיפה משיקולים ביטחוניים.
בהקשר זה, הציעה אחת מחברות המועדון לחה”כ עומר בר לב להגיע לסיור במיכל האמוניה בכדי לאמוד מקרוב את הסכנות הכרוכות בהשארת המיכל על כנו. חה”כ בר לב השיב כי ישמח להגיע לסיור שכזה.
הנה כי כן, גם אמרנו וגם כותבים את שנאמר לך, שלא תגיד בעתיד: לא שמעתי, לא ידעתי, לא הבנתי. זה הזמן לפעול ומוטב מאוחר מאשר אף פעם לא.

2 תגובות
 1. חיפאית אמר/ה

  שנים רבות מזהירים מפני סכנת מיכל האמוניה . אם יקרה אסון המוני בגלל מיכל האמוניה, הרי ראשי הממשלה ,השרים וחברי הכנסת בעשרות השנים האחרונות יירשמו בספרי ההסטוריה לדראון עולם.
  ראשי הערים (שנבחרים בבחירות אישיות על ידי התושבים) ונמצאים בסכנת האמוניה כנראה נרדמו בשמירה.
  בעצרות מחאה בהן השתתפתי ושהתנהלו באזור בתקופה האחרונה נגד זיהום האוויר ונגד מיכל האמוניה היה מיעוט משתתפים-אדישות מפחידה.
  גם לאחר שנסראללה הכריז שמיכל האמוניה בחיפה הוא הנשק הגרעיני שלו,אני לא רואה שום שינוי בגישה.
  כל ההבטחות של פוליטקאים למיניהם לעשות לטובת הענין נמוגות כלא היו.

 2. אורי אמר/ה

  מפלגת העבודה שלאחר רבין ופרס היא מפלגה שלא אתן לה את קולי.
  היו ציפיות רבות ממפלגה שמפלגת האם שלה הקימה את המדינה וניצחה במלחמות ישראל שתייצג בכבוד את מורשת בן גוריון.
  במקום זאת יש לנו מפלגת אופוזיציה שחבריה לא נשמעים(אלא רק במאבקים תוך מפלגתיים) והיא לצערי הרב הולכת ונעלמת.
  הדור של הורי הולך לעולמו ולא יהיה מי שיצביע עבור אותה מפלגה.
  עומר בר לב,גיבור ולוחם , כנראה שבתוך הפוליטיקה אינו מבטא את כישוריו ולפי הדברים שהובאו כאן ישנם הרבה מאוכזבים.
  ושוב ,לצערי, נראה שמפלגת העבודה נראית יותר מפלגת האבודה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.