סערת הריאלי נמשכת: "לא ייתכן שלא יהיה שום פיקוח על שכר הלימוד שנגבה מאיתנו"

בית הספר הריאלי אחוזה - 2017 (צילום: ירון כרמי)

(חי פה עם סערת הריאלי) – מאבקם של ההורים לתלמידי בית הספר הריאלי בנוגע לשכר הלימוד השנתי, עולה מדרגה. אחד הדברים המרכזיים שמטרידים את ההורים, הוא שהחל משנת הלימודים הבאה לא תחול כל רגולציה, כך שהנהלת הריאלי תוכל להחליט, ללא שום הגבלה או פיקוח, את גובה שכר הלימוד שתדרוש עבור כיתות א'-ח', ולראייה הם מביאים את המס החדש עליו הודיעה הנהלת ביה"ס, שיושת על מי שיתחיל ללמוד בכיתות היסוד.

משמעות הדבר היא שהחל משנת הלימודים הבאה, תשפ"ד, יידרשו הורי התלמידים, בנוסף לשכר הלימוד, לשלם גם מס תשתית, שיתייקר בכל שנה ב-500 ש"ח, החל מכיתה א' והלאה. כלומר בכיתה א' תלמיד ישלם 500 ש"ח מס תשתית, בכיתה ב' – 1000 ש"ח, בכיתה ג' – 1500 ש"ח וכך הלאה. לטענת הנהלת הריאלי דמי התשתית ישולמו באופן חד פעמי על ידי כל מצטרף לבית הספר, בשל הצורך בהשתתפות בהשקעת בית הספר בתשתיות.

הנהלת הריאלי: "השיח סביב בית הספר פוגע בשמו הטוב"

בעוד הסערה בעיצומה, שלחה הנהלת הריאלי מכתב ארוך להורים, שבו מתואר מצב העניינים ואף מצוין כי ייתכן שיהיה צורך לעדכן את ההורים במהלך שנת הלימודים הנוכחית לגבי השינויים בשכר הלימוד, שלא יופתעו כפי שקרה בשבועות האחרונים, כשההנהלה הודיעה על עליית שכר הלימוד באופן פתאומי.

במכתב הייתה התייחסות למה שקורה ברשתות החברתיות וההנהלה ביקשה מההורים, עד כמה שאפשר, לא לפגוע בשמו הטוב של בית הספר, שיקר להנהלת בית הספר וגם להורים. ההנהלה הסבירה גם את הצורך בהעלאת שכר הלימוד ואת ההחלטה להעלות את שכר המורים בהתאם להסכם שנחתם בין הסתדרות המורים והאוצר בחודש אוגוסט 2022, על אף שבית הספר הריאלי לא מחויב לעשות זאת. במכתב הודגש כי לאורך כל הדרך מתנהל שיח פתוח בין ההנהלה לוועדי ההורים על מנת שכל המידע יגיע אל ההורים. בנוסף, הוסבר מצד ההנהלה שהכספים הנוספים שיגבו כדי להעלות את שכרם של המורים, ישמשו למטרה זו בלבד.

המכתב שקיבלו ההורים מההנהלה:


יעלה או לא יעלה? תלוי את מי שואלים

כזכור, ב-23/12/22 נערכה אסיפה בביה"ס לבקשת ההורים, בה הם נפגשו עם הנהלת ביה"ס ודרשו הסברים, זאת לאחר שקיבלו מביה"ס, במפתיע, דרישה לשלם סכום כסף נוסף – מעבר לסכום שהם כבר משלמים, שגם כך עומד על קרוב ל-33,000 ש"ח בשנה לכל תלמיד. במפגש הורגשה אווירה מתוחה, עת שמעו ההורים מההנהלה על הסיבות בגינן נדרשת העלאת שכר הלימוד, אך גם לאחריו, סרבו הרוחות להירגע.

לדברי הורים שנכחו במפגש, הובטח להם בסיומו, ורק לאור טענותיהם, כי לא תחול כל עליה בדרישת התשלום עבור כיתות א-ח. אך בעקבות מידע שהגיע אליהם מעט מאוחר יותר, הבינו ההורים כי אין בהבטחה הזו הקלה אמיתית וכי למעשה, בעתיד הלא רחוק, הם צפויים למצוא את עצמם באותו המצב בדיוק, שכן דרישת תוספת התשלום תגיע, ולמעשה רק נדחתה מעט. לאור הדברים, הם לא ממש טעו.

הורים מספרים כי הם חשים מרומים ומבולבלים בשל התנהלות ביה"ס, כשהטלת תוספת התשלום לשכר הלימוד ללא הכנה, טלטל אותם ואת תחושת האמון שעוד נותרה. אח"כ כאמור, גם הובטח להם כי תבוטל ההעלאה, אך כפי שהתברר להם, מדובר כדחייה בלבד, כפי שחששו.

כאמור, יותר מכל, בראש חששם של ההורים, נמצא סיומו של הסכם הרגולציה של הריאלי עם משרד החינוך החל משנת הלימודים הבאה, כשביה"ס יפסיק להנות מתקצוב משרד החינוך, אז יוכל לגבות שכר לימוד ככל העולה על רוחו, ללא הגבלה.

כזכור, לפני כ-4 שנים, טענו בהנהלת הריאלי כי לא ניתן יהיה להעניק לילדים את אותה חוויה לימודית בסכום שאותו מתיר משרד החינוך לגבות, ולכן בית הספר בכיתות א-ח נשאר בית ספר פרטי. בתי ספר מוכרים אחרים שאינם רשמיים, הסכימו לקבל את משרד החינוך כרגולטור ובכך לגבות מההורים תשלום שנתי בהתאם להוראות המשרד. בית הספר ליאו באק, לדוגמה, קיבל את התכתיבים של משרד החינוך, שמתקצב את התלמידים בתנאי שהתשלום השנתי שנגבה מההורים עומד בתנאים. בסופו של דבר המטרה של משרד החינוך היא ליצור שוויון בין כלל הילדים, שמופר כאשר הורים משלמים עשרות אלפי שקלים שכר לימוד לשנה.

יוסי בן-דב משוחח עם ההורים - מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר הריאלי בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
יוסי בן-דב משוחח עם ההורים – מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר הריאלי בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

"ההסכם החדש של הסתדרות המורים לא חל על מורי הריאלי"

לפני כעשרה ימים קיבלה קבוצת הורים מכתב תשובה לפניי שלהם, ממנהל המחוז במשרד החינוך, ד"ר סער הראל, בנוגע לתשלומי ההורים בבית הספר. הראל קבע בצורה ברורה במכתבו כי ב-2020 קבעה ועדת חריגים את גובה שכר הלימוד בכיתות הייסוד של הריאלי, וכי בית הספר הריאלי אינו מוסמך לגבות השנה תשלומי הורים מעבר למסגרת שאושרה. בנוסף, הראל מציין מפורשות, שבהתיחס לסוגיית עדכון שכר המורים בבית הספר, רפורמת 'אופק חדש' ובכלל זה ההסכם החדש, לא חלה עליהם.

ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)
מנהל המחוז במשרד החינוך ד"ר סער הראל (צילום: דוברות מחוז חיפה במשרד החינוך)

"אולי המשכורות של המורים הן כן העניין שלנו"

כזכור, מהרגע שקבוצות הווטסאפ של ההורים נפתחו, אי אפשר היה לעצור את פרץ ההודעות. ההורים דיברו על הכול. הריאלי הוא עמותה ולכן מספר הורים בדקו מה גובה המשכורות של העובדים ושיתפו את מאות ההורים בקבוצה. לא רק שהם פרסמו את המשכורות של מי שעומד בראש בית הספר, אלא שהם גם מצאו משכורות גבוהות במיוחד של מורות, ופרסמו אותן. ההורים טוענים שהם אלה שמממנים את המשכורות האלה ולכן חשוב להם לבדוק באיזה סכומים מדובר.

"יש בקבוצה הורים שהם רואי חשבון", מסביר אחד האבות, "באים אלינו ומבקשים מאיתנו עוד כסף, בלי להסביר לנו על מה הולך הכסף. כמה הורים שעוסקים בראיית חשבון אמרו שעם כל הכבוד הם רוצים לדעת על מה הולך הכסף. אני זוכר שכר של אחת המורות, שהוא לחלוטין לא פרופורציונלי לשכר של מורים אחרים. אני מבין, שזה לא עניין שלי ולא אני קובע כמה כל מורה ירוויח או לא ירוויח, אבל אם רוצים שאני אממן את המשכורות, אולי כן הופכים את זה לעניין שלי".

"מרגישה שמחפשים הורים מבוססים יותר"

ב-5 השנים מאז החל המשבר הגדול בשנת 2017, משרד החינוך מעביר כספים לריאלי. אך כאמור, יפסק התקצוב. "מבחינתי הריאלי הוא הבית", אומרת אחת האימהות, "הילדים שלי לומדים שם ובאמת אני לא יכולה לחשוב על בית ספר אחר עבורם. יחד עם זאת, ההרגשה שלי בתקופה האחרונה היא קשה. אני מרגישה שההנהלה מחפשת הורים עם כיסים עמוקים, שיהיו מוכנים לממן את שכר הלימוד ולא משנה בכמה הם יחליטו להעלות אותו. באמת אני מרגישה, שהיו מעדיפים הורים יותר מבוססים ממני, וזו תחושה לא נעימה.

הנהלת הריאלי: אנחנו בקשר רציף עם היו"רים

מנכ"ל הריאלי ד"ר יוסי בן דב אמר כי בית הספר נמצא בקשר רציף עם יושבי הראש של ועדי הסניפים ועונה להם על כל השאלות. אם להורים יש שאלות נוספות – ניתן לפנות דרך היו"רים.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  בשם השקיפות צריך להציג לועד ההורים את טבלאות שכר המורים בהשוואה לבתי ספר ציבוריים. אין סיבה שיהיה פער, המורים לא עם ותק 25 שנה בהוראה או דוקטורים ופרופסורים. יש הרבה בררה גם בבתי הספר הפרטיים.

 2. זהר אמר/ה

  עד כמה שאני זוכר, אין חובה ללמוד בריאלי…

 3. "השיח סביב בית הספר פוגע בשמו הטוב" אמר/ה

  הנהלה יקרה, את חייבת את שמך הטוב ליוצרי השיח – הם הלקוחות שלך.
  אם זה מה שיש להם לומר אזי מעשייך והתנהלותך הם שפוגעים בשמו הטוב של בית הספר,
  והם בסך הכל נאמנים לילדיהם ואומרים זאת.

  תהיי הנהלה טובה – ושמך יהיה טוב. קוראים לזה לוגיקה.

 4. מנהל לא ריאלי אמר/ה

  האבתי את התגובה המזלזלת של מנהל בית הספר
  "אם להורים יש שאלות נוספות – ניתן לפנות דרך היו"רים."
  בואו תספרו לנו עוד כמה בית הספר הזה אליטיסטי ומתנשא מעל ההורים והתלמידים
  כאילו מדיניות הדלת הפתוחה שנהוגה במקומות אחרים הם דבר זר מוזר עבור מנהל בית הספר

 5. עופר אמר/ה

  כשם שידוע לי, הורים שרשמו את ילדיהם על בסיס היגיון תשלומים מסוים לא יכולים להוציא את ילדם בשל ניהול כושל וחוסר רצון השקיפות מטעם הנהלה שהיא גם גרועה מבחינה פיננסית וגם הפכה לשמאל קיצוני על סף מוסד אנטישמי. בפועל הילדים לומדים חמישה ימים בשבןע ולא שישה כבעבר, רמת המורים ירדה, הארגון הפך לקשה מנוכר ושם פס על כולם כי יש הורים מתדפקים אז שמים פס.

 6. לאה אמר/ה

  נראה שהורי הריאלי לא מבינים את המשמעות של *בית ספר פרטי".

הגיבו כאן לכתבה