המשבר בבית הספר הריאלי מתעורר • מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר

יוסי בן-דב משוחח עם ההורים - מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר הריאלי בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

(חי פה – יוקר המחייה) – במסגרת עליות המחירים בישראל, גם שכר המורים עולה. בביה"ס הריאלי משלמים ההורים, כבר היום, סכום של 32,500 ש"ח לשנת לימודים עבור תלמיד בחטיבת הביניים, וכעת מבקשים בבית הספר להעלות את שכר הלימוד בסכום נוסף, של כ-3,000 ש"ח לתלמיד לשנה. ההורים יוצאים למאבק וחלקם אומרים כי לא יוכלו לעמוד בדרישה התשלון הנוספת.

כזכור, בשנת 2017 ויתר בית הספר הריאלי על המימון של משרד החינוך והשית את כל עלויות הלימוד על ההורים.

על הסיבות להחלטה ועל התנתקותו של ביה"ס ממשרד החינוך, תוכלו לקרוא בהרחבה כאן, בסיקור המפורט של כתבת חי פה, מיכל ירון, משנת 2017:


יוסי בן-דב - מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר (צילום: חי פה בשטח)
יוסי בן-דב – מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר (צילום: חי פה בשטח)

במפגש שנערך השבוע בין הנהלת ביה"ס לבין ההורים ולבקשתם, שהגיעה בעקבות דרישת תוספת התשלום, סקר מנכ"ל הריאלי, מר יוסי בן דב בפני ההורים, את התהליך שעבר בית הספר עוד משנת 2017, כאשר משרד החינוך הגביל את התשלום אותו הוא מתיר לגבות מהורים בבית ספר הממומן חלקית על ידי המשרד. הוועד המנהל, בתגובה, הוביל מהלך שהסתיים אז בניתוק ממשרד החינוך ומעבר למימון מלא על ידי ההורים, בסכומים של מעל ל-25,000 ש"ח בשנה.

יוסי בן-דב משוחח עם ההורים - מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר הריאלי בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
יוסי בן-דב משוחח עם ההורים – מפגש טעון בין ההורים להנהלת בית הספר הריאלי בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

הורים שנכחו במפגש סיפרו לחי פה:

"מנכ"ל בית הספר הסביר שהעלאת הסכום נובעת מהעלאת שכר המורים. אנחנו בעד העלאת שכר המורים אבל לא מהכיס שלנו!
הרגשתי כי יוסי בן דוב כאילו רצה לומר – 'תוציאו קיטור ואנחנו נעשה מה שבא לנו'. הוא כל הזמן אמר – "אני מבין. אני מבין, אני מבין…" כאילו רק כדי להשתיק. לא הרגשתי שהיתה הקשבה אמיתית. ההורים אמרו אחד לשני וגם כתבו בקבוצת הוואטסאפ שאין שיח אמיתי ויש תחושה של בריונות.
יש הורים שטענו שהם יאלצו להוציא את ילדיהם מביה"ס בגלל הנטל הכספי העצום והאשימו את ההנהלה שהם מובילים את בית הספר לכך שיהפוך לביה"ס לעשירים בלבד!' (כאן המקום לציין כי גם בשנת 2017 היו הורים שנטשו את בית הספר בשל נטל התשלום, בו לא יכלו לעמוד. הנהלת בית הספר לקחה את הנטישה הזאת בחשבון אז וגם היום).

ההורים מבקשים להדגיש כי במהלך הדיון וכך גם בשיח בקבוצות ההורים, לא נאמרה מילה נגד המורים! להיפך, ההורים מכבדים מאוד את המורים.

בסופו של דבר, סוכם שעליית שכר מוקפאת עד ספטמבר. בתקופה זו תוקם ועדה אשר תדון בנושא.

מבית הספר הריאלי נמסר בתגובה:

"מעמדו של בית הספר הריאלי מוגדר נכון לשנה זו (תשפ"ג) מוכר שאינו רשמי, אשר מתוקצב בהתאם למתווה שנקבע לפני כחמש שנים (2017). החל משנת הלימודים הבאה (תשפ"ד) בית הספר היסודי (כיתות א- ח) יישאר במעמד של מוכר שאינו רשמי, אך ללא תקצוב מטעם משרד החינוך. אך חשוב לציין, כי בית הספר ימשיך לפעול על פי ההנחיות המחייבות בחוזר מנכ"ל.

נדגיש כי בית הספר הריאלי היסודי אינו מוסמך לגבות השנה תשלומי הורים מעבר למסגרת שאושרה להם בוועדת החריגים בשנת 2020. 

בהתייחס לסוגיית עדכון שכר המורים בבית הספר, יצויין כי הרפורמה אופק חדש ובכלל זה ההסכם החדש אינו חל עליו. 

חשוב להדגיש, בחינוך העל יסודי (כיתות ט- יב) יישארו כמוכר שאינו רשמי המתוקצב באופן מלא על ידי המדינה ובית הספר יהיה מחויב להמשיך לפעול על פי כלל הנהלים וחוזרי המנכ"ל במוסדות חינוך על יסודיים מתוקצבים בארץ".  

הגיבו כאן לכתבה

11 תגובות
 1. ירון חנן אמר/ה

  אכן חינוך עשיר לילדי עשירים בלבד! אם בצד ההעלאה ההנהלה היתה מגדילה באופן משמעותי את הסבסוד או המלגות הנדיבות להורים שמתקשים וכן מימון מלא לעוד תלמידים עם פוטנציאל מאוכלוסיות מצוקה, המהלך הזה של העלאת שכר הלימוד היה נתפס בצורה הוגנת וערכית יותר כיאה למוסד שמתיימר לחנך ולהכשיר מנהיגים צעירים בעתיד….המסר שהריאלי משדר כיום מאד אליטיסטי ומנוכר וזה פוגע בתדמית ובמוניטין הציבורי של המוסד הזה.
  דרך אגב, עם ראש יותר יזמי ועסקי הם היו יכולים לייצר עוד הכנסות נטו עבור בית הספר מבלי להעלות את שכר הלימוד.

 2. לודמילה אמר/ה

  ההורים רוצים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. בושה!

 3. אייל אמר/ה

  זה ככה בכל המגזר הציבורי הבכיר בגלל ההסתדרות. מקבלים פחות ופחות שירותים ומשלמים יותר ויותר – ארנונה, התייקרות מיסים לממן חובות מזנקים לפנסיונרים מליונרים. גנץ שדד למגזר המסודרים מליארדים להלבנת תוספות פסולות וגיל פרישה מגוחך ויפה בן דוד שדדה למגזר המורים ואז כל פירמידת השכר והפנסיה שלהם מזנקת. התוצאה זה פחות חינוך. פחות רווחה. יותר ילדים בכל כיתה. פחות תרבות. פחות נקיון. פחות מבני ציבור
  הכל נזלל למשכורות בכירים ופנסיות עתק.

 4. ורדינה מארגנטינה אמר/ה

  והצנע לכת…

 5. ישראל זילברמן אמר/ה

  אישתי ואני בוגרי הראלי, ילדי בוגרי הראלי, מודה שטעיתי ששלחתי את ילדי לראלי,, ישנם בתי ספר לא פחות טובים אם לא יותר, בטח עם השקעה רבה יותר בתלמידים מאשר בית הספר הראלי המיתימר להיות יחודי, אם היה יחודי אחוזי הבגרות שלו היו 100% , מה שלא קורה אפילו לבית ספר סלקטיווי שכזה. לא משקיעים בילדים מעבר למינימום הנדרש, לא מטפחים את החזקים ולא מעודדים את המתקשים .
  בקיצור אין סיבה לזריקת הכסף

 6. הורה אמר/ה

  מתביישת שככה מתנהגים בהורים
  ארנק וארנק וארנק

 7. יעקב אמר/ה

  הריאלי נשען על תהילת העבר. הרמה כבר מזמן לא מה שהייתה. סיסמת בית הספר ״והצנע לכת״ מנותקת מהאוכלוסיה שיכולה להרשות לעצמה לשלם את הסכומים המטורפים שנדרש. נראה כי הקריטריון לקבל את הילדים הוא עומק הכיסים של ההורים. שכר לימוד יקר יותר מאוניברסיטה פרטית! אין לכך שום הצדקה, לא ברור לאן הולך הכסף, מיליונים שנכנסים לקופה כל חודש

 8. מבין אמר/ה

  כבר עכשיו הריאלי בית ספר אליטיסטי שרוב הציבור לא יכול לשלוח אליו את ילדיו. כבר היום זה בית ספר לעשירים בלבד

 9. א. אמר/ה

  לצד העלות הלא סבירה לשנה, בית ספר הראלי לא מספק תמורה בשום מדד. אין מדד של מצויינות בתחום כלשהו, שבית ספר הראלי נמצא בעשירייה הראשונה, גם לא מדד שבית הספר בעצמו מגדיר כחשוב עבורו. מילא בית ספר לעשירים, אבל שאכן יהיה מוביל בתחומו ומטפח מצויינות, מנהיגות, וכד'. הגיע הזמן שהראלי יסגור את שעריו, זמנו עבר, ולא יציג מצג שווא. יש בתי ספר מעולים בחיפה, חפשו אותם בקטגוריות שונות שבהם הם מובילים.

 10. שלמה אמר/ה

  תתבעו את המדינה על סבסוד לפי תעריף לתלמיד בחינוך העצמאי החרדי

 11. סטלבטנית אמר/ה

  ככה ההורים נהנים להרגיש שבכסף שלהם הילדים שווים יותר אז אין ברירה תשלמו יותר בשביל רושם משלמים והרבה .

הגיבו כאן לכתבה