104 שנה אחרי שהוקם: הריאלי בחיפה על סף קריסה

09_בית_הספר_הריאלי_היסודי_-_אחוזה.jpg

בית הספר הריאלי היסודי – אחוזה
(צילום: ירון כרמי – חי פה בשטח)

רעידת אדמה בריאלי


חבר הנאמנים קורא להפוך את בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים של הריאלי לפרטיים. מוועד ההורים של ראלי מטו”ס (מרכז הכרמל) נמסר להורי התלמידים כי המשמעות של העברת בית הספר לבית ספר פרטי, היא שעלות לתלמיד לשנה תסתכם בסכום שינוע בין 24,000 ש”ח ל-30,000 ש”ח. זאת בהשוואה לדמי הלימוד המשולמים היום בסכום של כ-15,200 ש”ח לשנה (כך לדברי מנכ”ל הריאלי, מר יוסי בן דב).
חשוב לציין כי דמי הלימוד העתידיים אינם ברורים באופן מלא בשלב זה, אך ברור כי יהיו גבוהים בהרבה מדמי הלימוד המשולמים היום על ידי ההורים.

הסיבה למשבר התקציבי היא מגבלה אשר הטיל משרד החינוך, הקובעת סכום גג לחיוב ההורים במוסדות חינוך המתוקצבים על ידי המדינה. ב-3 השנים האחרונות מנהל משרד החינוך מלחמת חורמה בבית הספר הראלי, שהגיע עד לבית המשפט העליון. משרד החינוך טוען שעל פי חוזר מנכ”ל הנהלת בית הספר הראלי גובה כפול מהסכום שהיא רשאית לגבות, ואם היא לא תוזיל את הסכום, משרד החינוך לא יעביר יותר כספים לבית הספר. מנגד, חבר הנאמנים של בית הספר טוען שלא ניתן לשמור על הייחוד של בית הספר אם ההורים ישלמו רק את מחצית התשלום.

וועד ההורים כצפוי מתנגד מאוד למהלך, וטוען שמעט מאוד הורים יוכלו לעמוד בנטל הכלכלי הכבד, שלא לדבר על זה שכיום יש לא מעט הורים שיש להם יותר מילד אחד בריאלי.


ההערכה של חבר הנאמנים:
בית הספר יהפוך לבית ספר פרטי, ושליש מהתלמידים ייאלצו לעזוב


היום קיבלו ההורים שילדיהם לומדים בריאלי מטו”ס (מרכז הכרמל) הודעה מוועד ההורים, שקוראת להם להיאבק על מנת שהריאלי לא יהפוך לבית ספר לעשירים בלבד:
“אתמול ,יום ו’, 03/03/2017, הציג מנכ”ל הריאלי, מר יוסי בן דב, בפני חבר הנאמנים של ביה”ס, את כוונת ההנהלה להפוך את חטיבות היסוד וחטה”ב ( כיתות א’ עד ט’) לבי”ס פרטי. זאת מכיוון שלטענתו המו”מ עם משרד החינוך הגיע למבוי סתום.”
לשון ההודעה.

משמעות ההחלטה, כפי שהוצגה, היא הכפלת שכר הלימוד שיכול לנוע בין 24,000 לכ30,000 ₪ לשנה !!!
ההנהלה צופה שכשליש מקרב תלמידי בית הספר לא ימשיכו ללמוד בו. המחיר כנראה ישתנה לפי כמות התלמידים שיעזבו, מכיוון שלהערכת ההנהלה, התלמידים הנשארים ייאלצו לממן את ההוצאות הקבועות הגבוהות.
בהצגת הדברים נאמר שהכוונה היא שחטיבת התיכון, הפועלת בבית בירם, תמשיך להיות במעמד של “מוסד לימודים מוכר שאינו רשמי”. זה תלוי באישור משרד החינוך. חבר הנאמנים נקרא להתכנס בעוד שבועיים, ב-17 למרץ, על מנת לאשר את התכנית. ועד ההורים מתנגד, כמובן, מכול וכול לתכנית להפוך את הריאלי לבי”ס לעשירים בלבד.

תלמידי_הפנימיה_הצבאית_בעת_טקס_הוקרה_למקבלי_צלשים_בבית_בירם.jpg

תלמידי הפנימיה הצבאית בעת טקס הוקרה למקבלי צלשים בבית בירם
“אנו רואים בחומרה רבה את ההחלטה החד צדדית הזו של ההנהלה שמציבה את ההורים בפני עובדה מוגמרת בתום תקופת ההרשמה לבתי הספר”, מסרו נציגים מקרב ההורים לחי פה.

חשוב להבין שבימים אלה נמצאת ההרשמה לכיתות א’ בשלושת סניפי הריאלי בעיצומה. מצד אחד הורים רבים הם בוגרי הריאלי, או שחלמו לשלוח את ילדיהם לבית הספר, אך הם חוששים לנוכח המצב הלא ברור של בית הספר. החשש הוא שלא משנה מה יקרה עם בית הספר, הורים רבים יעדיפו לשלוח את ילדיהם לבתי ספר ציבוריים ולא לקחת סיכון עם הרשמה מוקדמת לבית ספר הריאלי, שנכון לעכשיו עלול לא לפתוח את שעריו בשנה הבאה.


“אני לא ישנה בלילה מדאגה מה יקרה אם הריאלי יקרוס”


ההורים בלחץ


אמא ל – 3 תלמידים בריאלי אמרה היום לחי פה:

“כבר כמה לילות שאני לא ישנה מרוב דאגה… אני לא יודעת אם אנשים מבינים, אבל אנחנו לא רחוקים ממצב שבו 4,000 תלמידים של הריאלי ישארו ללא בית ספר. מה שמפחיד אותי הוא שאני בטוחה, שהעירייה יכולה לטפל בזה בקלות. יש לי ילד בכיתה ח’, שלמד בריאלי מכיתה א’, איך בדיוק הוא ישתלב עכשיו בחינוך הציבורי? ומצד שני, אין לי אפשרות לשלוח 3 ילדים, ושכל אחד מהם יעלה לי קרוב ל – 30,000 ש”ח בשנה. אני באמת לא יודעת מה לעשות, ומה שמפחיד הוא שבמקום לנסות להגיע לפשרה, נראה שכל צד מתחפר עוד יותר בעמדה שלו”.

יוסי_בן_דב.GIFד”ר יוסי בן דב, מנכ”ל הראלי, אמר הערב לחי פה בתגובה: לפנינו עומדות כעת 3 אפשרויות: בית הספר יכול לסגור את שעריו או להפוך לציבורי או להפוך לפרטי.
אנחנו מנסים לפעול לטובת המורים וההורים. מורי הריאלי לא נכנסו להסכם אופק חדש, ולכן ללא תשלומי הורים הם ירוויחו 25% פחות משאר המורים ולא נוכל להרשות את זה.
בנוסף, העירייה לא משתתפת במימון בית הספר. שאר בתי הספר העירוניים זוכים למימון הוצאות החשמל, המים וכדומה ובבית הספר הריאלי זה נופל על ההורים.
ביקשנו מבית המשפט להחריג את בית הספר הריאלי מחוזר מנכ”ל, ואנחנו מקווים שזה מה שיקרה, מכיוון שגם ההורים מעוניינים להמשיך ולשלם את התשלום השנתי ובכך לאפשר לילדיהם להמשיך וללמוד בבית הספר.
כולי תקווה שימצא פתרון על מנת שהריאלי, שכבר 104 שנים מלמד את תלמידי חיפה בהצלחה, ימשיך לעשות זאת.

מצורף קובץ עידכון להורים
עידכון_להורים_5.3.2017.pdf

בית הספר הראלי בחיפה

תגובה
 1. בוגרת ואמא בריאלי אמר/ה

  כן, כך חולפת תהילת עולם. שחולמים על ה- 104 שנים שהיו ולא על המאה שקדימה.
  חלמתי שגם בתי תכנס בשנה הבאה לבית הספר שבו למדתי וזה לא יקרה, אין לי לא 24,000 ובטח לא 30,000 נוספים לשלם מעבר לילד שכבר לומד בריאלי ויצטרך , לפי כוונת הריאלי, להיפרד בסוף השנה מחבריו ולחפש בית ספר אחר.
  הריאלי חיכה לסיום ההרשמה לשנה"ל הבאה כדי למנוע מההורים אפשרות רישום לבתי ספר אחרים.

  הנהלת הריאלי אינה משתפת ולא שקופה עם ההורים. (ולראיה, הריאלי מודה שלא אכפת לו מ-1,000 התלימידים שאינם חיפאיים ויהיו "בעיה" של העירייה שלהם).
  ההנהלה דואגת רק לעצמה ולא אכפת לה מהתלמידים, המורים ועובדי המנהלה. אכפת לה רק מנסיעות לחו"ל, משכורות מנופחות להנהלה ושימוש בשם הריאלי ובירם לשווא.

  כבר היום הרילאי לא יודע לתת יותר (ובטח כבר לא לחנך ולהיות, כחון הריאלי: "היות מוסד חינוכי איכותי מוביל ומתווה דרך, המכוון את תלמידיו להיות בני אדם, מעורבים ומשפיעים בחברה הישראלית") מהחינוך הציבורי ואינו מסוגל לממש את דרכו: "ביה"ס ישמור על מעמדו כבי"ס מוביל בתחומי החינוך, ההוראה-למידה והמִנהל. בפעילותו יתמקד ביה"ס בטיפוח התלמידים, המורים והעובדים ובפיתוחם במעורבות בקהילה, תוך הישענות על מסורת ביה"ס ופריצת דרכים חדשות להבטחת עתידו".

  אין עתיד, אין הובלה פדגוגית, ואין דרכים חדשות, רק החרגה והחרגה.

  התנהלות הריאלי שמבקשת החרגה ממשרד החינוך היא אות קלון להנהלת משרד החינוך שבכלל מוכנה לשמוע את הבקשה ולא זורקת את הריאלי לכיוון הציבורי.

  ההורים חייבים לדרוש כבר עכשיו שהריאלי ייכנס למתווה שמשרד החינוך אישר לכל בתי הספר בארץ כדוגמתו והיא 7,000 ש"ח לשנה בלבד וכבר מעכשיוולהלחם על מקום לילדנו לשנה הבאה.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.