השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...

חיפה: פגיעה בקו מים ראשי • צפו

(חי פה) פגיעה של קבלן קידוחים בקו מים ראשי,...

הכירו את "הטרמינל" – מתחם ההופעות החדש והגדול ביותר בצפון

בנוכחות חלק ממאות האנשים שעבדו מסביב לשעון בחודשים האחרונים...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

שבר יגור – רגעים אחרונים של פריחה נדירה • צאו לטייל בפסח

שבר יגור, המכונה גם העתק כרמל, הינו פינת טבע...

שכנה | סיפור קצר | אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

דוד חבוב מחיפה • מלאך הילדים המיוחדים

דוד חבוב מנהל בהתנדבות את מועדון השייט לילדים בעלי...

טירן פרו ז"ל הובא למנוחות • אלפים הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון

(חי פה) – טירן פרו ז"ל, שהיה אמור לחגוג היום, חמישי 24/11/22, את יום הולדתו ה-18, הובא היום למנוחות, כשהמוני תושבי דליית אל כרמל ליוו אותו בדרכו האחרונה. הדבר שאפשר את הפרידה המכובדת, היא פעילות נחושה שנעשתה ביממה האחרונה כדי להחזיר את גופתו של טירן לישראל.


טירן היה בן הזקונים במשפחה. הוריו נפרדו ממנו היום בצער עמוק, וסיפרו על הכאב הנורא על כך שבמקום לחגוג לבנם האהוב את יום הולדתו, הם נאלצים כעת להיפרד ממנו.

מלווים את טירן פרו ז"ל בדרכו האחרונה (צילום: אלענואן)

הלוויה יצאה מבית העם בדליית אל כרמל. עוד לפני תחילת הלוויה מאות רבות כבר התכנסו על מנת לחלוק לפרו כבוד אחרון. חבריו ללימודים של טירן הגיעו ללוויה כשהם נושאים זרי פרחים ופרחים בודדים בידיהם. לצד התלמידים ניתן היה לראות עוד אלפים רבים, גברים ונשים מדליית אל כרמל, מיישובים בגליל ובגולן וגם ממי שגר רחוק יותר והרגיש שהוא חייב להגיע על מנת להיפרד מהנער הצעיר, שחייו נגדעו בצורה כל כך טרגית.

מלווים את טירן פרו ז"ל בדרכו האחרונה (צילום: אלענואן)

"הם ירו באוויר כאילו כבשו עכשיו את פלשתין"

ח"כ לשעבר אכרם חסון, בן המקום שהיה גם ראש המועצה בעבר, סיפר היום בצער לחי פה: "ברגע שהייתה תאונת הדרכים עודכנתי, ומאז אני מלווה את המשפחה. הייתי בירושלים כשהתאונה קרתה ומיד עדכנתי את ההורים. בגלל הפציעה הקשה, אי אפשר היה להטיס את טירן לרמב"ם והיו חייבים לנתח אותו בבית החולים בג'נין. חשבו אפילו להביא מנתח מרמב"ם לג'נין והיה ניסיון למצוא מישהו מתאים. הייתי בקשר רציף עם נציג המנהל האזרחי והיה לי חבר בבית החולים עצמו, שדיווח לי כל הזמן מה קורה", מספר חסון.

"הכול היה בסדר, עד שנכנסו בפראות רעולי פנים עם נשק אוטומטי, התחילו לצעוק ולדרוש את מי שהיה מעורב בתאונת הדרכים. האח והאבא שמעו את הדברים ונכנסו להלם. היה ברור שאי אפשר להתעמת עם 20 חמושים, לכן הבריחו אותם מהחדר הצדדי, כדי שיצאו משם בשלום. החמושים התחילו לירות באוויר אחרי שהם לקחו את טירן, כאילו שהם כבשו עכשיו את פלשתין".

מתכנסים ללוות את טירן פרו ז"ל, בהלווייתו בדליית אל כרמל (צילום: ויסאם גוטאני)

"אנשים ללא צלם אנוש"

"זה נורא לראות אנשים שאין להם צלם אנוש, שלא מכבדים תלמיד בית ספר שמעולם לא הזיק לאף אחד. זה לא נתפס שטירן בסך הכול רצה להרכיב רמקולים ברכב אצל מישהו מקומי ובא לעזור לכלכלה המקומית ובאיזו צורה טרגית זה הסתיים".

"ג'נין היא עיר גדולה, עם תוצרת מחו"ל, עם סניטציה, ומגיעים אליה אלפים בכל יום כדי לקנות מוצרים. זה לא מייחד רק את ג'נין. כל יום מגיעים אלפים לטול כרם, לחברון ושכם ומקדמים שם את הכלכלה המקומית. מה שקרה במקרה הזה, הוא שטירן היה מעורב בתאונת דרכים ובגלל זה הגיע אמבולנס מקומי ולקח אותו לבית החולים המקומי.

מתכנסים ללוות את טירן פרו ז"ל, בהלווייתו בדליית אל כרמל (צילום: ויסאם גוטאני)

"ביקשו תמורתו 17 גופות"

הם חשבו שהוא חייל ובהתחלה ביקשו 17 גופות תמורתו. הם לא ידעו שאצלנו הדרוזים קבורה היא דבר שנמצא בחשיבות עליונה. ההנהגה הפלסטינית אולי הבינה שהייתה כאן חציית גבולות וזה עלול לעלות להם ביוקר, לכן תוך כמה שעות נמצאה הדרך לפתור את המשבר".

חסון ממשיך: "470 עובדים מג'נין מגיעים כל יום לעבוד בדאליית אל כרמל. הייתה כאן הבנה שנעשתה טעות וחייבים לתקן אותה מיידית. אנחנו תומכים בכלכלת העם הפלשתינאי ומקבלים בתמורה רמיסת כבוד? לא הסכמנו להשלים עם זה".

אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)
אכרם חסון (צילום: ירון כרמי)

"אני גאה בישראליות שלי"

"הייתי פעמיים חבר כנסת ואני גאה עכשיו בישראליות שלי, כי זה מה שמפריד אותי מקבוצות כאלה. אנחנו מאמינים בחוק כבוד האדם וחרותו, אנחנו לא מסוגלים להתנהגות חסרת אנושיות כזו. הם מוכנים להרוס את העם שלהם מכל הבחינות, כלכלית, חברתית, כדי ליישם "פתוות" שאין להן שום בסיס. אלה אנשים רוצחים שפלים, שאין להם צלם אנוש".

ראש המועצה ומכובדי העדה מלווים את טירן ז"ל בדרכו האחרונה (צילום: ויסאם גוטאני)

"החזירו קצת מהכבוד שנרמס"

"שלושה ימים אני מלווה את המשפחה. הגענו לאו"ם, להרבה מנהיגים ערביים, וגם שר הביטחון בני גנץ עשה עבודה קודש. הוא ערך 7 דיונים על מנת לקדם את הדברים. גנץ שיתף פעולה עם הרשות הפלסטינית כדי שלא תשפך טיפת דם אחת נוספת. כשגופתו של טירן הוחזרה, הם החזירו קצת מהכבוד שנרמס לעדה הדרוזית. המטרה שלנו הייתה להגיע לקבורה מכובדת ולפרידה מכובדת".

כל המוסדות ביישוב נסגרו

"היום, כבר מהשעה 12, כל המוסדות בדאליית אל כרמל נסגרו, אפילו הבנקים נסגרו. כל היישוב היה באבל. אלפי אנשים הגיעו ללוויה לחלוק לטירן כבוד אחרון. אפשר היה לראות מאות נשים, שייחים, משפחות מהגליל והגולן, וערבים מכל רחבי הארץ, שרצו לקחת חלק באירוע המכובד".

מלווים את טירן פרו ז"ל בדרכו האחרונה (צילום: אלענואן)

ביקור בג'נין שהסתיים באסון נורא

הכול התחיל לפני כ-48 שעות, כשפרו הגיע לג'נין יחד עם חברו אדיר דקסה, על מנת לתקן רכב ובדרכם חזרה לדליית אל כרמל, היו מעורבים בתאונת דרכים. אדיר, שנפצע קשה, הוטס למרכז הרפואי רמב"ם. פגיעתו של טירן לא אפשרה את העברתו לרמב"ם, לכן הועבר ממקום התאונה לבית החולים איבן סינא בג'נין.

אביו של פרו, חוסאם, סיפר לאחר מכן כי הוא וקרובי משפחה נוספים היו ליד בנו שהיה מחובר למכשירים מצילי חיים, כש-20 חמושים נכנסו לבית החולים וניתקו את בנו מהמכשירים. לטענת האב, בנו היה עוד בחיים בעת שנחטף. האב ודודו של טירן סיפרו כי החמושים יצאו עימו מבית החולים כשהם יורים באוויר, והאב ויתר קרובי המשפחה הוברחו במהירות מבית החולים, על מנת שהחמושים לא יגלו שגם הם בעלי תעודת זהות כחולה. לאחר החטיפה יצאו בני המשפחה אל התקשורת וביקשו להחזיר אליהם את הגופה. הם שבו ואמרו כי טירן הוא תלמיד תיכון צעיר וכי הפגיעה בו הייתה אכזרית ובלתי אנושית.

אורון שאול והדר גולדין ז"ל

יש לציין, שמדינת ישראל מחכה כבר שנים ארוכות להחזרת גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין ז"ל, שנהרגו במהלך מבצע "צוק איתן" בשנת 2014, ועל אף כל המאמצים של ממשלות ישראל, הדבר לא צלח. החמאס מחזיק בגופות ולא מוכן להחזירן לישראל, אלא אם דרישותיו יענו. לאורך השנים מתנהל ויכוח ציבורי ער בנושא, ולעומת זאת, במקרה של פרו, בתוך מספר שעות הוחזרה הגופה, מבלי שמדינת ישראל נתנה ולו דבר תמורתה.

המשפחה ביקשה להימנע משחרור הגופה באופן שיסכן חיילים

דבר נוסף שעורר אהדה גדולה למשפחתו של פרו בקרב הציבור, הוא שמיד כשנודע דבר חטיפתו, אמרו בני המשפחה כי הם מבקשים שלא תבוצע שום פעולה צבאית כדי להחזיר את גופת בנם, שכן לא היו רוצים שעוד מישהו יפגע וחלילה שיישפך דם נוסף במהלך שחרור הגופה.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

כל הכתבות בחי פֹה

חי פה • התרמת דם בחמישי 30/05/24

חמישי 30/05/24 בין השעות 18:30 - 23:00במתחם השוקק של שוק תלפיות בחיפה לונץ 4, סמוך למסעדה התאילנדית בשוקיש לכם הזדמנות לעשות עוד משהו טוב,...

רפא״ל • ניסויים מתוכננים ומבוקרים יתקיימו באזור חיפה ועלולים להעלות עשן ולחולל רעש 30/5/24

מרפא״ל נמסר לחי פה תאגיד החדשות:רפאל נמצאת בפעילות רציפה לתמיכה במאמץ המלחמתי. היום, חמישי 30/5/24 יתקיים בשעות הצהרים בשטח מכון דוד בקריות ניסוי מתוכנן...

ריצה נכונה – הדרך להחלמה מהירה מפציעת ריצה ומניעת פציעות נוספות

לרגל שבוע הספורט הישראלי החל השבוע 26-31/5, ד"ר אייל גנסין, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מומחה לפגיעות ברך ופציעות ספורט בכללית מחוז חיפה וגליל מערב ורופא...

נגעת נסעת – מהרגע שלקחת את השאכטה • היום העולמי ללא עישון

סלחנות וחמלה לצד התמודדות יום יומית. לרגל היום העולמי ללא עישון, מדריך מיוחד המסביר כיצד ניתן להימנע מהדחף לסיגריה, בפרט בתקופות מאתגרות, ולדבוק בתהליך...

הפתעה מרגשת: לידה לא צפויה במרכז רפואי זבולון של כללית

אישה הריונית שהגיעה לבדיקה שגרתית במרכז בריאות האישה בזבולון יצאה מהמרכז עם תינוקת טרייה בידיה.אילנית ביטון, מנהלת צוות האחיות החדשה במרכז בריאות האישה במרכז...