מוזיקה שמיימית וקולות מלאכים ○ קונצרט התרוממות הרוח ב"קתדרלת מאר אליאס" בחיפה ◄ צפו

באך - ע''י בארוקדה והאנסמבל הקולי הישראלי (צילום: רחלי אורבך)

(חי פה תרבות) האנסמבל הקולי הישראלי, בלוויית תזמורת הבארוקדה הופיעו בשבת האחרונה מול הקהל החיפאי בתוכנית שכולה מוסיקה מאת יוהן סבסטיאן באך (האב). קונצרט משובח זה התקיים ב"קתדרלת מאר אליאס" הנמצאת ברחוב עין דור שבחיפה.


קונצרט שמיימי בקתדרלת מאר אליאס (צילום: רחלי אורבך)

תרבות עילית, פשוטו כמשמעו

כילידת ת"א וכ"עולה חדשה בחיפה" (וואו, שנתיים וחצי!) – עלי לציין שמי שמעז לומר שאין כאן תרבות עילית, פשוט חוטא ומחטיא ולמעשה מוציא דיבה רעה ולשווא.

באך – בארקודה והאנסמבל הקולי הישראלי ◄ צפו


קדושת הנפש

בשבת (22/10/22) האזנתי במתחם "קתדרלת מאר אליאס" לקונצרט שהוא, הלכה למעשה, "הדובדבן שבקרם שבקצפת" – אירוע משובח אשר בו שלטו גם באך, גם "האנסמבל הקולי הישראלי" גם תזמורת ה"בארוקדה" וגם קתדרלה (שאין כלל בנמצא כמותה במדינת ת"א). כל אלו התאגדו ויצרו יחדיו חוויה הקדושה לנפשו של אדם.


קירייה רי"ב 234 ◄ צפו


בחיפה ארבעה מתחמים של הכנסייה המלכיתית היוונית-קתולית:

1 • קתדרלת מאר אליאס – ראו כתבה בקישור זה:  

2 • מתחם בית החסד ובתוכו כנסיית המולד של הבתולה-נקראת גם סנטה מריה. ראו כתבה בקישור:             

3 • כנסיית גאורגיוס הקדוש אשר בחוף הים, למרגלות הכרמל בוואדי אל ג'מאל. ראו כתבה בקישור: 

4 • כנסיית סנט גבריאל בחיפה אל עתיקה- זוהי כנסייה ששופצה לפני מספר שנים והיא משמשת כיום את אנשי הקהילה האוקראינית הקתולית בחיפה. (מתוכננת כתבה-בעתיד לבוא).


באך – ואריציה ראשונה רי"ב 988 ◄ צפו


האנסמבל הקולי הישראלי חוגג 30

"האנסמבל הקולי הישראלי" אשר חוגג 30 שנים לקיומו, פצח את "עונת החוויה הקולית" – עם התרוממות הרוח לקהל הרב אשר נכח ב"קתדרלת מאר אליאס" שבחיפה.

באך רי"ב 988 – ז'נבייב בלנשאר – חליל – בארוקדה ◄ צפו


תזמורת ה"בארוקדה"

אנסמבל זה ניצב בצמרת העשייה המקהלתית המקצועית בארץ. הוא נוסד ע"י המנצח יובל בן עוזר. האנסמבל מורכב מזמרים מקצועיים ומופיע במיטב האולמות והפסטיבלים בארץ. לאנסמבל סדרת קונצרטים משלו, אך גם תוכניות עם מיטב התזמורות המובילות בארץ. רפרטואר המוסיקה הקאמרית הקולית של האנסמבל, משתרע על פני התקופות – החל ממוסיקת ימי הביניים ועד למוסיקה בת זמננו, ובכלל זה גם יצירות אוונגרדיות והקלטות פס-קול לסרטים. בשבת האחרונה הופיעה המקהלה בלווי תזמורת ה"בארוקדה".


ההדרן – באך – בארוקדה והאנסמבל הקולי הישראלי ◄ צפו


בארוק בישראל

ה"בָּארוֹקַדָה" הינו אנסמבל שהוקם בשנת 2007 על ידי קבוצה של נגנים סולנים אשר השתלמו באקדמיות יוקרתיות למוסיקה עתיקה בחו"ל, ושבו ארצה כדי להקים בישראל תזמורת בארוק אותנטית. בין חברי תזמורת זו נמנים בוני כלים המתמחים בבניית כלים תקופתיים.

בארוקדה והאנסמבל הקולי הישראלי (צילום: רחלי אורבך)

כמו אז

בדיוק כפי שהיה נהוג בתקופת הבארוק, ההרכב פועל ללא מנצח. כלומר, לכל נגן יש קול משלו, והמוסיקה היא תוצר אורגני של דיאלוג מפרה בין הנגנים. יתר על כן, זהו מעין קולקטיב שבו ההחלטות המוסיקליות והאדמיניסטרטיביות מתקבלות על ידי חברי הקבוצה כולה. יש לציין שהם אכן מבצעים מוזיקה מתקופות הבארוק והרנסאנס – אך הם מנגנים גם מוזיקה מתקופות נוספות ושונות.

קירייה רי"ב 234 ◄ צפו


אבי המוסיקה

במופע זה חברו יחדיו "האנסמבל הקולי הישראלי" עם "תזמורת הבארוקדה" אל המשובח ביותר, אבי המוסיקה: יוהן סבסטיאן באך, בקונצרט הושמעו מספר מוטטים (יצירה מוסיקלית המוטעמת לטקסט במספר פרקים) וגם שני קטעים כליים. (רי"ב 230, 223, 988, 234).

קולות מלאכים – קונצרט בקתדרלת מאר אליאס (צילום: רחלי אורבך)

"קרשנדו לאהבה" ב-2/12/22

למעוניינים, האירוע הבא של "האנסמבל הקולי הישראלי" אמור להתקיים באותו המקום, בתאריך 2/12/22 בתוכנית שכולה א-קפלה, ונושאה יהיה דרכיה העקלקלות של האהבה, אשר בה גם אכזבות, בגידות ואפילו הומור… בקיצור: "קרשנדו לאהבה".

לדידי, גם במופעים הבאים – החוויה המסעירה והתרוממות הרוח מובטחת.

בארוקדה והאנסמבל הקולי הישראלי (צילום: רחלי אורבך)

9 תגובות
 1. רפי רפאל - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  אכן , ערכת ביקור מהנה רחלי. מקווה, כי נהנת.יישר כוח.יום טוב

 2. מרים אמר/ה

  מה הקישקוש הזה שליהודים אסור להכנס לכנסיות? האם לא נימול ישוע כיהודי?? האם אומנות היא דבר עבירה שיש בה טומאה???
  די להלך רוח סגפני ולדעות קדומות של ימים חשוכים !

 3. אסור ליהודים לפי ההלכה להכנס לכנסיות נוצריות אמר/ה

  כניסת יהודים לכנסיות אסורה מבחינה הלכתית כיוון שזו נחשבת עבודה זרה.חבל שהאתר והמערכת לפחות לא מיידעת את הקוראים במידע ההלכתי הזה הנגיש באתרים השונים.אז אוקיי יש כאלה שמודעים לאיסור ההלכתי ונכנסים ולא נדבר עליהם.אבל למה בכתבה לא ליידע (לפחות בכמה שורות) את הקוראים שלא מודעים לאיסור ההלכתי? אני חושבת ומצפה שהאתר יגיב לפנייתי זו וישנה את המדיניות.

 4. תודה כריסתין אמר/ה

  שאלתי וקראתי קצת ולפי ההלכה שלנו אסור ליהודים להכנס לכנסייה,רק במקרים מיוחדים חלילה של אירוע בטחוני או סכנת חיים.לכן אוותר על זה.תודה בכל מקרה על התגובה וההזמנה.ושבוע טוב לכולם.

 5. מרים אמר/ה

  מאד חבל שלא מפרסמים הקונצרט בדרך המקובלת על מנת ליידע את כל התושבים.

 6. יהודה עמיר אמר/ה

  תזמורת בארוקדה שמחה להזמין את קהל חובבי המוסיקה לקונצרט פתיחת העונה בחיפה: ויוואלדולינה ? מסע מוזיקלי מוונציה לנאפולי עם גדולי מלחיני איטליה. יום שבת, 19.11.22, 12:00 הכנסיה הקתולית, עין דור 23 חיפה

  בקונצרט זה ננגן מיצירותיו הססגוניות של "הכומר האדום" הלא הוא אנטוניו ויוואלדי איש ונציה.
  ויוואלדי נישען על מסורת מוזיקלית מופלאה שהחלה עם אבי האופרה קלאודיו מונטוורדי, והמשיכה עם אלסנדרו סקרלאטי, ובהשראת שני מלחנים אלו הלחין ויוואלדי אריות מונומנטליות מלאות רגש והבעה בדומה לעמיתו הנדל באנגליה.

  תזמורת בארוקדה גאה לארח בקונצרט "ויואלדולינה" שלושה סולנים, אומני בארוק ישראלים הזוכים להצלחה רבה בסצנת הבארוק העולמית: הזמרות יעלה אביטל ומאיה אמיר, ווירטואוז המנדולינה יעקב ראובן.

  לרכישת כרטיסים באתר ⤵️ טלפון לרכישה: 04-8363804

 7. שירה אמר/ה

  למה קהל יהודי (או מוסלמי בהקשר הזה) שאוהב להאזין למוסיקה קלאסית ותרבות צריך להגיע לכנסייה נוצרית? זו שאלה כמובן כלפי מארגני המקהלה.ולא רשום איפה ניתן לרכוש כרטיס למופע שלהם באולם נייטרלי ללא סממני דת.

  1. כריסתין אמר/ה

   כי הכנסיה ארגנה את האירוע .. וזה קורה כמעט פעמיים בשנה .
   חוץ מזה כנסיה , כמו בית כנסת או מסגד כולם נקראים "בית אלוהים" אז איפה הבעיה ?

 8. שרלי ינקי - חאלוש.חיפה פובליציסט אמר/ה

  אכן , ערכת ביקור מהנה ידידתי הגברת רחלי והאזנת למוסיקה המהנה של האדון יוהן סבסיטיאן באך.מקווה כי נהנית. ישר כח לך על הדיווח האמין והחשוב.שבת שלום.

לא ניתן להגיב