גם לאחר 98 שנה צבא הודו מצדיע ל”גיבור חיפה” !

001_טקס.jpg
מאת: כתב החדשות של האתר “חי פה”

הבוקר, חמישי 22.9.2016, התקיים טקס האזכרה המרשים השנתי לציון האירוע, שסיים ארבע מאות שנה של שלטון טורקי בחיפה ולזיכרו של מייג’ור טאקור דאלאפת מפקדה של “יחידת העילית של הפרשים ההודים”, שנודע בצבא הודו בכינוי – “גיבור חיפה”, לאחר נפילתו בקרב בו הסתער בראש היחידה הרכובה על עמדות הצבא העותומאני שהשיבו בירי אש כבדה על הפרשים.

IMG_5753.JPG

האזכרה התקיימה בבית הקברות הצבאי הבריטי בו התקיים הטקס זיכרון לחיילים ההודים (הצמוד לבית הקברות הבריטי של חללי מלחמת העולם הראשונה). “בית העלמין הצבאי הבריטי” ברחוב יפו שבין מסעדות השווארמה לצומת דולפין בעיר, טקס זיכרון היה לזכרם של החללים האמיצים, משחררי העיר. בו קבורים חיילים אשר השתתפו בקרבות בעיר. 2 מפקדים הודים השתתפו בקרב וקיבלו עיטור של גיבור חיפה. כבר מספר שנים מתקיים טקס זה ברוב הדר עם שגריר הודו בישראל, נספחי צבאות מכל העולם המשרתים בארץ. קצינים המיצגים את צה״ל נציגי העמותה לתולדות חיפה ואורחים רבים אחרים בהם נכח בטקס גם כתב החדשות של האתר “חי פה”.

IMG_5764.JPG

היתה זאת מורשת היסטורית אדירה שנשכחה מן הזיכרון הלאומי, לפני 98 שנה בשלהי מלחמת העולם הראשונה התקיים במפרץ חיפה קרב הירואי: כוח גדול של פרשים הודים אמיצים הסתער בחניתות ורובים על עמדות התותחים הטורקיות המבוצרות היטב – והכניע אותן, העיר חיפה השתחררה מעול הכיבוש הטורקי. הטקס נערך כל שנה בתאריך 23 לספטמבר, שבו נכבשה העיר חיפה בשנת 1918, בגלל התאריך הנופל השנה ביום שישי הוקדם הטקס ביום אחד. הטקס מאורגן ע”י שגרירות הודו בישראל ועיריית חיפה. בכניסה לבית הקברות, הועמדו שולחנות עמוסים בכיבוד כשבחלקו הרב גם כיבוד מהמטבח ההודי. רחבת האנדרטה, התמלאה בסוף הטקס בעשרות זרי פרחים שהניחו הנספחים הצבאיים השונים, וגופים אחרים, קושטה בדגלי הלאום, חיפה והודו.

IMG_5770.JPG

לדוכן הנואמים עלה הנספח הצבאי ההודי הוותיק קפטן טג’פאל סינג, שניהל את הטקס ביד רמה. בטקס נטל חלק גם ראש העיר חיפה, יונה יהב, שאמר בדבריו: “חשיבות גדולה היום בהיסטוריה העירונית של העיר חיפה, אנו מציינים את הטקס המכובד הזה בפעם החמישית כאן בעירנו חיפה כשהשנה מלאו לזיכרם של חיילי הודו 98 שנה, ואני מבטיח לכם כי בעוד שנתיים ימלאו 100 שנה לאירוע ונעשה זאת בטקס גדול וענק יותר”.

IMG_5779.JPG

עוד נשא דברים באירוע מר פאבאן קאפור, השגריר ההודי בארץ. הוא ציין בדבריו את הכבוד של החברה ההודית, ואת התגייסות בני כל הדתות בהודו למען השלום בעולם וציין כי חיילים הינדים, מוסלמים ונוצרים לחמו אלה לצד אלה במלחמות העולם ונקברו במקומות רבים בארץ, כמו כן הודה לראש העיר חיפה על הקשר היפה והפורה בין שתי המדינות.

IMG_5840.JPG

הטקס הגיע לשיאו שעה שמשמר הכבוד הקטן והצבעוני, נע לעבר האנדרטה, ונעמד בשתי שורות, ערך סדרת תרגילי סדר והצדעה שליוו את שתי דקות הדומיה ואת נגינת ההימנונים של הודו וישראל. בזמן זה קהל האורחים עמד על רגליו, ואנשי הצבאות השונים הצדיעו. בטקס השתתפה יחידה מצבא הודו אשר דיגלה את נישקה.

IMG_5827.JPG

המשך הטקס, היה מצעד ארוך של עשרות נספחים צבאיים, שהניחו זרים. רוב הזרים הונחו ליד האנדרטה המרכזית – ההינדית, אבל גם לא נפקד חלקה של אנדרטה משנית בחלקה אחורית של בית הקברות – של חיילים הודים מוסלמיים שנפלו בקרבות בצבא הוד מלכותה בחיפה. חלקות ההודים בקבר אחד נקבר אפרם של 29 החיילים ההודים של צבא הוד-מלכותה שלאחר מותם נשרפו גוויותיהם, בהתאם למנהג ההינדי. חלק מחיילים אלו לקחו חלק בכיבוש חיפה. בחלקה אחרת קבורים בקבר אחים אחד כל החיילים ההודים המוסלמים, בסך הכל קבורים בחלקה ההודית 49 חיילים. בטקס האזכרה נכחו רבים מאנשי השגרירות ההודית בישראל, לצד נציגי עיריית חיפה ונספחים צבאיים רבים מהמדינות הזרות השונות, בהם: קוריאה, ויאטנאם, נורבגיה, צ’ילה, אנגליה, צרפת, איטליה, קנדה, בולגריה, גרמניה, סרביה, הונגריה, הולנד ועוד, אלה יכלו לחזות במפגן זיכרון לחללים ההודים, שנפלו בניסיון להשתלט על עמדות הטורקים בכידונים ובחרבות, ואפרם פוזר באחד הנהרות בארץ מולדתם.

צילומים מהטקס: “חי פה” / אדיר יזירף:

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.