דבש מסוכן לתינוקות עד גיל שנה!

אזהרה חגיגית לקראת ראש השנה

אם חשבתם להמתיק את ראש השנה גם לתינוקכם? חשוב שתדעו כי דבש מסוכן לתינוקות עד גיל שנה!
דבש מכיל נבגים של חיידק אשר יכולים להפוך לפעילים בגופו של התינוק ולסכנו

לקראת ראש השנה, טל שדה דיאטנית קלינית מומחית בתזונת ילדים מסבה את תשומת לב הורים רבים שגם אם יודעים זאת לא תמיד מבינים מדוע חייבים לנקוט זהירות ולהימנע מהאכלת דבש לתינוקות עד גיל שנה.

דבש.jpg“האזהרה אינה מתוך חשש שמא התינוק יתרגל למתוק. על אף שהדבש הינו חומר טבעי המיוצר על ידי דבורים בתהליך טבעי טהור, הוא עלול להכיל חיידקים שונים המסוכנים עד כדי גרימת מוות לפעוטות”.
עם זאת, היא מבהירה, כי לגבי תינוקות מעל לגיל שנה, הדבש אינו מהווה סכנה ואין מניעה לאוכלו.

תהליך ייצורו של דבש דבורים טבעי כולל מעבר במערכת העיכול ושימוש בריר הדבורה. בתהליך ייצור זה, לעיתים עלול הדבש להכיל חיידקים בשם כלוסטידיום בוטולינום. לחיידקים אלו קיים רעלן בשם בוטולינום טוקסין, אשר נוהג לפעול ולהתרבות במעיים של תינוקות מתחת לגיל שנה, והרעלן עלול לגרום לתסמונת הרעלה מסוכנת ביותר.
התסמונת מזוהה עם סימנים כגון עצירות, אי שקט, ריור, בכי חלש, הפרעה באכילה וחולשה כללית. תסמונת זו עלולה להתקדם לשיתוק שרירים מהיר ביותר כולל שיתוק שרירי הנשימה ואפילו חלילה עלול להגיע לכדי מוות.

האירועים הללו אמנם נדירים אך הסכנה קיימת וזה בסיס ההמלצה לדחות החשיפה לדבש עד גיל שנה. עם זאת מחקרים הוכיחו כי בקרב תינוקות יונקים, חלב האם מהווה גורם מגן, והחיידקים האלימים משפיעים פחות.

ושתהיה שנה טובה מתוקה ובריאה!

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.