פרסום בחי פה

תגובות אחרונות

פרסום בחי פה

עוד כותרות בחי פֹּה

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם...

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון...

מתנ"ס בית"ר שמשרת אוכלוסיית עולים יוסב חלקית לכיתות לחרדים

(חי פה בהדר) – לפני שבוע נערכה אסיפה של מין המניין על מנת להסב מתנ"ס ברחוב בית"ר לכיתות עבור האוכלוסיה החרדית. בסיכום הישיבה סוכם, שמנכ"ל התאגיד, יואב יגול, יקדם שיח וחוזה בעזרתו של עו"ד זוהר נסים, היועץ המשפטי של התאגיד ודיאלוג מול מנהל הנכסים הציבוריים בעירייה ניר גרואר. נגד הבקשה הצביעו גילה זמיר, גרי קורן ודניאל ריבקין. בהצעה להסב מתנ"ס באופן חלקי לכיתות לאוכלוסיה חרדית תמכו חבר המועצה מטעם יש עתיד יוסי שלום, חבר המועצה מטעם אגודת ישראל אריה בליטנטל, אורנה מור, מיכאל ערן וטלי גולדשטיין מהעירייה.

פרוטוקול הישיבה מיום 17/8/22 – הסבת כיתות במתנ"ס בית"ר לטובת בית ספר לחרדים

נציג מפלגת יש עתיד תמך במהלך

אחד התומכים בשינוי הוא חבר המועצה מטעם סיעת יש עתיד, יוסי שלום. מפלגת יש עתיד חרתה על דגלה, כשהוקמה לפני למעלה מעשור, את ההפרדה בין הדת למדינה ואפס סובלנות כלפי פגיעה באוכלוסיה חילונית. הבחירה של שלום לתמוך בהסבת חדרים במתנ"ס לטובת כיתות לאוכלוסיה חרדית הרימה גבות בקרב מספר אנשים בשכונת הדר.

יוסי שלום (צילום: ירון כרמי)
יוסי שלום (צילום: ירון כרמי)

מאבק פוליטי על כל מבנה ציבור בשכונת הדר

יש לציין, שבשכונת הדר מתגוררים חרדים, עולים מברית המועצות לשער, ערבים וחילונים. לאוכלוסיה החרדית יש מספר בתי ספר (נפרדים לבנים ולבנות). מבנה בית הספר בסמ"ת ברחוב הועבר לטובת שיעורי העשרה ולימודים של מחוננים אחרי שלאורך עשרות שנים שירת נאמנה את האוכלוסיה החילונית בחיפה ומחוצה לה שרצתה להתמקצע בתחומי ההנדסה השונים. כיום בית הספר בסמ"ת החדש נמצא במבנה זמני בשכונת נווה דוד.

בהדר הכרמל יש הרבה קהילות ומעט מבני ציבור ולכן יש מאבק על כל מבנה ציבור, שנמצא בשימוש או שעומד ריק והמאבק הוא תמיד פוליטי. כל קבוצה בהדר מיוצגת על ידי פוליטיקאים מקומיים ולא מקומיים, שנלחמים על כל מבנה ציבורי. ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם היא כמובן בעלת יכולת השפעה וכמו כל פוליטיקאי גם היא מעוניינת לסייע לחברי הקואליציה שלה. אותו דבר נכון גם לגבי כל חבר מועצה, שמעוניין לראות את מה ששלח אותו למועצה מרוצה.

מתנ"ס נמצא בעין הסערה

זו לא הפעם הראשונה שהמתנ"ס נמצא בעין הסערה. לפני מספר שנים האוכלוסיה של יוצאי ברית המועצות לשעבר בהדר יצאה להילחם על המתנ"ס שלה מאותה כוונת השתלטות והצליחה. עברו כמה שנים ושוב נציגי הזרם החרדי מנסים להסב כמה חדרים במתנ"ס לטובת כיתות לימוד לחרדים.

"המתנ"ס הזה הוא מתנ"ס נהדר", מספרת לחי פה אחת האימהות שהייתה פעילה מאוד במאבק הקודם, "הילדים שלנו הולכים פה לחוגי בלט, תנועה ויצירה והיתרון הגדול הוא שהמתנ"ס לא רחוק ממקום המגורים שלנו ונותן מענה גם למי שלא בעל רכב פרטי. בהדר יש לא בית ספר אחד ולא שניים לאוכלוסיה החרדית, ולכן אני בשום פנים לא מצליחה להבין למה לקחת לילדים את האפשרות ליהנו מחוגים ליד הבית".

חבר המועצה מטעם מרצ תבור להט: "החרדים מקבלים פרוטקשיין מקליש"

תבור להט (צילום מאיה אפרים)
חבר המועצה מטעם מרצ תבור להט (צילום: מאיה אפרים)

חבר המועצה מטעם מרצ תבור להט אמר בתגובה על הדברים כי לכל ילד בחיפה מגיע חינוך טוב ותנאי לימוד ראויים ללא הבדל דת, גזע או מין.
"עם זאת, אין שום הצדקה לפגיעה באוכלוסייה אחת כדי לחזק אוכלוסייה אחרת. הפרוטקשן וההטבות שמקבלים החרדים מקליש לטובת שמירת הקואליציה הקטנה שעוד נשארה לה, מביכים בעיקר את ראש העיר, שכבר נמצאת בגסיסה פוליטית.
אני מחזק את ידיה של נציגתינו, נציגת מרצ גילה זמיר, שהצביעה נגד ההחלטה הזו".

חבר המועצה גרי קורן: "לא יתכן לפגוע בקהילת העולים וילדיהם בגלל שהתנועות החרדיות לא מצאו פיתרון לבעיית הכיתות במהלך כל השנה"

חבר המועצה גרי קורן (צילום: אלבום פרטי)

חבר המועצה מטעם ישראל ביתנו, גרי קורן, מתנגד לפגיעה באוכלוסיית העולים, ולא משנה מאיזו סיבה. "בישבת ההנהלה התנגדתי והבעתי את עמדתי הברורה במחאה על ניסיונות המחטף.
לכל האוכלוסיות יש צרכים וזה בסדר, אבל לדעתי זה לא ראוי לתת צ'ופרים למי שמשתמש בילדים כקלף מיקוח וסחיטה של "הרגע האחרון".
התנועות החרדיות שלא מצאו פתרון הולם לבעיה במהלך שנה שלמה, גם ככל הנראה לא יטרחו לפעול עכשיו קל וחומר לכשיקבלו את הרשות להשתמש במבנה הזה באופן זמני.
כידוע כל דבר זמני הופך לקבוע ואשרי המאמין שניתן יהיה בקונסטלציה הנרקמת להפסיק את פעילותן אם לא יעמדו בתנאים הרבים שעוד יוצבו בפניהן.
הסיפור עדיין לא תם ונשלם ואני מצפה שתהיינה עוד נקודות יציאה עבור מתנ"ס הדר להתנער מהפגיעה הצפויה בקהילת העולים וילדיהם שזהו ביתם ומרכז פעילותם".

מנכ"ל מתנ"ס הדר אבי יגול: "כרגע אין שינוי בפעילות המתנ"ס"

יואב יגול אמר בתגובה לחי פה כי נכון למצב העכשווי המבנים שייכים לעירייה ואין כל שינוי בתפעול שלהם. "כרגע אנחנו פותחים שנת חוגים כרגיל. ההחלטה היא של עיריית חיפה לה שייכים המבנים.

עולים חדשים במתנ"ס בית"ר בהדר הכרמל בחיפה (צילום: חי פה בשטח)
עולים חדשים במתנ"ס בית"ר בהדר הכרמל בחיפה (צילום: חי פה בשטח)

תגובתם של העירייה ושל חבר המועצה יוסי שלום יצורפו לכתבה , כשיתקבלו.

מיכל גרובר
מיכל גרובר
מיכל גרובר | כתבת חינוך • נדל"ן • חברה צרו קשר: 054-4423911 מייל למיכל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

9 תגובות

  1. שיא הציניות-יוסב בחלקו…ברור שאין סכוי ותוך תקופה קצרה המקום יהפוך לחרדי לחלוטין.מתגאים בכמות העולים מהארצות הרוסיות אך ממררים להם את החיים.

  2. יש עתיד קורצת לדתיים ע"ח הקהילות החילוניות בעיר, זהו , יאיר לפיד באמצעות אנשיו מנהל פוליטיקה מקומית, הפגיעה בתושביה החלוניים של טירת הכרמל תשפיע על הבחירות הארציות, לצערי יאיר לפיד מפסיד את הבסיס החילוני שתומך בו וחבל

  3. כתושב הגר מילדות באזור אני זוכר שהמתנ"ס היה מחולק חצי חצי , חצי לחרדים וחצי לחילונים (עולי רוסיה וחבר העמים ) מה לעשות האוכלוסיה הרוסית בשכונה התמעטה וחרדים הגיעו ב – 15 שנה האחרונות לשכונה וקנו דירות וגם חלק משכירים והשכונה החרדית גדלה מאד מאד והפכה לשטייעטל חרדי והחרדים הם הרוב ויש להם המון ילדים כן ירבו , רצוי שהחרדים כרצון טוב ואהבת ישראל לתת גם לעולים מרוסיה חדרים לחוגים שלהם

  4. רחוב ביתר הוא לב ליבו של האיזור החרדי שהוא הרובע הקטן בשכונת הדר וכולל בערך כ10 רחובות ישנים ועלובים שבהם בחרו החרדים להתגורר במשך עשרות שנים.למה אף אחד לא עושה כתבה למשל על בתי ספר לילדי המגזר הערבי שנפתחים בלב שכונות יהודיות מובהקות? האם הילדים החרדים שווים בעינכם פחות מהילדים מהמגזר הערבי? לגבי העולים החדשים בהחלט צריך לדאוג למבנה חלופי ראוי.

  5. הצביעות של יוסי שלום מקואליצית "השינוי" – כמו במישור המקומי כשהאופוזיציה כבר החלה להתחנף מראש לחרדים עוד שנה לפני בחירות תוך זניחת הקהלים שהצביעו להם וייצוג האינטרסים של הציבור החילוני בחיפה, ככה יאיר לפיד כבר עם הלשון בחוץ מחזר אחרי שס ויהדות התורה עוד לפני הבחירות. זה האסון של מדינת ישראל שהחילונים אין להם בעצם נציגים אמיתיים והם נלחמים על תמיכה מגזרית במועצות ובכנסת מסיעות חרדיות קיצוניות אנטי-ציוניות ואנטי-ישראליות שמנסות רק לשמר את החרדים בפורמלין כדי שיצביעו להם במקום לפתוח אותם למאה ה-21, שטייטל נבערות ומגזריות מופרד מכולם, לשם פתקלעך.

  6. תן לחרדים אצבע , יקחו את כל היד. מצטער בשביל האוכלוסיה החילונית,
    תגידו שלום למתנ"ס

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

מכבי חיפה: "זה לא חג החירות כל עוד 133 חטופים עדיין בעזה" ◄ צפו בסירטון המצמרר

לפני שריקת הפתיחה של ניצחון משחק הבית של הירוקים מכבי חיפה נגד האדומים הפועל באר שבע באיצטדיון ע"ש "סמי עופר" בחיפה שנערך ביום שבת, 20.4.2024 הקרינה...

שכנה • סיפור קצר מאת אילן סגל

טוב שכנה טובה ממרגרינה טובה. בין הדברים בהם בורך האדם עם לידתו נמצאת גם הראיה. נכון שישנן שיטות שימור ותרגולת המשפרות ומוסיפות רבות ליכולות שלנו....

התכוננו לחום ושרב בפסח • התחזית המלאה

(חי פה) - מנתוני השירות המטאורולוגי הישראלי עולה כי מזג האוויר בחג הפסח הולך להיות חם ושרבי. תחזית מזג האוויר ליום ראשון 21/4/24: מעונן...

הקושיה החמישית – מתפללים לחטופים • שיר של יוסי וולך

אחרי שנקראאת 4 הקושיותשל מה נשתנהנכניס אוויר לנשמה,ננשום עמוק ולתוספתנקרא קושיהחמישית נוספתבה לא נשאל מה נשתנהאלא נשאל מתי ישתנה.התשובה היאבכיסא הריקשעל כל דלת מתדפקמתייצב...

סדר פסח מרגש נערך במחנה המעפילים • הספינה 'אקסודוס' ◄ צפו

'אקסודוס', סמל לגבורה ולנחישות התרגשות רבה נרשמה ביום שישי האחרון (12.4.2024) בשעות הבוקר במחנה המעפילים בעתלית: עשרות ממעפילי הספינה 'אקסודוס' ובני משפחותיהם התכנסו לקראת חג...