פסלים של קדישמן נתרמו לחיפה, הבטחות הובטחו ותוכניות תוכננו – אז איפה הפארק ואיפה הפסלים?

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם ובן קדישמן בפגישתם

(חי פה) – ראש העיר קליש רותם הכריזה בפברואר 2021 על הקמת פארק פסלים של קדישמן. בפועל, אין פארק והפסלים חזרו לידי משפחת קדישמן.


הכרזות הוכרזו

מנשה קדישמן נולד ב-21/8/1932, והיום בדיוק מצוין הולדתו ה-90. קדישמן נחשב לאחד מגדולי הפסלים המודרניים הישראלים. הוא הלך לעולמו לפני 8 שנים והשאיר מאחוריו מורשת – שוקה ארוכה של פסלים. בנו רצה להנציח את זכרו בעזרת פארק פסלים בחיפה, בינתיים זה נראה שזה לא ייצא לפועל.

בחודש פברואר 2021 הכריזה ראש העיר ד"ר עינת קליש רותם על הקמת פארק פסלים של הפסל הנודע מנשה קדישמן ז"ל, זאת לאחר שבנו של האמן, בן קדישמן, החליט להעניק לחיפה 9 פסלי ברזל פרי יצירתו של אביו ז"ל. הבן אמר אז, שעל אף שאביו לא התגורר בחיפה, הוא היה שמח שיוקם בה פארק עם פסליו. הוא הוסיף עוד שבעבר התגורר מספר שנים בברצלונה, וחיפה, שגם היא שוכנת לצד חוף ים, מזכירה לו אותה.

תוכנית פארק קדישמן – צפו במצגת:


פסלים נתרמו

קדישמן הבן אמר ועשה: הוא שלח את פסליו של אביו לחיפה והם המתינו להצבתם בפארק בשכונת ואדי סאליב. הכול היה נראה מבטיח, והיה בהחלט יכול לסייע לחיפה במאמצים להפוך לאטרקציה תיירותית ולעיר תרבות שמושכת מבקרים. מה יכול להיות אטרקטיבי יותר לתיירים ולמבקרים בעיר, מפארק פסלים של אחד מגדולי הפסלים בארץ, חתן פרס ישראל?

הבטחות הובטחו

בפועל, מעבר להכרזה ולכתבות המפרגנות על הכוונה להקים את הפארק, דבר לא נראה בשטח. בסופו של דבר, שנה וחצי חלפו, ולא נראתה שום התקדמות בהקמת הפארק, הפסלים נשלחו בחזרה לבנו של קדישמן. הסיבה להחזרת הפסלים הייתה החשש שהפסלים ילכו לאיבוד במחסני העירייה עד להקמת הפארק, אם וכאשר תתבצע.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם ובן קדישמן בפגישתם (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)
ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם ובן קדישמן בפגישתם (צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה)

הפסלים הוחזרו לבן

חשוב להבין, שמדובר בפסלים שערכם הכספי גבוה מאוד, לכן אי אפשר לקחת סיכון שבסופו של דבר ינזקו או יעלמו. בנו של קדישמן חיכה ככל הנראה לראות התקדמות בבניית הפארק על מנת לדעת שהפסלים יוצבו בו בקרוב. יותר מכך, כשבנו של קדישמן העביר את הפסלים לעיר, היו לו שני מניעים מרכזיים, להעניק מתנה לתושבי חיפה ולשמר את זכרו של אביו באמצעותה. משראה שבפועל לא חלה התקדמות, ככל הנראה הבין שאין טעם להשאיר את הפסלים בחיפה.

פסלי קדישמן (הדמיות: סטודיו קריאייטיב דותן לידז'י)
פסלי קדישמן (הדמיות: סטודיו קריאייטיב דותן לידז'י)

למה לא הוקם הפארק?

מדוע לא הוקם הפארק? קשה מאוד להבין, מאחר שעיריית חיפה לא פרסמה כל עדכון לגבי המצב בו מצויים הדברים.

היציאה לתקשורת עם ההכרזה על ההקמה, שכללה הצהרות והבטחות כי בתוך מספר חודשים יוכלו תושבי חיפה להנות מפארק פסלים של קדישמן, עשויה להצביע על כך שראש העיר מבינה את ערך הפסלים ואת תרומתם לתרבות בעיר. ועדיין, מאז הגיעו הפסלים לחיפה, הם נותרו מיותמים.

פסלי קדישמן (הדמיות: סטודיו קריאייטיב דותן לידז'י)
פסלי קדישמן (הדמיות: סטודיו קריאייטיב דותן לידז'י)

אין כיסוי

עיריית חיפה מיהרה להפיץ את הידיעה בדבר קבלת המתנה ייקרת הערך והקמת פארק של קדישמן בעיר. גופי התקשורת המקומיים, בהם חי פה, שמחו לפרגן לעירייה כשביקשה לפרסם ולהפיץ את הבשורה המרגשת. אך תחקיר שערך חי פה לאחר שלא נראתה התקדמות בשטח, העלה תמונה שונה מאוד מזו שהוצגה לפני יותר משנה וחצי ע"י העירייה. האם זהו מהלך תקין וסביר, בו נהנית העירייה מתקשורת אוהדת על דבר שלמעשה אין לו כיסוי בשטח?

הקורא התמים שנתקל בפרסומים מלפני יותר משנה וחצי, יוכל להסיק כי כעת כבר ניתן להגיע ולהנות מהפארק. מי שנחשף לידיעה על כך מניח, מן הסתם, שהדברים שפורסמו יש בהם ממש והם עתידים לצאת מהכוח אל הפועל, אך כפי שניתן לראות, לא כך הוא.

ונניח שלמעשה מדובר בעיכוב בלבד, והעירייה אכן פועלת כדי שפארק קדישמן יקום. עדכון על עיכוב או על הסיבה שבגינה לא קם פארק קדישמן עד כה, לא הגיע מהעירייה ולא פורסם, כך שלמעשה, האזרחים התמימים נותרו עם ההכרזה על הקמת הפארק, וזהו.

שוב חיפה מפסידה

בסופו של דבר יש כאן רק מפסידה אחת – חיפה, שיכולה היתה ליהנות מפארק פסלים מרשים בשטחה, עם פסלים אחד מגדולי האומנים שקמו בישראל, וללא עלות, אך ללא כל הסבר, הפארק איננו.

דיור מוגן – רחב
גן הפסלים תומרקין בחיפה (צילום: אופיר ממן)

חשיבות טיפוח התרבות בעיר

יש לציין, שלפני מספר שנים, כשיהב היה ראש העיר, הוקם פארק פסלים של פסל נודע אחר, יגאל תומרקין. יהב האמין שטיפוח העיר מבחינה תרבותית הוא חשוב מאוד, על מנת שתושבי העיר וגם מי שמגיע לחיפה מערים אחרות, יוכלו לצרוך אמנות על כל סוגיה, מוזיקה, קולנוע, מוזיאונים ועוד, ולכן גם פעל להקמת פארק הפסלים. בנוסף, פסל של קדישמן מצוי כבר בחיפה, ומוצב בכניסה לשכונת נאות פרס. האם יהיו בעיר עוד פסלים של קדישמן? ימים יגידו.

בן קדישמן: "אין לי טענות לעירייה"

בתגובה לפנייה של כתבת חי פה, אמר בנו של הפסל, בן קדישמן, כי אין לו טענות לעיריית חיפה: "דברים טובים כנראה לוקחים קצת זמן. אני מודה לכולם, במיוחד לשמעון אלון 'מלך התרבות של חיפה'. אשמח מאוד שיציבו מספר פסלים של קדישמן ב"ואדי סאליב" לרווחתם של תושבי השכונה, חיפה ובכלל. אל תשכחו לשתות הרבה מים ולהשאיר חלון אחורי ברכבים חונים, קצת פתוח".

תגובת העירייה לכתבה תצורף כשתתקבל.

דיור מוגן – רחב
11 תגובות
 1. מאז ולתמיד אמר/ה

  כתבה הזוייה כמו האמן והעיר

 2. עמרי אמר/ה

  הפיסול של קדישמן באיכות ירודה.
  מלבד הפסל הפאלי 'התרוממות' שגם הוא אבסטרקציה פשטנית, זה רק הלך והדרדר
  שתל הביב תדחוף באיזה מדשאה את הגרוטאות האלו.

 3. דבורה אמר/ה

  עירית חיפה נרדמה בשמירה.
  700 ילדים בקרית חיים בית ספר "המגינים" לומדים במבנה רעוע ומסוכן. לא השכילו לדאוג למבנה חליפי. "
  בית ספר "ליאו בק". עדיין אין מבנה חלופי מפאת הסרת אסבסט.
  כבישים מזעזעים. חזירי בר מסתובבים בינינו.
  ישנם רחובות מלוכלכים.
  לאן הולכים כספי הארנונה?

 4. דן אמר/ה

  ערמה של גרוטאות מתכת מחלידה עליות גדולות לגירוד החלודה וצביעה בכול שנה טוב שלא הקימו את הגן

 5. לודמילה אמר/ה

  גם לתושבים הובטחו הבטחות ותוכננו תוכניות ??‍♂️

 6. אליהו חכים אמר/ה

  לשחרר את קליש ראש עירייה כושלת מהעירייה אלאתר. יש ראוי רצוי לקבץ אלפים תושבים להקיף בנין עירייה עם רישיון מהמשטרה ולא לעזוב עד אשר קאליש עינת תתפטר ותפטור אות העיר ממעמד שלה אלאתר.

 7. זהבה אמר/ה

  לפחות הפסלים לא נעלמו כמו המתנות של הנאשם בפלילים….

 8. עמרי אמר/ה

  לא צריך גן פסלים תעשו שם כבישים.
  וחניון. ועוד כבישים. שלא יהיו שכונות כלואות בהדר. עוד כבישים ומעל מחלף ומתחת כבישים וליד עוד כביש גישה למחלף.
  כל חיפה אספלט. מעיר ירוקה לעיר אפורה שחורה.

 9. זלמן אמר/ה

  אחרי שהעירייה השליכה לזבל פסלים וחוייבה בפיצויים מי תורם לה עוד ?

 10. אייל אמר/ה

  העירייה יודעת להציב שלטים ולהזמין אמנים לקרוא רחובות על שמם בחייהם (דבר שנפסל בעבר, בצדק, כדי לא לעורר קנאה ומריבות מדוע מישהו מונצח ואחר לא בעוד האנשים האלו בחיים. וגם כדי לא 'לקצר' להם באמונה שהנצחה לא נעשית תוך כדי חייו של אדם למנוע סגידה, הערצה ועשיית פסל ומסכה.
  אלא שבמשטר הפופליסטי שבו צריך להצטלם בתור עשייה (ותראו איך הצליחו לזימי ועציוני שרק עסקו בלהצטלם..) הרי שצילום ארוע עם אמן פופולרי מחזיק בשלט רחוב עם שמו הפך לעשייה בפני עצמה, קלה פשוטה. ביצוע שלט, שליחה לאישור לאישיות, עמוד וקצת בטון ויש תמונה עם חיוכים של "עשייה" בכאילו בעיתון של סופ"ש. ככה קבלנו פה מצעד "מונצחים בחייהם" – יהורם גאון, ירדנה ארזי ועוד. חיפאיותם לא משנה, משנה החיבוק והצילום בעיתון.
  לכן פארק פסלים שמצריך כסף, חשיבה, תכנון, תחזוקה, פיתוח שטח, זה מעל ומעבר ליכולות של הדוברות בעירייה והרי דוברות ויח"צנות זה יש בשפע. אז מה עושים? מציבים ידיעה על הצבת פסלים ומחזירים את הפסלים. מציבים ידיעה על שיפוץ שוק תלפיות ומקפיאים את השיפוץ. מציבים ידיעה על שבילי אופניים ולא מיישמים אף שביל. וכך הלאה.

 11. חנה מורג אמר/ה

  לאט לאט❗
  לא עומדים בקצב חנוכת פארקים/ כיכרות / רחובות/ גנים/ טיילות/ ועוד ועוד…

לא ניתן להגיב