"הצעירים מחפשים את עתידם מחוץ לחיפה" • נמשכת הירידה בהתחלות הבנייה בעיר

בנייה לגובה בחיפה - מגדלים - רמת הנשיא - 2019 (צילום: ירון כרמי)

רק 108 התחלות בנייה בעיר חיפה ברבעון הראשון • "טיפה בים, תעודת עניות לעירייה ולעומדת בראשה"

בעיר חיפה החלו להיבנות 108 יחידות דיור חדשות בלבד ברבעון הראשון של 2022 – כך עולה מניתוח נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) שבוצע בארגון קבלני חיפה. זאת, לעומת 568 דירות חדשות שהחלו להיבנות בה בכל שנת 2021. חיפה מדורגת רק במקום ה-53 מבין הערים המובילות בישראל בקטגוריה זו, והקצב של הרבעון הראשון מצביע על ירידה בכמות התחלות הבנייה במונחים שנתיים.

שכונת נווה דוד בחיפה • צילום מרמת הנשיא – ארכיון 2018 (צילום: ירון כרמי)

רק 47 התחלות בנייה של יח"ד 4 חדרים

בהתפלגות לפי סוגי הדירות עולה כי בעיר חיפה החלו להיבנות ברבעון הראשון 61 דירות בנות 5 חדרים לעומת 124 דירות כאלה בכל שנת 2021; כן נרשמו 47 התחלות בנייה של דירות בנות 4 חדרים לעומת 375 בכל השנה הקודמת.

עופר שגיב, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה (צילום יח"צ)

לדברי עופר שגיב, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה:

הירידה בהתחלות הבנייה בעיר חיפה נמשכת גם ברבעון הראשון של 2022 אחרי שבשנת 2021 כולה נרשמה עלייה מינורית בלבד לעומת 2020. זאת, בעוד שבכל הארץ נרשמת עלייה דרמטית בהתחלות הבנייה, מה שמגדיל עוד יותר את הבעייתיות של מצב העיר. כמות התחלות בנייה כזו איננה יכולה לאפיין את העיר השלישית בגודלה בישראל ובה כמעט 300 אלף תושבים, זו טיפה בים. הצעירים כבר מחפשים את עתידם מחוץ לעיר וזו תעודת עניות לעירייה ולעומדת בראשה.
בנייה לגובה בחיפה – מגדלים – רמת הנשיא – 2019 (צילום: ירון כרמי)

ברמה הארצית – קצב מהיר של בנייה

ברמה הארצית החלו להיבנות ברבעון הראשון בסך הכל 19,870 דירות חדשות, קצב מהיר מאוד בהשוואה ל-63,300 שהחלו להיבנות בכל שנת 2021. בהתפלגות לפי גדלים, החלו להיבנות ברבעון 8,234 דירות בנות 4 חדרים, 5,484 דירות 5 חדרים, 2,740 דירות 6 חדרים ויותר, 2,630 דירות בנות 3 חדרים, 657 דירות 2 חדרים ו-125 דירות בנות חדר אחד. הערים המובילות הן בת ים עם 1,702 התחלות בנייה ברבעון, בית שמש עם 1,578, תל אביב שלישית עם 1,271 דירות, נתניה עם 1,143 וירושלים עם 1,022 התחלות בנייה.

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. אדוארד ברודסקי אמר/ה

  איזו כתבה שטחית ומגמתית. יש בעיה של ירידת בכמות התושבים. לבנות סתם בשביל שיהיו עוד דירות לא יביא עוד תושבים. re רק יחליש את השכונות הותיקות. בחיפה יש המון דירות ריקות. אין בכתבה שום התיחסות לכך. לבנות עוד פרברי שינה או שכונות שינה אין שום צורך. זה רק משרת את הקבלנים ומייצר איכות חיים גרועה. להזכירכםן על כל תושב שגר בעיר העיריה מפסידה כסף כי הארנונות ברמה הארצית וגם בחיפה הן נמוכות ואם אין מספיק אזורי מסחר ותעשיה העיריות הופכות לגרעוניות. תראו את המצב בחריש. עוד אסון תכנוני. אז במקום לדבר על עוד בניה, השיח צריך להיות על חיזוק אזורי התעשיה והעסקים. שיהיו מקומות עבודה והייטק. התושבים כבר יבואו לבד.

 2. מה זה משנה כמו דירות 4 חדרים יהיו אמר/ה

  אם תמשכנה להיות משווקות לסטודנטים ב1,500 ש"ח פר חדר?
  תבנו גם מאה אלף דירות, הכסף לא ימציא את עצמו.

 3. עמרי אמר/ה

  חיפה עם 100 מבנים ריקים הרוסים בכל העיר התחתית: רחובות קיבוץ גלויות ואבן גבירול – אני מאמין. אזור "חור שחור" במרכז העיר בו ניתן לבנות 2000 דירות לצעירים במרכז חיפה בלב העיר חצי קילומטר הליכה מקרית הממשלה..
  עשרות שנים העירייה מזניחה את הטיפול בקיים ובונה שכונות חדשות שהורסות ואדיות, עוד ועוד חדשות
  זה לא מה שיעזור. העירייה חייבת לחזור לפנות הריסות (כמו בריכת הדר וקולנוע תמר, למשל) ולעשות תוכניות מהירות
  בשטח כמו בריכת גלי הדר לבנות מגדל דירות לצעירים ולתת מלגות של 150-200 אלף שקל ממשרד השיכון ליוצאי יחידות קרביות שיעשו משמר שכונה וירכשו דירות גדולות חדשות וישקמו לאט לאט את כל החורים השחורים האלו בחיפה.
  חייבים להפסיק לבנות שכונות סתם והזנחה של השכונות הותיקות הלאה.
  יש בכל חיפה רק 2 פינוי בינוי לשם השוואה בנתניה יש כבר 7 פעילים… די להרוס ואדיות ולהרוס את העיר תחזרו לשקם את הקיים

 4. גבי פ אמר/ה

  כל היום משמיצים את ראש העיר, בכל פינה.
  כנראה שהיא עושה עבודה ממש טובה.

  1. כוסאמו! אמר/ה

   אתה באמת מאמין לשטויות שאתה כותב?!
   "שונאים אתה ראש" כי היא ממש! גרועה בתפקיד!
   הלכלוך, הזוהמה, הכבישים השבורים, התחזוקה הכללית הירודה,
   החזירים… אלוהים… החזירים!!!

 5. שחר אמר/ה

  חיפה ים פוטנציאל אפס מימושים …. וזהום חוגג וחוגג וחוגג . הכי יפה בנו נמל לסינים שפכו מיליארדים לקחו שטחים של הציבור שברו את הים ולטובת הציבור אפילו פס של מעבר חציה לא נתנו מענין כמה חזירים באמת יש בעיר הזאת

 6. רפי רפול - חסון.חיפה עיתונאי אמר/ה

  אמת ., נירית קופל – וונדרמן.

 7. סיגל גוטר אמר/ה

  מהסקירה כאן, נראה שאכן, מספר התחלות הבניה אינו מספק וזה בעייתי אבל לא זו הבעיה /האתגר של העיר חיפה או הסיבה לנטישת הצעירים את העיר. חיפה סובלת מ: 1. היעדר חיות (vividness) סביבתית – מצב נמשך או גם תחושה או מיצוב/מיתוג שלא קורים בה דברים ושלא מתקיימים בה מוקדי ענין משמעותיים לתושב. 2. העיר לא מתנהלת/ממוצבת כדומיננטית בתחומי תרבות/מוסיקה/ ספורט. העיר מתעוררת לחיים בפסטיבל הסרטים בחג הסוכות או בחג של החגים בואדי… ואז חוזרת לנמנם. פעילותה המוזיאלית השוטפת מוגבלת ברמת הענין שהיא מייצרת.
  … אין פעילות שוטפת משמעותית של בתי תרבות/ עם/אולמות… 3. העיר אינה ידידותית בתפיסתה את עצמה כנותנת שירותים לאזרח. למשל, בענין הארכת דרכון. תושבי הכרמל צריכים להגיע להדר. אין שירות חניה חינם לבעלי משפחות עם ילדים… קרב על מקום חניה כשלוקחים רכבת. 4. כל הזמן עולים ויורדים בלי פתרונות מתקדמים להולכי רגל כמו מדרגות נעות, פתרון שקיים למשל, בהונג קונג. 5. לבית הספר ה"ריאלי" יש מונופול על חינוך פרטי והוא מוסד סלקטיבי בבחירת תלמידיו. סניפיו חולשים על שטחים שיכלו להיות ריאות ירוקות לטובת התושבים. 6. בעיית הזיהום מהמפרץ היא בעיית רקע קשה. 7. אי טיפול מיטבי בבעיית החזירים מייצר תחושת הזנחה ומכרסם בבטיחות אישית.
  כמובן, שיש לעיר גם יתרונות כמו יופי, נינוחות, קו הנמל וחוף פוטנציאלי, נגישות לבתי חולים (אני לא צינית). יש פוטנציאל אבל נדרש יותר. נדרש גיבוש חזון משמעותי לעיר ומימוש מיטבי שלו. בברכה,
  ד"ר סיגל גוטר

  1. העיר לא יפה ולא נינוחה אמר/ה

   וגם אני לצערי לא ציני

 8. מיכאל אמר/ה

  הקבלנים הם חלק מהצרה , וזה שהם מוצגים כאן המומחים זאת צביעות … הם ומדינת ישראל שמספסרת בקרקעות כדי לקבל יותר מיסים , וכדי להכניס יותר כסף לבורסה להרוויח יותר על חשבון האזרחים , מי הקפיץ מחירים בשנה האחרונה ? מי לא מפשיר אדמות ? מי מפסיד ? הילדים שלנו שהעתיד שלהם לא בטוח במדינה של חזירים תאבי בצע

הגיבו כאן לכתבה