נפט פרץ לים, וחלקו צפוי לזלוג לכיוון חופי הקריות

עדכון: להערכת תש״ן מדובר בדליפה של קוב עד קוב וחצי. עיקר החומר שדלף נאסף, הנפט כרגע לא הגיע לחופים והחברה עוקבת באופן צמוד אחר שאריות הכתם במים וערוכה לטיפול מיידי במידה ויגיע לחופים.


משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני רחצה בחופים אלה עד לניקוי המפגע.

נפט פרץ לים, וחלקו צפוי לזלוג לכיוון חופי הקריות – בעיקר בקרית ים

תשן_2.png

במסגרת הפעולות לפינוי צינורות ישנים של חברת תש”ן במפרץ חיפה, פגעה הספינה המבצעת את הפעולות באחד הצינורות. נפט פרץ לים, וחלקו צפוי לזלוג לכיוון חופי הקריות – בעיקר קריית ים.
תש”ן לקחה אחריות ומטפלת באירוע בהנחיה צמודה של המשרד הגנת הסביבה. כרגע רוב הדלק חסום בים.

טרקטור_חופר_תעלה_ללכידת_הנפט_-_קריית_ים._צילום_-_גילי_הורביץ_2.jpg

טרקטור חופר תעלה ללכידת הנפט – קריית ים. צילום – גילי הורביץ
חוף_קריית_ים_סגור_לרחצה_בשל_דליפת_נפט._צילום_-_גילי_הורביץ_1.jpg
חוף קריית ים סגור לרחצה בשל דליפת נפט. צילום – גילי הורביץ
תשן_3.pngתשן.pngתגובת תש”ן: במסגרת שיתוף הפעולה ובהנחיית המשרד להגנת הסביבה, מפנה חברת תשן קווי דלק ישנים מהים.
במהלך העבודות נפגע גמיש הצינור ונפט פרץ לים.
בשל הסבירות הגבוהה לדליפה במהלך העבודה, נערכה מראש חברת תשן עם צוותי חירום שמטפלים בבעיה.
בוצעה אטימה פיזית של הצינור כך שהדליפה פסקה ורוב הנפט נאסף.
תשן פועלת בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם המשרד להגנת הסביבה לטיפול בבעיה והעבודות יימשכו עד לפינוי הכתם.

.חנין.jpgח”כ דב חנין: הרשויות אינן ערוכות לאסונות של זיהומי נפטח”כ דב חנין, יו”ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמור בתגובה לדליפת הנפט ליד חיפה: “רק הבוקר בוועדת הכלכלה הזהרתי מפני זיהומי נפט והתרעתי כי הרשויות אינן ערוכות לתסריט כזה, והנה – כבר יש לנו תזכורת, הפעם בקנה מידה קטן, של האסונות שעלולים לקרות. הממשלה ממשיכה לבלום הצעת חוק שיזמתי, שמטרתה להבטיח הגנות אמיתיות לסביבה הימית. החוק הקיים מפגר בענק אחרי מה שמקובל בעולם. חסרים תקנים, תקציבים והסדרים רגולטוריים אשר יאפשרו להתמודד עם האתגרים, ואילו משרד האנרגיה ממשיך להגן על האינטרסים של טייקוני הגז והנפט במקום על הציבור. כתמי הנפט שצצו היום במפרץ חיפה ממחישים שהשינוי דחוף. לפני הזיהום הבא”.

תגובת: דוברות המשרד להגנת הסביבה
אירוע מקומי של דליפת נפט במפרץ חיפה; המשרד להגנת הסביבה ממליץ לא להגיע לחופים בשעות הקרובות

במסגרת הפעולות המתוכננות לפינוי צינורות נפט תת-ימיים ישנים – חלקם מימי המנדט – שמבצעת בימים אלה חברת תש”ן במפרץ חיפה, פגעה בשוגג הספינה המבצעת את הפעולות באחד הצינורות. כתוצאה מכך נפט פרץ לים בהיקף של מטרים מעוקבים בודדים, 1,200 מטר בים, מול חוף קריית חיים בחיפה.
חברת תש”ן לקחה אחריות, והיא מטפלת באירוע בהנחיה צמודה של המשרד הגנת הסביבה.

יובהר, כי מדובר באירוע בהיקף קטן יחסית של נפט שהיה כלוא בצינור במשך שנים רבות, ובשל מצב הים הצפי הוא כי דלק ייסחף לחוף מאזור קריית ים וצפונה. הכתם ינחת על החוף וינוקה. בשבועות הקרובים ימשיכו הפעולות המבוקרות המבוצעות להוצאת הצינורות האחרים, והקבלן יבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי להימנע מדליפות נוספות. יחד עם זאת, בשל עצם טיבה של העבודה, קיימת סבירות לכך שאירוע דומה יישנה ויטופל בהתאם.

המשרד להגנת הסביבה ממליץ לא להגיע לחופים באזור זה בשעות הקרובות, ולא לגעת בחומר ולאפשר לרשויות לעבוד ביעילות, על מנת להחזיר את מצב החופים והים לקדמותו.

מדובר בצינורות תת-ימיים ישנים המפונים מקרקעית מפרץ חיפה, אשר שימשו בעבר לייבוא נפט, וכעת מהווים פגיעה בסביבה הימית. במיקשר תש”ן במפרץ חיפה עובר כיום צינור פעיל, המחבר בין נקודת העגינה לחוות הדלק בקרית חיים, לצורך שינוע נפט גולמי. בקרקעית הים מונחים חמישה צינורות נפט ישנים, אשר חלקם שימשו את הבריטים עוד בימי המנדט, ואינם נמצאים עוד בשימוש.

בקיץ 2014, התגלו כתמי שמן בחוף בקריית חיים. בעקבות כך, נערכה בדיקה של אנשי היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית ונמצא כי אחד מצינורות המיקשר הישנים דלף. בעקבות הממצאים, סיכמו אנשי היחידה להגנת הסביבה הימית עם חברת תש”ן, כי החברה תבצע כחלק ממחויבותה להגנת הסביבה סקר מקיף לבדיקת מצב צינורות המיקשר הישנים, שבעקבותיו הוחלט על פינוי מלא.

הגיבו כאן לכתבה