הורים בחיפה זועמים: "שביתת המורים היא בריונית והיא נעשית על הגב שלנו ושל הילדים"

תלמידים וגני ילדים (צילום: חי פה בשטח)

"גם אם המאבק מוצדק, הדרך היא נוראית" אומרים ההורים

מחאת המורים ומאבקם העיקש להעלאת שכרם, מעוררת בקרב ההורים כעס רב, גם באלה שעקרונית תומכים במטרתה. ההורים טוענים שוב ושוב, בשיחות ביניהם, בקבוצות הוואטסאפ וברשתות החברתיות, שהמורים מתנהגים בבריונות ופוגעים בתלמידים ובהורים. יותר מזה, לטענת הורים רבים על המורים למצוא דרך אחרת למחאה ולאפשר לתלמידים בבתי הספר היסודיים לקיים את ימי הלימוד האחרונים, להתכונן למסיבות הסיום וסיום ראוי לשנת הלימודים, ובעיקר לאור התקופה הקשה שעברו התלמידים ביותר משנתיים קורונה, בהן נאלצו להתמודד עם אין ספור קשיים שעדיין משפיעים עליהם.

"הבן שלי בכיתה מיוחדת בבי"ס רגיל – אי אפשר להסביר את גודל הפגיעה"

יש לציין שהסתדרות המורים החריגה את בתי הספר לחינוך מיוחד מהשביתה, אך לא כך לגבי כיתות החינוך המיוחד בבתי הספר הממלכתיים. "הבן שלי בכיתה א', בכיתה תקשורתית", אומרת אימא לתלמיד בן 7 על הרצף האוטיסטי, "ואני לא חושבת שיש דרך שבה אוכל להסביר את רמת הפגיעה בו, בגלל הימים בהם הוא התחיל ללמוד ב-10, או כמו היום, שהוא לא הלך לבית הספר בכלל.

קודם כל, אם הסתדרות המורים מחריגה חינוך מיוחד, מה ההבדל בין חינוך מיוחד בבתי ספר לחינוך מיוחד ובין כיתות מיוחדות בבתי ספר רגילים? צריך להבין שבשביל הבן שלי, כל שינוי כזה באורח החיים משפיע עליו מאוד קשה וגורם לנסיגה במצבו. בבית הספר הוא מקבל הרבה מאוד טיפולים ואני רואה מדי יום את השיפור במצבו. מצד אחד אני מאוד אמפטית למאבקם של המורים, אבל למה זה צריך להיות על חשבון הילד שלי? אני חושבת שמי שמנהל את המאבק לא מתחיל להבין את הנזק לילדי החינוך המיוחד, בעיקר כשלא נראה שעומד להיות לזה סוף".

תלמידים וגני ילדים (צילום: חי פה בשטח)

"גם אני עובדת קשה, השביתה הזו לא צריכה לבוא על חשבוני ועל חשבון הילדים"

"יש לי שלושה ילדים", אומרת ליאת, שילדיה לומדים בעירוני ה' ובבית הספר זיכרון יוסף באחוזה. "בהתחלה תמכתי במאבק המורים, על אף שאני עובדת הרבה יותר קשה מכל מורה ולא מתבכיינת כל היום על העבודה הקשה שלי. אני לא מבינה, עכשיו, אחרי שנפלה הממשלה, מול מי עושים את המאבק הזה? הרי ליברמן הוא כבר בקושי שר האוצר, נראה שהמאבק הזה יהיה כבר מול שר האוצר הבא, שאין שום אפשרות לדעת מי הוא יהיה.

כל יום להתחיל ב-10 זה מאוד בעייתי לבעלי ולי. יש לנו ילדה אחת בחטיבה, איתה כמובן לא הייתה בעיה בעניין הזה, אבל יש לנו גם ילדה שמסיימת עכשיו כיתה ב'. היא לא יכולה להגיע לבד לבית הספר. זה מאוד קשה בשבילנו למצוא דרך להביא אותה בשעה 10. היום, שבוטל יום הלימודים כולו, הייתה הבעיה הכי גדולה. אני מבינה שזה לא מעניין את המורים, אבל ברגע שהילדים נשארים בבית, אנחנו ההורים לא יכולים לצאת לעבודה".

האם מוסיפה: "הבת שלי גם מאוד מחכה למסיבות סוף השנה וברגע שהלימודים מושבתים לא כל כך ברור איך השנה תסתיים. וזה עוד אחרי שבשנה שעברה הבת שלי הייתה בכיתה א' וכל השנה למדו בזום ולא הצליחו ליצור קשרים כמו שהיה צריך לקרות. הבת שלי לא חוותה את כל הקליטה בבית הספר, כמו שאמור להיות בשנה רגילה.

עכשיו המצב הבריאותי השתפר וסוף סוף יש קצת פעילויות מחוץ לבית הספר ואירועים. אז עכשיו, אחרי כל מה הילדה הזאת עברה, וכמוה עוד הרבה מאוד ילדים, עכשיו זה הזמן לעשות שביתה? אני מרגישה שמה שמעניין את הסתדרות המורים זה רק השכר שלהן והילדים שלנו הם רק ניצבים בסיפור הזה. המורות כל הזמן מדברות על כמה הן אוהבות את הילדים שלנו, כמה הן עושות בשבילם, ואני מרגישה שכשמגיע רגע האמת הילדים לא מעניינים אף אחד. רק כסף חשוב? זה ממש לא מעשה חינוכי ולא דוגמה טובה לילדים שלנו. אני ממש מתביישת לראות את זה".

אילוסטרציה – כיתות ריקות (צילום: משרד החינוך)

פגיעה בהורים במשק

כמובן שיש הורים שיש להם מערכת תמיכה רחבה יותר מלאחרים והם מצליחים למצוא סידור בעזרת סבים וסבתות, או קרובי משפחה אחרים ובכל זאת ללכת לעבודה. יש גם הורים שעובדים מהבית והילדים יכולים להישאר איתם. בימים האחרונים אפשר היה גם לראות ילדי מורים שנאלצו לבוא עם אימא או אבא לבית הספר, כי לא נמצא להם סידור אחר. הבעיה היותר גדולה היא של הורים שאין להם עזרה ולא יכולים להביא את הילדים למקום העבודה שלהם. אלה נאלצים להודיע למעסיקים שלהם שיאחרו או לא יגיעו כלל לעבודה. והבעייתיות עבורם ועבור המעסיק היא ברורה, ובמעגל הרחב יותר, זה גורם פגיעה קשה במשק, שגם הוא, כמו תחומים אחרים, כבר עבר פגיעות קשות בשל מגפת הקורונה. כל יום כזה יוצר הפסד, פרטי וכללי, שרק הולך וגדל. יש להודות שגם הורה שמגיע עם ילדו לעבודה או עובד מהבית כשלידו ילד או כמה ילדים שמחפשים במה להתעסק או מה לאכול, יתקשה לספק תפוקה בעבודה כמו ביום רגיל.

"הילדים גם ככה חוו טלטלות וחוסר יציבות בקורונה"

ההשפעה שנתיים של קורונה על ילדים ונוער היא כבר לא רק השערה, אלא כבר מגובה במחקרים ונראית על פני השטח. משרד החינוך פרסם לפני מספר חודשים ממצאים לגבי מצבם הנפשי של התלמידים אחרי שנתיים של סגרים, לימודים בזום ועטיית מסכות. הממצאים מראים שיש יותר התפרצויות של בעיות נפשיות ותחושת בדידות, קושי באינטראקציות חברתיות בין ילדים, פגיעה בדימוי ובביטחון העצמי ומצוקות נוספות בקרב ילדים ובני נוער.

הורים רבים מוחים, וטוענים כי הדברים האלה היו צריכים להוות נורה אדומה אצל מי שמקבל את ההחלטות בהסתדרות המורים, וכי היו צריכים לחשוב על כך לעומק לפני שמכריזים על השבתת כל גני הילדים ובתי הספר היסודיים ומשאירים בבית ילדים כל כך רבים – שוב. "הילדים האלה גם ככה חוו תקופה מטלטלת של חוסר יציבות בגלל הקורונה. זה עדיין משפיע עליהם, וסביר להניח שנתמודד עם ההשלכות של זה עוד הרבה שנים קדימה", אומרת צ' מהכרמל, שנאלצה להישאר היום בבית עם ילדיה, בני 5 ו-9.

"המאבק שלנו ראוי, אבל הייתי שמחה שלא היו נפגעים ימי הלימודים האחרונים"

מורה מחטיבת ביניים בחיפה אומרת: "אני חייבת להיות ישרה ולהגיד שרוב המורות תומכות תמיכה מלאה במאבק, וגם אני חושבת שאנחנו צריכים להיות מתוגמלים בצורה הוגנת יותר. אני פשוט חושבת שאפשר להפגין קצת אחרת ולא לפגוע בימים האחרונים של שנת הלימודים. למשל, הייתי אומרת מראש שצריך לאפשר את ההכנות למסיבות הסיום, כי ממה שאני רואה עכשיו יש ילדים שמוטרדים שמעכשיו ועד סוף השנה לא יהיו לימודים והם לא יוכלו לקיים את המסיבה ולהיפרד כמו שצריך מהמחנכת שלהם, ולא הייתי רוצה לראות ילדים במתח סביב זה".

"אני חושבת שהמאבק שלנו הוא הכי ראוי", היא ממשיכה, "אבל באמת צריך להתחשב עד כמה שאפשר בהורים, שרק רוצים לצאת לעבודה ולפניהם חודשיים של חופש גדול. אני הייתי מעדיפה לראות אותנו יוצאות ומפגינות, אנחנו עשרות אלפי מורים ומורות, זה מפגן כוח רציני, אבל בבוקר מגיעות לבתי הספר ומלמדות. אני חושבת שבצורה כזו היינו גם מקבלות תמיכה גדולה בהרבה מההורים, ובכלל, מכלל האוכלוסייה, אפילו אם זה נראה חסר משמעות והמטרה היא להשפיע על האוצר. אבל שוב, רוב המורות מסביבי מאמינות שצריך לשתק את המדינה ושזו הדרך היחידה להשיג משהו כאן."

עיריית טירת כרמל – רחב

"הסתדרות המורים תופסת את ההורים כבני ערובה"

יו"ר ועד ההורים היישובי עופר גרין, אמר לחי פה שישנו ניצול של הסתדרות המורים שתופסים את ההורים כבני ערובה: "המחאה של המורים מוצדקת, השכר של עובדי ההוראה הוא מהנמוכים במשק, בעיקר לדור הצעיר. עם זאת, ההתנהלות כלפי ההורים והתלמידים שיוצאים לחופשה בעוד מספר ימים לתקופה מאוד ארוכה, יוצרת זעם בקרב ההורים ובצדק.

עופר גרין, יו"ר ועד ההורים היישובי – הנהגת חיפה

"יפה בן דוד יכולה לחכות לתקופת החופש לדבר עם האוצר ולהגיע לפתרונות. בסופו של דבר היו מגיעים לעמק השווה, כמו בכל שנה. לצערנו, הסתדרות המורים משתמשת בהורים ככלי נשק מול משרדי האוצר. זו התנהלות לא תקינה ובטח לא מקרבת".

תגובת הסתדרות המורים תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. ירון ב. אמר/ה

  הכותרת של הכתבה "הורים בחיפה זועמי". האם זה ייחודי לחיפה? ובשאר הארץ לא זועמים?

 2. איכפתית מאוד אמר/ה

  ממש לא הוגן כלפי המורים .הילדים לא קורבן ולא כלום כמה פעמים היהורים מוציאים ילדים לפחות שבועיים לפני הזמן כדי לטוס לחול לחופשה או לאילת או לטבריה אז הורים יקרים תתמכו במורים שהם עתיד הילדים כממ שאתם לא הייתם רוצים להיות קורבן בעבודה שלכם אז גם הם .הגיעו מים עד נפש תתמכו ותחזקו אותם

 3. אילן אמר/ה

  לפרק את הסתדרות וארגון המורים כמו שעשו לרשות השידור ולהרכיב מחדש.
  שבירתו היא תקנתו.
  אין בית דין לעבודה?
  איזו הפקרות!

 4. אייל אמר/ה

  מדינת כל בריוניה….
  טוב נו אז קחו נבוט ותעשו למורים כמו לרופאים
  מול בריונות יש הכשר לבריונות לא?
  כל המדינה הזו מתנהלת במימד של בריונות החזקים השולטים בהסתדרות, יד עד השאלט, יד על התקציבים, מפלגות מגזריות הן הבריון בכנסת שמאיים וסוחט. מה אתם רוצים העם מתנהג כבבואה של התרבות השלטונית ולא אתפלא אם יחטיפו למורים כמו לנהגי האוטובוס ולרופאים. אולי כולנו נשבות יחד ונלך מכות כולם עם כולם והחזק יקבל תוספות שכר אחרי קרבות הדמים.

 5. רוני אמר/ה

  חברה, חברה , למה לא להגיד את האמת?
  המון מורים פוטרו או התפטרו עקב סירובם להזריק חומר רעיל לגופם.
  אז למורים המוזרקים יש עכשיו הרבה יותר עבודה. חוץ מזה המורים המוזרקים כל הזמן חולים, יש כאלו שמתים. יש מחסור ענק במורים ומערכת קורסת. מי שתומך במשטר פשיסטי – מקבל מה שמגיע לו.

הגיבו כאן לכתבה