הכאוס בבתי הספר בחיפה נמשך: מורים ותלמידים חולים, בתי ספר ריקים ולא בדיוק לומדים

אילוסטרציה - כיתה (צילום: משרד החינוך)

מנהלים, מורים, הורים ותלמידים מיואשים מהמצב שנוצר בבתי הספר. בשבועיים האחרונים כמות ההדבקות בבתי הספר שוברת את כל השיאים וכל הורה יודע שאין כמעט יום שבו לא מתקבלות הודעות על חולים בכיתות של ילדיו.


כדי לקבל מושג, פחות או יותר, אלה המספרים כפי שהתקבלו ממשרד החינוך במחוז, לגבי מצב התחלואה בבתי הספר בחיפה בלבד, נכון להיום, ג' 24/1/22:

 • סה"כ תלמידים מאומתים – 2701
 • סה"כ מורים מאומתים – 433
 • בתי ספר סגורים – 1, עד מחר – בי"ס אלכרמה
 • תלמידים בבידוד – 2,354
 • מורים בבידוד – 101

מה יהיה עם הבגרויות?

ביום חמישי הקרוב (27/1/22) עומד לצאת לפועל מתווה הלימודים החדש בבתי הספר והגנים ואנחנו יכולים רק לנסות לשער מה יהיו תוצאותיו, שנוכל לאמוד אותן רק כעבור זמן מה מתחילתו. אבל גם בינתיים, בתי הספר בעיר, ויש לשער שהמצב זהה בשאר המדינה, שרויים בבלאגן שאיש לא יכול לדעת כיצד ייגמר.

הבעיה שונה, מבחינות מסוימות, אצל ילדים קטנים, לעומת הגדולים. "יש לי ילדה בכיתה י"ב", מספרת אימא לבן ובת, "ואני אמרתי לה, לא לעשות שטויות ולעשות את כל המאמצים לא לחטוף קורונה ולא להפסיד בגרויות. בשבוע שעבר הייתה בגרות במתמטיקה, היו ילדים בכיתה שלה שהיו עם קורונה והפסידו את המבחן. משרד החינוך דאג להם למועד נוסף.

בתי ספר וגנים (צילום: משרד החינוך)

איך ישלימו כאלה פערים?

אני אמרתי לבת שלי שמבחינתי שתלך רק לבגרויות, העיקר שהיא לא תדבק ותסיים את כל הבגרויות כמו שצריך. יש לי גם בן בחטיבת ביניים. הוא אומר לי שבגלל שבבית הספר שלו המון מורים נדבקו בקורונה, יש המון ביטולים. מצפים ממנו להגיע לשיעור ב-8 בבוקר ואז לחכות לשיעור רביעי, כי שיעור שני ושלישי התבטלו בגלל שמורים חולים. התוצאה היא שחצי מהימים הוא לא הולך לבית הספר בגלל כל השיעורים החופשיים. גם בשיעורים שיש מורה, מגיעים מעט תלמידים ולעתים קרובות לא לומדים. הבן שלי מאושר, אין לו הנאה גדולה יותר מאשר לקום ב-12 בצהריים ואז לשבת שעות מול הטלוויזיה. כשאני שואלת אותו האם הוא לפחות משלים את השיעורים שהוא מפסיד, הוא אומר שאין מה להשלים. אני לא מבינה מה קורה, הוא ושאר התלמידים בכיתה שלו מפסידים המון חומר. מתמטיקה הוא לא למד כבר שבועיים כי המורה שלו חולה. לא ברור לי איך יהיה אפשר להשלים את הפערים האלה".

מסדרונות ריקים

הדבר המוזר ביותר הוא שבתי הספר ריקים. המסדרונות, שעד לפני חודש היא גדושים בתלמידים, התרוקנו כמעט בבת אחת. יש כיתות שבהן יש כמה חולים מאומתים ועל פי הוראות משרד הבריאות והחינוך, התלמידים הלא מחוסנים לא יכולים לחזור ללמוד עד לשינוי התקנות שייכנס לתוקפו ביום חמישי (27/1/22). יש כיתות שבהן ההורים חוששים לשלוח את הילדים ומשאירים אותם בבית כדי שלא יחשפו לחולה מאומת ויכנסו לבידוד, ולכן יש בהן מעט מאוד תלמידים.

בתי ספר שעברו לזום

ישנם בתי ספר שעברו לתקופה קצרה ללמוד בזום. באולפנה אמי"ת נמצאו 10 חולות מאומתות והוחלט להעביר כ-200 תלמידות לזום. חלק מההורים התרעמו וטענו שזו החלטה לא פרופורציונלית למצב. בבית הספר הריאלי הובאו ניידות מד"א ונערכו בדיקות קורונה לכל המורים והתלמידים, מה שהוביל להחלטה, באמצע יום הלימודים, שעוברים לכמה ימים ללימודים מרחוק, וכך היה. לעומת זאת בהנהלת ליאו באק התקבלה החלטה, שהלימודים הפרונטליים נמשכים כי מספר המאומתים לא מצדיק מעבר לזום.

כיתות ריקות (אילוסטרציה חי פה)

ללמד גם עם מעט תלמידים

מורים רבים סבורים שלא יהיה שיפור מיום חמישי, עם המעבר למצווה החדש וייפסקו הבידודים. "אני מחנכת כיתה", אומרת מורה בבית ספר יסודי בכרמל, "וברגע שיש חולה מאומת, אני מבקשת מהתלמידים לצלם ולשלוח אליי את בדיקות האנטיגן. ברגע שאני רואה בדיקה שלילית, הילד יכול לבוא למחרת לבית הספר, אם הוא מחוסן. הבעיה מתחילה עם כל ההורים שלא שולחים את הילדים. התוצאה היא שהכיתה שלי חצי ריקה. כל הזמן הילדים מבקשים להשתחרר, אבל אנחנו לא מסכימים לשחרר. יותר מזה, אני מאוד מבקשת מהמורות המקצועיות בכיתה שלי ללמד גם אם יש מעט תלמידים. אחרת למה ילדים באים לבית ספר? בשביל לשחק בניידים? זה באמת מצב בעייתי. שלא לדבר על זה, שאני מאוד משתדלת שגם הילדים בבית ייהנו משיעורים איכותיים בזום. כל המצב הזה מעמיס בצורה משמעותית מאוד על המורים".

קשה מאוד ללמוד

קושי נוסף שאיתו מתמודדים בבתי הספר בעיר הוא שיש הרבה מאוד מורות חולות או בקורונה או בשפעת ויש מורות צעירות עם ילדים קטנים בבידוד, או חולים מאומתים שצריכים השגחה הורית, וככה קורה שהמורות הבריאות עושות הרבה מאוד מילוי מקום במקום המורות שלא מגיעות. כשיש שיעור מילוי מקום, לעתים המורה מלמדת את תחום הדעת שלה ולעתים המורה שלא יכולה ללמד את הכיתה, משאירה חומר שהיא מבקשת להעביר בכיתה. יש גם מקרים לא מעטים בהם מורה נכנסת לכיתה שהיא לא מכירה, ונותנת לתלמידים לשחק בניידים שלהם. התוצאה היא שתלמידים לומדים בשבועות האחרונים הרבה הרבה פחות מבתקופה רגילה.

בתי הספר כמעט ריקים (אילוסטרציה – חי פה)

מי תהיה השורדת האחרונה?

"אצלנו בחדר המורים, המורות צוחקות שמחכים לראות מי תהיה השורדת האחרונה. חלק לא קטן מהמורות כבר חלו בקורונה. חלק עכשיו חולות. כל יום מישהי שולחת הודעה בווטסאפ הבית ספרי ומודיעה שנדבקה וומציעה לאלו שהיו בסביבתה להיבדק. אנחנו מרגישות שהפקירו אותנו. למה בעלי, שהוא עובד מדינה, עבר לעבוד מהבית כדי שלא ידבק ואני לא? הבריאות שלי פחות חשובה משלו? אני מבינה שכל המשק ייפגע אם יעבירו את בתי הספר לזום, אבל בקצב הדבקה כזה אני לא רואה ברירה אחרת".

בשביל מה אני מגיעה לביה"ס?

"כל בוקר אימא שלי ואני מתווכחות האם אני אלך לבית הספר או לא", אומרת ליהיא שלומדת בכיתה ח' בבית הספר באחוזה, "זה גם בגלל שכל כך וגשום וקר נורא וגם בגלל שבאמת לא עושים כלום בבית הספר. בשביל מה אני באה? כל היום ביטולים, כי הרבה מורות חולות או סתם לא באות. אימא שלי אומרת שזה לא מעניין אותה, ואז אני מגיעה לבית הספר ורואה שאנחנו 10 תלמידים בכיתה, וישר בא לי להשתחרר הביתה. אין לי בעיה עם בית ספר, אם לומדים או עושים משהו, אבל אם סתם מעבירים את הזמן, אני מעדיפה לישון בבית".

חולי קורונה בחיפה – כתבות אחרונות

הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. המורה אמר/ה

  האם יכולה לציין אילו בתי ספר כרגע גם "פעילים" וגם "ריקים" ו"לא בדיוק לומדים", כפי שהכותרת ה"מפוצצת" פה מוצגת?

 2. ירון כרמי אמר/ה

  שרת החינוך שאשא ביטון עשתה נזק גדול מאד
  לא רק נזק למערכת החינוך , אלא ליציבות המשק כולו.
  היא רצתה להמשיך למידה אבל לא הצליחה לראות את הנולד – הדבקה המונית בתוך בתי הספר, אשר הפכו למרכז הפצת מגיפות.
  כתוצאה מכך קרו כמה דברים:
  1. אין למידה כי 3/4 מהתלמידים בכלל בבית.
  2. המורים חולים וזה נזק אדיר להם ולמשפחותיהם.
  3. התלמידים מדביקים את הוריהם, מכניסים מאות אלפים לבידוד ומשביתים גם את מערכת החינוך וגם את המשק כולו.
  4. הוחמצה הזדמנות ענקית ללמוד מהבית בזום, להמשיך רצף לימודי ולמנוע את התפרצות המגיפה.

  כל המשק ראה את האסון הזה מתקרב חוץ מיפעת שאשא ביטון, ד"ר לחינוך בלי סנטימטר של הבנה וראייה את העומד לבוא.
  הנזק שעשתה לתלמידים, למורים ולמשק כולו הוא נזק בהיקף בלתי נתפס.

  אסון מיותר.

 3. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

  אני מלא הערכה למערכת החינוך בעירית חיפה. אפילו ראש העיר חיפה,ד"ר עינת קליש רותם הודיעה באופן מפורש כי לא תהיה פגיעה בתקציב העירוני של עירית חיפה. ערב נעים.אין קיצוץ בתקציב החינוך של עירית חיפה, כך אמרה גברת קליש לשרת החינוך ,יפעת שאשא ביטון בביקורה של השרה בחיפה לא מזמן.

 4. פזית אמר/ה

  כתבה מדוייקת!
  בית הספר כמעט שומם מתלמידים, חלקם מאומתים חלקם בבידודים וחלקם לא מגיעים כדי לא להידבק.
  מצב הלימודים הוא כזה שלא לומדים ולא מתקדמים בחומר כי אחוז גבוה. מהתלמידים בבית/ בידוד.
  מורות חולות ומורות מחליפות נכנסות ולא מלמדות מאחר וזאת לא הכיתה שלהן
  בית הספר הפך לרולטה רוסית שאין יודעים מתי יגיע תורינו, עצוב מכעיס ובעיקר חוסר שליטה…
  היו צריכים כן לסגור את שערי בית הספר ולתת לגל החמישי לחלוף ולא להשתולל כמו "סופת טורנדו"

 5. לימבו אמר/ה

  די עם הפאניקה
  נשא זה לא חולה.
  כל אדם בריא חש עליו חיידקים ווירוסים.

  1. לימבו אמר/ה

   יש (במקום חש)

 6. הורה אמר/ה

  עצוב, המצב זהה גם בתל אביב. התעקשות אומללה לפתוח בית הספר בכל מחיר ולא לתקשר עם התלמידים שבחרו להישטר בבית. הלמידה פחותה מאשר בשנה שעברה עם הזום.

 7. אננימי אמר/ה

  אין יותר אמון במוסדות הממשלה, נתתם כוח עצום למנהלי בית הספר שעושים בו שימוש לרעה וממציאים אנשים מאומתים כדי לשלוח את הילדים הביתה. אין להם פיקוח ועושים בידודים לפי מי ששונאים.

הגיבו כאן לכתבה