"מוות אכזרי ונוראי כזה לא ראיתי" ○ משפחות ההרוגים תובעות את המדינה בעשרות מיליונים ◄שנה לאסון מירון • וידאו

הגשת תביעה- אסון מירון (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

כמה משפחות שיקיריהן נהרגו באסון מירון הגישו הבוקר (שני 16/5/22) תביעה נגד המדינה בבית משפט המחוזי בחיפה.

במלאת שנה לאסון מירון, משפחות ההרוגים תובעים את המדינה בעשרות מיליוני שקלים. כזכור באסון נהרגו 45 בני אדם ו-145 נפצעו. אימו של הילד יוסף יהודה שנהרג באסון: "כל כך קשה לי בלעדיו, ילד מקסים ומיוחד…"

עו"ד בקר שמייצג את המשפחות ◄ צפו


עו"ד ערן בקר אמר לחי פה:

האסון במירון היה ידוע מראש והכתובת היתה על הקיר. כל נורות האזהרה הבהבו אבל המדינה על כל מוסדותיה ורשויותיה שמופיעים בתביעה טמנו את הראש בחול, התעלמו מהסכנות הרבות באתר ובהילולה ולצערנו התממשו וגרמו למותם של 45 קדושים. אחרי חקירה מאומצת של כמעט שנה אני יכול לומר שהמחדלים באסון הזה הם מזעזעים. בנס זה הסתיים עם 45 הרוגים ולא מאות הרוגים. מאחורי המספר הזה עומדות משפחות של אלמנות ויתומים שכל העולם חרב עליהם, יום אחרי יום רואים עליהן צער ויגון. המדינה והמשטרה לא דאגו לווסת ולנווט את הקהל בצורה בטיחותית וזה הנרטיב הכי חשוב. אני מצפה מהמדינה שתיקח אחריות ותפצה את המשפחות.

"אמא של" • אימו של יוסף יהודה שנהרג באסון ◄ צפו


רינה לוי, אימו של יוסף יהודה ז"ל:

תמיד הצגתי את עצמי רינה לוי, אבל היום אני אומרת אמא של יוסף יהודה, ילד נפלא ילד מקסים ומיוחד. אנחנו מנציחים את 45 הנספים במירון. כל עם ישראל שותפים והילדים שהלכו ו-45 ההרוגים הלכו קורבן על ישראל, לכן כולנו חייבים להיות שותפים בהנצחה שלהם (תורה חסד והכנסת אורחים) אנחנו רוצים שכל יהודי ישתתף ולא משנה בכמה, העיקר שכולם יצטרפו וישתתפו, ושכולנו נאהב אחד את השני ונעזור אחד לשני ועם ישראל יהיה מיוחד כמו שצריך ותבוא הגאולה בקרוב בעזרת השם.

"מחדלים מזעזעים שהובילו לאסון"

בהצהרה שנתן עו"ד בקר, נאמר:
האסון במירון היה צפוי. הכתובת הייתה חקוקה על הקיר. עמודים רבים נכתבו, דוחות מבקר המדינה התריעו מאסון, תוכניות, אירועי עבר של כמעט אסון, עדויות – כל נורות האזהרה הבהבו. אבל המדינה על מוסדותיה, ראשיותיה וכל הנתבעים טמנו את הראש בחול והתעלמו מהסכנות הרבות שרבצו בהר ובהילולה ולצערנו התממשו וגרמו למותם של 45 קדושים.

כמי שמכיר את העובדות, אחרי חקירות עצמאיות שערכנו במשך שנה, המחדלים שהובילו לאסון מזעזעים. אני יכול לומר לכם שבנס האירוע הסתיים עם 45 הרוגים ולא עם מאות הרוגים.

"עולמן של המשפחות חרב"

45 הוא מספר מזעזע, ומאחוריו עומדות משפחות, אלמנות ויתומים. ישבתי עם הרב אלחדד שאיבד 2 מבניו (משה ויוסף) ראיתי את הצער והיגון שהוא ובני משפחתו חוו וחווים יום יום. חיזקתי את היתומים והאלמנה מלכי שהשאיר המנוח הרב דיסקינד. פגשתי את משפחות לוי, מועלם וקירשבוים שאיבדו בנים צעירים ומוכשרים, ויחד איתם משפחות נוספות שאנחנו מייצגים שעולמם חרב. מדובר בבני אדם, לא במספרים.

"מה חשבו? שלא יהיה אסון?"

המשטרה לא עמדה באף לא אחת מהתוכניות שהיא עצמה אישרה וקיבלה. המהנדס שהיה אחראי על הבטיחות בהילולה התיר כניסה לכ-16 אלף משתתפים להיכנס להר. אבל המדינה התירה לכל מי שרצה להשתתף ולא דאגה לנהל ולווסת את הקהל בהילולה. עפ"י הערכות המשטרה, היו בזמן האסון לפחות כ-70 אלף משתתפים. פי 4.5. לפי הערכות שלנו, היו בהר למעלה מ-100 אלף מתפללים. במתחם תולדות אהרון, עפ"י תכנית הבטיחות, הותרה כניסה לכ-3,159 משתתפים בתא שטח קטן ומוגבל מאוד. בפועל, בזמן האסון היו במתחם כ-25,000 איש. אז מה כולם חשבו לעצמם שלא יהיה אסון?!

"מוות נוראי ואכזרי שאני לא מאחל לאף יצור חי"

אחת מהבעיות המרכזיות היא שהמדינה פוטרת את עצמה מחוק רישוי עסקים כשמדובר באירועים לאומיים או דתיים. אם המדינה הייתה דורשת מעצמה את מה שהיא דורשת מכל דוכן פלאפל או בעל עסק אחר, האסון היה נמנע. הכישלון כאן מהדהד, אירוע רודף אירוע, היערכות לקויה, תכנון שכל קשר בינו לבין המציאות היה מופרך. הצהרות של גורמים רבים שלא קשורות למציאות, ניהול מופרך של האתר, עיסוק יתר באימפרוביזציות, תרבות של "יהיה בסדר", אין ניהול של קהל במהלך ההילולה – פשוט כישלון כללי של כל הרשויות שגרמו לטרגדיה ומוות מיותר של 45 מנוחים. כעו"ד ותיק, במהלך עשרות שנות פעילותי טיפלתי במקרים רבים של אסונות. אבל מוות נוראי ואכזרי כזה לא ראיתי. לא מאחל אותו לאף יצור חי.   

"קדושי מירון"

לא סתם אנחנו קוראים להם קדושי מירון. אני מצפה שמדינת ישראל תיקח אחריות, תלמד את הלקחים, תדאג שאסון כזה לא יתרחש שוב לעולם ותפעל לתת למשפחות את הכלים להתמודד ולהקל אפילו במעט על סבלם הגדול. שום פיצוי כספי לא יחזיר את המנוחים, אבל המדינה על רשויותיה, חייבת לקחת אחריות על המציאות שהיא ברשלנותה הסדרתית יצרה.

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אייל אמר/ה

    אני מצפה שיתבעו את שר הפנים שלהם אריה המושחת הסדרתי דרעי, בשר מבשרם, רקב מרקבונם
    למה המדינה צריכה לשלם לכם על מחדל של המגזר שלכם? תאשימו את ליצמן, את דרעי. שש"ס ויהדות התורה שמנעו הסדרה במירון ישלמו לכם את האסון שגרמו הם ורק הם ואנשיהם.

הגיבו כאן לכתבה