אסון ל”ג בעומר במירון • 44 הרוגים | 5 פצועים קשה הגיעו לרמב”ם בחיפה במהלך הלילה

אסון ל"ג בעומר במירון (צילום: איחוד הצלה)

44 הרוגים באסון כבד בהר מירון | 5 פצועים קשה הוטסו לבית החולים רמב”ם בחיפה

הלילה (שישי 29/4/21), סמוך לשעה 01:00, התרחש אסון בהילולת ל”ג בעומר בהר מירון, כאשר המוני חוגגים נפגעו כתוצאה מהצפיפות הקיצונית והעומס, סמוך להילולת “תולדות אהרון”, ליד קבר הרשב”י במירון. האסון אירע כאשר אנשים נדחפו והחליקו אחד על השני, כשרבים נמחצו תחת העומס. 150 פצועים באסון זה ו-44 הרוגים.


פינוי הנפגעים באסון הר מירון

(צילום: משטרת ישראל)

לרמב”ם הוטסו במסוק 5 פצועים קשה

דר’ הלברטל מעדכן במהלך הלילה


דיווח מבית החולים רמב”ם בחיפה:

בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר הגיע פצוע ראשון במצב קשה לביה”ח רמב”ם.

ברמב”ם כעת 5 פצועים:
4 פצועים קשה מונשמים: מבוגר בן 50+ ונער כבן 17 בטיפול נמרץ, שני ילדים בני 11-13, בטיפול נמרץ ילדים. עוד ילד בן 13 מוגדר קל – בינוני במיון ילדים.

מרכז המידע מקבל פניות רבות של הורים וקרובי משפחה שמנסים לברר זהות המטופלים האלמונים. מרכז המידע מאויש עי עובדות סוציאליות שמתשאלות את הפונים ומנסות להשוות לנתונים על המאושפזים.


איתור מנותקי קשר בעקבות האירוע במירון:

ממשטרת ישראל נמסר לחי פה:

בעקבות פניות רבות בנושא איתור נעדרים ומנותקי קשר, הסבה המשטרה את מוקד המידע לבאי ההילולה למוקד מידע בדבר חסימות הצירים, תנועה ואיתור אנשים שאבד עימם הקשר. אנו מבקשים מהפונים להתאזר בסבלנות ומזכירים שבמשך שעות לא הייתה קליטה סלולרית באזור ההר.

המוקד עומד לרשות הציבור במספר 8201*
בנוסף ניתן לפנות למוקד 110, מוקד המידע של משטרת ישראל.


בתי החולים אליהם פונו הנפגעים:

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה – תמונת מצב נפגעים:

 • לבי״ח נהריה פונו 27 נפגעים במצב קל.
 • לבי״ח פוריה פונו  26 נפגעים: 2 במצב בינוני 24 במצב קל
 • לבי״ח רמב”ם בחיפה פונו 7 נפגעים: 4 במצב קשה 1 במצב בינוני, 2 במצב קל
 • לבי״ח זיו בצפת פונו 47 נפגעים: 18 במצב קשה, 23 במצב קל, 6 הרוגים.
 • לבי״ח הדסה עין כרם בי-ם פונה פצוע מוסק 1 במצב קשה.
 • לבי”ח העמק בעפולה פונה נפגע  1 במצב קל.
 • 38 הרוגים בשטח.

מוקדי המידע בבתי החולים – האסון במירון

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה – להלן המספרים המעודכנים של מוקדי המידע בבתי החולים:

 • נהריה – 1255141
 • רמבם – 1255144
 • זיו      – 1255161
 • פוריה – 1255162

זיהוי ההרוגים במכון לרפואה משפטית

ממשרד הבריאות נמסר לחי פה:
המכון לרפואה משפטית באבו כביר, ערוך לקליטת ההרוגים באסון וכן לקליטה ולסיוע עבור משפחות המגיעות לזהות את יקיריהם. במקום עובדים סוציאליים מהרשויות החרדיות הרלוונטיות ודוברי יידיש.
המכון פועל על מנת לסיים את תהליך הזיהוי מהר ככל הניתן בכוח אדם מתוגבר. החלו בתהליך העברת הגופות למכון. הליך הזיהוי ייעשה בצורה מדעית במהירות האפשרית ככל שניתן.


ממד”א נמסר לחי פה:

כוחות מגן דוד אדום טיפלו ב-150 נפגעים באסון במירון.

״מדובר באחד האסונות האזרחיים הקשים ביותר שידעה מדינת ישראל וקשה לעכל את גודל האסון״, אמר הלילה מנכ״ל מד״א אלי בין עם סיום פינוי הפצועים והנפגעים לבתי החולים. ״למעלה מ-20 שנה צוותי מגן דוד אדום מאבטחים רפואית את ההילולה במירון והשנה זה היה אחד ממבצעי האבטחה המורכבים ביותר שמד”א נערך לקראתה עם למעלה מ-250 אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ מכל רחבי הארץ, עשרות אופנועים, טרקטורונים, אוטובוסים לפינוי נפגעים, רכבי הצלה ייחודיים ומסוק מד”א. כמידי שנה גם השנה פרסנו מספר מרפאות ברחבי מירון שהותאמו לאבטחת האירוע. אתמול בבוקר השתתפנו בתרגיל גדול שהובילה משטרת ישראל ולא תיארנו שנמצא את עצמנו באירוע כל כך מורכב  וקשה. כלל הכוחות פעלו במהירות ובמסירות בזירה קשה ומורכבת ביותר, בתיאום ובשיתוף פעולה עם כלל הגורמים. גם לצוותי מד”א המורגלים למראות קשים אירוע בסדר גודל כזה הוא קשה מאוד. אנחנו מתפללים ומאחלים רפואה שלמה לפצועים ומשתתפים בצערן של המשפחות שיקיריהן נספו באסון הכבד״, אמר אלי בין.

כמידי שנה כוחות מגן דוד אדום הכוללים מאות חובשים, פראמדיקים, רופאים ומגישי עזרה ראשונה, היו ערוכים בהר מירון עם מאות אמבולנסים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים, טרקטורונים ורכבי הצלה ייחודים ומרפאות שהותאמו לאבטחת האירוע.

בשעה 00:49 החלו להגיע קריאות על נפגעים מדוחק סמוך להילולת “תולדות אהרון”, ליד קבר הרשב”י במירון. כוחות גדולים של מגן דוד אדום פילסו את דרכם עם ציוד רפואי ואלונקות וכשהגיעו לזירת האירוע, נחרדו מהמראת הקשים של הנפגעים הרבים.


מאיחוד הצלה נמסר לחי פה:

צוותי הרפואה של איחוד הצלה ביצעו החייאות על מספר פצועים אנוש, והעניקו סיוע לעשרות נפגעים במתחם ההדלקה של תולדות אהרון במירון.

אלי פולק מנכ”ל איחוד הצלה מסר לחי פה:
“מדובר באירוע חריג מאוד בהיקפו ולצערנו נגבו חיי אדם. עשרות מתנדבים של איחוד הצלה השתתפו בפעולות ההחייאה והעניקו סיוע לעשרות נפגעים במצבים שונים – חלקם פונו למרכז הרפואי זיו בצפת וגליל מערבי בנהריה באמבולנסים של איחוד הצלה”.

אבי מרכוס מנהל אגף רפואה של איחוד הצלה מסר לחי פה:
“מדובר באירוע קשה מאוד עם זירה של עשרות נפגעים שחלקם למרבה הצער נקבע מותם עקב אופי הפציעות הקשות מהן סבלו. כמו כן צוותי חוס”ן – היחידה לעזרה ראשונה נפשית של איחוד הצלה העניקו ומעניקים סיוע למספר רב של נפגעי חרדה”.


האסון בהר מירון – אלי פולק – מנכ”ל איחוד הצלה

(צילום: איחוד הצלה)

כללית במחוז חיפה וגליל מערבי נותנת מענה לנפגעים ולמתפנים מהאסון הכבד שאירע הלילה בהר מירון ולבני משפחותיהם.

רונן נודלמן, מנהל המחוז: כבר במהלך הלילה יצאו נציגי קשרי הלקוחות שלנו לבתי החולים בצפון וסייעו ככל הניתן במידע, הכוונה ותמיכה רגשית. הם ימשיכו לעמוד לרשות הקהילות השונות.
שעות הפעילות במרפאות הרלבנטיות הוארכו היום ויפעלו ברציפות עד 1600: בחיפה פרונט רח׳ גאולה 8 , רכסים רח׳ סביון 40), קריית שמואל רח׳ דב פרומר 14. בנוסף, פועלים בהם מוקדי שבת. כמו כן, ניתן לפנות למוקד הרפואי של כללית במתחם בית חולים כרמל שעובד כל סוף השבוע והפניה אליו ללא צורך בהפניה, משעה 14:00 עד 23:00 טל 04-8844422.
נציגה שלנו נמצאת בתחנת הרכבת בכרמיאל ומקבלת את פני המתפנים מההר, מסייעת במידע, קישור לטיפול וידוע בני משפחה לאה שוורץ טל 0543597272. כמו כן ניתן להיעזר בנציגי קשרי הלקוחות שלנו למגזר החרדי שנכונים לסייע בכל היבט: בכרמיאל: לאה שוורץ

 • במעלות: עדיאל בוארון 052-2555228
 • ברכסים: דני בוקובזה 054-8457898
 • בחיפה: רבקי הורוויץ 058-3258292
 • משה אדלר 050-2889093 לכלל המחוז.
 • מופעל קו טלפוני ארצי, המאויש גם בצוותי טיפול רגשי ממחוז חיפה וגליל מערבי של כללית לסיוע ותמיכה נפשית: טל. 7472010 – 03או כוכבית 2708. אנו פועלים למתן מענים נוספים בהתאם לצורך.

אנו משתתפים בצערן ובאבלן הכבד של המשפחות, מאחלים החלמה מהירה לפצועים ונמשיך לסייע ולתמוך בהמשך ככל הניתן.


תיתכן תביעה נזיקית נגד שורה של אחראים

עורך הדין שמואל שטיינר, המתמחה בדיני נזיקין, מסר לחי פה:
נפגעי “הפיגוע במירון” ויורישהם יכולים להגיע תביעה נזיקית נגד שורה של אחראים ביחד ולחוד החל בשר לבטחון פנים, משטרת ישראל הרב הראשי של הכותל בכובעו של ראש ועד החמישה כנגד כל ההקדשים שפועלים במקום ובמיוחד תולדות אהרון ששם אירע המקרה.
תביעה תיתכן גם כנגד המהנדסים שאישרו את הבטיחות במקום, כנגד הקבלן שבנה את משטח הנירוסטה שעליו החליקו, כנגד אריה דרעי באופן אישי שפעל להסיר את כל המגבלות של עליה להר. כנגד ראש הממשלה שהבטיח פוליטית שלא תהיה מגבלה של אנשים.
כולם ביחד ולחוד.


הגיבו כאן לכתבה

5 תגובות
 1. לימבו אמר/ה

  אין מודעות לבטיחות.
  קוראים לזה::
  ״יהיה בסדר״
  ״חבל על הכסף״
  ״עזוב שטויות״

 2. יעקב אמר/ה

  עוד מחדל של הרשויות.איך הכניסו כמות כזו של אנשים.העיקר הם ערוכים ועושים תרגילים.כמובן שאף אחד לא יקח אחריות על המחדל הזה.כרגיל..

 3. דליה טרייביץ אמר/ה

  ליבי ליבי לדובר החדש של משטרת ישראל. אלי לוי, מעניין מה מחייבים אותך לומר על השר אוחנה שיחד עם דרעי סיכמו לא להגביל את הבאים למירון. לא שיערתי שכל כך מהר אלי לוי יעמוד במצב כמה מזעזע, בהצלחה לך להישאר נאמן לעצמך, לילדיך ולכל משפחתך.

 4. לאור אמר/ה

  השרים לכלום ושום דבר לקחו החלטות הזויות מנותקות מבדיקת הבטיחות, האישורים הבטיחותיים.. וניראה עם איזה תירוצים יחזרו עכשיו. ועל מי יזרקו את האחריות…

 5. אייל אמר/ה

  חודשים אנחנו מתריעים על האסון שיגיע עם תאונות קטלניות מהתנגשות עם חזירי בר ענקיים 200 קילו שמתהלכים בכל כבישי שכונות רכס הכרמל.
  העירייה עוצמת עיניים מהבעיה, מנסה לזרוק את הטיפול על רט”ג, מנסה לטעון שאין ריבוי שיצא משליטה והכל רק בתקשורת, מנסה לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח כשבכל שבוע רואים מאות חזירי ענק באמצע כבישים סואנים כמו
  מוריה, חורב, דרך הים.
  הנה לכם אסון שניתן לטפל בו עם הוראה לדילול מיידי – והעירייה עושה הכל כדי לא לעשות שום דבר.

הגיבו כאן לכתבה