סבא שלי, זאב מלאך, ניצול שואה

להמשיך לספר את הסיפור של סבא

יום השואה התשפ"ב 2022 הוא הזדמנות לספר שוב את סיפורו של סבא שלי, זאב מלאך.

סבא זאב, ניצול שואה שעבר את המאורעות הקשים בתולדות העם היהודי, הוא אחד מאלה ששרדו תוך שאיבד חלק גדול מבני ובנות משפחתו.

החליף עם אחיו נעליים

סבא נולד בעיירה מוקצ'בו (ביידיש: מונקאטש) בצ'כוסלובקיה (כיום באוקראינה), למשפחה בת 11 ילדים, אחד הילדים מת בינקותו. משפחתו הייתה משפחה חרדית שחיה חיים דתיים, עפ"י ההלכה. במהלך המלחמה עבר סבי בין מספר מחנות, בהם הגהנום עלי אדמות – אושוויץ, שם גם הוטבע מספר על ידו.

כשהגיע לאושוויץ הוא לא היה גבוה מספיק כדי לעבור את הסלקציה. על מנת לשרוד, אחיו הבכור יוסף ז"ל, שאיתו עבר את כל המלחמה, החליף איתו את הנעליים על מנת להגביה אותו. כך עבר את הסלקציה ולא נשלח אל מותו. בהמשך המלחמה נתפס על ידי כוחות השחרור האמריקאים לאחר שניסה לגנוב מלח מחבילות המזון שלהם.

סבא זאב ואני (אלבום פרטי)

שרד את צעדת המוות

הוא שרד את צעדת המוות ואיתר מספר קרובי משפחה באירופה. הוריו ו-5 מאחיו נרצחו בשואה. לאחר מכן החליט לעלות ארצה באונייה אקסודוס. האונייה גורשה חזרה לגרמניה, אך הוא התעקש והגיע בשנית ארצה. לאחר שהגיע לארץ התגייס לצה"ל הצעיר, ולאחר מכן החל לעבוד בחברת סולל בונה. בישראל גם הכיר את סבתי, שרה ז"ל לבית פיינזילבר, לה נישא ב-1958.

סבא זאב מלאך (במרכז) עם המשפחה (צילום: ציפי שפיגל)

להמשיך לספר את הסיפור

יחד עם סבתי הביא סבא לעולם 5 ילדים, 12 נכדים ו-4 נינים. סבא וסבתא חיו יחד עד מותה ב-2018. על קורותיו במהלך המלחמה החל לספר כשבני הדודים הבוגרים במשפחתנו החלו לכתוב את עבודות השורשים שלהם בבית הספר. גם אני ואחיי סיפרנו בעבודותינו את שעבר עליו במהלך המלחמה. הוא סיפר באריכות את סיפור הישרדותו שלו ואנו מצאנו את עצמנו נדהמים בכל פעם מחדש.

לצערנו, השבוע הלך לעולמו אח של סבא, שלמה, שהיה אחרון אחיו שנותר בחיים. אחיו יוסף, אתו עבר את כל המלחמה, נפטר לפני כשנה וחצי. כל שנותר לי לאחל לסבי היקר ולשאר ניצולי השואה החיים עימנו, זה בריאות ואריכות ימים ושימשיכו לספר את סיפורם.

הגיבו כאן לכתבה