"הפורום הכלכלי לקידום חיפה והצפון" יוצא לדרך – בהובלת ד"ר שלמה נס

ד"ר שלמה נס. (צילום: עודד קרני, גלעד קבלרצ'יק)

הוקם "הפורום הכלכלי לקידום חיפה והצפון"

בשנים האחרונות מוזנח אזור הצפון ואינו מקבל את תשומת הלב הראויה לו מהמדינה

אין עוררין על כך שצפון הארץ הוא אזור בעל חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה מבחינת מדינת ישראל. למדינת ישראל ולמנהיגיה יש אינטרס ברור לפתח את האזור ואת התעסוקה בו, להגדיל את מספר העסקים שפועלים בו ולהעצים את תושבי הצפון הרבים.

הצפון נדחק למקום נמוך

עם זאת, בשנים האחרונות אזור הצפון נדחק למקום נמוך בסדר העדיפויות הלאומי. מדינת ישראל מחולקת לשישה מחוזות מנהליים, כאשר במחוז הדרום מתגוררים כיום כ-1.3 מיליון תושבים, והוא זוכה לעדיפות לאומית ומשאבים ניכרים שמייצרים תנופת פיתוח. לעומת זאת, ההשקעה של המדינה במחוז הצפון ומחוז חיפה, בהם מתגוררים למעלה מ-2.5 מיליון אזרחים משלמי מיסים, נמוכה משמעותית. מדוע יש אפליה כלכלית בחסות המדינה?

הפורום הכלכלי לקידום חיפה והצפון

לאור המצב הנוכחי, הודיע ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח) ושותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות', על הקמת גוף מיוחד שייקרא "הפורום הכלכלי לקידום חיפה והצפון".

המלצות לרה"מ ולשר הכלכלה

ד"ר נס, מעורכי הדין הבכירים בישראל ומי שעמד בעת הגל הראשון של הקורונה בראש "פורום נס להצלת המשק" שהגיש המלצותיו לרה"מ ולשר הכלכלה דאז, יכהן כיו"ר הפורום החדש. ד"ר נס הודיע על הקמת הפורום ב"ועידת המפרץ לאזוריות 2022", שהתקיימה באצטדיון סמי עופר בחיפה. ליוזמה שותפים לשכת המסחר והתעשייה של חיפה והצפון, איגוד התעשייה הקיבוצית, ראשי מועצות וערים וגורמים נוספים.

"לא יכול להתעלם מהאפליה"

ד"ר נס:

כנציג משרד עורכי הדין הגדול ביותר הפועל במחוז הצפון, וכמי שחש מחויב לקידום הכלכלי והעסקי של אזור הצפון, לא יכולתי להתעלם מהאפליה הקיימת כיום. זהו הרקע להקמת הפורום, כאשר מטרתו המרכזית של היא לסייע ולחפש דרכים לקידום מחוזות חיפה והצפון, להיות שותף לתהליכי עבודה ולסייע לרשויות השלטון בקידום המדיניות, בפיתוח הכלכלי והעסקי ולהביא לצמיחה של כלל האזור. כל אלה תוך שיתוף פעולה עם כלל הגורמים הרלוונטיים הפועלים ברמה הציבורית, הממשלתית והמוניציפלית.
ד"ר שלמה נס. (צילום: עודד קרני, גלעד קבלרצ'יק)

"אם נצליח – כולנו נצא נשכרים"

עוד אמר ד"ר נס: "כמובן, כל זאת לא יקרה בן לילה, הדברים מצריכים שינוי חשיבה לאומי, אבל אם לא נתחיל ונתניע את התהליך הזה – דבר לא יקרה. אנו מתכוונים לעשות כל שביכולתנו כדי לגרום למדינת ישראל להשקיע תקציבים ראויים גם בקידום אזור הצפון. אני קורא לכל מי שחפץ לתרום ולסייע להצטרף לפורום, ויחד ננסה לייצר מציאות אחרת בצפון. אם נצליח במאמצינו, כולנו נצא נשכרים מכך".

בין הפרויקטים שבכוונת הפורום לקדם:

 • לעודד ולפתח באופן פרו-אקטיבי מוקדי תעסוקה קיימים וחדשים בחיפה ובצפון, תוך מתן דגש על ענפי ההיי-טק, הפוד-טק והביו-טק;
 • להקים שדה תעופה בינלאומי גדול שיאפשר טיסות לרחבי אירופה, ויוסיף כ-10,000 מקומות עבודה;
 • לגרום להקמת גופי ממשלה ומוסדות מדינה מרכזיים בצפון, או להעביר ארגונים קיימים צפונה. אין סיבה, למשל, שגוף כמו "המכון הוולקני" לא יעבור לחיפה;
 • להרחיב את עולמות התרבות, החינוך, המדע והקולינריה בחיפה והצפון, בדרך שתגרום גם לצעירים להעביר את מרכז חייהם לצפון הארץ;
 • לתת הטבות ולהפחית רגולציה וחסמים בירוקרטיים שבמקרים מסוימים מונעים כיום מעסקים מובילים להגיע;
 • להשקיע בתשתיות ובתחבורה;
 • לנצל את הפוטנציאל התיירות העצום בצפון, שלצערי לא ממומש מזה שנים רבות;
 • להוסיף תקציבים ולהעלות את רמת החיים בצפון;
 • לחזק את ביטחון הפנים ואת תחושת הביטחון האישית של תושבי הצפון;
 • למצוא פתרון אמיתי שיאפשר את צמצום הזיהום הסביבתי באזור המפרץ;
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
 1. בן יצחק אמר/ה

  כל הכבוד על היוזמה הברוכה. מאחל לפורום הצלחה מלאה ובמהרה!

הגיבו כאן לכתבה