אכרם חסון: נחשוף ונקדם את יוזמת ז'נבה בקרב פעילי "כולנו"

כ-30 פעילים במפלגת "כולנו", יהודים, דרוזים, נוצרים ומוסלמים, השתתפו בסמינר בנושא יוזמת ז'נבה למען קידום הסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים.


09_-_אכרם_חסון_-_מפלגת_כולנו.jpg

אכרם חסון – מפלגת כולנו
אכרם חסון: גם משה כחלון וגם אני איננו רואים לנגד עינינו גזעים, אנחנו רואים בני אדם.
עוד אמר חסון כי מפלגת כולנו תקדם את ההסדר המדיני על ידי הטמעת ההבנה של יוזמת ז'נבה בקרב פעילי התנועה.

אכרם חסון מייג את אזור חיפה ואת הדרוזים בכנסת ישראל, את הכנס הובילו ח"כ הד"ר אכרם חסון וציון אבו. הכנס מאורגן כחלק מסדרת סמינרים אשר מארגנת מינהלת "יוזמת ז'נבה" , תוך גיבוי תקציבי של הקרן USAID, קרן של ממשלת ארצות הברית המקדמת תהליכים שיפתרות מצוקה באזורי עימות ברחבי העולם.
הסמינר עסק בסכסוך הישראלי – פלסטיני, החל מראשיתו בתחילת המאה ה-20 ועד ימינו אלה וכלל סדרה של הרצאות, אשר התקיימו במשך סוף שבוע בכפר המכביה.

אודות יוזמת ז'נבה


יוזמת ז'נבה היא המסמך היחיד הנמצא בשנים האחרונות כחלופה להסדר מדיני בין ישראל לפלסטינאים. המסמך, אשר פורסם לראשונה בשנת 2003, עוסק פרטים של הסדר מדיני, על היבטיו השונים: חלוקת השטח, הסדרי בטחון, סוגיית ירושלים, גישה למקומות הקדושים, הכרה הדדית, הסדרת ההתנחלויות, סוגיית הפליטים ועוד.

מליאת_הסמינר.JPG

מליאת הסמינר
אל"מ במילואים שאול אריאלי (לשעבר ראש מנהלת המו"מ בממשלת ברק ורבין ומפקד אוגדת עזה) סקר את ההסטוריה של הסכסוך הישראלי פלסטיני וחיזק בקרב השומעים את ההבנה כי מורכבות הסכסוך מושתתת על כך שלשני הצדדים יש הצדקה ממשית המוכיחה את טענותיהם כי יש להם זכות להגדרה עצמית, כעם עם זכויות על אדמתו.

תא"ל במיל' שלמה ברום (לשעבר מנהל חטיבת התכנון האסטרטגי בצה"ל וסגן ראש המועצה לבטחון לאומי) סקר את היבטי הבטחון המאפיינים את יוזמת ז'נבה. ברום הדגיש את נקודת מבטו כי הסדרי הבטחון הם המרכיב הפחות מורכב ביוזמת ז'נבה.

הד"ר יוס ביילין, אשר עוסק בסוגיה זו מעל 25 שנה ואשר היה מיוזמי המסמך "יוזמת ז'נבה" הדגיש את המרכיב הדמוגרפי בסוגיה הישראלית – פלסטינית. בסקר שנערך לאחרונה, נמצא כי בארץ ישראל קיים היום רוב זעום של יהודים, המונים כ-51% מהאוכלוסיה, אם לוקחים בחשבון את שטחי הגדה ורצועת עזה ומונים את כל אוכלוסיית הלא-יהודים במדינה כולה.
זה עניין של שנים ספורות, אומר ביילין, עד אשר תופיע בניו יורק טיימס הכותרת "מיעוט יהודי השולט על רוב ערבי". עובדה אשר תשלול את ההצדקה ההסטורית, אשר אפשרה הקמה של מדינה דמוקרטית בארץ ישראל.
דקה לאחר מכן, אומר ביילין, ייאלץ נתניהו, או מחליפו, לצע מהלך התנתקות, חד צדדית, ללא הסדר, משטחי הגדה המערבית.
אין סיבה להגיע לנקודה הזאת, בעוד שבעת הזאת ניתן כבר להגיע להסדר טוב יותר, תוך הדברות עם פרטנר ממשי הקיים בצד הפלסטיני – אבו מאזן.

יוסי_ביילין_ואכרם_חסון.jpg

יוסי ביילין ואכרם חסון
ציון אבו, מוביל הסמינר מטעם הקרן USaid ומינהלת פרויקט יוזמת ז'נבה: חיכיתי בסבלנו עד שאכרם חסון ייכנס לכנסת, על מנת שיוכל להוביל את הסמינר מטעם מפלגת כולנו, הן בגלל הידע הרב שלו והן בגלל הדבקות במטרה שלו בכל מה שקשור בתהליך השלום.

ציון_אבו_ואכרם_חסון.jpg

ציון אבו ואכרם חסון
אשרף אלערג׳מי – לשערב השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית: הקושי העיקרי במו"מ , מבחינת הרשות הפלסטינית, נובע מהעובדה שבכל פעם שמתחלף ראש ממשלה בישראל, מתחיל המו"מ מחדש. כך נמשך התהליך כבר מעל 20 שנה ועדיין לא רואים את הסוף.
בני הנוער היום חשופים לרשתות החברתיות וכך ההסתה לפעילות חבלנית עויינת כלפי ישראל מתגבת בליבם כבר מגיל צעיר. אין הסתה רשמית פלסטינית, אומר אלערג'מי, בתגובה לשאלות הקשות אשר הציבו לפניו אנשי "כולנו".
קשה לנו לגנות את האלימות, אומר אלערג'מי, בעוד שאתם הורגים בנו ואנו חיים תחת כיבוש.

אשרף_אלערג׳מי_-_לשערב_השר_לענייני_אסירים_ברשות_הפלסטינית.jpg

אשרף אלערג׳מי – לשערב השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית
דודי מיבלום מפורום אדם וסביבה בחיפה: הבעיה של מדינת ישראל היא שפוליטיקאים נוטים שלא לעשות עבודה עד הסוף ובמקרים רבים נמנעים מלבצע עבודה בכלל. לכן, חלק גדול מהפוליטיקאים נשארים על הכסא בעודם עסוקים בלספר סיפורים.

דודי_מיבלום_-_פורום_אדם_וסביבה.jpg

דודי מיבלום – פורום אדם וסביבה
ח"כ מירב בן ארי: הסיורים המשותפים במסגרת יוזמת ז'נבה שינוי את נקודת המבט שלי בנוגע לסכסוך בין הישראלים לפסטינים. בן ארי ציינה את המפגשים המשותפים עם נציגים לא-רשמיים מהרשות הפלסטינית.
היא הזכירה מפגש עם צעיר פלסטיני אשר תיאר באזניה את הקושי הרב בו הוא נתקל בביצוע פעולה פשוטה של טיסה לחו"ל. יש יעדים חסומים בפני הפלסטינים. שדה התעופה היחיד הפתוח בפניהם הוא שדה התעופה הירדני בעמן, אך כדי להגיע אליו, אליהם לצאת והכנס משלוש רשויות – פלסטינית, ישראלית וירדנית.
חכ_מירב_בן_ארי_גדי_בלטיאנסקי_ואכרם_חסון.jpg
חכ מירב בן ארי גדי בלטיאנסקי ואכרם חסון
דורין חן זנזורי, המתמחה בלשכתו של חה"כ ד"ר אכרם חסון: ככל שחולף הזמן, אנחנו ממשיכים לאבד עוד ועוד אנשים, אשר נופלים קורבנות בגלל שאין פתרון לסכסוך. אני מבינה כי עלינו להגיע לפשרה, במסגרתה שני הצדדים ייאלצו לוותר על משהו מעקרונותיהם.

דורין_חן_זנזורי_ונסיסים_דאבוש.jpg

דורין חן זנזורי וניסים דאבוש – פעיל כולנו מירושלים
ארגון אדמיניסטרטיבי: הכנס נוהל בלוחות זמנים מאד נוקשים. זו דרישתה של הקרן USAID, אשר נציגיה מפקחים מקרוב על נוכחות המשתתפים. מטעת מטהו של אכרם חסון, ניהל את הפעילות שי בן דוד, עוזר של חסון. בן דוד הקפיד על נוכחות. הכל עם חיוך.

אני רוצה בהזדמנות הזאת להודות לאכרם חסון ולמפלגת כולנו, על ההזדמנות שהעניקו לי, להציץ לרגע לסדר היום של פעילי המפלגה. אין זה מובן מאליו שיאפשרו לנציג אתר חדשות לקחת חלק בפעילות פנימית של פעילי התנועה.
שמחתי לקחת חלק ולהכיר את החבורה של הפעילים הנהדרים והמסורים. התרשמתי כי לכל אחד ואחד מהשותפים, חשוב מאד להשפיע על עתידנו כאן בארץ ישראל.

שי_בן_דוד_וירון_כרמי.jpg

שי בן דוד וירון כרמי
תמונה_קבוצתית_-_פעילי_כולנו.jpg
תמונה קבוצתית – פעילי "כולנו" בכנס יוזמת ז'נבה
רחל_עזריה_-_יור_ועד_הגמלאים_-_חיפה.jpg
רחל עזריה – יור ועד הגמלאים – חיפה
סלפי_משתתפי_הכנס.JPG
סלפי משתתפי הכנס
תגובה
  1. jay אמר/ה

    יוזמת ג"נבה מתה ממזמן. איפה אתה חי? אתה אזרח ישראלי וחותר תחת המדינה שחיילים שלנו נילחמו כדי להשיג אותה? חתיכת בוגד. צריך לתלות אותך בכיכר העיר

לא ניתן להגיב