פרס חינוך לבתי הספר עירוני א' ויסודי נאות פרס בחיפה

פרס החינוך לבתי ספר בחיפה

עירוני א' וביה"ס היסודי בנאות פרס זכו בפרס החינוך

שני בתי ספר בחיפה חגגו היום, שישי 21/1/22, כשקיבלו הודעה ממשרד החינוך שזכו בפרס החינוך לבתי הספר. הזוכים מחיפה הם בית הספר השש שנתי בקריית אליעזר עירוני א', אותו מנהלת יפית כהן, ובית הספר היסודי בנאות פרס, אותו מנהלת אסתי אזולאי.


אורית אזולאי מנהלת יסודי נאות פרס עם תלמידים (אלבום פרטי)

מנהל המחוז, ד״ר סער הראל, קיבל את המלצות ועדת פרס מוסדות חינוך מצטיינים ופרסם את רשימת הזוכים לשנה"ל תשפ"ב.

ד"ר הראל הביע הערכה לכל צוותי החינוך ובירך את הרשויות המקומיות השותפות להישג זה,
כמו גם את צוותי הפיקוח וההדרכה על הליווי המקצועי של מוסדות חינוך אלה. בתום עבודת הוועדה הארצית יתקיים טקס מחוזי לכל המוסדות הזוכים. ד"ר הראל הודה לחברי ועדת הפרס המחוזית, לעומד בראשם רמי בן גרא, למרכז הוועדה ולחברי הוועדה על עבודה יסודית ומקיפה.

בי"ס יסודי בנאות פרס

אחד מבתי הספר שזכו הוא בית הספר היסודי ב"נאות פרס", שהוקם לפני כ-5 שנים. "בית הספר נפתח לפני 5 שנים", סיפרה היום בגאווה גדולה מנהלת בית הספר אסתי אזולאי, "הוא מונה כיום כ-500 תלמידים הלומדים ב-20 כיתות. בית הספר מאוד מיוחד ומהווה עוגן קהילתי מרכזי בשכונה. התלמידים לומדים באמצעות משחקים במקצועות הליבה, בארבע רמות חשיבה שונות, ובעשרה מרחבים פעילים שונים ומגוונים: מרחב מתמטיקה, אנגלית שפה, מייקרים, מעבדות חקר, מחוץ לקופסה ועוד.

אחת לחודשיים מתקיים יום שיא פדגוגי בשיתוף ההורים. ליום השיא הקרב ובא בנושא החלל הכנו חדר בריחה אקטיבי, מיוחד ואיכותי מאוד. בכל יום שכזה מעורבים הורים שמשקיעים מזמנם ומגיעים לקחת חלק פעיל ומלמד.

מורים אלופים, מדריכים ועוד שותפים נהדרים לדרך

כל זה לא היה קורה בלי 35 מורות ומורים אלופים, מדריכים מחוזיים ושותפים נוספים שמשקיעים את כל כולם בתלמידים ובצורת הלימוד המיוחדת שלנו. לא פשוט ליצור ימי למידה שנותנים מענים מותאמים להטרוגניות בין הלומדים. לצידם ישנם 20 סייעים, תרפיסטים ומומחי תחום שנותנים את הנשמה לתלמידי החינוך המיוחד ולתלמידים הדיפרנציאליים המשולבים בכיתות.

קהילה מעורבת ואכפתית

התברכנו בהורים ובקהילה מעורבת ואכפתית. ביום השיא קודם, ההורים היו אלו שהכינו את כל הפעילויות. השותפות בינינו מיוחדת ונוצרו יחסי אמון בין הצוות החינוכי לבין הקהילה.

מצד אחד מבנה בית הספר הוא חדש ומושקע מאוד, מצד שני אנחנו עובדות ועובדים קשה על מנת לתת לילדים חוויית לימודים ״אחרת״.

"התרגשנו מאוד מהביקור של ועדת פרס החינוך. החלטנו לתת לילדים להוביל את הסיור ולהציג לחברי הוועדה את העשייה בבית הספר ואכן כך היה. הילדים הם השגרירים הטובים ביותר שלנו. אנחנו שמחים מאוד וגאים בזכייה.

זו תקופה מורכבת, ודווקא בתקופה הזו חשוב לנו במיוחד לתת לילדים סביבה מכילה ומעשירה ולראות שהם חווים בבית הספר חוויה מיטבית מבחינה רגשית, פדגוגית וחברתית.

"אף אחד לא נופל"

יפית כהן, מנהלת בית הספר עירוני א', אומרת שהעשייה בבית הספר היא מאוד רחבה וממוקדת בכל תלמיד:
"יש תלמידים שקשה להם יותר ואנחנו לעולם לא מוותרים עליהם. מצד שני יש לנו גם תלמידים מצטיינים עם 15 יח"ל ריאליות. חלק משיטת העבודה שלנו היא שאנחנו כל הזמן ממפים ובבקרה. יש לנו כל כך הרבה רשתות ביטחון, כך שאף אחד לא נופל. אנחנו מבינים שאם הרגש לא מטופל, גם לא ניתן למצות את הפוטנציאל. בכל הישיבות ובכל המיפויים החלק הרגשי מקבל מקום ונלקח גם הוא בחשבון, כחלק מהתמונה המלאה. אנחנו כל הזמן עושים שולחנות עגולים וכל מי שקשור לתלמיד יושב ונותן את נקודת המבט שלו ואת חלקו בשיח לגבי אותו התלמיד, ויחד, בכוחות משותפים, בוחנים את כל האפשרויות לעזור לו.

פעילות של תלמידי בית הספר נגד אלימות כלפי נשים (אלבום פרטי)

שאלו אותנו אם זה אמיתי

"הקמנו בית ספר ללימוד מרחוק בשילוב עם מייקרוסופט. בכל קבוצה היו מחברות של התלמיד ושל הכיתה. עבדנו כמו שצריך, לא עם קישורים לזום, אנחנו לגמרי במאה ה-21. גם היום, כשאנחנו לומדים כרגיל בכיתות, חלק מהשיעורים הם עם מחשבים ניידים. היתרון של צורת הלמידה הזו, שכל החומרים שהתלמידים מעלים לטימס – נשמרים, כך שהם לא צריכים להתחיל בכל פעם מההתחלה, כמו בזום.

זה אפשר לנו להגיע לנתון מדהים – אצלנו יש 0 מנותקי קורונה. כשהגשנו את הדו"ח למשרד החינוך שאלו אותנו אם זה אמיתי והתשובה היא שכן, אין אצלנו נשירה בכלל.

משקיעים במורים שלנו

אנחנו כל הזמן מטפלים, גם במורים. מקשיבים ומטפחים אותם. אנחנו מאמינים שלמורה לא מרוצה, אין מה לתת לתלמידים, ולכן מאוד חשוב לנו להקדיש למורים ולדאוג שהם יהיו שבעי רצון וידעו שמעריכים אותם ואת עבודתם, כך הם גם יוכלו להיות מורים מצוינים.

צוות המורים בבית הספר השש שנתי עירוני א' (אלבום פרטי)

"הפרס הזה הוא בזכות המורים"

"הגענו להישג מדהים בשנת הלימודים האחרונה, בכל פרמטר. 95% זכאות לבגרות, אנחנו בין 50 בתי הספר הטובים בארץ מבחינת אחוז הגיוס לצה"ל, אחוז הזכאות לבגרות ואי נשירה. השאיפה היא הכי גבוה שאפשר ולא מוותרים גם על הנשמה. יש לנו 140 מורים והפרס הזה הוא בזכותם. כמובן, אנחנו חייבים הרבה למנהלת חטיבת הביניים, אורלי בר-דוד, ולמנהלת החטיבה העליונה רחלי בוגנים, שבלעדיהן שום דבר מזה לא היה יכול לקרות.

אנחנו פה בשביל הילדים 24/7, 7 ימים בשבוע

בנוסף, בלי הליווי של משרד החינוך והעירייה, גם במשאבים כספיים ומקצועיים, לא היינו מגיעים להישגים האלה. המורים, גם אם הם צריכים להישאר עד 22 בלילה, הם יעשו את זה. בית הספר פתוח 24/07. אנחנו אומרים לילדים שאנחנו בשבילם כל הזמן, גם ביום כיפור.

מנהלות בית הספר – מנהלת השש שנתית יפית כהן, מנהלת חטיבת הביניים ומנהלת התיכון. (אלבום פרטי)

נותנים הרבה וגם מקבלים הרבה

אנחנו תרמנו מכשירי קצה לילדים ואף אחד לא היה מנותק. קיבלנו הרבה מאוד תקציבים ממשרד החינוך ומהעירייה וגם אנחנו נתנו הרבה. בכל פעם שאני מבקשת משהו ממשרד החינוך במחוז או מהעירייה אני מקבלת, והם יודעים שנעשה שימוש מיטבי בכל תקציב שמגיע לבית הספר. בנינו עוד חדרים מתוקשבים בבית הספר, התלמידים לומדים בפדגוגיה מתוקשבת וגם המורים משתלמים בזה".

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפככה,עיתונאי אמר/ה

    מגיע להם לזכות בפרס חינוך לבתי הספר עירוני א' ולבית ספר יסודי נאות פרס בחיפה .כל הכבוד לצוות המורים אורית אזולאי מנהלת בית ספר יסודי נאות פרס ולמנהלת השש שנתיי יפית כהן.יישר כוח ובהצלחה.שבת שלום.

  2. תמי מיקל אמר/ה

    כל הכבוד יפית כהן !!!!
    חדורת מטרה וזו התוצאה חבל שאין מנהלים ומנהלות עם דרייב אין סופי להיות בשביל התלמידים ולא לוותר או לאבד תלמיד יישר כח

הגיבו כאן לכתבה