עיריית חיפה – רק 5 ערבים מתוך 75 עובדים בכירים

בניין עיריית חיפה (צילום: ירון כרמי)

פער בולט באיוש משרות בכירות בעיריות הערים המעורבות

מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, עולה כי קיים פער בולט בין מספר העובדים הבכירים הערבים לאלה היהודים בעיריות ערים מעורבות. בחיפה לדוגמה, מבין 75 משרות בכירות, 5 בלבד מאוישות ע"י ערבים.

תעסוקת ערבים בעיריית חיפה

ייצוג הערבים בעיריות הערים המעורבות

נתונים אלה פורסמו בעקבות בקשתו של חבר הכנסת מוסי רז, אשר ביקש לדעת את מצב ייצוג הערבים בקרב עובדי העיריות בערים המעורבות בארץ.

מסמך הנתונים כולל היקף הייצוג של העובדים הערבים בעיריות של הערים המעורבות וכן נתונים מסוימים על מאפייני המועסקים הערבים בעיריות, לרבות השתלבות בתפקידים מקצועיים ובתפקידים של ניהול בכיר ואופן ההעסקה – קבלנית או ישירה.

בעיריית חיפה הפער משמעותי אף יותר

מהנתונים עולה כי בחיפה, המונה 285,317 תושבים, מתוכם 33,353 ערבים המהווים 12% מהאוכלוסייה, שיעור הערבים המועסקים בעירייה גבוה משיעורם באוכלוסייה ועומד 15.6%. עוד עולה מהנתונים כי בכל הערים המעורבות, כולל חיפה, רוב המועסקים, הן ערבים והן יהודים, עובדים בדירוג המנהלי. עם זאת, היחס בין שיעור העובדים בדירוג המנהלי לשיעור העובדים בדירוג המקצועי שונה בין יהודים וערבים. בכל הערים המעורבות שנבדקו יש שיעור גבוה יותר של עובדים מקצועיים בקרב העובדים היהודים. בעיריית חיפה הפער הוא משמעותי יותר. מהנתונים בולטים גם דפוסי עבודה שונים בין שתי האוכלוסיות.

תעסוקת ערבים בעיריית חיפה

"בעיר שמתהדרת בדו קיום צריך שיהיו עובדים ערבים בעמדות בכירות"

יו"ר סיעת חד"ש רג'אא זעאתרה (צילום: אלבום פרטי)
יו"ר סיעת חד"ש רג'אא זעאתרה (צילום: אלבום פרטי)

רג'א זעאתרה, יו"ר סיעת חד"ש בחיפה התייחס לנתונים:
הממצאים מדאיגים במיוחד בעניין שיעור העובדים הבכירים. בעיר שמתהדרת בדו קיום צריך שיהיו עובדים ערבים בעמדות בכירות, לא רק עובדי תברואה וסייעות. בשנים האחרונות שודרגו עובדים רבים לפי שיקולים פוליטיים ולא מקצועיים. גם מתוך עשרות הבכירים החדשים שנקלטו – חלקם ללא תקנים וללא אישור ועדת הכספים והמועצה – אין עובדים ערבים. דו קיום זה לא חומוס וכנאפה בחג החגים, זה בעיקר שותפות ושילוב בכל המערכות העירוניות. ראש העיר מדברת גבוהה גבוהה בכנסים על צמצום פערים, אבל בפועל מדיניות העירייה מגדילה את הפערים.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

הגיבו כאן לכתבה

6 תגובות
 1. גיגי אמר/ה

  חבל שלא כתבתם כמה ערבים מאיישים את דרכי הביניים. יש להם רוב, והם לא ששים לתת שרות ליהודים
  אבל כמובן, למה לא לכתוב כותרות צעקניות

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  עינת ראש העיר חיפה אמרה מספר פעמים כי בעיריה יתקבלו אנשים לעבודה בעיריה לא חשוב לאיזה מגזר הם שייכים, העיקר בעלי מקצוע ואמינים. שבת שלום.

 3. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  עינת הדגישה לא מוכנה לפגוע בכל עובדי העיריה.

 4. אילן אמר/ה

  אתם בודקים מה משקל הערבים שמועסקים מולם משקלם הכללי באוכלוסיה. כמה ערבים עשו שירות לאומי- מול משקלם בעץהעסקה בעיריית חיפה, או משקלם באוכלוסיה הכללית?

 5. עבד אל חמיד נאזים אמר/ה

  מאיפה השטויות האלו- אתם יודעים כמה מהם בכלל באמת מועסקים ומנהלים את המקום????? לפי כל ה"אישורים" שמקבלים השכנים שלי אני מניח כמי שחותם על המסמכים האם אלו אשר לא מועסקים במשרות בכירות אלא מקבלי ההחלטות

 6. א.א. חיפה אמר/ה

  ראגאא. למה א.ה מבלבל את המוח. רק לפני חצי שנה אולי שמה התפטר גזר העיריה
  הוא היה ערבי
  תפקיד מאוד בכיר וקובע הרבה העיריה. זכור לי בעבר כי
  היו עובדים לעובדות שחלק לא קטן הם היו רבים . חלק היו סגני מחלקות וממש לא היו מעט
  ומה גיליתי בשנים האחרונות קיבלו עובדים סוציאלים ערבים כרגיל בשרותי רווחה
  אבל שביקרתי בלשכה באחת מהם היו שם עובדות סוציאליות ערביות באזור שרק יהודים מתגוררים שם. היה מאוד מוזר להם שעובדת היא ערביה. מדוע ערביה. כמו נראה שעובדת יהודיה ישלבו בעיר שלהם שפרעם . ברור שכולם ישארו בשוק. קשה לעכל . כוון שלא בהכל תבין את אורח חייהם של התושבים. כי היהודים תרבותם דומה ולכן לא מסתדר.

  .

הגיבו כאן לכתבה