אצטדיון קריית אליעזר בחיפה: הבולדוזרים “עלו” והרסו הכל

סקירה בלעדית מיוחדת ונרחבת ישירות מכר הדשא של האיצטדיון בקרית אליעזר לשעבר שהפך ממש בימים אלה לנגד עיננו לעיי חורבות ואבנים קטנטנות בולדוזרים ודחפורים “עלו” והרסו ומגרסות אבן “פוררו” את האיצטדיון

כתב וצלם האתר “חי פה” עקבו למעלה מחודש ימים אחר הריסות האיצטדיון בקרית אליעזר ומביאים לכם כאן באתר “חי פה” סקירה בלעדית !

צפו במסך מלא – Full HD – 1080P

* העיר חיפה נפרדת מהמגרש בקרית אליעזר שליווה אותה 60 שנה * תם עידן בכדורגל החיפאי עם הריסתו של האיצטדיון שידע ימים יפים עם רגעים גדולים של אליפויות, משחקים, ניצחונות ורגעי אבל טרגיים * געגועיי האוהדים לאיצטדיון המיתולוגי * אוהד חיפאי: “הלב נצבט לי, זהו סופו של “סבא אליעזר” * לאחר פינוי עשרות טונות של ברזל, בטון ופסולת ביניין מהמגרש המיתולוגי הזכור לטוב נשארו לנו רק … הזיכרונות *

00-01.jpg

סיקור מיוחד מאת כתב החדשות של האתר “חי פה”

החומר נטחן במקום למחזור


חודש לאחר שהחלו עבודות ההריסה של האיצטדיון בקרית אליעזר, כבר לא נותר דבר מהמגרש המיתולוגי שליווה את קבוצות הכדורגל של מכבי והפועל חיפה קרוב ל 60 שנה. עשרות טונות של ברזל, בטון, חול ופסולת ביניין כבר פונו מהמקום ומפונים מידיי יום מהשטח. נוכל לספר לכם כי בינתיים מה שנשאר עומד על תילו בלבד, אלה הם ארבעת עמודי התאורה הגדולים שיועברו בקרוב לאחד ממגרשי הספורט האחרים בעיר חיפה.

חצי שנה לעבודות


בסוף חודש נובמבר , כבר למעלה מחודש ימים החלו עבודות ההריסה של האיצטדיון המיתולוגי בשכונת קרית אליעזר בחיפה. הריסות אצטדיון קרית אליעזר מתוכננות להימשך כחצי שנה. האיצטדיון היה ביתם ומבצרם של קבוצות הכדורגל של מכבי והפועל חיפה במשך 60 שנה.

בסיום העבודות, לאחר השלמת ההריסות, יישור השטח ופינוי ההריסות של כל השטח שיסתיימו בעוד כ – 4 חודשים, תימסור עיריית חיפה את השטח ל “רשות מקרקעי ישראל” וזאת על מנת שישווק ליזמים להקמת שכונת מגורים חדשה שתיבנה בקרוב .

זיכרון בליבם של החיפאים


איצטדיון קרית אליעזר היה במשך עשרות שנים אחד הסמלים המיתולוגיים והידועים של העיר חיפה בו היו זיכרונות, שמחה, התרגשות, שערים גדולים, אליפויות מרגשות ומשחקים בלתי נשכחים כשכל אלה הם חלקו של בניית המיתוס של איצטדיון קרית אליעזר, שכונה לאחרונה ע”י אלפי האוהדים גם “סבא אליעזר”.

בשטחו הגדול של האיצטדיון תוקם בשכונת קרית אליעזר שכונת מגורים חדשה שבנייתה תהיה בסטנדרטים גבוהים ביותר .

נציין כי במהלך כל ימי הריסת האיצטדיון מתחילתו ואפילו בימים אלה, מגיעים ל”ביקור” בשטח ההריסות עשרות סקרנים ואנשים תושבי העיר חיפה ושכונת קרית אליעזר, כדי לחזות בעבר שנהרס אל מול עיניהם .

תושבי המקום מתקשים להיפרד


אחד מאוהדיה המושבעים של קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה, ברוך פריזי, הגר כיום באיזור המרכז, התגורר במשך שנים רבות ברחוב צה”ל רחובה הראשי של שכונת קרית אליעזר הסמוך לאיצטדיון אמר בראיון לכתב החדשות של “חי פה”: “אני מסתכל למראה עיניי ופשוט לא מאמין אין לי ספק שאלה הם ימים של שמחה אך מנגד השמחה מהולה גם בעצב גדול וכואב יש לי דמעות בעיניים והלב שלי נצבט למראה הדחפורים ש”עולים” והורסים בקלי קלות את המגרש, מה שהיה אחד מסימלה של שכונת קרית אליעזר בה גדלתי והעיר חיפה בכלל, הרגעים היפים והזיכרונות ממגרש זה תמיד ישארו בליבי לעד, גם ברגעים אלה של הריסת המגרש – המיתוס, ביחד עם מאות אלפי חיפאים אוהדי הכדורגל, אחד הרגעים שלא יימחקו לעד מזיכרוני הוא כמובן האליפות הראשונה של קבוצת מכבי חיפה בשנת 1984/85 , אני מצדיע היום הצדעה אחרונה למגרש הביתי שלי ושל כולנו – איצטדיון קרית אליעזר”.

מגיע מתל אביב להיפרד


אוהד נוסף שאף הוא הגיע השבוע לצפות בהריסות האיצטדיון אחד מאוהדיה המושבעים של קבוצת הכדורגל של הפועל חיפה הוא עו”ד כפיר אימברמן המתגורר כיום בתל אביב, שאת רוב שנות ילדותו עשה וגדל בשכונת קרית אליעזר בשדרות ההגנה שבסמיכות למגרש אמר לכתב “חי פה”: “גם לי כואב הלב ויש לי דמעות בעיניים כשאני רואה את ההריסות והחורבות האלה לנגד עיניי, פשוט לא להאמין, כואב לי לראות את כל הטרקטורים והבולדוזרים האלה הורסים את המגרש, כילד וגם כנער צעיר הייתי אוהב להגיע עם אבי ואחי בשבתות למגרש המיתולוגי הזה ולצפות בקבוצת הפועל חיפה, אני זוכר מכאן המוני רגעים יפים של שמחה ואושר, משחקים שיישארו לעד בזיכרוני, והרגע החשוב בהם היה כמובן ביום שבת ה – 8 במאי 1999 בו התמודדה קבוצת הפועל חיפה כאן באיצטדיון במסגרת המחזור ה – 27 של הליגה הלאומית ( כמו ליגת העל כיום ) כנגד הקבוצה שערב המחזור דורגה במקום השני, קבוצת מכבי תל אביב.
בסיום המשחק, היה זה משחק מרגש ביותר בו ניצחה הפועל חיפה בתוצאה: 2-3 מצמד שערים של אורן זיתוני ואורן נסים, הוכתרה הפועל חיפה כאלופת המדינה בכדורגל לראשונה בתולדותיה שזאת גם היתה האליפות היחידה של הקבוצה בעידן רובי שפירא ז”ל” .

מכבי חיפה אלופה עם שלמה שרף


בשנים 1984‏ ו-1985 זכתה קבוצת מכבי חיפה ב-2 האליפויות הראשונות שלה תחת הדרכתו של שלמה שרף.
שלמה שרף, שדגל בצורת משחק התקפית, הרכבה של הקבוצה שכמעט ולא השתנה לאורך העונה כלל את השחקנים הבאים: השוערים אבי רן וצדוק אברהמי, הבלמים יחזקל שירי, רפי אוסמו וירון פרסלני, מגינה הימני איתן אהרוני, הקשרים ברוך ממן , שלום לוי ואברהם אבוקרט, והחלוצים, משה סלקטר ורוני רוזנטל, שחקנים מתוצרת מחלקת הנוער של המועדון.
כמו כן, צורף החלוץ זאהי ארמלי ממכבי שפרעם והמגן השמאלי ציון מרילי מהפועל ירושלים.

יש אליפות


האליפות הראשונה של מכבי חיפה שהגיעה ממש בהפתעה, המשחק הגדול ביותר, בראש וראשונה הוא אותו משחק זכור ב – 1984, בו נכבש שער האליפות של משה סלקטר בדקה ה – 20 , שנגח לרישתה של מכבי רמת עמידר שנלחמה אז נגד הירידה והעניק לעיר הכרמל את הראשונה מבין תריסר הכתרים שמחזיק המועדון הירוק . 20,000 צופים חזו באותו משחק, בו שיחק גם השוער האגדי אבי רן ז”ל, רוני רוזנטל, ברוך ממן, איתן אהרוני וזאהי ארמלי .

כובשים לשער טורפדו מוסקבה


בהמשך הגיע גם הניצחון הנפלא על טורפדו מוסקבה (1:3) במשחק הגומלין בגביע אירופה למחזיקות גביע (1993) אחרי שהרוסים הגיעו עם מקדמה של שער ואף הצליחו להשוות ולדחוק את חיפה לפינה, אך זו כבשה שני שערים מיוחלים שהעלו אותה לשמינית גמר.
את השערים לזכות חיפה כבשו אלון מזרחי, רומן פץ ושי הולצמן, כשאייל ברקוביץ’ התכבד באחד הבישולים. בשלב הבא , חיפה הודחה ע”י פארמה .

פירקנו את מכבי ת”א 5:0


חמישה חודשים אחרי המשחק מול מוסקבה, רעידת אדמה בחיפה.
הירוקים פירקו את מכבי תל אביב עם 0:5 ענק בדרך לעונה נדירה שספק אם תשוחזר אי פעם בישראל – 39 משחקי ליגה ללא הפסד.
20,000 צופים חזו באותו משחק בלתי נשכח, בו אייל ברקוביץ’ כבש שער והוסיף שני בישולים.
השופט באותו משחק, יצחק בן יצחק , בחר לסיים את ההתמודדות חצי דקה לפני תום 90 הדקות, בעיר חיפה טוענים עד היום שזה היה מתוך רחמים.
ומה עם הדרמה הגדולה מול פריז סן ז’רמן ? בתום מותחן אדיר ניצחה חיפה 2:3 , ועלתה על חשבונם של הצרפתים לשמינית הגמר (1998) עם שער משוגע של האווירון, אלון מזרחי, בדקת הסיום.
במועדון הפאר הצרפתי שיחקו כוכבים ברמה עולמית כמו שוער נבחרת צרפת ברנרד לאמה, חלוץ נבחרת ניגריה ג’יי ג’יי אוקוצ’ה, וגם מיודעינו ג’רום לרואה, לימים שחקן בית”ר ירושלים .

יניב קטן – אליפות


פעמים הצליחה מכבי חיפה לכבוש שישה שערים בקריית אליעזר (כבשה 28 חמישיות) אבל המוחצת ביותר הגיעה מול קבוצה שנדבקה אליה בצמרת הטבלה (דצמבר 2004), מ.ס.אשדוד וזו הפעם הראשונה והיחידה שמשחק בין שתי הראשונות מסתיים בניצחון 0:6 לחיפה שפרצה וכבר אי אפשר היה לבלום אותה .

שערו של יניב קטן הנרגש לרשת הפועל תל אביב (מאי 2009) הניב אליפות נוספת והוא היה גם זה שכבש באפריל 2011 בניצחון 0:2 במשחק העונה מול הפועל תל אביב (ולדימיר דבאלישווילי כבש את השני) שהבטיח לחיפה את תואר האליפות האחרון שלה.

גם הקזחים חטפו בקרית אליעזר


אחד המשחקים המשוגעים נערך מול אקטובה (2009) במסגרת אירופית , לאחר שהקבוצה הקזחית הוליכה כאן 0:3 אחרי רבע שעה ובתום שעה האוהדים נותרו המומים לאחר ניצחון 3:4 דרמטי.

אפשר להמשיך ולהמשיך הניצחונות הגבוהים של חיפה בקריית אליעזר , מלבד העשירייה , באו על חשבונה של עיר היהלומים , מכבי נתניה ספגה 7:0 במרץ 2000 . ההפסד הכבד ביותר של חיפה בביתה נרשם ב-1977 עת הובסה 6:1 בידי בית”ר ירושלים ונשרה בפעם השלישית לליגה השנייה . מכבי תל אביב ניצחה בחיפה 1:5 לפני 22 שנים ומכבי פתח תקווה 2:5 (פעמיים).”


אריאל_וטרמן_-_מהנדס_העיר_חיפה.JPG
בדברי ההסבר של התב”ע – תוכנית בינוי עיר החדשה שהכין מהנדס העיר חיפה אריאל ווטרמן נאמר שזהו אצטדיון מיושן שלא עומד בסטנדרטים לאומיים ובוודאי שלא בתקנים הבינלאומיים. הוא ממוקם בלב שכונה ותיקה ומהווה מטרד באיזור שכונת מגורים זאת .

התב”ע המאושרת קבעה שלא יהרסו את אצטדיון קריית אליעזר, עד שלא תושלם בנייתו של האצטדיון ע”ש “סמי עופר”.
בנוסף חתמה עיריית חיפה עם רמ”י על הסכם, לפיו העיריה התחייבה למסור את השטח לרמ”י כשהוא מפונה מאצטדיון ליישום התוכנית לבניית שכונת מגורים .

בשטח האיצטדיון המשתרע על 11 דונם ישנם שלושה יציעים בשטח כולל של כ – 1,000 מ”ר, 4 עמודי תאורה גדטלים וגבוהים וחומה היקפית.
בתום פעולות ההריסה שמושלמות בימים אלה ישוקמו חלק מהכבישים שסביב האיצטדיון וירובדו מחדש .

אצטדיון קריית אליעזר במספרים


איצטדיון קרית אליעזר נבנה והוקם בשנת 1955 כתרומה של איגוד הפועלים האיטלקי. בעבר הכיל כ – 17,000 מקומות ישיבה אולם לעתים הצטופפו ביציעים גם כ-20,000 צופים.
לאחר שינויים מבניים ובטיחותיים הוקטן מספר המושבים ל – 14,000.
למרות ששימש כמעט באופן בלעדי למשחקי כדורגל יש בו מסלול אתלטיקה, שהרחיק את הצופים מכר הדשא והקשה על הצפייה והעידוד. כמו כן, רק שניים משלושת היציעים באיצטדיון היו מקורים.
המשחק הראשון שנערך באצטדיון היה הדרבי בין מכבי חיפה להפועל חיפה ב-24 בספטמבר 1955.
מכבי חיפה ניצחה במשחק 4:1 בפני קהל של 6000 צופים . התוצאה הכי גבוהה שהושגה באצטדיון הייתה במשחק שנערך ב-24 במאי 1988, בו הביסה מכבי חיפה את מכבי תל אביב בתוצאה 0:10.
יציע ג’ של האצטדיון הפך לשם נרדף לגרעין האוהדים האדוק והחזק של מועדון הכדורגל מכבי חיפה, כאוהדים אלה כונו גם “הקופים הירוקים”.
ב-14 במאי 2014 נפרדה מכבי חיפה רשמית מהאצטדיון באירוע חגיגי שכלל גם משחק ליגה בו סיימה חיפה בתיקו 2-2 עם מכבי תל אביב .

במיוחד בשבילכם , תאריכים היסטוריים בכל תקופתו של האיצטדיון בקרית אליעזר שבטוח כבר זכורים אצלכם במוחכם ורק לטובה , ואלה הם רשימת הגעגועים של כולנו:

26.5.84:
מכבי חיפה אלופה !
האליפות הראשונה של מכבי:מכבי חיפה – מכבי רמת עמידר 0-1

מחזור אחד לסיום העונה, הבקיע משה סיני בימק”א, מכבי חיפה ניצחה ביהוד והכדור היה ברגליים שלה.
20 אלף אוהדים, ביניהם ירדנה ארזי, ילידת חיפה, הגיעו לאיצטדיון, הרבה מהם הניפו דגלים בצבע ירוק וירוק לבן, מקווים לצפות בהיסטוריה.
השער המיוחל הגיע כבר בדקה ה – 20 , כשציון מרילי הגביה משמאל בעיטת קרן ארוכה, שוער עמידר משה מרקוביץ’ יצא לא טוב, משה סלקטר התרומם ובעוצמה נגח לרשת .

“יש אליפות”
שרו האוהדים, אבל הם נאלצו למרוט את שערותיהם במשך דקות ארוכות.

הדשא, שעבר באותו שבוע טיפול בהלם לקראת שיזרוע, הפך לצהוב לגמרי והתקשה ברמה שלא איפשרה לקבוצה ההתקפית והאטרקטיבית של שלמה שרף לפתח משחק ראוי. בינתיים, נודע ביציעים שבית”ר ירושלים ניצחה ביפו 2-3 ולפתע עלה חשש שגול מיקרי של רמת עמידר יהרוס את כל החגיגה.
עובדיה בן יצחק סירב לשרוק לסיום הוא הוסיף שבע דקות, אבל לבסוף עשה את הפעולה שגרמה לאלפי האוהדים לפרוץ את הגדרות , להיכנס למשטח ולהניף על הכתפיים את הקפטן ברוך ממן שפתח שמפניה.
את האליפות השנייה ברציפות חיפה כבר תחגוג במגרש אחר, במגרש בקרית חיים.

12.7.87
ביקור אחרון: ארונו של אבי רן ז”ל מוצב באיצטדיון
“אבי רן , ילד יקר, שחקן אהוד ואהוב, ניצב אני כאן, מדבר אליך.
הלם, אסון, זעזוע, כמו חלום שלא נגמר.

אבי, אתה איתנו, שלנו לעולם”, כך בחר ציון מרילי לספוד בשם כל שחקני מכבי חיפה לשוערם אבי רן, שנהרג יום קודם לכן מפגיעת סירת מירוץ באופנוע ים עליו רכב בכנרת . הלוויתו של רן יצאה מהאיצטדיון בו כיכב . בן 23 היה במותו וכבר נזקפו לו 146 משחקי ליגה , שתי אליפויות ותשע הופעות בנבחרת ישראל . יו”ר ועדת הספורט בעיריית חיפה , ברוך זלץ , הציע שהאיצטדיון ייקרא על שמו , אולם רן זכה לכך שמגרש כדורגל בדרום מערב העיר ייקרא על שמו ושפסל בדמותו יוצב באיצטדיון רמת גן . אביו של השוער המנוח , משה , יגיע אף הוא הערב כדי להיפרד מהמקום ממנו יש לו הרבה זיכרונות שמחים , אבל גם אחד עצוב מאוד.

14.5.88
משחק לפרוטוקול בבית התחתון: מכבי חיפה – מכבי ת”א 0-10
זה היה סתם משחק , מחזור אחד לסיום בין שתי המאכזבות של העונה , שנפלו לבית התחתון שהכיל את המסיימות במקומות 14-9 . 2,000 צופים בלבד טרחו לבוא לאיצטדיון בשעת צהריים לוהטת . לתל אביב היתה בעיה של שוער . משה מרכוס , השוער הבכיר , היה פצוע , איתי אריכא , שחגג יום הולדת 19 חמישה ימים קודם לכן , אמנם כבר שיחק שני משחקים וספג רק שער אחד , אבל היה חולה . בשל העובדה ששוער הנוער גבי אלבז שהה בארגנטינה , אריכא עלה למגרש . אין ספק שהמשחק הזה נשאר לו כסיוט לכל חייו .

כבר אחרי 15 דקות הובילה חיפה 0-4 משערים של איתן אהרוני , עופר מזרחי , זאהי ארמלי ושוב מזרחי . כעבור שמונה דקות ארמלי השלים צמד משלו ועד ההפסקה הצטרפו אברהם אבוקרט וניר קלינגר לחגיגה . 0-7, מי היה מאמין ? בדקה ה-53 בני טבק פספס הזדמנות להבקיע שער ניחומים כשהבעיטה שלו פגשה את הקורה . חיפה המשיכה לתקוף ועד הדקה ה-68 הוסיף ארמלי עוד שני שערים בדרך לרביעייה ומקום ראשון בטבלת מלך השערים . בשער האחרון במשחק , בדקה ה-80 , התכבד איתי מרדכי . זהו הניצחון הגדול בתולדות חיפה והתבוסה הקשה בתולדות הצהובים .

בסיום המשחק התפטר יו”ר מכבי ת”א אלדד בוקשפן . גיורא שפיגל , שחזר באותה שנה לקבוצת נעוריו בתפקיד של מנהל מקצועי , הודיע על עזיבתו . על התבוסה אמר: “יש הסברים לא רציניים . אריכא שיחק עם 40 מעלות חום , היו עוד שחקנים פצועים . התוצאה לא מכובדת וזה לא בסדר” . כעבור חודש מרכוס יתאושש ויזכה עם מכבי בגביע אחרי ניצחון בגמר על הפועל תל אביב 1-2 .

26.2.94
משחק שסימן עונה: מכבי חיפה – מכבי ת”א 0-5
במשך רוב העונה רצו חיפה ותל אביב ראש בראש. למשחק העונה במחזור ה-25 , הם הגיעו עם מספר נקודות זהה ויחס עדיף של ת”א בשני שערים . שש שנים אחרי שספג באיצטדיון הזה עשירייה , גיורא שפיגל יסתפק הפעם בחצי מנה , לזכותו . הקבוצה שלו נתנה קונצרט של כדורגל . המגינים מרקו בלבול ומשה גלאם פרצו פעם אחר פעם מהאגפים , הקשרים רוני לוי , סרגיי קנדאורוב ואלון חזן עזרו לרומן פץ ואלון חרזי במשימות עורפיות , אלון מזרחי משך איתו את הבלמים לאגפים ופתח את הדרך לאייל ברקוביץ’ וראובן עטר לפרוץ קדימה .

בדקה העשירית ברקוביץ’ פרץ לרחבה והכניע לראשונה את שורה אובארוב . השני הגיע בדקה ה-25 , כשברקוביץ’ הסיט למזרחי שכבש . ראובן עטר הוסיף את השלישי בדקה ה-32 , כשהתגבר על שלושה מגינים ובעט לרשת הגבוהה . בדקה ה-75 ברקוביץ’ בישל שער שני , הפעם למחליף איוון גצ’קו , ושמונה דקות לסיום הושלמה התבוסה כשקנדאורוב מצא את גלאם חופשי . ברקוביץ’ , שיתחתן כעבור ארבעה ימים , אמר: “חשבתי על 0-1 קטן ותראה כמה יצא . פחדתי קצת שנפסיד והחתונה תיהרס ואני שמח שקרה להפך” . בסיום העונה כבר יפרידו בין הקבוצות שבע נקודות ו-26 שערים .

30.9.95
עשרה מול שמונה: הפועל חיפה – מכבי ת”א 0-3
משחק הצמרת במחזור הרביעי היה בסימן אקסים בכל מה שקשור למאמנים . אברהם גרנט מול קבוצתו בארבע השנים האחרון , דרור קשטן מול הקבוצה שגרמה לו לעזוב באמצע העונה בגלל בעיות בלב.
בדקה השמינית, עלו חיפה וגרנט ליתרון מהגבהת קרן מדודה של טל בנין לראשו של ניר סוחר . אבל המשחק הזה ייזכר לא בשל הכדורגל.
בדקה ה-32 אלון חלפון תיקל בצורה חריפה את אלון ברומר , שהובהל לבית החולים עם קרע ברצועה הצולבת שגמרה לו את העונה , אם לא את הקריירה כולה .

אחיו גדי בא לתקוף את חלפון ובמקום נוצרה מהומה שגרמה אפילו לשוטרים להיכנס ולהפריד בין הניצים .
יצחק בן יצחק, עוד לפני שהרחיק את חלפון, הוציא גם כרטיס אדום לגדי ברומר . אבי נמני התעצבן ודחף את השופט והוצא גם הוא מהמשחק.
בדקה ה-44 עמיר תורג’מן הבקיע את השער השני, שלוש דקות מפתיחת המחצית השנייה אובארוב הכשיל ברחבה את תורג’מן, ספג כרטיס צהוב , איציק זוהר פלט כמה דברים לשופט והורחק אף הוא . עטר הבקיע, 0-3 לחיפה במשחק אותו שיחקו במשך דקות ארוכות עשרה מול שמונה .

28.12.97
האיחוד שוב עבד: נבחרת חיפה – מילאן 1-1 (3-4 בפנדלים)
אחרי שנים רבות , שוב מכבי והפועל חיפה הקימו נבחרת , שהפעם התמודדה מול מילאן הגדולה במשחק הוקרה לחברת אופל העולמית , שאימצה באותן שנים את מילאן ואת הפועל חיפה . במילאן שיחקו כוכבי על כפטריק קלויברט , זבונומיר בובאן , דז’אן סאביצ’ביץ’ , מרסל דסאיי , איברהים בה , אלסנדרו קוסטקורטה ולאונרדו . אלי גוטמן , שאימן את נבחרת חיפה , נתן מחצית אחת לשוער מכבי ניר דוידוביץ’ ואחת לשוער הפועל דודו אוואט . בדקה ה-16 אלון מזרחי פרץ לרחבה והוכשל בידי דסאיי . האווירון הכניע את סבסטיאנו רוסי מהנקודה הלבנה , 0-1 מפתיע לחיפה .

מילאן לא לקחה את המשחק ברצינות, הרבתה להשתעשע ולא היתה רחוקה לספוג שער נוסף, אולם שלוש דקות לסיום בה השווה . 14 אלף הצופים קיבלו הכרעה דרמטית בפנדלים . אוואט הדף את הבעיטה של דמטריו אלברטיני , אולם רוסי קלט את הבעיטה של איציק זוהר . בובאן הבקיע את הראשון של מילאן , רן בן שמעון השווה . קוסטקורטה בעט למשקוף, חיים סילבס קבע 1-2 לחיפה , קלוייברט השווה , אורן זיתוני עשה 2-3 , לאונרדו הישווה , סרג’ן צולקוביץ’ היה יכול להכריע את המשחק , אבל הכדור הקשתי המתוחכם שבעט נהדף בידי רוסי . אוואט התעלה בשנית והדף את הבעיטה של דסאיי . אדורם קייסי בעט כדור מדויק לפינה וחיפה זכתה בניצחון יוקרתי .

https://www.youtube.com/watch?v=evZ4Zmgj7hE

1.10.98
להרגיש כמו בפארק דה פראנס: מכבי חיפה – פריז סן ז’רמן 2-3
אחרי שיוסי בניון השווה בפארק דה פראנס בדקה ה-89 , לחיפה הספיק 0-0 כדי להעפיל לשמינית גמר גביע המחזיקות , ובמחצית הראשונה היא אכן שיחקה בצורה טקטית וזהירה . אריק בנאדו ואלירן אלקיים מנעו מרחבי מחיה ממרקו סימונה ולמזלם ג’יי ג’יי אוקוצ’ה הציג משחק מפוזר . במחצית השנייה , חיפה גם התחילה לשחק התקפה ובדקה ה – 59 איברהים דודו הגביה בעיטת עונשין לרחבה לעבר רדובן הרומטקו שנגח למשקוף , הריבאונד הגיע לאדורם קייסי שבבעיטת יעף הכניע את ברנארד לאמה .

כעבור 14 דקות השמיט ניר דוידוביץ’ את הכדור שבעט ניקולאס וואדק ויש לנו 1-1.
חיפה לא רצתה הארכה. יוסי בניון השאיר כדור טוב ליניב קטן שפרץ לאורך הקו ומצא את אלון מזרחי מול שער חשוף, 1-2 לחיפה . סן ז’רמן לא ויתרה ובדקה ה-87 השיגה את השער המיוחל מרגלי אוקוצ’ה , מבישול של סימונה.
כרגע חיפה היתה מחוץ למפעל, אבל היא לא אמרה את המילה האחרונה . בדקה השלישית של תוספת הזמן, הגביה בניון כדור ענק לרחבה לעברו של מזרחי , הוא ניסה ספק להבקיע, ספק להרים לעברו של הרומטקו, הבעיטה הגבוהה שיצאה לו פגעה בעקב של אלן ג’ומה ונחתה בפינה השמאלית של השער . “אני לא מאמין , 2-3 לחיפה , משמחה לתוגה, מתוגה לשמחה”, סיכם השדר מוטי חביב.
חיפה נעצרה רק ברבע הגמר .

8.5.99
הפועל חיפה אלופה, אליפות לוקחים מול הסגנית: הפועל חיפה – מכבי ת”א 2-3
הפועל חיפה הובילה את הטבלה כל העונה וחגיגות האליפות היו רק ענין של זמן.

בסופו של דבר זה קרה דווקא מול הקבוצה שדלקה אחריה.
ארבעה מחזורים לסיום , כשהפער בין הקבוצות עמד על 10 נקודות לטובת החיפאים , דווקא מכבי עלתה ליתרון מנגיחה של אנדז’יי קוביקה בדקה החמישית.
אבל אורן זיתוני הפך את התוצאה עם צמד; הראשון בבעיטה מ-25 מטר בדקה ה-14 והשני מ-16 מטר בדקה ה-24 . כעבור 12 דקות , בישל כפיר אדרי לגיא צרפתי את השוויון . בדקה ה-43 הובקע שער הניצחון , שער האליפות, מרגליו של אורן ניסים אחרי בישול של זיתוני .

במחצית השנייה לא הובקעו שערים . חיפה אמנם איבדה בדקה ה – 77 את דימיטרי אוליאנוב בצהוב שני , אבל שמרה על הניצחון . שלוש דקות לפני סיום תוספת הזמן פרצו אוהדי הפועל חיפה לדשא , בכל זאת אליפות היסטורית , אבל השופט דני קורן התעקש לסיים את המשחק במועדו וכעבור 15 דקות בהן כוח השיטור פינה את האוהדים , המשחק חודש למספר דקות . אלי גוטמן חגג אליפות ראשונה משלו: “דני קורן סידר לנו היום שתי חגיגות . באו אליי היום אנשים עם דמעות בעיניים וסיפרו לי שהם חיכו לרגע הזה 40 שנה” . הבעלים רובי שפירא: “כאילו לא הספיקו לנו חמש השנים האלה , באו בסוף המשחק כל ההפסקות שהפכו את העניין לקשה עד שזה נגמר”… רובי בשמיים !

26.5.01
חגיגות אליפות עצובות: מכבי חיפה – מכבי ת”א 2-3
אלו היו שנים שהחגיגות הפכו מפרץ ספונטני של רגשות למטרה לכשעצמה . חיפה הבטיחה את האליפות הרבה הרבה לפני המחזור האחרון , יו”ר ההתאחדות אז , גברי לוי העניק את צלחת האליפות לקפטן אריק בנאדו לפני המשחק שסגר את העונה , אבל את האוהדים זה לא עניין , הם רצו לחגוג . כלומר, להתפרע . והם עוד עשו את זה מוקדם מכפי שהמשטרה ציפתה . כבר בדקה ה-82 , ארבע דקות אחרי שער הניצחון של רדוסאב מיכאלסקי , הם החלו להפעיל לחץ מאסיבי על השערים בתחתית הגדרות המקיפות את משטח הדשא . אנשי האבטחה ניסו למנוע מהם לפרוץ את הגדר , מה שגרם ללחץ גדול ולכך שכמה אוהדים נמחצו מאחור על ידי מאות אחרים .

אליפות_הפועל_חיפה.jpg

צילום: ברני ארדוב .
40 פצועים פונו מיידית לבית החולים רמב”ם, אחד במצב קשה – אמיר רנד בן ה-15, שכתוצאה מניתוק החמצן למוח סבל מחבלה מוחית קשה ממנה לא התאושש עד היום . יעקב שחר הנזעם אמר באותו ערב: “אם זה הקהל של מכבי חיפה אני אצטרך לחשוב אם הם שווים את ההשקעה הכספית והאנושית במועדון” . שחר לא עזב את חיפה , אבל לפני ארבע שנים חויב בידי בית המשפט לשלם למשפחתו של אמיר רנד פיצוי בסך 12.2 מיליון שקל .

17.12.01
ושוב הלוויה: ארונו של רובי שפירא הוצב באיצטדיון
שנתיים וקצת אחרי שהביא תואר היסטורי לאדומים, רובי שפירא שם קץ לחייו. ארונו הוצב במשך מספר שעות באיצטדיון, בטרם יצא מסע ההלוויה לבית העלמין בכפר סמיר.

ארונו_של_אבי_רן.jpg

ארונו של רובי שפירא מוצב במרכז כר הדשא של איצטדיון קרית אליעזר, צילום: ירון קמינסקי .
אישתו רחל אמרה: “ביקשתי ממנו כל השנים לעזוב את הפועל חיפה ולא להיות בכדורגל , לא הצלחתי במשימה . הוא אהב את הפועל חיפה יותר מכל דבר אחר. הדיבורים שלי לא הועילו וזה הוביל למעשה שאין לי עליו תשובה.
נבצר ממני להבין מה בדיוק קרה ולמה הוא עשה את המעשה” .

4.12.2010
אסון השריפה בכרמל

בתחילת חודש דצמבר של סוף שנת 2010, בחג החנוכה התרחש האסון הגדול של השריפה בהרי הכרמל, בשריפה נספו 44 בני אדם.
בהם 2 קציני המשטרה האהובים של העיר חיפה, שפיקדו שנים רבות על כוחות המשטרה באיצטדיון בקרית אליעזר.
היו אלה תת ניצב אהובה תומר וסגן ניצב יצחק (איציק) מלינה ז”ל, אשר ניספו באסון .
תת_ניצב_אהובה_תומר.jpg

צילום: שי וקנין
תת ניצב אהובה תומר ז״ל בת 53 במותה: נפלה באסון הכרמל בזמן היותה מפקדת תחנת חיפה ועסקה בהצלת חיים תוך פינוי יישובים.
בשירותה שימשה כקצינת אג”מ מחוז צפון, מפקדת תחנת נהריה וראש לשכת סיור במרחב חוף.

סגן ניצב יצחק (איציק) מלינה ז”ל בן 46: גדל ממש בסמיכות לאיצטדיון, היה ראש משרד התנועה במשטרת חיפה, נהרג כשניסה לסייע לחילוץ הלכודים באוטובוס הסוהרים שעלה באש.
מלינה שימש בתפקידו הקודם כראש משרד קהילה ומשטרה בתחנת חיפה.
סגן_ניצב_יצחק_(איציק)_מלינה.jpg

צילום: שי וקנין
גלריית צילומים נרחבת: אדיר יזירף , צלם החדשות של אתר “חי פה”.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור ספורט בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו