כתם שמן שחור וערמות פסולת על גדות נחל הקישון במפרץ חיפה

זיהום גות נחל קישון (צילום: רשות נחל קישון)


שפך שמן משומש, ערמות פסולת ומכלי שמן מסוגים שונים התגלו בסוף השבוע סמוך לנחל הקישון ולסביבת מלחת הקישון, סביבה הידועה כרגישה מבחינה אקולוגית. הפסולת נמצאה בסמוך למתחם מכולות של חברת נמלי ישראל (חנ"י) המשכירה את השטחים לעסקים שונים.

זיהום גדות נחל קישון (צילום: רשות נחל קישון)

ברשות נחל הקישון מתריעים כבר זמן רב כי הימצאותו של מתחם מכולות השייך לחנ"י מטרים ספורים ממי הנחל, עלולה להביא לפגיעה במאמצי השיקום של הקישון ובסביבתו הטבעית. המתחם, המכונה '95 דונם', מהווה כבר זמן רב מוקד למאבק בין רשות נחל הקישון והגופים הסביבתיים לבין חברת נמלי ישראל שדורשת להציבו בסמיכות לגדות הנחל המשתקם ולהרחיבו.

שיאו של המאבק צפוי בעוד כשבועיים, אז יגיע לפתחה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה שתקבע האם בקשת חברת נמלי ישראל להציב את המחסנים הלוגיסטיים באופן קבוע בסמוך לנחל, מחייבת תסקיר השפעה על הסביבה.

למאבק התגייסו 8 ראשי רשויות מהאזור, 19 חברי מועצת העיר חיפה, קק"ל, רשות הטבע והגנים, איגוד ערים להגנת הסביבה וארגוני הסביבה אשר שלחו מכתבי מחאה ודרישה לעריכת תסקיר השפעה על הסביבה לתוכנית חנ"י, וכן דרישה לעצור את האישור שניתן לתוכנית חנ"י להציב מכולות ומחסנים לוגיסטיים סמוך כל כך למלחת הקישון ולסביבת הנחל הרגישה.

חל קישון (צילום: רשות נחל קישון)

ביום חמישי האחרון (2/12/21) במהלך סיור שגרתי של ממונה הפיקוח ברשות נחל הקישון, אלון בן מאיר, הוא נדהם לגלות שפך שמן שחור מעבר לגדר מתחם המכולות, מטרים ספורים ממי הנחל, ובסמוך אליו ערמות פסולת גדולות ומכלי שמן, שעל פי החשד הושלכו מתוך מתחם המכולות לעבר הנחל. תלונה בנושא הועברה למשטרה הירוקה ולאחראי הפסולת במחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה.

מרשות נחל הקישון שלחו מכתב זועם באמצעות היועץ המשפטי של הרשות, עו"ד אלי וילצ'יק, למנכ"ל חנ"י, יצחק בלומנטל, ובו הצביעו על חנ"י והעסקים השוכרים את השטח כאחראים לאירוע הזיהום שגרם לפגיעה סביבתית. "פעילות תעשייתית כזו בצמוד לאזורים בעלי רגישות אקולוגית גבוהה", נכתב, "מועדת לפורענות, והשאלה איננה האם תתרחש שוב, אלא מתי".

שרון ניסים מנכ"ל רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)
שרון ניסים מנכ"ל רשות הקישון (צילום: רשות הקישון)

שרון נסים, מנכ"לית רשות נחל הקישון:

אנו פועלים באפס סובלנות כלפי מזהמי סביבת הנחל ונדאג למצות את הדין עם האחראים לזיהום. לצערנו, זו הוכחה ניצחת לכך שאין לאשר את תוכניות חנ"י שבסמיכות לסביבת הנחל הרגישה ולפארק הקיים והמתוכנן. אנו פונים ליו"ר הוועדה המחוזית, איתמר בן-דוד, לפעול באומץ ובאחריות ציבורית ולעצור לאלתר את התוכניות הפוגעניות לסביבה של חברת נמלי ישראל.
הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. אייל אמר/ה

    חנ"י = ראשי תיבות: חסימה ונזק ימי.
    כל מעשיה להשתלט על קרקעות חיפה ולהקים עיר נמלי ים עם גרורות מסרטנות לוגיסטיות שיחבלו בשדה תעופה, פארק הקישון והמעגנה בקישון.

הגיבו כאן לכתבה