שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

הצריח בחיפה שנהרס לפני עשרות שנים ייבנה מחדש

(חי פה) - שר הפנים משה ארבל הודיע בביקור...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...
באנר גורדון 230524
באנר קריית אתא עצמאות 080524
עיריית קריית ביאליק משיקה אתר אינטרנט חדש

הבניין הישן ברחוב השקט בכרמל • להחזיר עטרה לישנה

ישיבת תפארת הכרמל עברתי השבוע (9-13/6/24) ברחוב התשבי השקט שעל...

שובו של התמנון רב הזרועות לחוף בחיפה

בזמן האחרון מתגלה מחדש בעולם הטבע אחת מהחיות המרתקות...

ד"ר איל בראון – רופא בכיר, מוסיקולוג מופלא ושוחר תרבות

ד"ר איל בראון, מנהל מחלקה פנימית ח' ורופא בכיר...

מגדל אשכול – ״מגדל השן״ של אוניברסיטת חיפה

אוניברסיטת חיפה שוכנת על הר טללים, אחת מפסגות הר...

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

שני חיפאים באירוע ראשון מסוגו שהתקיים בבירה הבריטית – בעברית

אירוע ספרותי המוקדש לשירה עליה, על העיר לונדון, התקיים בה לראשונה ביום חמישי שעבר- 25.11.21. האירוע כלל גם פזמונים אך ברובו הוקדש לשירה ספרותית.


איה הוכשטט כהן (צילום: עמרי דגן)
איה הוכשטט כהן (צילום: עמרי דגן)

בין שורות השירים שנקראו: ״גן עדן עלי אדמות….PRIMARK

״שירה שמוגשת בעברית באמצע סתוו לונדוני אפרורי, בלב ליבה של קמדן* מחממת את הלב יותר מכול יין שמוגש חם״

זו הייתה אחת התגובות לאירוע ספרותי ראשון מסוגו, בשפה העברית, בבירה הבריטית, לונדון.

העובדה ששנים מתוך שמונת המשוררים שיצירותיהם נקראו שם הם חיפאים, מאשרת את הכלל שניגודים נמשכים – נציגי העיר הקטנה, בת פחות משלוש מאות אלף תושבים, בלב עיר של קרוב לתשעה מיליוני תושבים.


לונדון, העיר הגדולה, היא היפוכה של כל מה שמייצגת עיר פריפריה כמו חיפה וחוויות הישראלים שמגיעים אליה, במיוחד החיפאים – הן כתיירים, הן במסגרת רילוקיישן הן עזות.

שחר שמאי (צילום: עמרי דגן)
שחר שמאי (צילום: עמרי דגן)

הנקודה החיפאית

הנקודה החיפאית בערב הזה, שהתקיים בהשתתפות כחמישים ישראלים השוהים בלונדון ויודעי השפה העברית, בקומפלקס של workshop בקמדן טאון, היא ששניים מתוך שמונת הכותבים שיצירותיהם הוצגו, או שנכחו בערב וקראו את שיריהם – הם חיפאים:
המשורר והאמן תות הרמס סאטורי וכותבת שורות אלו. יתר המשוררים היו מייסד קברט התיאטרון היהודי בלונדון שחר שמאי, יצחק גווילי, רחל בכר, איה הוכשטט – כהן, גילי יובל, מיקי דקל, נוגה דקל.

השחקנים שהציגו את השירים באותו ערב היו: עידו גונן, מאיר ורדי, עדי להט, אנה סנגר, רגב עמית, מיה קליין ומאיה קריסטל-טננבאום.

אם לצטט על קצה המזלג את השירה שנבחרה לאותו ערב – אחת החוויות המוכרות לישראלים רבים המבקרים בלונדון היא זו של הביקור בחנות הענק פרימרק:

"לִפְעָמִים אֲנִי נִהְיֵית קְצָת עֲצוּבָה
הַמִּשְׁפָּחָה רְחוֹקָה וְיִשְׂרָאֵל בַּמַּחֲשָׁבָה
מִתַּחַת לַשְּׂמִיכָה מִתְגּוֹנֶנֶת מֵהַכְּפוֹר
מְצִיצָה מֵהַחַלּוֹן וּמוּלִי עוֹד יוֹם אָפֹר
וּכְשֶׁהַגַּעְגּוּעַ
חוֹצֵב בִּי עֶרְגוֹנוֹת
אֲנִי נִזְכֶּרֶת בַּמָּקוֹם
שֶׁמֵּצִיף בִּי זִכְרוֹנוֹת
אֲנִי חַיֶּבֶת לְבַקֵּר שָׁם,
זֶה בּוֹעֵר בַּעֲצָמוֹת
גַּן עֵדֶן עֲלֵי אֲדָמוֹת
…. PRIMARK

אלו הן שורות מתוך שירו של שחר שמאי.

שירה ספרותית בזירה הפוליטית והחברתית

שירה ספרותית החלה לתפוס מקום בולט יותר בזירה הפוליטית והחברתית העולמית. שיעורי קניות הספרים שלה בשנים האחרונות עלו עד כדי כך, שכמה מהם הפכו לרבי מכר בדומה לספרי פרוזה.

מיקומה הקבוע של השירה הספרותית, בקוטב המנוגד לזירת תכני המדיה, תוכניות הריאליטי והחדשות משתנה בשנים האחרונות: בין היתר הוא מתבטא במילות שירים המושרים על ידי זמרים, הפופולריות של אירועי שירה מדוברת, (ספוקן וורד), טקסי השבעת נשיאי ארצות הברית, גרפיטי על קירות רחובות ועוד.

מארגני הערב, צוות קברט התיאטרון היהודי בלונדון מתכנן להמשיך בארגון ערבי שירה בעברית, בנושאים מגוונים שייבחרו על ידם. הלוואי עלינו…

*קמדן טאון- רובע בצפון לונדון, בו שוכן השוק המפורסם על שמו

אסופת השירים בנושא לונדון – Hebrew poets cabaret

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

נורית כהנא
נורית כהנאhttp://www.poetic.co.il
משוררת ועיתונאית • 3 קובצי שירה בסיוע קרן תל אביב לספרות, קרן עמו״ס וקרן חיפה לתרבות • מוסמכת אונ׳ חיפה במדע המדינה • https://www.poetic.co.il/

כתבות קשורות לנושא זה

8 תגובות

 1. מסכימה עם אייל. זו חתיכת כתבה מטופשת ולוקה באי-דיוקים. וגם השיר המצוטט הוא ברמה ספרותית דלה, כאשר היחס בלשון זכר לכותבת שמשתמשת בשיר בלשון נקבה לא ברור, והשינויים פרוזאים למדי.

  • מצרפת קישור לאסופת השירים שנכללו בערב השירה על העיר לונדון, מכיון שהכתבה מיועדת בעיקר לאלו שאינם קוראי שירה, והם הרוב, בחרתי לצטט חלקית שיר על אתר קניות מוכר לכול, יתכן שאם תלחצי על כתובת הקישור ותקראי כמה שירים, אולי את הקצרים שביניהם- דעתך תשתנה. יש לציין שבאותו ערב חלק מן התכנים היו של שירה ספרותית, וחלק- פזמונים מושרים.

 2. חיפה אינה עיר פריפריה, אלא עיר שהמדינה מתעקשת להפוך לכזו. בחיפה מטות עשרות חברות רב לאומיות מהגדולות בעולם הטכנולוגיה. שלושה נמלי ים. חמישה בתי חולים, שתי אוניברסיטאות ועשרות מוסדות השכלה גבוהה. היא מרכז עולמי של דת הבהאים. ומרכז תחבורתי של קוים לצפון לעמק ולמרכז. חיפה בעלת אוכלוסיות עולים ממאה מדינות וקוסמופוליטית לא פחות מלונדון.
  מטרופולין חיפה מונה 750,000 תושבים. הוא אינו קטן ולא צריך להתבייש בדבר. יש בו גם דברים שאין בלונדון: מזג אויר יציב ונפלא על פני רוב השנה, חופי הרחצה, הר הכרמל עם ואדיות ושמורות.
  אך ההבדל הכי גדול שאת חסרונותיה לונדון אינה יכולה לתקן. בעוד את חסרונותיה חיפה יכולה לתקן.

  • מסכימה עם מה שכתבת לגבי יתרונותיה של העיר חיפה, ולא רק שנהנית מהם, אלא שבמשך שנות עבודתי כעיתונאית בעיתונות הארצית הדגשתי תכונות אלו בכתבותיי.
   אלא שצבר ועושר החוויות המזומנות למי שחי בלונדון, מניסיון אישי, אינו ניתן להשואה בכלל לעירנו המקרטעת, השמרנית, הענייה בהצע אירועי תרבות ובידור, שחצי ממבני הציבור שלה עומדים ריקים רוב השנה, שהצגות ומופעים רבים כלל לא מגיעים אליה., ויש עוד הרבה מה לעשות כדי שתחדל מלהיות עיר הנידחת-שלא לדבר על החיות הגסות המסתובבות בה חופשי….

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

פריחת החמנייה – צהוב עולה

חודש יוני 2024 ושוב צבע צהוב עז נותן את אותותיו בשדות עמק יזרעאל והקריות. ג'יימס הנרי לי האנט, עיתונאי ומשורר אנגלי שנולד במאה ה 18...

גבר נמשה מהמים מחוסר הכרה בחוף בת גלים

nמד"א נמסר לחי פה תאגיד החדשות: בת גלים 15/06/24 בשעה 10:15 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב כרמל, על גבר שנמשה מהמים מחוסר...

הפגנה נגת ממשלת נתניהו בקריאה לבחירות עכשיו – שבת 15/6/24

(חי פה) - על רקע כשלון ממשלת נתניהו-בן גביר-דרעי במגוון רחב של תחומים וביניהם הביטחון, הכלכלה, לכידות החברה הישראלית, השיוויון בנטל ועוד, נמשכות ההפגנות...

כיבוי רכב בוער ברחוב עבאס בחיפה

מכבאות והצלה נמסר לחי פה: הלילה (בין שישי לשבת 15/6/24), צוות לוחמי אש מתחנת חיפה, בפיקודו של רס''ר טל איזנבנד, פעלו ברחוב עבאס שבחיפה שם...

שייט בתעלות של ברייר-צרפת עם יין קר וגבינה ריחנית: ניקוי ראש בסגנון צרפתי • סיפור מסע

עמק הלואר. הרבה מים, הרבה ירוק, עצים ושיחים כמו שאירופה יודעת לתת עם מזג האוויר הקריר והשמש המלטפת שמגיחה מדי פעם מבין העננים. העיירה...