זה כן משנה מה חלמתם בלילה! • מסר לפרשת השבוע וזמני הדלקת נרות וצאת השבת

רגע מרגש במהלך התוועדות י"ט בכסלו בו הענקתי למנכ"ל נמל חיפה מר מנדי זלצמן, דולר לברכה שהתקבל מהרבי מלך המשיח

הדלקת נרות בחיפה: 16:04
צאת השבת 17:13

למה התקשרה אלי האדריכלית אחרי שהיא כבר נתנה תשובה שלילית? ומה זה משנה על מה חלם יוסף? מסר לפרשת השבוע בנושא החלומות שלנו ושל אחרים

בדיוק לפני שלושים שנה, בשבת פרשת וישב תשנ"ב (1991) ביקש הרבי שנפרסם ניסים שקורים לנו ועם אחרים, ופרסום הניסים מזרז את הגאולה השלימה!

אני חייב לשתף אתכם בסיפור מיוחד שקרה לי השבוע:

במסגרת פעילות המוסדות שלנו, נדרשנו כבר לפני תקופה לקבל אישורים ממחלקת התכנון והבנייה בעיריית חיפה. זה לא סוד שבעירייה גדולה לוקח יותר זמן לדברים לזוז, ובעירייה כמו חיפה זה יכול לקחת גם כמה שנים.

לצערי הרב, האדריכלית שלקחה את הפרויקט התמהמהה זמן רב, יתר על המידה, ובתחילת השבוע התקשרתי אליה לשאול מדוע הדברים לא מתקדמים. היא סיפרה שיש לה עומס גדול, הדברים לא מתקדמים והיא מודיעה לי שהיא לא יכולה להמשיך עם הפרויקט שלנו.

עכשיו להתחיל הכל מהתחלה? ניסיתי לחפש אדריכל או אדריכלית פנויים לעבודה בנושא, וכולם עמוסים עד מעל הראש. לא ידעתי מה לעשות, אבל בליבי ביקשתי מהרבי ש'יסדר את העניינים'.

אתמול היא מתקשרת אלי שוב: "אני לא יודעת מה קרה לי, אבל אני מודיעה לך שעכשיו אני שמה הכל בצד ומקדמת את מה שצריך עבורכם".
שאלתי אותה: "מה קרה? הרי לפני כמה ימים היית נחרצת שלא תמשיכי?"
היא ענתה: "אני לא יודעת מה להגיד לך, בימים האחרונים אני חולמת על הרבי שמבקש ממני שוב ושוב להמשיך עם זה, ואני לא יכולה להגיד לו לא… זה לא קל לי, אך למרות העומס, אני מודיעה לך שכל העבודה שלי עבורכם – גם מה שעשיתי עד עכשיו וגם ההמשך – יהיה בתרומה מלאה וללא כל תשלום…"

אני לא יודע על מה אתם חולמים בלילה, מה שבטוח הוא – שבפרשת השבוע אנחנו קוראים על חלומות יוסף וחלומותיהם של שרי פרעה. גם במנחה של שבת נקרא על החלומות, של פרעה מלך מצרים.

הגמרא אומרת "אין אדם חולם בלילה אלא מהרהורי ליבו ביום", זאת אומרת שהחלומות אין בהם ממש כמו שנאמר "חלומות שוא ידברו" וההבדל בין סוגי החלומות הוא התוכן של מה שחשבתם במשך היום.

ובכל זאת, מתברר שיש הרבה מה ללמוד מהחלומות.

בשיחה נפלאה שמסר הרבי מלך המשיח לפני שישים ושתיים שנה, התייחס לפרטי החלומות של יוסף ושל פרעה, ולשוני ביניהם.

פרעה חולם רק על עניינים נמוכים, וגם בסדר יורד, בתחילה חולם על הפרות הדקות והשמנות (בעלי חיים) ואחר כך על השיבולים הדקות והשמנות (צמחים).

לעומת זאת ולהבדיל, יוסף חולם בסדר עולה. בתחילה על השיבולים (צמחים) ואחר כך על השמש והירח (עניינים נעלים).

זה לא סתם. פרעה שהוא אינו יהודי – יכול להגיע, לחשוב ולחלום רק על עניינים נמוכים ו"ארציים".

לעומת זאת יהודי, אצלו הכל משתבח ועולה, ועד שהוא חולם על השמש, ירח וכוכבים.

תכל'ס? לרצות ולחשוב באופן שהחלומות שלנו יהיו על דברים רוחניים ומהותיים יותר…

אבל זה לא הכל.
אצל פרעה בחלומות אין אף 'מסר', אין אצלו 'משימה' או בשפת העולם 'הנעה לפעולה'. אצל יוסף לעומת זאת הסיפור הוא מעשי 'והנה אנחנו מאלמים אלומים… והנה השמש והירח ואחד עשר כוכבים משתחוים לי'.

חלומות מגיעים לא רק בלילה. לכל אחד ואחת מאיתנו יש 'חלומות'. חלקם ריאלים וחלקם פחות, חלקם ארציים וחלקם נעלים יותר. אצל חלקנו החלומות נעשים יותר גבוהים ומשמעותיים ולפעמים להיפך…

המסר מפרשת השבוע שלנו הוא כפול:
ראשית – יהודי צריך לשאוף תמיד להיות בסדר עולה, לחלום על דברים גבוהים יותר ורוחניים יותר.
שנית – כל דבר צריך להיות לו "תכל'ס", הוראה בעבודת השם.

השבוע חגגנו את י"ט בכסלו ראש השנה לחסידות וחג הגאולה, ואחד הדברים שהם יסודיים בחסידות, הוא מה שלימד אותנו הבעל שם טוב על "השגחה פרטית".

רגע מרגש במהלך התוועדות י"ט בכסלו בו הענקתי למנכ"ל נמל חיפה מר מנדי זלצמן, דולר לברכה שהתקבל מהרבי מלך המשיח

כל דבר שראיתי, אפילו בחלום, ואפילו 'בחלומות' של היום, צריכים להניע אותי לפעולה.

לא נוכל לזכות בלוטו אם לא נמלא טופס, וגם לא נוכל להגשים חלומות אם לא נהיה ב'מוד' כמו אצל יוסף, של עשיה בפועל.

השבוע נחגוג את חג החנוכה, חג האור.
אני מאמין שמאות אלפי יהודים מצפים שחב"ד יחלקו להם סופגניות (למרות שחב"ד עדיין לא הקימו מפעל שכזה..), אבל התפקיד של כל אחד ואחת מאיתנו, כן גם את ואתה קוראי הטור הזה, הוא להניע את עצמנו לפעולה. לקבל החלטה להשפיע על עוד מישהו או מישהי להדליק נרות חנוכה, להאיר עוד בתים חשוכים ולהוסיף באור עד לגאולה האמיתית והשלימה, בקרוב ממש!

בשבוע הקרוב נקיים פרויקט מיוחד מאוד לזכרה של אור אלבז ז"ל (שנהרגה לפני מספר שנים בתאונת דרכים במנהרות הכרמל), בו נחלק מאות שמיכות פוך ומפזרי חום תקניים לקשישים ובודדים ברחבי העיר חיפה.

מאות תלמידי תיכון בעיר יעברו בבתים של אנשים שמחכים לקצת אור ויאירו להם את הבית עם שמחה, חנוכיה וערכה מחממת לחורף.

אין ספק שהפרויקט הזה יביא הרבה אור לחיפה, וזכות גדולה לכל אחד ואחת להיות שותף ולקחת חלק, עשו זאת כעת בקישור הזה!

תזכו למצוות
שבת שלום ומבורך, וחנוכה שמח ומאיר!


הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    כל הכבוד לרב יהודה גינזבורג שהעניק למנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן את הדולר שהתקבל מהרבי מלך המשיח. חג חנוכה שמח.חג המכבים וחג האורים שמח.שבת שלום.

  2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

    כל הכבוד לרב יהודה גינזבורג אשר העניק למנכ"ל נמל חיפה,מנדי זלצמן, את הדולר לברכה שקיבל מהרבי מלך המשיח. חג חנוכה שמח.חג אורים שמח שהיהודים החשמונאים ניצחו את היוונים.חג שמח ושבת שלום ומבורך לכם ולכל עם ישראל בארץ ובתפוצות.

הגיבו כאן לכתבה