קשישים רבים סובלים מתופעת היפותרמיה בעקבות הקור

קור קשישים: עשרות אנשים נפגעים מדי שנה ממגוון פגיעות קור, כאשר קשישים ותינוקות רגישים במיוחד לפגיעות אלו. הסכנה החמירה הפעם במעבר החד במיוחד שחל בימים אלה מחום לקור. ד”ר לאה אהרוני, מתריעה: “המעבר הקיצוני מימים חמים לקור עז, יחד עם שמים בהירים ו”שמש משקרת”, מהווים סכנה של ממש לבריאותם של הקשישים, שמועדים במיוחד לסבול מתופעה של היפותרמיה”.

003-_צוות_גריאטריה.JPG

צוות גריאטריה של דר לאה אהרוני (צילום: דוברות כללית)
פניות רבות של קשישים ובני משפחותיהם התקבלו בימים האחרונים במרפאה הגריאטרית של כללית בעקבות הקור העז והפתאומי שפקד את המדינה. צוות המרפאה שטיפל בפניות מציין כי קשישים רבים לא היו ערוכים לשינוי הפתאומי של מזג האוויר. חלקם לא מחוברים לתקשורת וכלל לא היו מודעים לגל הקור הצפוי, מה עוד שמבעד לחלון ניבטת שמש מטעה, כביכול מדובר ביום חמים. על כן, הם לא נערכו כראוי ולא היו די מוגנים מפני הקור והסכנה רבה.

דר_לאה_אהרוני_1._צילום_רמי_שלוש.jpg
ד”ר אהרוני
מנהלת השרות הגריאטרי של כללית מחוז חיפה וגליל מערבי ד”ר לאה אהרוני מסבירה:
“יכולת הגוף להתמודד עם תנאי קור נמוכה מהיכולת להתמודד עם תנאי חום ויעילותה מוגבלת בזמן. כאשר מדובר בתינוקות ופעוטות, מחד ובקשישים, מאידך הרי שמנגנוני ההגנה שלהם יעילים פחות ותחושת הקור פוחתת בגיל המבוגר, על כן הסכנה גוברת. מנגנוני ההגנה של הגוף בעת חשיפה לקור הינם בראשונה כיווץ כלי הדם ההיקפיים ובכך מניעת איבוד חום וכן צמרמורות הנוצרות מכיווץ שרירים ומטרתן יצור חום”.

עוד מסבירה: “פגיעות הקור נחלקות לשניים: פגיעות מרכזיות המכונות תת-חום הגוף או מכת קור ופגיעות היקפיות (בעיקר בגפיים), הנובעות מחשיפה ממושכת לטמפרטורות נמוכות, אשר גורמות לנזק לרקמות כתוצאה מהיעדר דם. במקרים קיצוניים, כשטמפרטורת הסביבה נמוכה מאוד (מתחת לנקודת הקיפאון), יש אף מצב של קפיאת האיבר”.

“שינוי של מעלה וחצי עלול להוביל לתוצאות חמורות וסכנה גדולה אצל חולי לב וריאות השלישי”

רופאי הכללית מדגישים, כי הקשישים רגישים במיוחד לתת-חום (היפותרמיה) תופעה המוגדרת כירידת חום הגוף אל מתחת ל-35 מעלות (כאשר הדרך הנכונה לבדוק את טמפרטורת הגוף הינה רקטלית). אפילו שינוי של מעלה וחצי עלול להוביל לתוצאות חמורות והסכנה גדולה עוד יותר אצל הסובלים ממחלות לב וריאות, השכיחות כל כך בגיל ה- 3.

בנוסף, קיימים גורמים חיצוניים שעלולים להשפיע על מצבם כתוצאה מהקור: תזונה לקויה ושתיה לא מספקת, בגלל חוסר מודעות ויכולת לדאוג לעצמם ואצל חלק בלתי מבוטל בגלל מצב כלכלי דחוק, הגורם להם להצטמצם במזון ולא להצטייד באמצעי חימום. כמו כן, חלק מהתרופות שנוטלים הקשישים פוגעות אף הן ביכולת הגוף לוויסות חום.

אם לא די בכך, יש להוסיף את הקושי שלהם בלהזעיק עזרה והעובדה שרבים מהם חיים בבדידות ולכן עלול להיות עיכוב עד שמישהו מבחין כי הם במצב מסוכן כתוצאה מפגיעת קור. יש גם קשישים, בעיקר מקרב עולי חבר העמים, ששותים אלכוהול כדרך להתחמם ובכך מסכנים את עצמם, כי האלכוהול גורם להתרחבות כלי הדם ולאחר אשליה רגעית של התחממות צונח חום הגוף. גם שתיית קפאין מרובה אינה רצויה במצב זה.

“בכל סוגי פגיעות הקור יש לפנות את הקשיש לבית חולים”

צוות הכללית מציין, כי יש לזכור שבשלבים ההתחלתיים של ירידת חום הגוף, הקשיש לא יתלונן על הקור ולא יורגשו סימנים חיצוניים, כמו רעד. אולם, חשוב להיות ערניים למצב הקשיש שאנו דואגים לו: חשד לירידה בחום גופו צריך להתעורר בעקבות שהות ממושכת שלו במקום קר, רמת פעילות נמוכה, ירידה ברמת הערנות שלו, תופעות של בלבול וכמובן, כאשר הגוף קר למגע. בכל סוגי פגיעות הקור יש לפנות את הקשיש לבית חולים, תוך שמירה על חום גופו (תוך הימנעות מחימום יתר או מהיר) בהתאם לסוג הפגיעה. יש להימנע מחימום ישיר או עיסוי האיבר שנפגע.

צוות כללית קורא למי שמטפל בבני משפחה קשישים להיות ערניים לסכנות. לדאוג לחימום הבית לטמפרטורה של 24 מעלות ואף להקפיד על לחות באוויר החדר, לדאוג שהקשיש יהיה לבוש היטב ואף בלילה יגרוב גרביים. בנוסף, לוודא שהוא שותה 8-10 כוסות, גם אינו חש צמא ואוכל כראוי מספר ארוחות קטנות במהלך היממה. רצוי שיהיה בתנועה ופעיל גופנית, ככל האפשר. בעיקר יש להקפיד להיות בקשר עם הקשישים ולעקוב אחר מצבם, גם אם הם אינם מתלוננים. זה נכון תמיד, אך בעיקר בתקופה מסוכנת זו של המעבר המפתיע לקור החורפי. צוותי כללית עורכים פעילויות הדרכה לקשישים ולמטפלים בהם, כדי למנוע את נזקי הקור הקשים ולהעלות מודעותם להתנהלות נכונה בקור.

הגיבו כאן לכתבה