ליאור דץ מסכם את 20 שנות כישלון ההנהגה בחיפה: "תושבי חיפה לא מקבלים כלום מהעירייה תמורת ארנונה בשמיים" • פרשנות

עורך הדין והאדריכל ליאור דץ מתבונן בכהונתה של ראש העיר האדריכלית עינת קליש רותם ולא מבין למה היא ממשיכה להילחם בראש העיר הקודם יונה יהב ונותנת לנחשון צוק לנווט אותה ולקבל החלטות במקומה. בראיון פרשנות מיוחד לחי פה הוא מביט גם 20 שנה אחורה ומסביר למה חיפה מידרדרת כלפי מטה ולא עוצרת.


2013 – קליש מחממת מנועים

בבחירות הראשונות בשנת 2013 הצבעתי לקליש, כי הייתי אופוזיציה ליהב. לא היה לי שום תפקיד. נפגשנו אחרי הבחירות. אמרתי שאני אסייע לה בכל דבר, כי היא אישה ראויה. ההתרשמות שלי אז הייתה שהיא מאוד באופוריה. אנחנו חולקים כמעט אותה השקפת עולם. זה לא השתנה עם השנים. לאורך הקדנציה הזו בכל פעם, כשניסיתי לגייס אותה למאבקים, שחשבתי שהיא צריכה לקחת בהם חלק, היא לא רצתה. הייתי קצת מאוכזב מזה.

עינת קליש רותם בעת קמפיין שיקוע הרכבת "ים לא חומה" - כנס בקסטרא - ינואר 2013 (צילום - ירון כרמי)
עינת קליש רותם בעת קמפיין שיקוע הרכבת "ים לא חומה" – כנס בקסטרא – ינואר 2013 (צילום – ירון כרמי)

2018 – קליש מסתבכת בפלילים בתיק הבניה בזיכרון

כשקליש הסתבכה בתיק הפלילי עו"ד עופר אטיאס ביקש מאורי שילה לפרסם מאמר בידיעות חיפה, שהיא יכולה להתמודד כי אין במעשים שלה קלון. אורי כתב את המאמר. אני חלקתי עליו משפטית. אני טענתי, שהקשר עם הקלון הוא לא רלוונטי. פרסמנו את המאמר כדי לעזור לה ברמה הפוליטית. היא הרימה לי טלפון והתייעצה איתי בתור חבר.

עמדה אז על הפרק השאלה אם היא תודה באשמה או לא תודה. היא טענה שהיא לא ביצעה שום עבירה, והיא לא ידעה מה קורה באותו בית בזיכרון יעקב. הצעתי לה להילחם על חפותה עד הסוף. אמרתי לעינת שאם היא תודה באשמה אז יהיה לה קשה מאוד להתמודד על ראשות העיר.

התיאום עם עציוני בבחירות 2018

הייתי היועץ של עו"ד דוד עציוני לקראת הבחירות של 2018. הרמתי טלפון לעינת והסברתי לה את המצב. עינת הפנתה אותי לנחשון צוק. הוא התקשר אליי מיד. השיחה עם שניהם הייתה לא נעימה והפתיעה אותי.

הרעיון שלי היה לתקוף את עינת על כך שהיא מורשעת בפלילים. ככה השגתי טרפיק עם השם של דוד עציוני בכל מיני קבוצות בפייסבוק.

הגשתי תלונה ליועץ המשפטי לממשלה שעינת לא יכולה להיות חברה בוועדה לתכנון ובנייה. היועץ המשפטי לממשלה השיב לי שבגלל הבחירות הוא לא דן בזה. אחרי הבחירות הוא הגיע איתה להסדר, שלא היה מקובל עליי. בבג"ץ היועץ המשפטי לממשלה היה צריך להודות שהוא טעה שהוא לא ביקש קלון והמעשים, שהיא עשתה הם מעשים חמורים. כל מה שנשאר לבית המשפט העליון זה לפסוק לי הוצאות.

דוד עציוני בכנס פתיחת הקמפיין של מפלגת כולנו 1.2.2019 (צילום: ירון כרמי)
דוד עציוני בכנס פתיחת הקמפיין של מפלגת כולנו 1.2.2019 (צילום: ירון כרמי)

מפלגת העבודה הריצה את קליש וסביון

כשקראתי שמפלגת העבודה מריצה גם את עינת וגם את חבר המועצה לשעבר ישראל סביון, טענתי שמפלגת העבודה לא יכולה לממן שני מועמדים. היועץ המשפטי לממשלה אמר לעינת, שזה אסור. ייצגתי את דוד עציוני במחוזי, ובית המשפט המחוזי קיבל את העתירה ופסל אותה. הוא התנער מהעובדה, שאנחנו אלה שהובלנו את הפסילה שלה ולא שלח אותי לייצג אותו. השופט התיר לעינת לתקן את הדברים.

התברר לי שנחשון צוק מנהל את העניינים בצורה בעייתית ולדעתי הוא הגורם הבעייתי אצלה. הוא מוביל אותה. פנו אליי מספר חברי מועצת עיר וביניהם סופי נקש בכל מיני עניינים, שעלו על הפרק, וסייעתי להם. התחלנו בפעילות מסוימת. כשהיו דברים טובים שקליש עשתה, תמכתי בה ללא היסוס, על אף שזה בניגוד לדעתם של האנשים, שאני עוזר להם.

נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)
נחשון צוק (צילום: עיריית חיפה)

חיפה מידרדרת במשך שנים

העיר חיפה מדרדרת עוד מתקופת גוראל. מצנע הוא ראש העיר הגרוע ביותר. מצנע הוא אחד האנשים הערכיים ביותר, שאני מכיר. הוא איש ישר ומוסרי. מצנע היה ראש עיר גרוע, בגלל שהוא לא הבין, שמדינת ישראל השתנתה בתקופתו. אנחנו מדינה של עיר אחת, תל אביב. כל ראשי הערים רוצים להיות תל אביב, והם לא מבינים, שזה בלתי אפשרי. מצנע התעסק בלהקים את קריית הממשלה במקום לדאוג, שההייטק לא יברח מחיפה. לא רק שברחו מפה אלא בנו אזורי הייטק אחרים. באותו שלב כל חברות הדלק וההנהלות של חברות הביטוח ישבו בחיפה, והפסדנו הכול. מצנע לא הבין, שהתשתית הכלכלית של העיר נעלמה.

הן מצנע והן יהב לא הפנימו שהצמיחה של חיפה תתאפשר אם היא תוגדר על ידי ממשלת ישראל כאזור פיתוח א׳ לחברות הייטק (הטבות מס) ולא על ידי בניית מונומנטים כגון קריית הממשלה ואצטדיון כדוגל ענק.

עמרם מצנע (צילום - ירון כרמי)
עמרם מצנע (צילום – ירון כרמי)

כדי להשאיר את בוגרי הטכניון צריך איכות חיים ברמה גבוהה

לנו יש את הטכניון וצריך איכות חיים גבוהה בעיר על מנת שהסטודנטים, שמסיימים את הלימודים, יישארו כאן. איך עושים את זה? מייצרים לחיפה יתרון. חיפה היא עיר יפהפיה. צריך להיות חינוך מעולה וקהילה. אם את נותנת להורים האלה את מה שחשוב, הם ישארו בחיפה ויחזקו אותה. אחרי שהם עובדים קשה בהייטק עד שעות הערב, הילדים צריכים בתי ספר טובים.

מערכת חינוך כושלת

מצנע השאיר מערכת חינוך כושלת. ההשקעה של העירייה בתלמיד היא בין הנמוכות בארץ. בקריות משקיעים בתלמידים יותר. מה שעשו כאן היה הנשרה של תלמידים כדי להראות אחוז זכאות גבוה לבגרות. יש כאן שני בתי ספר פרטיים וגם האוכלוסייה הערבית לומדת בבתי ספר פרטיים, ולא מייצרים בתי ספר ציבוריים שיכולים להתחרות בבתי הספר הפרטיים. יותר מזה, אם אני שולח את הבת שלי לבית ספר ציבורי, אני צריך לקחת בחשבון שאני אצטרך להיפרד מ-1000 ש"ח ויותר לילד על שיעורים פרטיים. באזור המרכז את השיעורים הפרטיים מספק בית הספר, והייתי רוצה לראות את זה גם פה.

יש הגירה שלילית בחיפה

מעמד הביניים עוזב את העיר ואוכלוסיות מוחלשות מגיעות לכאן. זה מעמיס על העירייה כי יש פחות הכנסות מארנונה. כשהעובדים בורחים, לא בונים פה. הבעיה הכי גדולה שהייתה למצנע וליהב היא הקירבה של מצנע לרבין. הוא שכנע את רבין להשקיע כסף בקריית הממשלה. במקום להתעסק בביוב, מים וחינוך הוא התעסק בזה וזו הייתה טעות.

ניתוב תקציבים למקום הלא-נכון

ראש העיר לשעבר יונה יהב בגלל מלחמת לבנון השנייה והקירבה לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט קיבל תקציבי עתק עבור העיר. במקום להשקיע במערכת החינוך, הוא השקיע בקמפוס הנמל ובתשתיות כבישים. בסוף התושבים בחיפה שואלים את עצמם על מה הם משלמים ארנונה גבוהה ולא מבינים על מה הם משלמים ומה הם מקבלים.

קליש צריכה להבין שהיא כבר ראש העיר

קליש במקום להתעסק בלריב עם יונה יהב, היא פשוט לא מבינה שהיא כבר ראש העיר. היא צריכה להתעסק במה שהיא צריכה לעשות. היא צריכה להבין שהיא ראש העיר, לא יהב ולא נחשון צוק. היא קיבלה ירושה קשה, אבל עדיין אפשר לעשות עם זה משהו, אם תהייה השקעה בחינוך.

הקמת בית ספר ברמה גבוהה ביחד עם הטכניון

צריך לסגור את בתי הספר השש שנתיים עירוני א', חוגים ועירוני ה' ולהקים בית ספר ברמה של בית ספר פרטי. להקים בית ספר יחד עם הטכניון, האוניברסיטה וחברות ההייטק. אפשר לצאת עם תואר ראשון, אם דוחים את הגיוס בשנה. יהיו כמה מחלקות: מחלקת ספורט, מחלקת הייטק, בית ספר למדעי הרוח והחברה. רציתי למקם את זה איפה שהיום נמצא מרבז הקונגרסים כי שם יש תשתיות. לא צריך לבנות הרבה.

לבית הספר עירוני ה' ולבית הספר חוגים לא הייתה אפשרות להתרחב. אם נפנה את שני המתחמים האלה, יתפנה שטח יקר למגורים. הרעיון היה להפוך את המקומות לאזורים למגורים והכסף שיתקבל ישמש לתוספת למבנים.

בית הספר החדש יעבוד משעה 8:00 עד שעה 20:00. בית הספר הזה יתחרה בבתי הספר הריאלי וליאו באק. יהיו הסעות חינם לתלמידים, שישחררו את ההורים מהסעות. לתושבי חיפה בית הספר הזה יהיה חינם. אותו דבר נקים גם באזור עירוני ג' בנווה שאנן. זה יכול לחולל משהו.ריצה לראשות העיר

אני מקבל הרבה פניות לרוץ לראשות העיר. גורמים פוליטיים משני הקצוות הפוליטיים מציעים לי להתמודד על ראשות העיר. הייעוד שלי בחיים הוא להיות אנטי ממסדי, ולכן אני לא יכול להתמודד לראשות העיר. אני תמיד אהיה האופוזיציה. אני חושב שהכוח משחית, ולכן חשוב שתהיה אופוזיציה, שכל הזמן בודקת את השילטון. ההרגשה שיש לך כוח גורמת לאנשים לאבד את זה. כשכל פעם בוחנים את זה, זה המצב הכי טוב לשילטון.

תגובת העירייה תצורף לכתבה כשתתקבל.

הגיבו כאן לכתבה

29 תגובות
 1. ברונזברג אביגיל אמר/ה

  להקים בית ספר יחד עם הטכניון, האוניברסיטה וחברות ההייטק. אפשר לצאת עם תואר ראשון, אם דוחים את הגיוס בשנה. יהיו כמה מחלקות: מחלקת ספורט, מחלקת הייטק, בית ספר למדעי הרוח והחברה.
  אהבתי את הרעיון

 2. חיפה עיר פח אמר/ה

  אז יעצת לה לא להודות בפרשת הבית בזכרון כי הקלון לא רלוונטי ואז כשהיית היועץ של עציוני בנית קמפיין נגדה על העניין הזה?

  אני חושב שזה אומר הכל על האמינות שלך.

  1. ליאור דץ אמר/ה

   לא יעצתי לא להודות . זאת פרשנות לא נכונה שלך במה שנאמר. לצערי מרוב שנא אנשים לא שומעים ולא קוראים.
   עינת טענה שהיא לא עשתה את המעשה ולכן יעצתי לה כחבר לא להודות במה שהיא לא עשתה לטענתה ולהילחם . לאחר שהורשע בפלילים קראתי את פסק הדין הגיע לידי חומרים אשר הוכיחו אחרת שהיא ידע ואף חמור יותר .
   כמו כן החוק ברור בעניין מי שהורשעה בפלילים יש בעיה להיות חבר ועדה מקומית .
   אבל החמור ביותר שעינת ניסתה לגמד את המעשה והרשעה בפלילים ולזה לא הסכמתי לתת יד. במידה ועינת היתה לוקחת אחריות אז זה היה נסלח . העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה הסכים להודות בבג"ץ שאני צודק !!! וקבע כי המעשים שלה חמורים מאוד .
   בג"ץ קיבל את עמדה שלי בעתירה המנהלית

   קליש יכולה להיות ראש עיר טובה היא חייבת לקחת אחריות על המעשים שלה ולקחת את הסמכויות לידי ולנהל את העיר . יש ראש עיר אחד וזאת היא ויש מנכ"ל אחד לעיריה . הבעיה שנחשון צור הוא גם ראש עיר וגם מנכ"ל ולא מאפשר להם לעבוד

 3. יעקב פינגולד אמר/ה

  אין וויכוח על כלשון ראשי הערים של חיפה ב20 השנים האחרונות אבל מעל כולם זו עינת קליש ( נחשון צוק ) שפשוט לא מפסיקה לריב עם כל העולם ולייצר מדע בדיוני לעיר
  ולסיכום היא בטוחה שתבחר בבחירות 2023 ( אם לא יהיו עוד קודם בחיפה. …….. )

 4. אייל אמר/ה

  ישבתי במרפסת ביתו של אחד האנשים הכי קרובים לקליש וצוק, שאינו במעגל ההנהגה. במעגל העשייה ובבחירות במעגל ההתגייסות הטוטאלית. האכזבה הכי עמוקה היא של מי שהאמינו שקליש באה לשנות לתקן ולנהל את העיר אחרת. לשנות היא לא שינתה יותר מדי בעירייה. השאירה אנשים כושלים סדרתית כמו מהנדס העיר והגזבר. טעות קשה. שנית, חשבנו כולנו שהיא באה לשנות. לשנות גישה – מניכור לשקיפות. מבזבוז על שלטים וגינון לטיפוח וטיפול בכל מה שכתבת ליאור – חינוך, קהילה, תרבות, רווחה, בטחון אישי. חשבנו, שסדרי העדיפויות בתקציב הולכים להשתנות. אבל מהר מאד הבנו שיש אורווה חדשה, ולא ניקוי אורוות. יש 2030, שהיא אורוות יועצים מקורבים, המועסקים בשכר מופרז, ללא כל עשייה ממשית. כשלא הצליחה למנות את המקורב לה אמיר נפתלי למנכ"ל, כשבכלל ניסתה למנות אדם לא מתאים למנכ"ל, ואז עשתה הכל להכניס אותו לתלושי השכר העירוניים כיועץ תיירות – התברר שבסך הכל קיבלנו את החונטה של מצנע, ואת עדרי היחצ"נים של יהב, במתכונת חדשה – חבורת יועצים. ראש העיר לא באה להנהיג. כפי שאמרת, וכפי שאמר לו אותו גורם מקורב לקליש – היא מעולם לא הנהיגה את הסיעה או את העיר. כל ההחלטות, כל הפרנויה הפוליטית וכל הקואליציה המוטעית הייתה מעשה ידיו של צוק והגישה העיקרית הייתה סוג של נקמנות. במקום לקרב את הסיעות שתמכו ביהב, היא עסקה בהרחקתן. ובמקום להאציל סמכויות למי שבקואליציה, הדלת ללשכה הלכה ונסגרה עוד ועוד. זאת שביום לאחר היכנסה לתפקיד הייתה פתוחה בפני כולם לבוא ולברך, עכשיו הפכה לבלתי חדירה. בונקר ולא לשכה. אין ראיונות יוצאים ואין רעיונות נכנסים.

  כשישבנו על המרפסת, התבוננו במצב במרחק מסוים, שלקח בעצמו מכל העיסוק העירוני. אנשים טובים מתרחקים מהעירייה, זו בעיה. אנשי עסקים בכירים, משפטנים בכירים, אנשי היי טק ותעשיה בעלי כושר הנהגה ועשייה, לא רוצים את המטרד הזה להיות ראש עיר, או במועצה. החברות בה הפכה מתעודת כבוד, לכתם. כשראש העיר וסגניתו מחליטים לבלוש אחרי חברי מועצה, כפי ששמענו, או מתעסקים כמו בעידן יהב בציטוטים ללשכה ובפריצות לדוא"ל, כנראה יש אוירת פרנויה והסתרה שנולדו מהצורך להסתיר החלטות ויוזמות. הוסיפו לכך את ביטולי הארועים והפרויקטים בצורה לא חכמה, טחנות הרוח במלחמת שדה התעופה, תוך ביטול שדה בינלאומי ברמת דוד, והכנסת תעופה קלה ורועשת מהרצליה, נסיונות סגירת מוסדות חינוך ובתי ספר לספק את התאבון המגזרי החרדי בהדר ובנוה יוסף, העלייה בפשיעה תוך ביטול הסיירת העירונית ואי אמירת האמת לציבור בשלל תירוצים לחוסר הדילול שהביא למכת חזירי בר, כשהערים סביב מדללות והם מגיעים לחיפה.. דוחות שקריים ושיווק שלטים ותמרורים בתור פתרון וקבלתם את הקוקטייל הקטלני ביותר לעיר שהייתה צריכה חולדאי וקיבלה קואליציה חלודה ומתפוררת שבזה אחר זה פוטרה, או מודרה, עד שהתגבשה ככח פעולה למניעת קרקס ראש העיר נחשון צוק וסגניתו.

  שימו לב שכמעט כל מהלך בעשייתו של ראש העיר נחשון צוק, נגמר בכשלון צורם צורב או בוטל. למשל בנושא עתירת עמותת מעופפי הים בפני בית המשפט לעניינים מנהליים, שביטל את היתר הבנייה שהוציאה העירייה וקבע שהדברים בוצעו במכרז בחוסר תום לב. כלומר, הדברים נעשים בצורה עקומה, הקואליציה תפקדה בצורה עקומה, אחרי שנבנתה בצורה עקומה, מנהלת 2030 נעשתה כעיריה בתוך עיריה, שוב – בצורה עקומה הגובלת בפלילים תוך הכפפת שומרי הסף ועוד נשאר לברר מדוע והאם אוימו. העובדים המאויימים על ידי יהב בבחירות – זוכרים? – הפכו כנראה לעובדים מאוימים על ידי צוק. לכל הפחות, חוששים לבדוק ניגודי עניינים, חוששים לומר לראש העיר שהשיטה פסולה, חוששים לפסול את המקורביזם.

  אז ישבנו ודברנו על מה יקרה בעוד שנתיים. האם קליש תצליח, כלשונו ממש, לשחד את המגזרים הרוסי והערבי, שדרושים כדי לשלוט עוד קדנציה. כרגע, הם לא איתה. כרגע, היא עם החרדים, ואיבדה את הסיעה ואת הציבור שהצביעה לה. עוד נראה, שכמו עציוני ולזימי, יש חיים מחוץ למועצת העיר חיפה, ועם קצת קשרים פוליטיים ומכרזים נכונים, כל המעגלים סביב קליש וצוק יעלמו כמו רות בונה, ראש הסגל והכי קרובה לקליש בקמפיין, שגם מצאה את דרכה החוצה. כל האנשים הטובים והשותפים החזקים מצאו את דרכם החוצה. ראש העיר צוק, ושני סגניו קליש ואלפר, הם מה שנותר מקואליצית קליש.
  ואת הקרקס הזה, משרד הפנים חייב היה לעצור ולהורות על בחירות מיידית.

  בחירות לא יביאו שינוי אם לא יתמודדו אנשים ראויים ומנוסים. חיפה כדי לא לקבל עוד גוראל יהב מצנע וצוקלישים, ממפלגת העבודה והאבדון, או כל עסקנים פוליטיים גרועים באותה מידה ממפלגות אחרות, חייבת הנהגה רצינית ומנוסה בעולם המוניציפלי והעסקי-גלובלי. עינת קליש ונחשון צוק לא יודעים איך ליצור מחיפה עיר בינלאומית, עיר עולם. הם יודעים מה היו רוצים לראות. יש להם את החזון הנכון, אבל אין את היכולת לבצע. פה נבדל חולדאי מהרבה עסקני פוליטיקה וצבא אחרים. הוא הראה יכולת ביצוע ויכולת לעמוד מול משרדי הממשלה ולהוציא מהם את המיטב עבור תל אביב. כך בשיקוע קו הרכבת הקלה במרכז תל אביב, כך בסילוק בסיסים ומפגעים בקו החוף. בעוד שיהב, הראה יכולת מופלאה לקלוט לחיפה כל זיהום אפשרי, לפעול בשקשוקה להגדלת המזהמים (קרקעות צפון של בז"ן) תוך הסתרת עשרות מפעלים שהרחיבו את הזיהום והסכנות מאחורי "מאבק מיכל האמוניה" שגם הוא פעל באין מפריע שנים על שנים בצורה לא חוקית ולא תקנית.

  אז מה דרוש לחיפה? בעצם, אמרת בית ספר חדש. ואני אומר: דרוש לחיפה אזור סחר חופשי חדש. יש נמל המפרץ? יש קוי רכבת לירדן? תלמדו רבותי מערי נמל אחרות. אזור סחר חופשי במפרץ חיפה ועכו, שיזניק את הפעילות הכלכלית בו. מה עוד דרוש? שדה תעופה בינלאומי. קרב של להיות-או-לחדול לכל הפריפריה מהגולן הגליל ועד חדרה. ללא שדה תעופה בינלאומי בצפון, הערים יהפכו בזו אחר זו לערי לווין חלשות של מדינת גוש דן. מה עוד דרוש? דרוש האדם הנכון להנהיג, והאדם הנכון להיות מהנדס העיר. המנהיג צריך להיות בעל כישורים יוצאי דופן כפולים – פוליטיים פנימיים בעיר, וכלפי משרדי הממשלה. ועליו להיות מעל הכל, מנהל מוכשר ומנוסה. רצוי בכל תואר שני במנהל עסקים. שיידע מה דרוש להקים חברה, מה התהליך לנהל ולייעל אלפי עובדים. דרוש מנהיג. לא נער פוסטר עציוני בו תמכת, ולא אשת שיקום ערי תעשייה, ללא כלים לביצוע השיקום. מה שדרוש הוא אדם בעל יכולות ניהול יוצאות דופן, כדי לטפל בייעול ובניהול עיריית חיפה. שם נקודת הכשל העיקרית בתחרותיות עם מדינת גוש דן. עירייה לא יעילה מנופחת ועובדים חסרי שייכות וגאווה בעיר, או שלא גרים בה בכלל. זה מתכון להמשך הכשלון.

 5. שמואל גלבהרט אמר/ה

  המאזן של קליש שלילי ביותר, אולם דץ מפספס את עיקרי הדברים.

 6. אלי דבי אמר/ה

  קראתי את הכתבה במלואה וכל פעם מחדש מתרשם לטובה מדץ. למרות דעותיו השמאלניות, אני מעריך מאוד את האיש, הצקצועיות, דענותו, יושרו ובעיקר נחשותו להציף את האמת.גאה בך דץ ואני סבור שהיית יכול להיות אחלה ראש עיר נמרץ, דעתן,וכריזמתי.

 7. איתן אמר/ה

  התחלת טוב, המשכת ממש לא טוב וסיימת גרוע עם הרבה חוסר אמינות כלפייך. רעיונות גרועים ולא מחוברים לקרקע המציאות.

 8. זלמן אמר/ה

  האם הכותב קשור לליאור דץ המשקיע בנדל"ן בחיפה עם שותפיו מל"ו צדיקים וזקוק לחסדי העיריה ?

 9. משה אמר/ה

  כל מילב בסלע כמה עצוב ככה מדוייק

 10. יוסי אמר/ה

  הרבה מילים ומילים חלק נכון וחלק בבלת.
  עירוני ה בחטיבת הביניים ובתיכון הוא בית ספר מצויין. למה לסגור משהו טוב??? זה פנטזיות.

 11. יעקב אמר/ה

  זה לא מדובר ב20 שנה, אלא ב50 שנה.
  ואשמים הבלעדיים, הם תושבי חיפה ,שהכניסו אל תוך הקלפי, את הפתקים.

 12. שחר דוד אמר/ה

  ניתוח מעניין ,מאוד ,רעיונות יתרתיים מחוץ לקוספא,הלוואי ומישהו יאמץ אותם.חיפה כמרכז מטרופולין לא מובילה דבר.ההייטק מת"ם והאכניון אמוקים וצריכים להוות את אבן הדרך בכל ההתפתחות העתידית.

 13. נווה שאנני אמר/ה

  אין שום התייחסות לזיהום האוויר שמבריח תושבים מהעיר. זאת אחת הסיבות העיקריות, אם לא הגדולה שבהן להגירה השלילית.

 14. סמירה אמר/ה

  בית ספר מ8 בבוקר עד 8 ערב? זה הגיוני?????? מי יכול לסבול את זה????????

 15. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  לעו"ד ולאדריכל ליאור דץ תודה על כל מה שעשית. חג חנוכה שמח.שבוע טוב לך.תודה מיכל על הכתבה הנהדרת.

 16. קונסטרוקטור אמר/ה

  לידיעת כל תושבי חיפה,
  ניקוי האורוות המובטח צריך להתחיל עם ראש העיר בעצמה, אשר תחת ניהולה הכושל ובידיעתה מתבצעות עבירות על החוק, לכאורה, עבירות חמורות הרבה יותר מ"פרשת זכרון" שלה.
  מנהל ההנדסה בראשותו של מהנדס העיר הכושל ומול עינייה הפקוחות לרווחה של היועצת המשפטית, "התמימה" לכאורה, של העירייה שהצהירה במועצת העיר בשבוע האחרון כי "כל נושא שמגולגל לפתח דלתה היא מטפלת בו", והיכן בדיוק מגולם על ידה "מראית פני הצדק" במקרה הנדון, ובשיתוף פעולה מזהיר עם יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה, מנפיקים במודע היתרי בנייה בניגוד לחוק התכנון והבניה ובניגוד לחוק תמ"א 38, ע"י שימוש במסמכים שקריים במתכונת "מסמכי כיסוי" ועורכי בקשות היתר בניה ע"י מתחזים לכאורה, אשר לא מוסמכים עפ"י דין לשמש כעורכי בקשה (נושא הנמצא באלו הימים בדיון בביהמ"ש המחוזי בחיפה), תוך הטעיה מוחלטת ומודעת של חברי מועצת העיר, המשמשים כחברי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, תוך ניצול מחפיר של כוח השררה מול חברי מועצת העיר שאינם בקיאים בחוק ובתקנות התכנון והבנייה, המשמשים כחותמת גומי למעשי העבירה על החוק של האחראים והממונים על הנפקת היתרי בנייה.
  יש לצפות ששערורייה זו, הטומנת בחובה שיטה סדרתית של רמאות ואחיזת עיניים, תחקר לעומקה ע"י רשויות אכיפת החוק בזמן הקרוב, תוך הסקת מסקנות אישיות מתבקשות.
  נייחל לראש עיר ומנהלים עירוניים בכירים המכבדים את החוק ואת היושרה הציבורית.

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   קונסטרוקטור יקר, נגעת רק בקצה קצהו של קרחון ענק ממדים – חוסר התפקוד של מינהל ההנדסה בעיר חיפה – כשהוא קשור בחשדות כבדים למעשי שחיתות מקבלים עשרות שנים של חידלון וקריסה של העיר חיפה – ליאור דץ היקר סוקר רק 20 שנים, בפועל הכישלון ארוך בהרבה ופירוט הכישלון תואר על ידו ממש על קצה המזלג; הסיפור הרבה יותר מורכב – הנזק עצום – הרבה מעבר למה שהציבור יכול לשאת; צריך אנשים טובים בהנהגה – לא מנתקי מיקרופונים. אין ספק שלקאליש יש גם כוונות טובות – היא איננה מצליחה לממש אותן: הנורמה של רמיסת זכויות בעלי הקרקעות בחיפה, כפי שנהוג כאן עשרות בשנים, היא מוקד כישלון מרכזי, היא משליכה על חלק ניכר מהתנהלות העיר ובריחת אוכלוסיה חזקה מהעיר כמו גם הימנעות של אוכלוסיה חזקה מלרכוש בעיר דירה ולהשתקע כאן, כמו גם יצירת פקקי תנועה ושאר מפגעים – כל עוד עוולה חמורה זו נמשכת אין לעיר חיפה תקומה. אי אפשר להמשיך ולטאטא את האמת מתחת לשטיח השחיתות.

 17. Get help אמר/ה

  התושבים בעיר בחיפה פראיירים בדרגה גבוהה מאוד משלמים ארנונה גבוהה מאוד מאוד ואין תמורה לארנונה.כל הכסף הולך חלק לגנבים חלק לאוכלי חינם וחלק קטן לעיר חיפה אז אך יהיה שינוי לטובה לחיפה חיפה מתה מזמן ותמשיך למות

  1. אילן בורנשטיין אמר/ה

   יש כאן קריאה לעשות שימוש נכון בכסף ובמשאבים ציבוריים. הרעיון יפה, השאלה אם הוא ישים? לפי המצב בישראל בכלל ובעיר חיפה בפרט – מדובר בעניין תיאורטי ולא מציאותי – הכסף והמשאבים הציבוריים מיועדים לאנשים הנכונים ומתחלקים לאנשים שמגיע להם – זו הרי תמצית ההתנהלות של דיקטטורת הפקידות השלטת – והייתה אמור כבר להתרגל למהלכי השחיתות וההונאה במסגרת שלטונית כזו. בכל מקרה הרעיון התיאורטי יפה (אך כאמור לא ישים במקומותינו) – תודה.

 18. ד״ר בר מעיין אמר/ה

  כל הדברים המובאים כאן נכונים מאד ,כעת העיר בשפל המדרגה מכל הבחינות ,ואנחנו נדרדר למקום לא רק של פריפריה אלא פריפריה נחשלת
  העיר צריכה מנהיג עם חזון, שיפשיל שרוולים ויתחיל לעבוד במקום להלחם בשדים ,כפי שעושה קליש שמצטיינת רק בכשלונות והרעלן שלצידה ששמו צוק נחשון

 19. נעם אמר/ה

  רק 20 שנה?
  מי שאומר 20 שנה שיעזוב אותנו לנפשנו.
  אין לו מושג.
  55 שנים חיפה בירידה מאז אבא חושי.
  צריך להביא לחיפה ראש עיר שלא גדל בחיפה,אין לו קרובים בחיפה, ושום קשר בחיפה.

 20. אילן אמר/ה

  מסכים שצריך להשקיע בחינוך בחיפה. אבל מי שמכריז על עצמו כאנטי ממסדי אינו איש מעשה אלא קשקשן שלא לוקח אחריות.

 21. ירון ב. אמר/ה

  לסגור את בתי הספר ולהקים נדל"ן? והיכן ילמדו התלמידים- בבתי ספר מרוחקים עם הסעות? ממש חוסר הבנה בעירוניות קהילתית.
  לא מפתיע מדוע עינת ונחשון לא מעוניינים ביעוץ של דץ.

 22. אסף אמר/ה

  ליאור היקר , קשה להתווכח עם דברים שאתה כותב מתוך נקודת המבט שלך , כך אתה רואה וכך כותב .
  על דבר אחד יש לי ויכוח עם הדברים שכתבת , על האירוע של קליש בזכרון . משום מה כולם וגם אתה מתקמדים בנקודה של חומרת המעשים, והקלון שבהם . כמובן זה נכון . אבל הבעיה המרכזית לטעמי באירוע הזה היא שהוא מציף את יכולת , או יותר נכון את אי היכולת שלה בניהול. לנהל בנייה של בניין אחד – כשלה , איך היא יכולה לנהל עיר ? אני חושב ששלשת שנותיה הראשונות מוכיחות את הנקודה הזו , הבעיה המרכזית והעיקרית שלה – יכולת ניהול עלובה , אי הבנה של תהליכים אנושיים וקשר אנושי . אולי כוונותיה טובות , אבל אין לה שום יכולת לממש אותן , וכאשר להאיש הקרוב אליה ביותר מתנהג כמו "אחיתופל" התמונה רק נעשית יותר גרועה.

 23. קרן אמר/ה

  מצד אחד אתה כותב שמצנע היה ראש עיר נהדר, מצד שני כל החלטה שלו מבוקרת על ידך, אז תחליט. מצנע היה אחד מראשי העיר הגרועים בחיפה, הקמת פרויקטים גרנדיוזים (כל נושא המרינה ההזויה) שאמורים היו לעזור רק לבעלי הממון
  בגדול האוכלוסיה האשכנזית של חיפה מצביעה באופן קבוע למועמדי העבודה, אין שום מחשבה מעבר. אולי פעם יהיה פה ראש עיר שבאמת דואג לתושבים ולקידומה של רחת הערים, שפעם, הייתה היפות בארץ

 24. חייבים בחירות ומיידית אמר/ה

  קליש לא יכולה לנהל כלום. לא בזכרון, לא בסיעה שלה ובטח לא בעיריה.
  בשביל זה היא הייתה צריכה מנהל שינהל אותה, ולכן נפלה לזרועות נחשון צוק.
  קלייש "לא ידעה" מה קורה בזכרון. נניח. ידעה והורשעה.
  קליש "לא ידעה" מה קורה במינויים פסולים ושכר לא חוקי במנהלת 2030?
  קליש "לא ידעה" על המריבות של נחשון צוק עם כל הסיעות בקואליציה שלה?
  קליש "לא ידעה" על הבעיה העצומה שחוסר דילול החזירים יגרום בכל העיר??
  איש לא הכיר את נחשון צוק.
  נחשון צוק גורם שאיש לא יכיר את עינת קליש.
  אפילו אנחנו לא יודעים מה היא יודעת או לא יודעת.
  על עובדה אחת מסכימים כולם: היא לא מתפקדת כראש העיר. מכל בחינה.
  לברוח מישיבות. פעם אחר פעם. להפסיק שידורים כי לא נעים לה שהציבור ייחשף למחדלים הקשים בחוסר הניהול שלה.
  אבוי לאן הגענו. ראש עיר משתפנת, הטיפול שלה בנושאים מהותיים לעתיד העיר גרוע מהטיפול שלה בבנייה בזכרון.

 25. חנה הרשקוביץ אמר/ה

  מציעה שתרוץ לראשות העיר. אהבתי את הכתבה שלך והסבמתי עם מרבית הדברים.

 26. בחירות עכשיו ומיד אמר/ה

  חיפה חייבת בחירות מיידית.
  אני לא מבין למה חברי מועצת השינוי לא פונים לבג"צ לחייב את משרד הפנים לערוך בחירות.
  אל תאשרו שום תקציב, אין לראש העיר קואליציה מתפקדת. והיא עצמה לא מתפקדת כבר 3 שנים.
  הציבור רואה אותם רק בטקסי קריאת שמות רחובות למוזמנים בלבד שנערכים כמו מבצע סודי…
  יאללה מספיק עם הפארסה.

הגיבו כאן לכתבה