חזירים פולשים לגינות – תושבי חיפה לא ישנים בלילות • תאונות הדרכים עם חזירים מתרבות • התושבים מיואשים

חזירים בחיפה (צילום: אלבום פרטי)

למערכת חי פה ממשיכות להתקבל עוד ועוד תלונות מתושבים בחיפה שמתקשים להתמודד עם נוכחות חזירי הבר המתרבים בעיר, ושהמפגש היומיומי איתם משבש את חייהם

תושב חיפה שמוליק נבון, נסע לפני מספר ימים בשעת ערב בדרך פרויד, כשלפתע, חזיר בר רץ אל הכביש והתנגש ברכבו.

בשיחה לחי פה מספר נבון: "נסעתי בסביבות השעה שמונה בערב ופתאום רץ חזיר והתנגש ברכב. עצרתי לאחר כמה מטרים במקום מותר וראיתי שנגרם נזק לרכב. לגבי החזיר, אני לא יודע מה עלה בגורלו, חיפשתי מסביב ולא מצאתי אותו. להערכת השמאי, מדובר בנזק של כ-10,000 ש"ח שנגרם לרכב".

רכב נפגע מחזיר

"מזל שהכביש היה ריק"

תושב חיפה נוסף סיפר לחי פה כי לפני מספר ימים, בדרכו לעבודה, גם כן בכביש פרויד, בשעת בוקר מוקדמת במיוחד, כשהכביש היה כמעט ריק לחלוטין, רץ לפתע אל הכביש חזיר בר ורק במזל הספיק הנהג לעצור ולא פגע בו. "מזל שהכביש היה ריק", הוא אומר "כי אם היה מישהו נוסע מאחורי, זה היה יכול בקלות להיגמר באסון".

החזירים מגיעים והכלבים נובחים

תושבי שכונת נווה שאנן בחיפה, סובלים כבר זמן רב מבעיית חזירי הבר. החזירים מגיעים בכל יום לגינות בנייני המגורים, דבר שגורם לכל הכלבים בסביבה לנבוח ללא הפסקה. הרעש העצום מהנביחות הרמות פוגע קשות באיכות החיים של התושבים.

נביחות כל הלילה, עם הגעת החזירים | צפו


"זה נהיה סיוט"

ס.א. תושבת נווה שאנן מספרת לחי פה: "לפני כשנתיים התחיל להגיע לשכונה חזיר בודד שעושה את אותו המסלול ברחבי השכונה, אלא שבשנה האחרונה הוא החליט כנראה להקים משפחה ויחד איתו החלו להגיע קבוצות של בין 15 ל-30 חזירים, רבים מהם גורים שמסתגלים מהיום הראשון למצוא מזון ברחובות בניגוד לטבע שלהם. הם מסתובבים דרך קבע, החל משעות הערב המוקדמות ועד לפנות בוקר ברחובות חניתה, התיכון, הבריכה, אשר, שאול, השל וברל. הם עוברים בין הפחים, מפרקים ערמות של אשפה ומייצרים מפגע תברואתי ולכלוך רב. פניתי כמה פעמים לעירייה והתשובות שלהם מגוחכות, ממש לעג לרש: אנחנו קושרים פחים, עושים הסברה, הוספנו שעות פינוי אשפה. סליחה, אבל עם כל הכבוד, אף אחד לא מפנה אשפה בשתיים לפנות בוקר!"

החזירים ליד הפחים (צילום: תושבי נווה שאנן)

בפחים הסמוכים לבית מגוריה, היא מספרת, מניחים פעמים רבות התושבים שקיות זבל מחוץ לפח: "יש פעמים שאני פשוט שמה כפפות והולכת לזרוק את השקיות לתוך הפחים בעצמי".

מפגש עם חזירים בטיול עם הכלב | צפו


"אני יכולה להיפרד מהשינה שלי"

"אבל הסיוט לא מסתיים בטינופת סביב הפחים", היא אומרת. "אני גרה בקומת קרקע, החזירים פולשים לגינה, חופרים באדמה, קורעים צמחים, מחרבים את הגינה וזורעים הרס. הם גם רבים ביניהם, נוחרים ונוהמים. אני אישית מגדלת כלב שמתחיל לצאת מדעתו ולנבוח גם כשהם במרחק רב מהבית, אז ברור שהוא נטרף כשהם בתוך הגינה ואז הוא נובח בקולי קולות. לשכנים רבים יש כלבים ומתחילה פה מקהלת נביחות מידי לילה, שיכולה להימשך גם שעה רצופה.

הם פשוט הרסו את חיי. הצורך הבסיסי של בנאדם, לישון שינה רציפה ובריאה, פשוט לא מתקיים. מידי לילה, כשמתחילות הנביחות, אני יכולה לברך לשלום את שנת הלילה שלי. זה הגיע למצב אבסורדי שאני מאחרת בבקרים למקום עבודתי, ומספר פעמים אף הפסדתי יום עבודה שלם. איזה בנאדם מסוגל לתפקד ללא שינה?!"

החזירים מגיעים כל לילה לגינת הבית (צילום: תושבי נווה שאנן)

"מרגישה שצוחקים לי בפנים"

עוד היא מוסיפה: "כל הפניות שלי למוקד העירוני ולמוקד החירום מקבלות שוב ושוב את אותה התייחסות – תשובות שערורייתיות, כגון: 'אנחנו יכולים ללוות אותך אם את מפחדת לצאת החוצה, אנחנו לא עוסקים בהרחקת חזירים' וכיו"ב. כשאני רואה את הפרסומים של העירייה אני מרגישה שצוחקים לי בפנים. אנחנו משלמים בחיפה ארנונה מטורפת ומה עושים עם הכסף? שמים שלטים "חזיר בר חיפאי לפניך", כאילו מדובר באטרקציה חמודה. קושרים פחים בשרשראות ומסגרות ברזל מכוערות, מגדרים גינות ציבוריות, שזה כמו כוסות רוח למת, כי החזירים קופצים מעליהן, ומנסים לחנך את התושבים במקום לטפל בבעיה עצמה".

חזירים בנווה שאנן (צילום: תושבי השכונה)

היא ממשיכה: "אני לא אשכח איך בעירייה הציגו את זה כאילו מחפשים פתרונות הומניים לטיפול בחזירים. מה בדיוק הומני בלסכן חזירים בדריסה? מה הומני בחזיר שלא מצליח לצאת מחצר של בית ונלחץ ומשתולל ועוקר לעצמו שיניים? או חזיר שתושב, מתוך בורות ופחד, מכה אותו? איפה פה ההומניות?!"


חזירים בחצר הבית בשעות הלילה • (צילום: תושב נווה שאנן)

"החיים של כולנו נדפקו, אי אפשר להמשיך ככה"

צבי, תושב השכונה, אומר לחי פה: "קצב ההתרבות של החזירים הוא קטסטרופלי. אני בעלים של כלב, ולטייל איתו הפך לסכנת נפשות של ממש. אני נפגש עם עוד שכנים בגינות הכלבים, כולנו מדברים על זה שמפגש עם חזירים בטיול עם הכלב הוא אירוע מלחיץ. אני אישית מכיר שכנה שחזיר החליט לרדוף אחריה כשטיילה עם הכלב, לך תבין למה, זה לא שהחזיר הוא צפוי, ואחרים מספרים שהכלבים יכולים להתחרפן ממש ולנסות להבריח את החזירים, מה שיכול להסתיים בהתרסקויות הבעלים על הארץ ופציעות מיותרות".


חשוב לציין כי המצב אליו הגענו בעיר אינו מטיב, בלשון המעטה, עם שני הצדדים. התושבים שנפגעים במישורים השונים מנוכחות החזירים בצמידות אליהם, וגם החזירים משלמים מחיר כבד מהשהייה בתוך העיר, כשאנו שומעים על יותר ויותר חזירים שנפגעים ממכוניות או מאנשים שפוגעים בהם במכוון, ולא פעם מוצאים החזירים האומללים את מותם בייסורים קשים.
מה יהיה הסוף? ימים יגידו.

חזירים בנווה שאנן (צילום: תושבי השכונה)

מעיריית חיפה נמסר לחי פה בתגובה:

עיריית חיפה פועלת בשיתוף רשות הטבע והגנים להרחקת חזירי הבר משכונות המגורים. במסגרת זו משקיעה העירייה משאבים ומאמצים רבים בניקוי המרחב הציבורי ממקורות מזון המהווים גורם משיכה עיקרי של חיות בר לשכונות המגורים. לצורך כך פועלת העירייה לקיבוע כל פחי האשפה בעיר. בתוך כך, הוסיפה העירייה  משמרות לפינוי אשפה יומיומי ותגברה משמרות גם בשעות אחה"צ. לראשונה מתבצע ניקיון בגנים ובפארקים הציבוריים גם בשעות אחה"צ, כמו כן מוחלפים הפחים בגנים באשפתונים שאינם נגישים לחיות בר וכן הוקמה קרן סיוע לתושבים במימון גידור חצרות פרטיות. לצד כל אלה מפעילה העירייה קו סיוע שמספרו 5911* באמצעותו ניתן לקבל סיוע וליווי בפרק זמן מהיר.  לאחרונה החלה העירייה ליישם שלב נוסף בתכנית העבודה המשותפת עם רט"ג – גידור גבולות העיר בשולי שמורת הכרמל. בתוך כך השיקה העירייה קמפיין המאפשר לתושבים ללמוד על גורמי המשיכה של חזירי הבר לעיר והפעולות בהן נוקטת להרחקתם.

הגיבו כאן לכתבה

35 תגובות
 1. מיג'ור אמר/ה

  המוני חזירים, פשיעה בשפע, וקאליש אחת שישנה טוב

 2. זהבה אמר/ה

  דילול, דילול ושוב דילול !!!

 3. ירון חנן אמר/ה

  בואו נודה בכך. עיריית חיפה בהנהגת קליש לא רוצה ולא מסוגלת לתת מענה אמיתי למכת חזירי הבר בחיפה. התשובות של העירייה לא קשורות למה שהתושבים מצפים. על גישה מנוכרת כזו בדיוק לבעיית החזירים העיפו לאחרונה תושבי רומא את ראשת העיר. זה בדיוק מה שיקרה אצלנו! בלי פתרון להרתעת חזירי-בר מקירבה לבני אדם לא נגיע למצב נסבל!

 4. חיפאית אמר/ה

  לא מיואשים ולא כלום שנים יש לידינו חזירים שבאים בשקט מאוחר בלילה והולכים בשקט לא מפריע לישון ולא בטיח תפסיקו לתת במה להיסטריים שונאי חיות אתם מחפשים סיפורים בכוח .בואו תעשו תחקיר מי מצית רכבים באונברסיטת חיפה למה אתם לא מטפלים בבעיות האמיתיות? כנראה להכשיל את קאליש זה הדבר הכי חשוב לכם בחיים ולא אכפת לכם לעשות הסתה נגד חיות מסכנות בגלל זה אלוהים רואה הכל ויש קארמה אתם עיתונות מוטה ולא אחראית תתביישו

 5. סיגלית מוס אמר/ה

  אני גרה בורדיה, כך שכמה פעמים פגשנו חזירים גם בנהיגה , גם בהליכה . אני ממליצה לכולם להיות זהירים בנהיגה , ולא לנהוג בשכונות כמו במירוצים .
  גם בהליכה ניתן להיזהר, בטח לא להרגיז את החזירים עם זריכת אבנים או חפצים , פלש'ים ממצלמות ….

 6. יהודית אמר/ה

  בושה וחרפה לההנהלת עירית חיפה שאינה דואגת לביטחון התושבים
  ולרכושם.
  אתמול גם אני נזהרתי מהתקפה של חזיר
  זה מפחיד אנחנו לא חיים בן חיות.

 7. אורן אמר/ה

  אין שום פתרון יעיל חוץ מהשמדת חזירי הבר. אין ברירה. אנשים פוחדים לצאת מהבית בגלל שבערייה מסרבים חהשמיד את החזירים

  1. צח אמר/ה

   החזירים יו לפניך…אתה ניכנסת להם לחיים ולא להפך…אים היה להם פה לדבר הם היו רוצים להשמיד אותך אז לך ת………ן

 8. יהודית אמר/ה

  אנחנו ך

 9. נעמי קלרפלד אמר/ה

  החזרים עשו נזק גדול מאוד בגינה הפרטית שלי כולל חסימת מדריגות על ידי אבנים הגדולות שהם מזיזים מקיר נמוך והשטחת טראסות. מי ישלם עבור הנזק ושיקום הגינה? העירייה? ואני חייבת לשלם את הארנונה השנה? לא יתכן מצב כזה

  1. אחד העם אמר/ה

   תיתכופף יא עצלן ותחזיר האבנים למקום. בריא ללב

 10. יהודית אמר/ה

  אנחנו לא חיים בגן חיות

 11. כהן אריאלה אמר/ה

  כספי ארנונה מבוזבזים לריק. בגידור. בקיבוע פחים. בהסברה, בפינוי אשפה, בשילוט חזיר לפניך מה בדיוק רוצים ממני שאני אתרחק לאן בדיוק. מה קורה פה לעזאזל.
  במקום לפנות את החזירים.
  אני רוצה לראות מה העיריה תעשה כשכל התושבים יחליטו לא לשלם ארנונה.

 12. משה אמר/ה

  סדום נהינו במקום להשמיד את המפגע מקימים חומות ויחידות שמירה על האזרחים המפוחדים,עולם הפוך.

 13. תושבת נו"ש אמר/ה

  החזירים היו כאן קודם ורק ההתנהגות של בני האדם- פלישה לאזורי מחיה והשארת זבל מביאה אותם לעיר. די לבכות "קליש קליש", הפיתרון צורך יותר מרק ראש עיר אלא שינוי גישה בקרב התושבים עצמם

 14. פרוזר השמן מעריית חיפה אמר/ה

  תגישו תביעה אישית כנגד צוק הגדול וכנגד קליש. כולם עוזבים אותם, גם העוזר הגינגי שלה וגם הסמנכ"ל עזבו השבוע. דיי לכו הביתה אף אחד לא אוהב אותכם!!

 15. פרוזר השמן מעריית חיפה אמר/ה

  עיר מגעילה, איכסה

 16. אשל אמר/ה

  משחקים בקקה … עירית חיפה מגיבה כמו ילדים. תתחילו להרוג את החזירים, תעוררו מהומת אלוהים ואז יתייחסו … העיריה, המדינה וכל יפי הנפש …. לא יהיה פיתרון יעיל אחר.

 17. יוסף אמר/ה

  מדינה של הייטק וסטארטאפ נכנעת לחזירי בר. הזוי

 18. שומרת חוק אמר/ה

  ראיתם מה קורה בכביש פרוייד הפכו את כל גינת ההפרדה
  ככה זה בטבע ״לקחתם לי את אזור המחיה עכשיו תורי״

 19. ירוני אמר/ה

  עיריה עלובה. כאילו אנחנו נמצאים בעולם השלישי. אין דין ואין דיין והטוב בעניו יעשה

 20. אלעד אמר/ה

  נראה שהכלב עושה עבודה טובה

 21. דניאל אמר/ה

  אני מרגישה ברמת חיים ירודה.
  לא יכול להיות שדבר כ"כ טריוויאלי כמו לצאת מהבית או להכנס הביתה אני אפחד מימנו.
  הגעתי למצב שאני מחכה שיגיע מישהו כדי שיעזור לי לעלות לבנין.
  סליחה אבל זה לא חיים ככה
  קאליש מימני בפעם הבאה תקבל לא אחד ענק!

 22. אייל אמר/ה

  חזירים דפקו לי את הרכב, פניתי לעירייה לא נעשה דבר

  1. אןרם אמר/ה

   גם ידידה שלי ראתה חזיר שנהם עליה והתקשרה לערייה, אמרו לה אין לנו מה לעשות תברחי, במקום לשלוח מייד וטרינר שישמיד את החזיר. זה בלתי נסבל חוסר האכפתיות לתופעה המדאיגה והמסוכנת השו

 23. נוסע תמידי אמר/ה

  מעניין מתי אם בכלל החיפה יפרסם משהו טוב על חזירי הבר

 24. אזרח אמר/ה

  קאליש היא סוכנת של נסראללה שנשלחה כמו טיל לחיפה כדי להרוס את העיר.
  מכת חזירים, מכת זבל, מכת כבישים שבורים, מכת סגנים ערבים…
  היא לא תעזוב עד שלא תהרוס את העיר עד הסוף!!!

 25. חיפאי עצוב אמר/ה

  אני מקווה שחזיר יתנגש קשות בקליש, פיזית, שתבין את הסכנה ותפסיק לזרות חול בעיני כולם, שממש לא מטומטמים כמו שהיא חושבת שהם.
  ואז אולי היא תבין.

 26. אייל חיפה אמר/ה

  הדו"ח על מספרי החזירים בחיפה הוא פייק מוחלט. טענו שבואדי שיח יש 12-15 חזירי בר בסך הכל. אנחנו ראינו מספר כזה בשיירה וכשהמשכנו במורד השכונה ראינו עולים מהואדי עוד כמה. וזה היה לפני שנה מאז המליטו בטח עשרות. אין גבול לנסיונות העירייה הזאת לשקר לתושבים, לטייח את המצב, למצוא איך לא לעשות מה שצריך – לדלל דחוף, ולצאת בקמפיינים
  על חזירי הבר מכספי המיסים שלנו. אנחנו מממנים את התעמולה במליוני שקלים של ההזויים בעירייה בגלל בעיה שהם פשוט
  מסרבים לפתור.
  הגיע זמן להגיש עתירות יקרות מאד אולי אפילו תביעה ייצוגית נגד העירייה על מטרדים קשים מחזירי הבר, חוסר הפעולה, פעולה שאינה הולמת את גודל הבעיה ובזבוז כספי ציבור על גידור ושילוט ופרסום במקום דילול הבעיה כפי שנעשה בהצלחה
  בעשר השנים שקדמו.

 27. טובה אמר/ה

  ביציאה מהמנהרה לנוה שאנן התפרצו לכביש זוג עם חזיר קשור בחבל כמו חיות מחמד. הרכב קיבל מכה חזקה מהחזיר. בצד עמדו שתי מכוניות אכיפה עירונית והתעלמו

 28. abra61 אמר/ה

  אתם יכולים לברבר עד מחר! לחפש " פתרונות הומניים", לקשור פחים, ללחוש לחשים, לשרוק במשרוקיות ועוד מלא "פתרונות יצירתיים מחוץ לקופסא".
  הבעיה נוצרה שהפסיקו לצוד אותם! נקודה!!!
  כשאנשים מפגרים, מאכילים אותם, משחקים איתם בכדורגל ומאמצים אותם כחיית שעשועים…החזירים ישארו בחיפה לשגשג.
  ללכוד 6 חזירי בר ולהעביר אותם לזכרון יעקב למשל, זה לא פתרון. מאחר ולא נראה לי שקיימת תוכנית ללכוד אותם וליצא אותם לגני חיות בחול, הפתרון היחידי זה לחקות את הטבע .
  בטבע יש טורפים שדואגים לאזן את הילודה. בחיפה, חוץ מגן חיות, אין נמרים ואריות…תודה לאל.
  צריך לדלל קיצונית: לאמור לחסל בירי, אחד לשנתיים, עשרות חזירי בר וכך המצב יחזור לקדמותו.
  אני כותב ללא רמזים וללא פוליטיקלי קורקט.
  למי שלא נראה ולא מוכן קבל את העובדה הזאת, שימשיך לחיות בפחד מהחזירים.
  ראש העיר שבחרתי בה שלוש פעמים (ראשונה, אחרונה ויחידה), מעדיפה לשמור על חזירי הבר, על חשבון ביטחון והשקט הנפשי האזרחי.
  זה מה יש!!!!! תפנימו ותעשו את החשבון שלכם: מתאים או לא מתאים לכם?
  משה

 29. נוה שאננית אמר/ה

  כבר שנים שאני פונה לעיריית חיפה בעניין מכולות האשפה הנמצאות בתוך חניון ברח ניסינבויים בנוה שאנן. אין קול ואין עונה!!!
  החזירים ממשיכים להגיע למכולות כבר ב 6:00 לפנות בוקר. לא מספיק שההומלסים מהלילה הופכים את כל המכולות אז החזירים הם משלימים את העבודה. בושה לעיריית חיפה!!!

 30. צח אמר/ה

  אוי ואבוי….ממש חזירים……

 31. איקס אמר/ה

  תקשיבו טוב בני אדם מחורבנים …הגיע זמן שמישהו סוף סוף יגיד לכם….במשך עשרות שנים בשת תאוות הבצע השמדתם את הטבע חמסתם ואנסתם אותו עכשיו הוא מחזיר לכם כגמולכם…אז תאכלו את מה סבישלתם ותהנו….

 32. שרה רוסו אמר/ה

  לא להאמין איך גורמים לנו להסתגר בבתינו, לסכן את חיינו בכבישים ולגרום לילדינו לפחד ומאידך נותנים לחזירים להסתובב בעירינו בחופשיות.
  כל

הגיבו כאן לכתבה