הייתם מעורבים בתאונה עם חזיר בר? חזיר השחית את רכושכם? יש מה לעשות! • חזירים בחיפה

חזירים מסתובבים בשכונות (צילום: מירב הבר)

הייתם מעורבים בתאונה עם חזיר? רכושכם נפגע מחזירים? חזיר פגע בכם באופן כלשהו? מה עושים? למי פונים ואת מי תובעים? עו"ד שמואל שטיינר עונה על כל השאלות

בעיית החזירים בחיפה כבר כ"כ מוכרת לכולם, גם ברמה הארצית, ומזמן כבר הפכה לאחד ממאפייני העיר. אלא שבשנים האחרונות הבעיה גדלה אף יותר, בעקבות התרבות החזירים המהירה וההתבייתות שלהם במרחב האורבני. חזירי הבר בעיר הפכו כבר לחלק מהנוף החיפאי, ניתן לפגוש אותם בכל יום ובכל שעה, בשעות הבוקר או בערב. בדרככם לעבודה, לסופר, לבתי הספר או בחזרה הביתה, בכל רגע יש סיכוי טוב שתתקלו באיזה חזיר בר או במשפחה שלמה.

אם פעם חזיר הבר פחד מבני האדם ואפילו למשמע רעש של אנשים מתקרבים היה בורח, כיום החזירים בחיפה מרגישים כבני בית לכל דבר. ישנם תושבים שרואים בחזירים יצורים חמודים וחביבים ונוכחותם בסביבתם אינה מפריעה להם ואף ההיפך מכך. מהצד השני, ישנם תושבים החוששים מפניהם, נרתעים מהמפגש איתם ודורשים למצוא פתרון מידי כדי להרחיקם מהמרחב העירוני.

חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)
חזיר בר בשכונת כבביר בחיפה (צילום: שי כרמי)

לאחרונה אנחנו אף עדים למספר מקרים לא מבוטל של פגיעות בגוף וברכוש בעקבות מפגשים עם חזירים. פגיעות כתוצאה מריצה מבוהלת מפני חזיר מתקרבים דווחו מספר פעמים לאחרונה כך גם תאונות דרכים בהן רכב התנגש בחזיר או להיפך – חזיר שבעת דהרה התנגש ברכב וכיו"ב.

שוחחנו עם עו"ד שמואל שטיינר, כדי לקבל ממנו תשובות לשאלות וכדי שנדע מה עושים במקרים של פגיעה ונזקים הנגרמים כתוצאה ממפגשים עם חזירים.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
עו"ד שמואל שטיינר
עו"ד שמואל שטיינר

שני סוגים של תאונות

עו"ד שטיינר מסביר כי ישנם שני סוגים של תאונות: תאונת דרכים שמשמעותה בחוק פגיעה עקב נסיעה ברכב או תוצאה של פגיעה של רכב בהולך רגל, אשר גורמות לפגיעה בגוף. הסוג השני הא תאונות שגורמות לפגיעה ברכוש.

במקרה שנהג רכב פגע בחזיר בר שהתפרץ למרחב הנסיעה שלו וישנה פגיעה בגוף, ולנהג יש פוליסת ביטוח חובה, יכול הנהג לפנות באמצעות פוליסת ביטוח החובה ולתבוע את ביטוח החובה לנזקי גוף. חשוב לציין שהדבר תקף לרכב דו גלגלי וארבע גלגלי, וכל רכב שיש לו ביטוח חובה. קורקינט או אופניים חשמליים אינם כלולים, היות שאין בהם ביטוח חובה.

אם ההתנגשות או התאונה התרחשו במסגרת העבודה, כלומר, במהלך הנסיעה לעבודה או בחזרה מהעבודה, כאן אפשר להגיש תביעה לנזקי גוף נגד הביטוח הלאומי (תאונת דרכים בעבודה).

במקרה של פגיעה ברכוש

לדוגמה: רכב חונה ברחוב וחזיר שטייל בסביבה חיפש מזון בפח האשפה הפך אותו על הרכב או שהפח התגלגל ופגע ברכב וגרם לו נזק, כאן יש זכות תביעה כפולה. אם יש ביטוח מקיף לרכב אז פונים לביטוח מקיף שמחזיר את הכסף למבוטח וסביר להניח שחברת הביטוח תתבע את העירייה, בדרישה שתחזיר לה את הכסף. במקרה שאין ביטוח מקיף, אפשר להגיש תביעה נגד עיריית חיפה.

חזיר חיפאי בפוזה אופיינית (צילום: אלבום פרטי)

נקודה חשובה נוספת: נניח שבבית פרטי יש בריכה וחזיר נכנס לבריכה בעת ששוהים בה ילדים, קפיצת נחזיר לבריכה גרמה לפגיעה באחד הילדים. השאלה הנשאלת במקרה כזה, היא האם ניתן לתבוע את העירייה. ההערכה הזהירה שלי, היא שיש סיכוי, במצב של פגיעה בגוף, שבית המשפט ימצא את הדרך לחייב את העירייה לשלם בגין הפגיעה.

ומה עם הבית?

לגבי פוליסת ביטוח בית, הדבר תלוי בסוג הפוליסה, מה הכיסוי הביטוחי נותן ואילו החרגות ישנן בפוליסה. אין תשובה אחת לשאלה הזו, שכן תלוי הדבר בפוליסה הספציפית.

שטיינר מציין כי עדיין אין מספיק תביעות הנוגעות לפגיעות הקשורות לחזירים, ולדעתו הדבר מפתיע. ככל הנראה, הוא אומר, הסיבה לכך היא אי המודעות לנושא.

עו"ד שטיינר מוסיף: "אני פונה לציבור ואומר, אל תוותרו. השתמשו באפשרות למצות את זכותכם ולתבוע את העירייה ואת הביטוחים על מה שמגיע לכם".


הגיבו כאן לכתבה

8 תגובות
 1. רונאל אמר/ה

  עיריה עלובה כולל כל ראשי העיריה וחברי המועצה שאמורים ליצג את הציבור ולא עושים כלום

 2. אזרח אמר/ה

  העיקר שראש העיר מאמינה שהם היו פה קודם ובגלל זה אסור לדלל אותם…
  בבחירות הקרובות רק חזירי בר יצביעו לקאליש…
  היא פשוט מתנה לאופוזיציה!!!

 3. חיפאית אמר/ה

  אתם החזירים תפסיקו כבר להסית נגדם ימח שמכם
  בגללכם כבר כמב חזירים נפגעו מבני אדם הם לעולם לא פגעו באף אחד!! זה שפאקצה מטומטמת אחת נפלה על השרוך שלה וקיבלה שריטה שטחית ובכתה אוי אוי אוי ורצה לעיתון להצטלם כדי להגדיל עוקבים באינסטוש לא משנה את האמת ! הנסיונות הבלתי נלאים שלכם לפגוע בקליש על חשבון החזירים המסכנים יעלו לכם ביוקר יש קארמה !!

  1. רפי.גאליזר.פ אמר/ה

   תגיד יש בעולם עוד אנשים כמוך??

 4. שולה אמר/ה

  במקום שהחיזירים יפחדו מבני האדם בני האדם מפחדים מהם

 5. אורן אמר/ה

  לא נכנס להיבט הפוליטי אבל הנהלת העיריה חייבת לטפל בתו]פעה, אנשים נפגעים, לא יתכן שאנשים יחששו לטייל בלילה ברחוב בגלל שחזירים מסתובבים חופשי ופוגעים בבני אדם ומהווים איום ויוצרים פחד. צריך לטפל בתופעה גם אם זה כרוך בדילול החזירים באמצעות יריות. רק היום נפצע אדם בן 70 מחזים והובהל לביה"ח רמב"מ .

 6. רפי.גאליזר.פ אמר/ה

  תתבעו את קליש וצוק באופן אישי!!

 7. J.lee אמר/ה

  יש לחייב את החזירים בתשלום ארנונה , כמו-כן לכנסם ולתדרכם לזהירות בדרכים , לחצות רק במעברי-חצייה לקרוא תמרורים ושלטי-רחוב ולהישמע להוראת הרשות המקומית.

הגיבו כאן לכתבה