טירת כרמל – מובייל

משה פרלמן, מוותיקי "קול ישראל" בחיפה, הלך לעולמו

משה פרלמן ז"ל (צילום: אקי פלקסר)

משה פרלמן, מוותיקי קול ישראל בחיפה, הלך לעולמו אמש (א' 24/10/21), בגיל 76

הלווייתו של פרלמן תתקיים מחר, שלישי 26/10/21, בשעה 16:00
בבית העלמין בחיפה בשער תמר

מלבד עבודתו כטכנאי, ובהמשך כמנהל אולפני קול ישראל בחיפה, משה פרלמן היה אמן רב-תחומי. כפסל, היה ממייסדי פסטיבל הפיסול הבין-לאומי שנערך כבר למעלה מ-30 שנה בחול המועד פסח, במעלות.

משה פרלמן ז"ל (צילום: אקי פלקסר)

בשנות עבודתו שימש פרלמן כמנהל ההנדסה בחיפה וכמפיק תוכניות רדיו רבות, ביניהן "רוח צפונית" בעריכת חיים אדור, ששודרה במשך שנים ארוכות מאולפני קול ישראל בחיפה. בנוסף, למד אמנות באוניברסיטת חיפה.

בסטודיו שלו בעין כרמל, עוד המשיך ויצר עד ימים ספורים טרם פטירתו. פסלי אבן גדולים מעשה ידיו של פרלמן, מוצבים ברחבי הארץ – בחיפה, במעלות, בירושלים, וכן במספר מקומות בעולם – בלגיה, צרפת, סין, יפן וקולומביה.

פרלמן בהשקת פסלו "צוהר" שהונח לפני 3 שנים ברחבת גן דניאל בירושלים. הפסל היה מונח מ-2005 עד 2018 בחצר קול ישראל בירושלים, והועבר עם סגירת רשות השידור ומכירת הנכס (צילום: אקי פלקסר)

העולם הנפלא שבנה סביבו

ד"ר מיקי מירו, מנהל קול ישראל לשעבר וחבר קרוב:
"משה פרלמן הוא לפני הכל אדם אופטימי, לא בגלל התעלמות מעוולות, אלא מתוך התפישה שבמקום להתלונן, חייבים לחשוב על משהו חדש, משהו מסקרן ומרתק. קשה לי לחשוב עליו במושגי זמן, קשה לי לחשוב שלא אוכל עוד לראות אותו, קשה ועצוב. אבל ברוחו של החבר שלי משה פרלמן, אומר שהוא רעיונר, יזם בנשמה. הכרנו בזמן שעבדנו ברדיו, בקול ישראל. נפגשנו בשידורים חיים בצפון, כשנפלו קטיושות וכששידרנו מעיר פיתוח צפונית כזו או אחרת. שידורים מורכבים ותמיד עם רוח טובה, שהשידור יצליח. לא סתם יצליח, יש רוח חיה שנותנת כיוון ומנחה, והכל בצנעה".

מירו מוסיף: "משה שעל הנייר הוא טכנאי, מנהל ההנדסה בחיפה, הוא משה שמנהיג חבורה ונותן בה כוחות לעשות ולהתחדש. מכאן הדרך להכיר את העולם הנפלא שהוא בנה סביבו, פסלים מעשה ידיו ומיזמים אינסופיים, שאחד מהם הוא סימפוזיון הפיסול באבן במעלות. העיר הצפונית שפורחת עם מגוון אינסופי של פסלי אבן. משה הכניס אותי אל העולם הזה והכרתי פנים חדשות שלו, כמי שמדבר עם האבנים ויוצר ממלכות ומוביל אותנו אל העולם שלו, אל הביקורת החברתית ואל האופטימיות שבפיסול באבן. מכאן הדרך לסדנאות בעין כרמל קצרה מאוד, לא בלי שנסקור אינספור פרויקטים בחג החגים בחיפה, בפירמידה, בוואדי סאליב. משה האמן, איש המשפחה, החבר שמארח עם כל הלב את כל מי שמבקשים לזרום עם הקצב, עם היוזמות ואפילו להופיע בפסטיבל עכו לתיאטרון".

"אני יכול לספר עליו עוד ועוד", נאנח מירו בצער, "אבל הגעגוע מציף את הלב באוקיאנוס של דמעות, עד שאני נזכר במילים של משה: "אוקיי, אז בוא נחשוב מה אפשר לעשות… משה פרלמן, אני מסרב לדבר אליך בלשון עבר, אני אוהב אותך ואת המשפחה".

משה פרלמן ז"ל • מתוך תערוכת הפייסבוק "עופות החול" של פרלמן וחברו אריה יאס (צילום: אריה יאס)

הלב והרוח החיה

אריה יאס, גמלאי רשות השידור במאי טלוויזיה, מנהל קול המוזיקה של קול ישראל וחבר קרוב:
"אני עדיין המום וכל כך כואב. משה היה החלק השני שלי. והיו לנו עוד כל כך הרבה תוכניות… כל כך השלמנו זה את זה… הוא זה שדחף אותי ליצור עוד ועוד, כל יום מחדש, תמיד להביט קדימה, לרעיון הבא. לתוכנית הבאה, ליצירה הבאה. לא יודע ולא קולט מה יהיה בלעדיו…

יחד עם משה יצרנו את תכנית הרדיוויזיה "ממעמקים דה פרופונדיס", שמשה היה המפיק, הלב והרוח החיה שלה, וששודרה באמצעות איגוד השידור האירופי לכל העולם בשידור חי, וזכתה מתוך אלפי תוכניות בעולם ב"ורד הכסף" בברלין…"


"אין הגדרות, אני אמן" • משה ביום פתיחת התערוכה "אחד+אחד" בפירמידה בחיפה (יוני 2021) | צפו


9 תגובות
 1. אילנה טובים אמר/ה

  עצוב מאד. יהי זכרו ברוך. לנצח אזכור את החוויות המשותפות עת לקחתי חלק במסגרת להקת הכיס בניהולה של טובה פורת, בשידורים החיים שמשה הפיק. הופענו דרכו בכל מיני מקומות בארץ. זוכרת בעיקר שידור מצפת ושידור בתוך מקלט, לא זוכרת באיזו עיר. היה איש מקסים ואהוב מאד.

 2. אריה אופיר אמר/ה

  הוא יחסר לי / לנו כל כך

 3. צביקה בירן אמר/ה

  כאב הצער לא מפסיק לרגע מהיוודע דבר לכתו של מושו בטרם עת. הלך חבר נעים הליכות ,בן אדם בכל רמח אבריו וכמובן אמן ויוצר וזה לא הכל כישורים רבים בהם התברך והתהרכו רבים בהכירם את מושו.
  יהי זכרו ברוך שלום חבר !!!

 4. אבי אמר/ה

  משתתפים בצער המשפחה העמוק, תהי מנוחתו עדן, שלא תדעו עוד צער. אתי ואבי

 5. גוזף אמר/ה

  רוב היהודים מתים בגיל צעיר מעניין למה?? יהי זכרו ברוך

 6. יהודה כהן אמר/ה

  משה פרלמן, בצער רב שמענו על לכתך מאיתנו. אדם צנוע אופטימי,תמיד מאיר פנים ושלב,אוהב אדם ושמח לטרום ולעזור,יהי זכרו ברוך.

 7. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  מצטער לשמוע

 8. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  יהא זכרו ברוך של משה פרלמן,איש קול ישראל בחיפה.תנחומיי למשפחתו.

 9. ישראל סביון אמר/ה

  Wow
  מצער לשמוע !
  יהי זכרו ברוך !

לא ניתן להגיב