מי חותם על תוכניות תמ"א המוגשות לעיריית חיפה? • דיון בביהמ"ש

תמ"א 38 בחיפה (צילום: ירון כרמי)

8 מהנדסים פנו לבקשת סיוע מבית המשפט בשל החלטת העירייה, לפיה על תוכניות של תמ"אות בגובה מעל 11.5 מ' יוכלו מעכשיו להיות חתומים רק אדריכלים רשויים.

הדיון, שהתקיים השבוע (ב' 25/10/21) עוסק בעתירה אותה הגישה קבוצת מהנדסים כנגד החלטת עיריית חיפה, לפיה יוכלו לחתום על תמ"אות לבניינים בגובה של 11.5 מ' ומעלה, הם רק אדריכלים רשויים.

במשך שנים אפשרה העירייה גם למהנדסים ואדריכלים לא רשויים לחתום על תוכניות של תמ"אות, דבר זה השתנה עם פניית מועצת השינוי לעירייה, בה הוצגה בפניה התקנה לפיה אדריכלים רשויים בלבד רשאים לחתום על התוכניות.

לאחר שבעירייה נבחנה פניית מועצת השינוי, הודיעה העירייה לכל הנוגעים בדבר, כי היות שעד כה ההתנהלות בנושא היתה, לכאורה, לא תקינה ועל תוכניות תמ"אות חתמו מהנדסים ואדריכלים לא רשויים, דבר זה ייפסק.

תמא באחוזה 2018 (צילום: מיכל ירון)

ההבדל בין כל אדריכל לאדריכל רשוי הוא שאדריכל רשוי המשיך להתמחות של 3 שנים נוספות במשרד אדריכלים מאמן, שקיבל אישור מיוחד לשם כך.

לאחר שההתמחות הסתיימה בהצלחה הוא עמד במבחן, שעושה המדינה בדומה למבחן עורכי הדין. רק לאחר 3 שנות התמחות ומבחן אדריכל מקבל את התואר אדריכל רשוי, ורק אז הוא רשאי להיות חתום על תמ"אות של מעל 11.5 מ'.

סגן ראש העיר מסיעת הירוקים אביהו האן:
"במשך שנים מנהל ההנדסה והוועדה המקומית לתכנון ובניה פעלו שלא על פי תקנות התכנון והבניה ואפשרו לאדריכלים ומהנדסים לתכנן מבנים גבוהים ומורכבים למרות שאין להם את ההרשאה לבצע זאת. כאשר הנושא הובא לידיעתי כחבר הוועדה המקומית, העליתי את הנושא והסתייגתי מתוכניות שתוכננו על ידי אותם אדריכלים שאינם מורשים. בעקבות ההסתייגות ובעקבות חוות דעת של רשם המהנדסים והאדריכלים מנהל ההנדסה קיבל החלטה לבצע בדק בית ולבחון מחדש תכניות אלה וטוב שכך, ולא לאפשר למהנדסים ואדריכלים שאינם בעלי מורשות להגיש תוכניות למבנים מורכבים".

אביהו האן – יו"ר הירוקים של חיפה וסגן ראש העיר (צילום: ירון כרמי)

את העתירה הגישו, כאמור, 8 מהנדסים, אותם מייצג עו"ד האני חורי. העתירה היא נגד הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה המיוצגת על ידי עו"ד קרן גולדשמידט מהשירות המשפטי של העירייה. הדיון היה בפני בית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים ועסק בצו ביניים הזמני, שהמהנדסים הצליחו לקבל, ומאפשר להם באופן זמני להמשיך ולחתום על תמ"אות.

החלטה בנושא תתקבל בהמשך ואנו בחי פה, נעדכן.

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. קונסטרוקטור אמר/ה

  טוב שהכתבה פורסמה וחושפת טפח מסגנון ההתנהלות הלקוי של מנהל ההנדסה בעיריית חיפה, בנוסף לעוולות נוספות הנהוגות במנהל ההנדסה ואשר ייחשפו בהמשך.
  מן הראוי שתושבי העיר ייחשפו לפועלו המבורך והיעיל של חבר מועצת העיר אביהו האן לטובת התושבים ולמען שמירה על החוק בקרב מי שהחוק לגביהם הוא בגדר המלצה בלבד ומרשים לעצמם לרמוס ברגל גסה את החוק לטובת אינטרסים ומניעים זרים.
  יש מקום להאיר שוב את שימת ליבה של מערכת חי-פה לגבי שגיאות הכתבת בכל כתבותיה כמו גם בכתבה זו, תוך מסירת נתונים שגויים.
  מן הראוי לעדכן את הכתבה בנתונים החדשים וכן להרחיב בנושא הכרוך בסכנה לדיירי הבתים, סכנה שהדיירים אינם מודעים לה בכל הנוגע ל"עורך הבקשה".
  כמו כן יש מקום בכתבה ליידע את הציבור הרחב על כך שביהמ"ש המחוזי מורה לעירייה ולוועדה המקומית חיפה על המשך ביצוע עבירות על החוק עד למתן פסק בנושא או עד למתן החלטה אחרת.

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  מקוה ,כי ראש העיר חיפה ,ד"ר עינת קליש רותם,תנחה את מינהל ההנדסה בעיריה לפעול כראוי. למען תושבי חיפה.ערב נעים.

 3. אייל אמר/ה

  מנהל ההנדסה בחיפה פועל כבר שנים כגוף שהמטרה שלו להרוס את איכות החיים של תושבי חיפה
  מי שעוקב ורואה מה אריאל ווטרמן מהנדס העיר תומך בו, פשוט יחשוב שהוא איזה נציג שתול של המזהמים
  או חברת הנמלים. הוא פושאובר מוחלט ומאפשר גם לרכבת ישראל לרמוס את חופי חיפה בלי סוף.
  אבל גולת הכותרת של מחדל מנהל ההנדסה זה מה שראינו בחביבה רייך ובברל כצנלסון וכמובן בכל הכרמל
  אישור פרוע של תוכנית תמא 38, ועוד עיבוי ועוד פינוי בינוי ברחובות חד סטריים צרים, בלי תוכנית כוללת לשכונה,
  בלי מספיק בתי ספר ומרכזי קשישים, עם תשתיות רקובות שלא מוחלפות וכבישים הרוסים שלא משופצים
  בונים את חיפה להיות עיר הסלאמס של ישראל. סלאמס וזיהום.

 4. יוסי מ-חיפה אמר/ה

  בהסתמך על המידע והתקנות כפי שהן משתקפות בכתבה, מסתמן כי לכאורה א.וטרמן הוא אבי אבות הטומאה. הרס והשמיד את חביבה רייך ואת כל רמות רמז עם חבריו הקבלנים. נקווה לעצירת ההרס והשמד בעזרתו של אביהו האן.

הגיבו כאן לכתבה