גיבור חיפה ההודי • זוכרים גם אחרי 103 שנים

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

גם אחרי 103 שנה: העיר חיפה וצבא הודו זוכרים ומצדיעים ל"גיבור חיפה" ההודי

הבוקר (חמישי, 7/10/21) התקיים בחיפה טקס האזכרה השנתי והמרשים לציונו של האירוע שסיים 400 שנה של שלטון טורקי בחיפה ולזיכרו של מייג’ור טאקור דאלאפת, מי שהיה מפקדה של "יחידת העילית של הפרשים ההודים", שנודע בצבא הודו בכינוי "גיבור חיפה", הנחשב לאחת הדמויות ההרואיות בהיסטוריה ההודית, לאחר נפילתו בקרב בו הסתער בראש יחידת הפרשים הרכובה על סוסים, על עמדות הצבא העותומאני שהשיבו בירי אש כבדה על הפרשים.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

האזכרה נערכה בבית הקברות הצבאי הבריטי בו נערך טקס הזיכרון לחיילים ההודים (הצמוד לבית הקברות הבריטי של חללי מלחמת העולם הראשונה). למי שלא יודע, "בית העלמין הצבאי הבריטי" נמצא ברחוב יפו 148 שבין מסעדות השווארמה לצומת דולפין בעיר התחתית, הטקס היה לזכרם של החללים האמיצים, משחררי העיר חיפה בו קבורים חיילים אשר השתתפו בקרבות בחיפה.

2 מפקדים הודים השתתפו בקרב וקיבלו את העיטור של "גיבור חיפה". כבר למעלה מ-10 שנים מתקיים טקס מרשים זה ברוב הדר צבאי, במעמד שגריר הודו בישראל מר סנג'יב סינגלה, נספחי צבאות המדינות השונות המשרתים בארץ וקצינים המייצגים את צה״ל, נציגי העמותה לתולדות חיפה ואורחים רבים אחרים.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

קרב הרואי במפרץ חיפה

היתה זאת מורשת היסטורית אדירה שנשכחה מן הזיכרון הלאומי: לפני 103 שנה בשלהי מלחמת העולם הראשונה, התקיים במפרץ חיפה קרב הרואי, כשכוח גדול של פרשים הודים אמיצים הסתער בחניתות ורובים על עמדות התותחים הטורקיות המבוצרות היטב – והכניע אותן, העיר חיפה השתחררה מעול הכיבוש הטורקי. יש לציין כי טקס מסורתי וצבאי זה נערך מידיי שנה בשנה בתאריך 23 לספטמבר, בו נכבשה העיר חיפה בשנת 1918, בגלל התאריך שנפל השנה בחג הסוכות התאחר הטקס במספר ימים. הטקס מאורגן ע"י שגרירות הודו בישראל ועיריית חיפה.

בכניסה לבית הקברות הועמדו שולחנות עמוסים בכיבוד כשבחלקו הרב גם כיבוד מהמטבח ההודי. רחבת אנדרטת הזיכרון התמלאה בסוף הטקס בעשרות זרי פרחים שהניחו הנספחים הצבאיים מהמדינות השונות וגופים אחרים, קושטה בדגלי הלאום, של חיפה והמדינות הודו וישראל.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

גם בדלהי זוכרים

בתוך כך, יש לציין כי לפני כ-13 שנים נודע לאנשי העמותה לתולדות חיפה כי בדלהי נערך כל שנה, ביום ה-23 בחודש ספטמבר, טקס אזכרה צבאי לזכרו של “גיבור חיפה” (כך הוא מכונה בשפה ההודית). עיריית חיפה פנתה לשגרירות ההודית והציעה לערוך טקס אזכרה צבאי בבית הקברות הצבאי הבריטי ברחוב יפו שבחיפה, שם קבורים כל החיילים הבריטיים שנהרגו בקרב על שחרור חיפה. בנספחות הצבאית ובשגרירות הודו התרגשו ונענו מיד לפניה ומאז נערך הטקס בכל שנה בתאריך הקרוב ביותר שניתן, לתאריך נפילתו של גיבור חיפה.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

על שם העיר חיפה

החשיבות המיוחסת בהודו לזכר החיילים ההודים ומפקדם שנפלו בקרב על שחרור חיפה, באה לידי ביטוי בשדרה המרכזית בניו דלהי שבהודו, שנקראה ע"ש העיר חיפה. בביקור ההיסטורי אותו ערך ראש ממשלת הודו נהנדרה מודי לפני כ-4 שנים בחיפה, במהלכו הסיר יחד עם ראש ממשלת ישראל לשעבר בנימין נתניהו ורה"ע לשעבר יונה יהב, את הלוט המספר על גבורת החיילים ההודים ומפקדם בקרב ההיסטורי.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

למען השלום בעולם

הבוקר, לדוכן הנואמים עלה הנספח הצבאי ההודי קפטן סאנדארמני קרישנאן, שניהל את הטקס ביד רמה ובחן רב, וראשון הדוברים באירוע היה שגריר הודו בישראל מר סנג'יב סינגלה, שציין בדבריו את הכבוד של החברה ההודית ואת התגייסות בני כל הדתות בהודו למען השלום בעולם וציין כי חיילים הינדים, מוסלמים ונוצרים, לחמו אלה לצד אלה במלחמות העולם ונקברו במקומות רבים בארץ. כמו כן הודה לעיר חיפה על הקשר היפה והפורה בין שתי המדינות.

הטקס הגיע לשיאו כשמשמר כבוד קטן וצבעוני, עשה את דרכו לעבר האנדרטה, נעמד בשתי שורות, ערך סדרת תרגילי סדר והצדעה שליוו את שתי דקות הדומיה ואת נגינת ההימנונים של הודו וישראל. בזמן זה קהל האורחים עמד על רגליו ואנשי הצבאות השונים הצדיעו. בטקס נטלה חלק גם יחידה מצבא הודו אשר דיגלה את נישקה, יחידה המשרתת במעבר הגבול בין ישראל עם סוריה ליד קונטרה.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

49 חיילים

המשך הטקס, היה מצעד ארוך של עשרות נספחים צבאיים, שהניחו זרים. רוב הזרים הונחו ליד האנדרטה המרכזית – ההינדית, אבל גם לא נפקד חלקה של אנדרטה משנית בחלקה אחורית של בית הקברות – של חיילים הודים מוסלמיים שנפלו בקרבות בצבא הוד מלכותה בחיפה. חלקות ההודים בקבר אחד נקבר אפרם של 29 החיילים ההודים של צבא הוד-מלכותה שלאחר מותם נשרפו גוויותיהם, בהתאם למנהג ההינדי. חלק מחיילים אלו לקחו חלק בכיבוש חיפה. בחלקה אחרת קבורים בקבר אחים אחד כל החיילים ההודים המוסלמים, בסך הכל קבורים בחלקה ההודית 49 חיילים.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

בטקס האזכרה נכחו רבים מאנשי השגרירות ההודית בישראל, לצד נספחים צבאיים רבים מהמדינות הזרות השונות, בהם: קוריאה, ויאטנאם, יפן, נורבגיה, צ'ילה, אוסטרליה, אנגליה, צרפת, איטליה, קנדה, בולגריה, גרמניה, יוון רומניה ועוד, אלה יכלו לחזות במפגן זיכרון לחללים ההודים, שנפלו בניסיון להשתלט על עמדות הטורקים בכידונים ובחרבות, ואפרם פוזר באחד הנהרות בארץ מולדתם.

לזכרו של גיבור חיפה ההודי (צילום: חגי פנקר) | צפו


סיפור הקרב

סיפורו של הקרב הוא כשלפני 103 שנים (23/9/1918) כבש הצבא הבריטי את חיפה במלחמת העולם הראשונה, מידי הטורקים. את הכיבוש ביצעה חטיבת הפרשים ההודית ה-15 של הצבא הבריטי ולוחמיה הפכו לסמל גבורה הודי. בעקבות דיווח מוטעה על פינוי הכוחות העותומאנים, ב-22/9/1918 ניסו הבריטים לכבוש את בלד א-שייח’ (היא העיר נשר כיום) אך הם נכשלו. בעקבות הכישלון, הורה הפיקוד הבריטי על חטיבת הפרשים ההודית ה-15 לכבוש את חיפה ולמחרת. ב-23/9/1918, עם שחר, פתחו הפרשים ההודים במתקפה על העיר חיפה. 2 גדודי פרשים של החטיבה לקחו חלק בקרב: גדוד הרומחים ג’ודפור וגדוד הרומחים מייסור. בסיוע של יחידת מקלעים בריטית, סיירים וסוללת תותחים ולאחר שעות של קרב, הצליחו הכוחות לכבוש את העיר בשעות הצהריים.

הכוחות ההודים של גדוד ג’ודפור לחמו באומץ רב וספגו אש מתותחים ומקלעים עותומאניים. מפקד הגדוד, רס”ן טאקור דלפט סינג, הוביל את ההסתערות אך נפגע בקרב ונהרג. את מקומו מילא סרן באהדור אמאן סינג ג’ודהה שהוביל לכיבוש העיר. גדוד ג’ודפור ספג 6 הרוגים (כולל המג”ד), 34 פצועים וכ-60 סוסים הרוגים. לאחר מותו, קיבל טאקור את התואר “גיבור חיפה” על אומץ ליבו וגבורתו. ב-1924 נחנכה בניו דלהי בירת הודו אנדרטת “טין מורטי” (שלוש הדמויות) ועליה חקוקים שמות כל החיילים ההודים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה. בכל שנה ב-23 בספטמבר מציין הצבא ההודי את “יום החייל ההודי”, לזכר הקרב לשיחרור העיר חיפה.

הצדעה לגיבור חיפה ההודי (צילום: אדיר יזירף)

הקרב לשחרור חיפה הפך להיות אבן יסוד במסורת הצבאית ההודית, סיפור גבורה של ממש. החל מ-2010, עת נחשף סיפור זה, מידיי שנה מקיימת שגרירות הודו בישראל טקס זיכרון לזכר החיילים ההודים שנפלו בקרב. הטקס נערך בחלקה ההודית בבית העלמין הצבאי הבריטי בקריית אליעזר, ומשתתפים בו חיילים הודיים, נספחים צבאיים וקהל רב.

הגיבו כאן לכתבה

3 תגובות
 1. סרפיקו אמר/ה

  יופי של כתבה! מעניינת ומקיפה ושופכת אור על תקופה היסטורית חשובה, שלא כולם מכירים.

  ישכויי'ח גדול!

 2. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  יופי של כתבה אדיר יזריף.

 3. רוני אמר/ה

  רוני מתקנת טעות – בלד א שיח – נקראה לאחר מלחמת השחרור – תל חנן – וצורפה לעיר נשר כשנשר קיבלה מעמד של עיר

הגיבו כאן לכתבה