האנשים שהביאו את הספינה אח"י "עצמאות" לבסיס חיל הים בחיפה

סמ"ר בריאן אדריאן קורטז פולי ורס"ב כרמל חלבי (צילום: דובר צה"ל)

החודש התקיים טקס הגעת ספינת הטילים מדגם 'סער 6' אח"י "עצמאות". ספינת אח"י "עצמאות" הגיעה מגרמניה אל חופי ישראל לאחר מסע שארך כשבועיים ולראשונה עוגנת בבסיס חיפה של זרוע הים. פרויקט ספינות המגן, אשר נבנו במספנות בקייל שבגרמניה, כוללות 4 ספינות טילים מדגם ״סער 6״ שעתידות לשרת בזרוע הים הישראלית. החודש הגיעה האונייה השלישית במספר, אח"י עצמאות. הגעת הספינה מסמלת אבן דרך משמעותית בחיזוק חוסנה המשאבי-כלכלי של מדינת ישראל. הספינות יהוו נדבך מרכזי במערך הגנת מרחב המים הכלכליים ומשאבי האנרגיה של מדינת ישראל בים.


רס"ב כרמל חלבי

בין המשרתים השונים הלוקחים חלק בפרויקט החשוב והמרגש, נמצא גם תושב דלית אל כרמל, רס"ב כרמל חלבי, בן 42, המשרת כטכנאי בקרת שליטת מערכות הנדסאיות בכיר. כרמל התגייס לצה"ל בשנת 1998 בתור חשמלאי, ועם גיוסו שובץ ושירת בספינת אח"י תרשיש, ספינת טילים שהוכנה לשירות בשנת 1995. לאחר סיום שירות החובה, כרמל החליט שהוא רוצה להמשיך בצה"ל בכלל ובזרוע הים בפרט, והוא מעוניין לחתום שירות קבע ולהתקדם בצבא. הוא חתם קבע והגיע למספנת חיל הים לצורך לימוד והסבת מקצוע לטכנאי בשמ"ה (בקרת שליטה מערכות הנדסאיות) בפלגת אלקטרוניקה.

עיריית טירת כרמל – רחב
רס"ב כרמל חלבי (צילום: דובר צה"ל)

במהלך שירותו הצבאי, כרמל היה שותף בשיקום ספינת אח"י חנית לאחר מלחמת לבנון השניה ולקח חלק בתהליך שיקום המערכת. מלבד כך, במהלך השירות, הוא לקח חלק במספר הפלגות שהוא מספר כי יזכור לכל חייו.

בתקופת השירות הצבאי יצא רס"ב כרמל חלבי ללימודי תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת חיפה ולאחר סיום הלימודים שובץ במספנת חיל הים בפלגת אלקטרוניקה. בסוף 2019, זומן לראיון אצל סגן מפקד השייטת, שם נאמר לו על כוונת השייטת לבחור בו להשתתף בפרויקט ספינות המגן ולשרת כטכנאי בספינת אח"י עצמאות.

כרמל משתף כי הוא חש תחושת שליחות ומוטיבציה גבוהה לקחת חלק בפרויקט של הבאת הספינה ושמירה על בטחון המדינה, והוא מסכם את המסע כמשמעותי, חוויתי ומרגש.

רס"ב כרמל חלבי (צילום: דובר צה"ל)

סמ"ר בריאן אדריאן קורטז פולי

תושב קריית ים, סמ"ר בריאן אדריאן קורטז פולי, בן 23, לקח חלק בפרויקט המרגש. בריאן משרת כמכונאי בספינת אח"י עצמאות.

בריאן נולד בשנת 1997 בברנקייה, קולומביה המוכרת גם בכינוי "שער הזהב של קולומביה". ברנקייה היא עיר נמל, ובראיין מספר שכל ילדותו בילה בים ושמשם הגיעה האהבה שלו לעולם המים, דבר שהוביל אותו גם לשרת בזרוע הים בפרט.

בריאן מספר שמצעירותו רצה וחלם להיות חייל ולשרת בצבא ההגנה לישראל. בגיל 17 טייל בישראל וכשסיים את לימודיו בקולומביה החליט לעלות לישראל לבד ולהתגייס לצה"ל. הוא עלה לארץ לבדו וללא ידע בשפה העברית. "זה לא היה קל בהתחלה", בריאן משתף, "אבל איכשהו הסתדרתי ואני לא מתחרט לרגע על ההחלטה".

סמ"ר בריאן אדריאן קורטז פולי (צילום: דובר צה"ל)

בדצמבר 2018 התגייס בריאן לצה"ל. הוא עבר קורס עברית וטירונות במחווה אלון, שם שמע על השירות בזרוע הים והוא מתאר כי דמיין את השירות בזרוע כמו בסרטים והיה בעל מוטיבציה גבוהה מאוד להגיע לזרוע הים. בריאן החליט שהוא מגשים את החלום, ואכן ניגש ועבר את המיונים לתפקיד הלוחם הימי.

עקב העובדה שעלה לבד לארץ, בריאן לא ראה את הוריו ומשפחתו זמן רב, אך למרות זאת משתף כי לעולם לא הרגיש לבד, "נכון שאין הורים או משפחה לצידי פה בארץ, אבל החברים הטובים, החברים שהכרתי בשירות הצבאי בזרוע הים, הם המשפחה שלי".

במהלך שירותו הצבאי, לבריאן הוצעה ההזדמנות להצטרף לפרויקט הבאת סערי ה – 6 ארצה, והוא כמובן מאוד התרגש ושמח והחליט לגשת למיונים. בריאן צלח אותם והתקבל לפרויקט ונסע לגרמניה על מנת ללמוד מאפס על הספינה החדשה והמתקדמת.

בהגיעו לארץ פגש בריאן את אמו ואת בת זוגתו דבורה, לאחר תקופה ממושכת בגרמניה, ובהמשך, יפגוש את אחותו הקטנה, אנדרה, אשר בזכותו עלתה גם היא לארץ להתגייס וממשיכה את דרכו כלוחמת ימית בזרוע הים. "לראות את אמא שלי ואת חברה שלי שהגיעו מקולומביה לאחר המון זמן היה רגע מאוד מרגש עבורי. ובכלל, כל החוויה שעברתי כאן היא חוויה שאני אזכור לעד".

סמ"ר בריאן אדריאן קורטז פולי (צילום: דובר צה"ל)

סמ"ר בריאן אדריאן קורטז:

אני שמח שהייתה לי הזכות להתגייס ולתרום למדינה כלוחם ימי, מתרגש וגאה בתרומתי להיסטוריית מדינת ישראל בהבאת ספינת הטילים החדשה "אח"י עצמאות" המצטרפת לצי הישראלי.
הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
  1. רפי רפול - חסון.חיפסטבל פה אמר/ה

    כל הכבוד לאנשים שהביאו את הספינה של חיל הים לחיפה. יישר כוח.

  2. אזרח1 אמר/ה

    כל הכבוד לשומרים על מדינת ישראל יישר כוח גאים בכם

הגיבו כאן לכתבה