הלוחמים החיפאים שהביאו את הספינה סער 6 הביתה (אח"י מגן)

סרן שירה קליגר (צילום: דובר צה"ל)

כוח לחימת השטח העיקרי של זרוע הים

שייטת 3, שייטת ספינות הטילים, היא אחת היחידות המבצעיות ביותר בצה״ל, והיא כוח לחימת השטח העיקרי של זרוע הים. הספינות מהוות כוח אש מרכזי הפועל בחשאיות בשטחו של האויב, לעתים אף עשרות מיילים ימיים מחופיה של מדינת ישראל. השייטת מוצבת בבסיס חיפה, בו עוגנות הספינות.

משימות שייטת ספינות הטילים נגזרות מיעוד זרוע הים: "לתת חוף בטוח ושיט פתוח לישראל". תפקידיה העיקריים של השייטת הם שמירת בטחונה של מדינת ישראל, שיתופי פעולה עם כוחות היבשה וחיל האוויר להגנה מהים, שמירה על העליונות הימית של מדינת ישראל, מבצעים לאיסוף מודיעין, מניעת חדירת גורמים עוינים לישראל דרך הים פעולות לאיסוף מודיעין, פעילות נגד פעילות חבלנית עוינת ומניעת אספקת נשק לגורמי טרור, מתן גיבוי לכוחות קרקע בפעולות המבצעיות והרשימה עוד ארוכה.

ספינת הטילים סער 6 אח"י מגן הגיעה לחיפה (צילום: מרום בן-אריה)
ספינת הטילים סער 6 אח"י מגן הגיעה לחיפה (צילום: מרום בן-אריה)

עם הקמת אסדות תמר, לוויתן ותנין בים התיכון, הורחבו משימות זרוע הים והן כוללות גם אבטחה של הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל בים. 

עיריית טירת כרמל – רחב

פרויקט ספינות המגן, אשר נבנות בימים אלו במספנות בקייל שבגרמניה, כוללות 4 ספינות טילים מדגם ״סער 6״ שעתידות לשרת בזרוע הים הישראלית. הספינה הראשונה בסדרה, אח”י מגן, הגיע אל חופי ישראל לנמל חיפה ביום ד’ 12/2/20 ומתחילה כעת את תהליך מבצועה במספנת זרוע הים, תהליך אשר עתיד להסתיים בעוד כ-18 חודשים. נוסף לתפקידים המסורתיים, ספינות אלה ימלאו תפקיד עיקרי בשמירה על אסדות הגז מפני תקיפות. בהמשך הסדרה צפויות להגיע שלושת ספינות הטילים החדשות אח”י עוז, עצמאות וניצחון. 

הגעת הספינות החדשות היא אירוע היסטורי עבור מדינת ישראל, אשר מתרחש פעם בעשרות שנים. רכישת הספינות החדשות היא השקעה לטווח הארוך, והקצאת משאבים אלו תתרום לשימור הביטחון הכללי. 

אח"י 'מגן' - ספינת הקרב המתקדמת מדגם סער 6 נמסרה לחיל הים הישראלי (צילום: דובר צה"ל)
אח"י 'מגן' – ספינת הקרב המתקדמת מדגם סער 6 נמסרה לחיל הים הישראלי (צילום: דובר צה"ל)

כחלק ממשימת ההגנה על מרחב המים הכלכליים, תפקידה של זרוע הים הוא לספק מעטפת מלאה, הגנה מרחבית והגנה צמודה בסביבת הנכסים האסטרטגיים למדינת ישראל. במידה שייפגעו המתקנים הללו, הדבר יגרום לנזק חסר תקדים לכלכלה ולמשק הישראלי, על כן, יצירת מעטפת הגנה רציפה וחדישה סביבן היא קריטית, ולא פחותה בממדיה מכל איום אחר בעורף. באמצעות ספינות המגן החדשות יכולה זרוע הים להשיג את השליטה בשטח המים הכלכליים ולספק את ההגנה המיטבית מפני שלל האיומים בזירה הימית.

“הסטי”לנים”

הלוחמים הימיים, “הסטי”לנים”, משרתים על ספינות הטילים, ומבצעים פעילות מבצעית ענפה ופעולות יזומות לסיכול פעילות חבלנית, תוך שמירה על מוכנות מתמדת לתקיפת כוחות אויב בים ובחוף והגנה על נכסים אסטרטגיים. הסטי"לנים עוברים את רוב שירותם הצבאי בספינת הטילים שהופכת לביתם השני. כיום נמצאים בזרוע הים ספינות טילים מדגמי 'סער 5.4' ו-'סער 5', כאשר ארבע ספינות המגן עתידות להיקלט בהדרגה במהלך השנים הקרובות ועליהן צוותים חדשים, שמוכשרים לתפעול ולפעילות מבצעית מספינת הטילים החדשה. 

עיריית טירת כרמל – רחב
סרן שירה קליגר (צילום: דובר צה"ל)
סרן שירה קליגר (צילום: דובר צה"ל)

סרן שירה קליגר:
בת 22 מחיפה. שירה משרתת כקצינת אלקטרוניקה בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם סער 6 בצי הספינות של זרוע הים. תפקיד קצינת האלקטרוניקה כולל ידע במערכות אלקטרוניקה שנמצאות על ספינת הטילים ועבודה עם מכ”מים, טילים והגנה על הספינה. שירה היא החובלת הראשונה שתשרת בספינות המגן של זרוע הים. הגיעה למשלחת לאחר תפקידי קצינת לוחמה אלקטונית בספינות הטילים אח”י להב ואח”י חנית. בתפקידה האחרון שירתה כקצינת האלקטרוניקה של אח”י אילת מדגם סער 5 .למשלחת המגן הגיעה שירה על מנת לבנות ולהקים את צוות הספינה הראשון בסדרת המגן, פרויקט הדגל של זרוע הים.

רס"ן טל רשקובסקי (צילום: דובר צה"ל)
רס"ן טל רשקובסקי (צילום: דובר צה"ל)


רס”ן טל רשקובסקי:
בן 32 מחיפה. טל משרת כקצין המכונה בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם סער 6 בצי הספינות של זרוע הים. קצין המכונה בספינה מפקד על צוות הלוחמים האחראי להשטת ותפעול הספינה. טל שוהה בגרמניה כשנתיים לאחר מספר תפקידים בזרוע בבסיס הציוד והתובלה וכקצין המכונה של אח”י להב, מדגם סער 5 .טל לקח חלק והיה שותף בפרויקט החלוצי של ספינות המגן. טל נשוי ובמהלך השליחות נולד בנו הבכור.  

רס”ם יעקב חאין (צילום: דובר צה"ל)
רס”ם יעקב חאין (צילום: דובר צה"ל)

רס”ם יעקב חאין:
בן 35 מחיפה. יעקב משרת רס”ר המכונה בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם סער 6 בצי הספינות של זרוע הים. מחלקת המכונה אחראית על הפעלת ותחזוקת מנועי הספינה. במסגרת עבודת מחלקת מכונה אחראי הצוות על התפעול היומיומי של מנועי הספינה, דלק, מערכות חשמל, שמני המנוע ועוד. יעקב נולד באסטוניה ועלה לישראל ביחד עם משפחתו בגיל 10 .את שירותו בזרוע הים החל בניריות, ספינות טילים מדגם סער 5.4 .בהמשך שירת באח”י אילת מדגם סער 5 ועבר למשלחת המגן על מנת לתכנן ובנות את ספינת המגן הראשונה של זרוע הים. יעקב שהה בגרמניה מעל שנתיים כחלק מהמשלחת ביחד עם משפחתו, אשתו ושני ילדיו.  

רס”ם איליה אוסטרובסקי (צילום: דובר צה"ל)
רס”ם איליה אוסטרובסקי (צילום: דובר צה"ל)

רס”ם איליה אוסטרובסקי:
בן 31 מחיפה. איליה משרת כחשמלאי בכיר בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם סער 6 בצי הספינות של זרוע הים. כחלק מתפקידו אחראי על תפקודן התקין של כלל מערכות החשמל בספינה. איליה נולד ברוסיה ועלה לישראל ביחד עם מספחתו בגיל 12 .למשלחת המגן בגרמניה עבר לפני כשנתיים עם אישתו וביתו אמה. במהלך השליחות ילדה אישתו את ביתם השניה, קים. איליה החל את שירותו בזרוע בספינת הטילים אח”י חרב מדגם סער 5.4 כחשמלאי ולאחר מכן בספינת הטילים אח”י אילת מדגם סער 5 .במהלך שירותו לקח איליה חלק במספר מבצעים משמעותיים עבור זרוע הים וצה”ל. למשלחת עבר על מנת לקחת חלק בתכנון ובניית הספינה הראשונה בסדרת המגן.  

סמ”ר אביב גראואר:
בן 20 מקריית חיים. אביב משרת כימאי בספינת הטילים אח”י מגן, הראשונה מדגם סער 6 בצי הספינות של זרוע הים. הימאי אחראי בתפקידו לביצוע תיקונים ואחזקת כלי הנשק של הספינה. אביב עבר למשלחת המגן במרץ האחרון שם שהה ביחד עם חבריו לשייטת במטרה לבנות את ספינת המגן הראשונה של זרוע הים ולקחת חלק בבניית הצוות הראשון של הספינה. אביב החל את שירותו בזרוע בספינת הטילים אח”י תרשיש. לזרוע הים הגיע בעקבות אחיו ששירת ביחידה למשימות תת מימות.  

5 תגובות
 1. מסעוד אמר/ה

  כולם אשכנזים…

 2. מל אמר/ה

  מרגש ביותר במיוחד לראות את הלוחמות שהשתלבו במה שהיה עד לפני מספר שנים לגברים בלבד.לא מוצא חן כמובן בעיני מספר פוליטיקאים מצד מסוים שיעשו הכל על מנת להחזיר את הנשים למטבח.

 3. שוקי אמר/ה

  פרסום תמונות הקצינים, שמותיהם וחשית ,מיקצועותיהם בספינת הטילים היא טעות בטחונית חמורה !!
  הימאים האלה והספינה עצמה בסכנה בטחונית חמורה !!
  היכן הצנזורה ????

 4. פיני אמר/ה

  מי שלא שירת בספינות בחיל הים. בכל סוגי הספינות לא יבין מעולם על מה אתם כותבים. חיל מיוחד אנשים מיוחדים משפחה מיוחדת. אנשים מיוחדים טובים ומקצועיים ביותר.

 5. לילי טל אמר/ה

  גם בימים רגילים אני גאה בעירי, בה אני גרה מעל 70 שנה. לאחר כתבות אלה,
  על הדור הצעיר של החיפאים ותרומתם למדינה, נסק לגבהים חדשים מפלס
  הלוקאלפטריוטיות שלי❤
  תודה לצעירים אלה על מה שהם ותודה לאלה שטרחו והביאו לנו את המידע.

לא ניתן להגיב